ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,196 έως 12,210 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #473039

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>enduras1 wrote:</div>
    Δημητρη να τα αναφερεις να τα γνωριζουμε.

    Φίλε μου enduras1 δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό και εύκολο να αναφέρεις ονόματα, μάρκες, τύπους κ.λ.π. αν δεν έχεις στα χέρια σου αποτελέσματα βλητικών σταθμών που είναι κάτι πολύ δαπανηρό.

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    παντως το σιδερωμα το εχω παρατηρήσει και σε καλυκες gordon πολύ μεγαλης εταιριας που είναι και η καψουρα μου και η οποια φημίζεται για τα πολύ μαλακα φυσίγγια της

    Ξέρω σε τι αναφέρεσαι Δημήτρη αλλά πρέπει να λάβουμε υπ” όψιν μας και την αστοχία υλικού.
    Αν το έβλεπες σε ένα, δύο ή πέντε κουτιά φυσίγγια συνεχόμενα τότε θα υπήρχε πρόβλημα. Αλλά σε ένα φυσίγγι στα 50 ή στα 100 δεν είναι άξιο αναφοράς.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    :good: έτσι είναι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #473061

    καλημέρα.φίλε οι διακόπτες 1/2 ή 3/4 είναι;;,και τα δοχεία απο τι μπουκάκια είναι??

    ωραία πατέντα όμως μπράβο,αν θέλεις βάλε καμιά φώτο την lee να δούμε :good: 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #473080

    Έφτιαξα μερικά φυσίγγια για να δοκιμάσω το 2ο κωνικό στάδιο που απόκτησα πρόσφατα!!Πως σας φαίνονται!?
    [/url]
    free photo hosting[/url]
    [/url]
    image upload no limit[/url]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #473092

    Έφτιαξα μερικά φυσίγγια για να δοκιμάσω το 2ο κωνικό στάδιο που απόκτησα πρόσφατα!!Πως σας φαίνονται!?
    [/url]
    free photo hosting[/url]
    [/url]
    image upload no limit[/url]
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ¨Μη ψάχνεις την ευτυχία,γιατί είναι πάντα μέσα σου!!¨
    Σπύρος – Αιγάλεω

    </div>

    Σπυρο τι στροφειο χρησιμοποίησες ? μαλλινη και Θωδης σε ποιο οπλο ρίχνονται ? και αν επιτρεπεται τι ακριβως εχεις φτιαξει ?τα φυσίγγια σε τι θηράματα θα χρησιμοποιηθουν ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #473119

    Δημήτρη ,το στροφείο είναι Λαναρά με την τρύπα στο πλάι,το οποίο έχω σκοπό να αντικαταστήσω με κάτι καλύτερο!Το όπλο είναι ένα sp bettinsoli diamond mag.66cm.
    Τα φυσίγγια είναι μιξ 8/9 για τσίχλα ,κάλυκας νομπελ σπορτ 686,69 χιλ.ύψος
    Α1 1.64Χ31,23 θώδη 58 χιλ.* Και ς4 1.46Χ31 πλαστική τάπα +τύπου μάλλινη 20 χιλ.58*

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #473137

    Έφτιαξα μερικά φυσίγγια για να δοκιμάσω το 2ο κωνικό στάδιο που απόκτησα πρόσφατα!!Πως σας φαίνονται!?

    Ελπίζω να μην αρχίσουμε ξανά τα καλλιστεία φυσιγγίων και το κάνουμε πάλι αμέρικαν μπαρ B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #473138

    Μανο οι βανες ειναι 3/4 τα μπουκαλακια ειναι απο απλυκατερ (απo τα hondos)

    η επανω πλακα οπου βιδονουνε ειναι μεταλικη ιδιοκατασκευη .

    την εκανα ετσι για τον λογο οτι παλεοτερα δουλεβα στην μιχανη αυτη πολων ιδων φυσιγγια διαφορων συνταγων αυτος ο τροπως με βοηθισε στο να αλλαζω τα υλικα αναπασα στιγμη ευκολα και γρηγορα.

    τωρα γεμηζω με τα ογκομετρικα της μονο σκοπευτικα φυσιγγια

    ολα τα υπολιπα ζυγιζονται στο χερι ενα ενα :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #473149

    Δημήτρη ,το στροφείο είναι Λαναρά με την τρύπα στο πλάι,το οποίο έχω σκοπό να αντικαταστήσω με κάτι καλύτερο!Το όπλο είναι ένα sp bettinsoli diamond mag.66cm.
    Τα φυσίγγια είναι μιξ 8/9 για τσίχλα ,κάλυκας νομπελ σπορτ 686,69 χιλ.ύψος
    Α1 1.64Χ31,23 θώδη 58 χιλ.* Και ς4 1.46Χ31 πλαστική τάπα +τύπου μάλλινη 20 χιλ.58*
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ¨Μη ψάχνεις την ευτυχία,γιατί είναι πάντα μέσα σου!!¨
    Σπύρος – Αιγάλεω

    </div>

    αν μου επιτρεπεις καποιες φιλικες προτασεις , αγορασε το στροφειο του Λαναρα το πιο βαθυ χωρις την τρυπα δηλαδή , από εδώ και περα αλλαξε σε 688 το καψουλι , αν επιμείνεις σε Θωδη να προσεχεις να κλεινουν τα δυο ποδαράκια στο ρελιασμα και χαραξε το κυαθιο με χαρτοκοπτη σε οκτω πτερυγια , αν γουσταρεις σε δυο ν σκαγια κανε στρωσεις και όχι αναμικτα , και αν εχεις την δυνατοτητα αγορασε 8 μαχαιρι , για την S4 μετα το κυνυγι καθαρισε καλα τις κανες στο οπλο σου και λογω μολυβδώσεων και λογω θαλαμοκωνοφαγωματος , και σε αυτην 688 καψουλι και καλα κυνυγια να εχεις φιλε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #473165

    αν μου επιτρεπεις καποιες φιλικες προτασεις , αγορασε το στροφειο του Λαναρα το πιο βαθυ χωρις την τρυπα δηλαδή , από εδώ και περα αλλαξε σε 688 το καψουλι , αν επιμείνεις σε Θωδη να προσεχεις να κλεινουν τα δυο ποδαράκια στο ρελιασμα και χαραξε το κυαθιο με χαρτοκοπτη σε οκτω πτερυγια , αν γουσταρεις σε δυο ν σκαγια κανε στρωσεις και όχι αναμικτα , και αν εχεις την δυνατοτητα αγορασε 8 μαχαιρι , για την S4 μετα το κυνυγι καθαρισε καλα τις κανες στο οπλο σου και λογω μολυβδώσεων και λογω θαλαμοκωνοφαγωματος , και σε αυτην 688 καψουλι και καλα κυνυγια να εχεις φιλε

    Δημήτρη καλοδεχούμενες οι προτάσεις ,πιστεύω για όλους κι από όλους! Έτσι μαθαίνουμε και επιλέγουμε αυτό που μας βολεύει!
    Για το στροφείο σκέφτομαι το Ι2ς.
    Του Θώδη είναι αρκετά συγκεντρωτικά τα βύσματα και θα το δοκιμάσω με τα κοψίματα,όσο για τα ποδαράκια έχω σκοπό να 2πλορελιάσω μερικά να δοκιμάσω τα μεν και τα δε, σε σκόρπισμα και κλώτσημα!
    Τα σκάγια πάντα τα βάζω σε στρώσεις ανάλογα,τα χοντρά κάτω για άνοιγμα της τουφεκιάς και αντίθετα, γιά καλύτερες αποστάσεις και πιο μαζεμένη!
    Οι κάννες καθαρίζονται πάντα μετά το κυνήγι!
    Το 688, φοβάμαι ότι σε τόση πυρίτιδα θα δώσει πιέσεις και σκόρπισμα,το χρησιμοποιώ,αλλά με λιγότερη δόση π.χΑ1 1.56-57Χ31 και ς4 1.38-40Χ31 .Να είσαι καλά για τις προτάσεις και το ενδιαφέρον :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #473168

    Για το στροφείο σκέφτομαι το Ι2ς.

    Το 688, φοβάμαι ότι σε τόση πυρίτιδα θα δώσει πιέσεις και σκόρπισμα

    Γιατί ρε Σπύρο δεν τον ακούς το μπάρμπα Μήτσο?
    Πάρε αγοράκι μου αυτό που σου λέει κι άσε τις άλλες τις ιστορίες. Για να γεμίζεις φυσίγγια θες ή για να πετάς λεφτά?
    Τώρα όσον αφορά το 688 παρόλο που δεν το συνιστώ σχεδόν πουθενά με την Α1 παίζει περίεργο παιχνίδι αλλά έχει μερικά όρια για να μην “βαρύνει” το πράμα.
    Δοκίμασέ το σε Α1 1,60 χ 32 και θα πάθεις πλάκα.
    Όσον αφορά την S4 παίξε λίγο με CX1000, 615, 686 ή αν έχεις κανένα αμερικάνικο βάλε 209 με ελάχιστη πίεση στο κυάθιο ανεβάζοντας λίγο και το βάρος γόμωσης.
    Άντε παλικάρι μου μην τα θέλετε όλα έτοιμα!!!
    B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #473174

    Άντε παλικάρι μου μην τα θέλετε όλα έτοιμα!!! B-)

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    με το στανιο θα στα βγαλουμε χρισοστομε? :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #473192

    προσωπικη μου γνωμη είναι ότι από εδώ και περα , και εννοω από Δεκεμβριο εως το τελος του κυνυγιου πρεπει να δουλεύονται γρηγορα καψουλια , μου αρεσει πολύ το ισπανικο UEE , προτεινα 688 γιατι βρισκεται πολύ ευκολα , δεν δινεται μεγαλη σημασια από εμας τους ιδιογομωτες στο καψουλι , λαθος μεγαλο κατά την γνωμη μου , αυτό είναι το α και ω της καυσης και κατά συνεπεια της γενικότερης αποδοσης του φυσιγγιου , καθοριζει σε τρομερο βαθμο την αποδοση του φυσιγγιου , τις προσκοπευσεις αλλα και την φονικοτητα του και πρεπει να αλλαζει κατά την γνωμη μου αναλογα με τις μεγαλες αλλαγες στην θερμοκρασια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #473193

    αν μου επιτρεπεις καποιες φιλικες προτασεις , αγορασε το στροφειο του Λαναρα το πιο βαθυ χωρις την τρυπα δηλαδή

    πως ειχα την εντιπωση οτι αυτο με το σημαδι διπλα απο την βιδα ειναι το βαθυ του Λαναρα και αυτο χωρις σημαδι το ριχο :scratch: :scratch: :scratch: :scratch:
    εμενα το στροφιο με το σημαδι που δινει βαθος ρελιου πανω απο 1,8 και αν το πιεσω περναει και τα 2χιλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #473195

    αν μου επιτρεπεις καποιες φιλικες προτασεις , αγορασε το στροφειο του Λαναρα το πιο βαθυ χωρις την τρυπα δηλαδή

    πως ειχα την εντιπωση οτι αυτο με το σημαδι διπλα απο την βιδα ειναι το βαθυ του Λαναρα και αυτο χωρις σημαδι το ριχο :scratch: :scratch: :scratch: :scratch:
    εμενα το στροφιο με το σημαδι που δινει βαθος ρελιου πανω απο 1,8 και αν το πιεσω περναει και τα 2χιλ.

    αυτο με το σημαδι διπλα απο την βιδα ειναι το βαθυ του Λαναρα και αυτο χωρις σημαδι το ριχο

    το στροφειο φιλε με το χτυπημα με ζουμπα επανω του είναι ας το πουμε ετσι το Τ2 και αυτό χωρις χτυπημα Τ1 , με λιγα λογια το στροφειο χωρις χτυπημα κανει πιο βαθυ ρελι στο φυσιγγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #473196

    Βαλε μεσα 5αρια,φτιαξε καμια 10ρια… κουτια και στειλτα μου να τα τεσταρω!!!Χχαχαχα :yahoo: Και για να σοβαρευτουμε οπτικα μια χαρα ειναι.Αν εχουν και την προσδοκουμενη αποδοση μην πετας τσαμπα λεφτα.Διεθεσε τα καλυτερα για μπαρουτοσκαγια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,196 έως 12,210 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων