ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,361 έως 12,375 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #484323

    Cheditte 2000 12χιλ μέταλλο, κομμένος στα 65χιλ Aquila 1,7 Θώδη 20 φελλός 3χιλ ρελιαστό κλείσιμο στα 60χιλ. Η πυρίτιδα είναι ίδια όπως ήταν πριν δύο χρόνια;

    Στα 32 γρ. σκάγια να φανταστώ… Αντί για φελλό 3 χιλ. αν ο συγκεντρωτήρας ήταν 23χιλ. θα πείραζε;

     

    Δεν καταλαβαίνω συνάδελφε τί εννοείς αν θα με πείραζε;

    Το κάνω έτσι επειδή έτσι είναι καλύτερα. Αυτή είναι η καλύτερη συνταγή μου.

    Επίσης γομώνω άλλα τόσα φυσίγγια με την ίδια συνταγή και το μόνο που αλλάζει είναι συγκεντρωτήρας 22χιλ (Gualandi, Μαυρόπουλος ή Θώδη 24) και χαρτονάκι 1 χιλ. Αλλά αυτά με το φελλό είναι καλύτερα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #484340

    Cheditte 2000 12χιλ μέταλλο, κομμένος στα 65χιλ Aquila 1,7 Θώδη 20 φελλός 3χιλ ρελιαστό κλείσιμο στα 60χιλ. Η πυρίτιδα είναι ίδια όπως ήταν πριν δύο χρόνια;

    Στα 32 γρ. σκάγια να φανταστώ… Αντί για φελλό 3 χιλ. αν ο συγκεντρωτήρας ήταν 23χιλ. θα πείραζε;

    Δεν καταλαβαίνω συνάδελφε τί εννοείς αν θα με πείραζε; Το κάνω έτσι επειδή έτσι είναι καλύτερα. Αυτή είναι η καλύτερη συνταγή μου. Επίσης γομώνω άλλα τόσα φυσίγγια με την ίδια συνταγή και το μόνο που αλλάζει είναι συγκεντρωτήρας 22χιλ (Gualandi, Μαυρόπουλος ή Θώδη 24) και χαρτονάκι 1 χιλ. Αλλά αυτά με το φελλό είναι καλύτερα.

     Να ρωτήσω επ’αυτού Κρατερέ,γιατί έχω την εντύπωση  ότι Ο Βασίλης κατάλαβε ότι ο 3 χιλ, φελλός μπαίνει στο συγκεντωτήρα γι αυτό και ρώτησε γιατί δε βάζεις 23αρη,ενώ αν δεν κάνω λάθος,μπαίνει πάνω από τα σκάγια ,στο ρέλι!! Διόρθωσε με αν σφάλω εγώ! Φιλικά πάντα! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #484341

    με δυο λογια , ο 20 αρης σε υψος συγκεντρωτηρας με δυο φελους μεσα του πριν τα σκαγια φυσικα , ισούται περιπου σε υψος με έναν  24 – 25 χιλ συγκεντρωτηρα , με την μεγαλη διαφορα όμως ότι αυτος με τους φελους βγαζει πολύ πιο μαλακη τουφεκια σε ανακρουση αλλα και λιγοτερες παραγομενες πιεσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #484347

    Τώρα κατάλαβα γιατί ρωτάει berket. Δεν το είχα σκεφτεί.   Ναι, τον φελλό 3 χιλ τον βάζω πάνω από τα σκάγια για ρελιαστό κλείσιμο:     Επίσης θεωρώ τους συγκεντρωτήρες του Θώδη διαφορετικούς από όλους τους υπόλοιπους που έχω δοκιμάσει στα νούμερα. Θώδης 22 αντιστοιχεί σε Gualandi G 22, Μαυρόπουλο 22 κτλ. Εκεί που κλείνω άλλες συνταγές με έναν 22 συγκεντρωτήρα αν θελήσω να βάλω Θώδη θα βάλω 24.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #484356

    Τώρα κατάλαβα γιατί ρωτάει berket. Δεν το είχα σκεφτεί. Ναι, τον φελλό 3 χιλ τον βάζω πάνω από τα σκάγια για ρελιαστό κλείσιμο: Επίσης θεωρώ τους συγκεντρωτήρες του Θώδη διαφορετικούς από όλους τους υπόλοιπους που έχω δοκιμάσει στα νούμερα. Θώδης 22 αντιστοιχεί σε Gualandi G 22, Μαυρόπουλο 22 κτλ. Εκεί που κλείνω άλλες συνταγές με έναν 22 συγκεντρωτήρα αν θελήσω να βάλω Θώδη θα βάλω 24.

      :good:  :good:   😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #484366

    Συγνώμη λάθος παραπάνω. Ήθελα να πω ότι έχω παρατηρήσει ότι Θώδης 24 αντιστοιχεί σε Gualandi ή Μαυρόπουλο 22.

     

    Οπότε το Θώδη 20 που βάζω στη συνταγή θα αντιστοιχούσε σε Gualandi 18 θεωρητικά.

     

    Αν υπάρχει άλλος φίλος που να δουλεύει το Θώδη θα μπορούσε να μου πει αν το έχει παρατηρήσει και αυτός;

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    εκηβόλος στις #484391

    Όταν γράφω θα πείραζε εννοώ όχι εσάς προφανώς, εννοώ αν δεν έβγαινε σωστό το φυσίγγι 😉 Με καλύψατε πάντως με τις απαντήσεις σας όλοι!! ευχαριστώ πολύ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #484985

    Αποψε δοκιμασα να φιαξω σκητοφυσιγγα 24γρ #9,5 με prima sv. Εβαλα σε καλυκα καινουριο 12/70/08 cheddite με cx2000 1,25γρ μπαρουτι και απο πανω συγκεντρωτηρα Θωδη 27χιλ. Μου εκανε λακουβα στο κεντρο και προσθεσα στην αρχη 1 φελλοταπα cal20 2mm και μετα αλλη 1 για να μου κλεισει σωστα και τρλλλλλαθηκα… Απο περιεργεια γεμισα και ενα φυσιγγι με 1,40γρ AS28, 28γρ με εναν απο συγκεντρωτηρες που μου χαρισαν (μαλλον gualandi piston skeet 25αρι) και ω του θαυματος εκλεισε κανονικα! Ειχε αυτος ο συγκεντρωτηρας ακριβως το ιδιο υψος με τους Θωδη 27ρηδες. Μεχρι να μπω εδω και να ρωτησω και να δω το ποστ του φιλου Κρατερου φοβομουν πως θα βρεθω σε ενα λευκο κελι φορωντας πουκαμισο που κουμπωνει απο πισω :yahoo:  :yahoo:  :yahoo: . Αλλα ειναι αυτη η μπαρουτη τοσο μικρου ογκου που θελει τοσο υψος συγκεντρωτηρα? Εχε χαρη που δεν βρηκα την AS24 που ειχα ξαναδουλεψει και ειπα να αγορασω Ελληνικους συγκεντρωτηρες αντι εισαγομενους

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #485039

    ο συγκεντρωτηρας στην φωτο είναι ο Trap του Καρδαρα του πατριωτη μου , σε 28 υψος , οσο αφορα την Prima δεν καταλαβα τι σε παραξενεψε , αφου ολες οι πυριτιδες granule τυπου είναι οι πιο μικρου ογκου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #485041

    Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις φίλε Δημήτρη! Όσο ζώ μαθαίνω 🙂 . Όταν τελειώσουν οι φελλόταπες, θα ψηλώσω τον πάτο στους συγκεντρωτήρες με κομματάκια από κωλόχαρτο :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #485042

    η λυση στο προβλημα σου δεν είναι το κωλοχαρτο όπως εγραψες αλλα η εξης συνταγή , σε καλυκα Nobel sport  , 686 x 1,25 prima sv x 26 gr σκαγια , ν 9 ( 2,1 χιλ διαμετρο ) , Καρδαρας trap προκομενος χ 58 χιλ x Τ1 στροφειο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #485359

    Καλημερα!!!θα ηθελα να ρωτησω κατι που προφανως εχει σιγουρα αναφερθει,,για να κανω αυτο το κλεισιμο τις εικονας,γεμιζω τα υλικα μπενει ο φελος και στο τελευταιο σταδιο στην μηχανη;η ρρελιασμα κατευθειαν;ευχαριστω εκ των προτερον,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #485376

    Καλημερα!!!θα ηθελα να ρωτησω κατι που προφανως εχει σιγουρα αναφερθει,,για να κανω αυτο το κλεισιμο τις εικονας,γεμιζω τα υλικα μπενει ο φελος και στο τελευταιο σταδιο στην μηχανη;η ρρελιασμα κατευθειαν;ευχαριστω εκ των προτερον,

    Πολύ σωστά grigoris :good: Μετά το φελλό ρέλιασμα ,αφήνουμε από τα σκάγια μέχρι το χείλος [στην περίπτωση του φελλού ή στο τζαμάκι]6 χιλιοστά ενώ στο χαρτάκι,5-5,5 χιλ.οπότε κοιτάς ποιός συγκεντρωτήρας ή βύσμα θα ταιριάξει στις αναλογίες πυρίτιδας σκαγιών! !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #485377

    Γρηγορη γιατι αν επιτρεπεται θελεις να κλεισεις με φελλο ? εχεις καποιον ιδιατερο λογο η σου αρεσει οπτικα  ? σε ρωταω γιατι ένα τετοιο κλεισιμο γινεται σε ειδικου τυπου φυσίγγια και πιο πολύ σε οπλα που απαιτούνται πολύ χαμηλες πιεσεις και πιο μεγαλο και γρηγορο ανοιγμα της τουφεκιας , μπελαλιδικο κλεισιμο  και όχι το καλυτερο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #485379

    Οχι συγκεκριμενα με φελο,με τζαμακι,χαρτονι!οτιδηποτε,θα ηθελα μεγαλυτερη διασπορα για μπεκατσα!!απλα περσι ξεκινησα την ιδιογομωση και θα ηθελα να μαθω και αυτπ τον τροπο κλεισιματος,μονο με αστερι κλεινω,!και χρησιμοποιω ρελιαστρα χειρος!!ευχαριστω παρα πολυ..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,361 έως 12,375 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων