ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,391 έως 12,405 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #485958

    Να καλοσωρισω και γω τον φιλο ΚωσταΚ που διαβασα ολα τα μηνυματα του τοπικ απο την αρχη οταν μου κολλησε το μικροβιο της ιδιογομωσης τον Ιουνιο του 2008. Welcome back :bye:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #485969

    ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΡΕΛΙΑΣΩ ΑΦΗΣΑ ΔΕΚΑ ΧΙΛΙΟΣτα,,,ΚΑΙ ΥΨΟς ΚΛΕΙΣΜΕΝΟ ΗΤΑΝ 64 χιλιοστα,βαθος ρελιου 5,,,απλα επειδη εχω ρελιαστρα χειρος δεν μπορεσα να κλεισω αλλα,περιμενω μια βαση δραπανου για να μπορω να τα κλεινω!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #485970

    Γρηγορη το καλυτερο είναι να αφηνεις 6 χιλιοστα από τα σκαγια με βαθος ρελιου 3 χιλιοστα , απολυτος κανονας δεν υπαρχει αλλα κατά την γνωμη μου αυτό είναι το καλυτερο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #485980

    ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΡΕΛΙΑΣΩ ΑΦΗΣΑ ΔΕΚΑ ΧΙΛΙΟΣτα,,,ΚΑΙ ΥΨΟς ΚΛΕΙΣΜΕΝΟ ΗΤΑΝ 64 χιλιοστα,βαθος ρελιου 5,,,απλα επειδη εχω ρελιαστρα χειρος δεν μπορεσα να κλεισω αλλα,περιμενω μια βαση δραπανου για να μπορω να τα κλεινω!!

     Γρηγόρη όπως προείπε και ο Δημήτρης,το σωστό είναι να αφήνεις κενό από τα σκάγια μέχρι το χείλος,5,5-6 χιλιοστά!αυτό που έφτιαξες θα ανεβάσει πιέσεις και θα σκορπίσει τα σκάγια!Ριγμένους κάλυκες[από αστέρι ] ,μπορείς να κόψεις για να ρελιάσεις,μέχρι τα 65 χιλιοστά,αλλά το ρέλι πιθανώς να σου αφήσει ανωμαλίες ,ακόμα και σκισίματα στις χαρακιές του αστεριού! Καλά και σφαλή γεμίσματα παλικάρι και προσπάθησε να κινείσαι στην πεπατημένη ,για να μή βρεθείς εκτός απροόπτου 😉

    ΚωσταΚ, καλως όρισες ξανά :bye:  :mail:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #485990

    KostasK καλως όρισες ξανά :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    KostasK στις #485993

    Ευχαριστώ παιδιά για το καλωσόρισμα.

    Λογο δουλειάς αναγκάστικα πριν 10 χρόνια να μεταναστευσω οπότε σταμάτησα κάθε δραστηριότητα.

    Κυνήγι εδω που είμαι κάνω ελάχιστες φορές τον χρόνο σ ενα είδος που δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. Κυνηγάμε παπιά σε τεχνιτές λίμνες άρδευσης που έχει νοικιάσει το κυνηγητικό club. To κυνήγι γίνεται με τον αμερικάνικο τροπο, δηλαδη ψευτικα παπιά κράχτες κλπ. Δεν έχει γοητεία. Τελος πάντων.

    Για τις ιδιογομώσεις τωρα :

    Έχω κρατήσει την Lee που είχα καθως και ολα τα όπλα μου. Ελπίζω στο μέλλον να έχω περισσότερο χρόνο οταν έρχομαι ελλάδα να τον αφιερώσω στο κυνήγι.

    Τα γενικά συμπεράσμα μου απο τις ιδιογομώσεις, σας είναι γνωστά λίγο πολύ.

    Καλό είναι να χρησιμοποιούμε μια πυριτιδα  μονο αρκεί να μας καλύπτει στις περισσοτερες περιπτώσεις. Δυστυχως η νομοθεσία δεν επιτρέπει να κατέχουμε μεγάλη ποσοτητα και ετσι αναγκαζόμαστε σε συνεχείς δοκιμές με καθε νεο λοτ.

    Πιστευω οτι ολες δουλευουν, αρκεί να βρεις την ιδανική ριξιά για το όπλο σου και το κυνήγι που κάνεις. Εγω την είχα βρει στην παλιά JK6. Καλή σε όλους τους καιρούς και με ευρος γραμμαρίων από 30-33. Μεχρι και λαγοφύσιγγο είχα φτιάξει με σκάγια Ν06 στα 32-33 γραμμάρια.

    Γενικά προτιμώ τις γρήγορες γομώσεις με αρχικές ταχύτητες κάπου στα 400 m/s για όλα τα θηράματα πλην το ορτύκι. Σκαγια προτιμούσα ενα νουμερο μεγαλύτερα (πχ Νο8 στις τσιχλες αντι για 9) και οσο γίνεται λιγοτερα γραμμάρια. Οι δοκιμές που έκανα εδειχναν ότι ενα καλοφτιαγμένο φυσιγγι με τετοιες ταχυτητες δεν χάνει οσο νομίζουμε σε κατανομές.

    Χρησιμοποιούσα στις δοκιμές σκληρό χαρτι περιτιλίγματος ρολο που είχε 1.80 υψος και του έδινα αλλο τοσο φαρδος. Στην μέση εφτιαχνα τον δραστικό κύκλο των 85 εκ. και εκανα δοκιμες εκτος απο τα 27-30 μετρα και στα 50 για να δω τι γινεται στις μακρινες.

    Η συγκέντρωση παρέμενε πολύ ικανοποιητικη παρα τις λιγο αυξημένες πιέσεις. Και στο κυνήγι καλο σε ολους τους καιρούς.

    Το παν είναι οι δοκιμές σε πινακα, διατρηση και σε πραγματικό κυνήγι. Ειναι πολλοί οι παράγοντες που κάνουν ενα φυσίγγι καλό η κακό.

    Τα σημερινά όπλα είναι φτιαγμένα για πολύ μεγαλύτερες πιέσεις απ αυτές που δίνουμε. Ακομα και στον λαγό προτιμούσα λιγότερα γραμμάρια αλλά γρήγορο φυσίγγι, παρά τα αργά ντεμι των 40-42 γραμμαρίων.

    Οι αμερικάνοι κλπ κυνηγούν εντελώς διαφορετικά από εμας. Οι βαριές γομώσεις στην Ελλάδα είναι άχρηστες.

     

     

     

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    15/04/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    474
    tsamis στις #485994

    Αγαπητοί φίλοι, θέλω και δημοσίως να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου για την επανενεργοποίηση του φίλου Κώστα, μετά από τόσο καιρό…  είμαι πραγματικά χαρούμενος και τον καλωσορίζω και δημοσίως….

     

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    15/04/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    474
    tsamis στις #485995

    Αγαπητοί φίλοι, θέλω και δημοσίως να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου για την επανενεργοποίηση του φίλου Κώστα, μετά από τόσο καιρό…  είμαι πραγματικά χαρούμενος και τον καλωσορίζω και δημοσίως….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    KostasK στις #485996

    Αγαπητοί φίλοι, θέλω και δημοσίως να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου για την επανενεργοποίηση του φίλου Κώστα, μετά από τόσο καιρό… είμαι πραγματικά χαρούμενος και τον καλωσορίζω και δημοσίως….

    <hr />

     

    Ευχαριστώ πάρα πολύ.

    Η χαρά είναι δική που εκτός ότι συναντώ φίλους, συγκινήθηκα διαβάζοντας μετά 10-11 χρόνια περιγραφές μου απο κυνήγια με άλλα μελη του e-artemis, συναντήσεις στο σκοπευτήριο, δοκιμές στα φυσίγγια μας κλπ. Πολλά απ αυτά τα είχα ξεχάσει εντελώς  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #486000

    Κύριε  tsamis, καλώ θα ήταν να έμπαινε στην αρχή τις ενωτητας,  η φωτογραφίες που είχε ανεβάσει ο Κώστας, γιατί είναι μία καλή αρχή για όποιον θέλει να ασχοληθεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    KostasK στις #486001

    Κύριε tsamis, καλώ θα ήταν να έμπαινε στην αρχή τις ενωτητας, η φωτογραφίες που είχε ανεβάσει ο Κώστας, γιατί είναι μία καλή αρχή για όποιον θέλει να ασχοληθεί.

    <hr />

    ΦΙΛΙΚΑ tasosmp

    Δυσκολο Τάσο γιατί δεν υπάρχει ο server που τις φιλοξενούσε. Μονο αν έχει κρατηθεί κάποιο αντιγραφο στα αρχεια του e-artemis.

    Απ οτι είδα υπάρχουν πολλοί εμπειροι εν ενεργεια ιδιογομωτές στο φορουμ, οπότε μπορουν εκείνοι να ανεβάσουν προσφατες φωτογραφίες απο την δουλειά τους.  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #486224
    Δημητρης Benelli ΣΤΙΣ <span class=”post-date” style=”margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; vertical-align: baseline; font-family: inherit;”>7 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015 ΣΤΙΣ 16:35</span>#485382
    <p style=”margin: 0px 0px 18px; padding: 0px; border: 0px; vertical-align: baseline; font-family: inherit;”>αφου εσαι μπεκάτσας , τοτε με δυο λογια να σου πω ότι το φυσιγγι σου είναι με  S4 πυριτιδα , και τρεις στρωσεις σκαγια με διαφορετικη διαμετρο , με φελο αναμεσα στην κάθε στρωση , κλεισιμο με τζαμακι το θεωρω καλυτερο  , η ρελιαστρα χειρος που εχεις μια χαρα κανει την δουλεια της , σε μερακλιδικα φυσίγγια την δουλεια την κανει ο μαστορας όχι οι πανάκριβες μηχανες</p>

    <p style=”margin: 0px 0px 18px; padding: 0px; border: 0px; vertical-align: baseline; font-family: inherit;”>Δημητρη ειναι δοκιμασμενη αυτη η γομωση;τι δραστικοτητα εχει?και τι ανοιγματα;</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #486276

    Γρηγορη δεν ξερω ακριβως τι θήραμα κυνηγας , με τι οπλο και τσοκαρισμα κυνηγας ,  σε τι τοπιο κυνηγας , και το σημαντικοτερο ολων , το οπλο είναι ρυθμισμενο να ριχνει εκει που κοιτανε τα ματια σου ? απαντησε μου και θα σου δωσω αναλυτικα στοιχεια για το φυσιγγι με την S4 , την βασιλισσα όπως την αποκαλουν οι Ιταλοι ιδιογομωτες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #486430

    Το οπλο δεν ειναι ρυθμισμενο,,ειναι η es 100 vitoria,συνηθως με 3* τσοκ,μπεκατσα και περδικα κυνηγαω,,και μπεκατσα οι περισσοτερες εξορμησεις ειναι σε πουρναρι πολυ πυκνο!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #486435

    Το οπλο δεν ειναι ρυθμισμενο,,ειναι η es 100 vitoria,συνηθως με 3* τσοκ,μπεκατσα και περδικα κυνηγαω,,και μπεκατσα οι περισσοτερες εξορμησεις ειναι σε πουρναρι πολυ πυκνο!!

    μπεκατσα σε πολύ πυκνο με 3 τσοκ  εισαι λαθος , στην περδικα καλο είναι το ντεμι ,  στην μπεκατσα σε πολύ πυκνο πουρναρι τελειως λαθος , να ξερεις ότι τελικος ρυθμιστης της τουφεκιας είναι παντα το τσοκαρισμα , θα σου προτεινα να ψαξεις να βρεις ένα σεμινολε speader για το σπειρωμα της κανης σου , πρεπει οπωσδήποτε να πας σε καποιον οπλουργο να ρυθμισει το οπλο σου  να ριχνει εκει που κοιτας , συνηθως οι Vitoria ριχνουν χαμηλα και αριστερα σε δεξιόχειρες παντα , σε μπεκατσα θελουμε κεντρο και ελαχιστα ψηλα να ριχνει το οπλο , το φυσιγγι με τρεις στρωσεις σκαγια είναι το ιδανικοτερο για πολύ πυκνο πυρναρι , τα χονδρα σκαγια ανοιγουν δρομο και τα ψηλα καλυπτουν τον κυκλο , ακρως φονικο μεχρι  και  τα 25-30 μετρα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,391 έως 12,405 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων