ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,271 έως 12,285 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #476336

    Πολυ αδυναμα μου φαινεται πως τα βγαλες. Αν δεις απο 1.55 στα 30 γρ, εσυ επεσες στο 1.42 στα 29.μιση. Παιζει να μη χρειαζοταν καν να αλλαξεις βαρος πυριτιδας (1.55) για τοσο μικρη διακυμανση στα σκαγια. Γενικως κι στη δευτερη συνταγη εχεις πεσει πολυ κατω στη πυριτιδα, κατ’εμε χωρις να υπαρχει λογος.

    To 1.42 που αναφερεις στη πρωτη συνταγη το εχω γεμισει σε φυσιγγια σπορτιγκ των 28γρ.

    Η λιγοτερη πυριτιδα σημαινει λιγοτερη παραγωγη εργου. Πρακτικα ισως σημαινει χαμηλοτερη ταχυτητα ή και πιο χαμηλη διατρηση απο το κανονικο. Το ποσο χαμηλοτερη ταχυτητα δε ξερω, πρεπει να χρονομετρηθει το φυσιγγι για να δεις αν ειναι ελαχιστα μικροτερη απο το κανονικο (φυσιγγια 370-380μ/δ ειναι μια χαρα φονικα), κατανομες μπορεις να δεις πρακτικα σε χαρτονι, και διατρησεις σε βρεγμενο καταλογο του ΟΤΕ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #476338

    Ο λογος ειναι οτι δεν ειχα internet εκεινη την ωρα να δω τη δοση… και το επαιξα safe, θυμωμουν οτι το οριο ήταν 1,65 για την G3000.
    Ρε Βικτωρα κυκλοφορει στο δικτυο όμως μια λιστα που λεει 1,30-30γρ. Που και εμενα μου φαινεται αδυναμη και ειπα να αναιβω στο 1,4+

    η λιστα –> http://users.otenet.gr/~filaraki/fysek.htm

    Η γεμισια για το σκοπευτηριο πως πηγε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #476340

    Χτες το βραδυ που εκανα κατι δοκιμες γεμισα ενα setup 1,42 μεσοταπα 25, σκαγια 29,5γρ νο.9, καλυκας cheddite με cx2000. Ρελιασμα δεν εκανα γιατι δεν εχω δραπανο, οποτε τα φυσιγγια βγηκαν οπως τα βγαζει η Lee απο 69.1 εως 68.7.

    απο 1.55 στα 30 γρ, εσυ επεσες στο 1.42 στα 29.μιση.

    Το να βάλεις λιγότερη πυρίτιδα ΔΕΝ κάνει την τουφεκιά αδύναμη αλλά επικίνδυνη γιατί αναπτύσσει υπερβολικές πιέσεις. Απλά σε σώζει το 69,1 έως 68,7 που λες ότι κλείνει η LEE και δεν είναι ρελιασμένα. Τώρα όσον αφορά το internet εκεί μπορείς να βρείς ότι παπαριά θες γι αυτό σαν καινούριος όπως λες μην κάνεις ότι λένε. Για αρχή να δουλεύεις αυτό που προτείνουν οι εταιρείες με απειροελάχιστες αποκλείσεις και να μην βιάζεσαι. Έχεις δρόμο μπροστά σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #476343

    Δηλαδη μια συνταγη 1.65, 33,5γρ, CX2000 με μεσοταπα gualandi ειναι θεωρητικα πιο ασφαλης απο αυτη με τη λιγοτερη πυρητιδα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #476352

    Bασικα το θεμα ειναι να εισαι κοντα στις συνταγες. Δηλαδη το 1.57 που προτεινει η εταιρια να γεμισεις τα 32 γρ, με πλαστικο βυσμα, μπορεις να το πας στο 1.60. Αν αποφασισεις να το πας στο 1.70 σαφως και εισαι εκτος προδιαγραφων της εταιριας, και μπορεις μονο με κανονακι να δοκιμασεις τις πιεσεις που θα απαπτυσσει. Ομοιως και σε λιγοτερη πυριτιδα. Ο Κωστας θα σου εξηγησει ακριβως τι παιζει στην περιπτωση αυτη, μαλλον η αναφλεξη της πυριτιδας δεν γινεται στο σημειο που πρεπει, οποτε αναπτυσσει πιεσεις σε περιοχη της κανης που δεν πρεπει. Οποτε για να εισαι εξασφαλισμενος οσο το δυνατον περισσοτερο, μενεις με τη δοσολογια της εταιριας, η καπου εκει κοντα

    Προσωπικα οταν γεμιζω μια πυριτιδα που δεν την εχω ξαναδοκιμασει, κοιταω συνταγες απο διαφορες πηγες, και τις προτεινομενες της εταιριας, και κεινες φιλων. Λογικα καποιες θα ειναι σχετικα κοντα στα βαρη της πυριτιδας, οποτε απο κει ξεκιναω και παιζω. Σε καθε περιπτωση ομως, εκεινες που προτεινουν οι εταιριες ειναι κατα βαση οι ασφαλεστερες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #476470

    Ο λογος ειναι οτι δεν ειχα internet εκεινη την ωρα να δω τη δοση… και το επαιξα safe, θυμωμουν οτι το οριο ήταν 1,65 για την G3000.
    Ρε Βικτωρα κυκλοφορει στο δικτυο όμως μια λιστα που λεει 1,30-30γρ. Που και εμενα μου φαινεται αδυναμη και ειπα να αναιβω στο 1,4+

    η λιστα –> http://users.otenet.gr/~filaraki/fysek.htm

    Η γεμισια για το σκοπευτηριο πως πηγε?

    Τυπογραφικό λάθος σίγουρα 1,50 ήθελε να γράψει και είναι καλή συνταγή σε 67άρη κάλυκα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #476506

    http://s6.postimg.org/x66tqlkgx/AS_LM.jpg

    Δοκιμες στα 35μ την προηγουμενη Κυριακη. Φυσιγγι με AS στα 28γρ Νο8

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #476596

    http://s6.postimg.org/x66tqlkgx/AS_LM.jpg

    Δοκιμες στα 35μ την προηγουμενη Κυριακη. Φυσιγγι με AS στα 28γρ Νο8

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    </div>

    Πολυ ωραια τουφεκια!!Να υποθεσω με full ετσι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #476720

    Light Modified.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #477262

    πανεμορφη τουφεκια Βικτωρα!

    αχ αυτη την AS την εχω σε μεγαλη εκτιμιση απο την εναρξη της ενασχολισης μου το 2005 την ηθελα αλλα δεν μπορουσα να την βρω σε μικροσισκεβασιες .
    τωρα τα 2 -3 τελευτεα χρονια υπαρχει η δινατοτιτα αποκτισης της , η οποια πρεπει να μπει και αυτη στο ραφι μου :good: :good: :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    182
    GMAS στις #477323

    χαιρετω την παρεας σας….

    αποφασισα να μπω στο χωρο της ιδιογομωσης και με το λιγο ψαξιμο που εκανα ομολογω οτι εχω μπερδευτει αρκετα για το πρωτο βημα το οποιο ειναι η αγορα μηχανης…

    καταρχας να σας πω οτι δεν με ενδιαφερει η κατασκευη μεγαλης ποσοστητας φυσσιγγιων (οποτε δεν με ενδιαφερουν τα ογκομετρικα) αλλα κυριως το να ειναι κατα το δυνατον αριστα….(δραμια, μονοβολα και λιγα για τσιχλες….)

    ειδα λοιπον μηχανες 3 σταδιων , 5 σταδιων, ρελιασμα με το χερι, ρελιασμα με δραπανο, μηχανες με μοτερ ενσωματωμενο κλπ

    θα ειμαι ευγμωμων για την βοηθεια σας σε αυτον τον τομεα…..

    ευχαριστω εκ των προτερων….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #477330

    Καλημέρα! Θα έλεγα πως αφού θα φιάχνεις κυρίως μονόβολα και δράμια (που γίνονται με ρέλιασμα), χρειάζεσαι μόνο δράπανο κολωνάτο (με βάση δηλαδή), που θα προσαρμόσεις πάνω του στροφείο και το “ποτηράκι” που κρατά σταθερό τον κάλυκα. Και πρώτα απ’ όλα μια ζυγαριά ακριβείας για τις δόσεις φυσικά. Και για τσίχλες μπορείς να γεμίζεις μόνο ρελιαστά με χαρτονάκι ή πλαστικό τζαμάκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    benn στις #477398

    πάρε μια τού λαναρά χειροκίνητη για αστέρι και ρέλι και το πολύ και ενα στροφείο για μονοβολα και μην πετάς τα λεφτά σου για περίπλοκα πράματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    182
    GMAS στις #477439

    καταρχας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις….

    θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
    1. ένα φυσσίγγι με ρέλι και ένα με αστέρι φτάνουν στην ίδια ποιότητα (ίδια υλικά ίδια μηχανή κλπ?
    2. αν πάρω την μηχανή του λαναρά ή ένα δράπανο μόνο για φυσσίγγια για ρέλι θα επιτύχω ίδιο τελικό αποτέλεσμα με με μια πχ cortini ή αυτή της Ιδιογόμωσης που πουλάει ο Κένταυρος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #477633

    Για να ξεκινησεις την ιδιογομωση δε χρειαζονται ντε και καλα φοβερες μηχανες, αλλα αρκετες δοκιμες. Ειτε ρελιαζεις στο χερι με χειροκινητη, ή δραπανο, ειτε κλεινεις με MEC ή LEE και ρελιαζεις επειτα, το θεμα ειναι ενα. Ζυγισμα των υλικων, ωστε να ειναι σταθερη η ποσοτητα απο την πυριτιδα και τα σκαγια, και εξαντλητικες δοκιμες εως οτου βρεις το φυσιγγι που θα σου κανει αυτα που θες.

    Μπορει να παρεις μηχανη και να βγαζεις πανεμορφα φυσιγγια, αλλα να μην πανε στο οπλο σου. Οποτε ξεκινας απο τα απλα, και οταν δεις οτι δεν σου κανει αυτο που εχεις, πουλας τη μηχανη και αναβαθμιζεσαι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,271 έως 12,285 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων