ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,421 έως 12,435 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #486926

    και να συμπληρωσω καποιες προσωπικες παρατηρήσεις , μακρια από 615 καψουλια , πολλες παρτιδες ειχαν την ισχυ των 616 η οποια είναι σαν το ασανσέρ , αν μετρήσουμε 10 φυσίγγια με 615 η 616 σε βλητικο σταθμο θα βρουμε μεσο ορο 70 – 100 bar διαφορα από την χαμηλοτερη εως την υψηλοτερη μετρηση , βαζει καποιος λοιπον κ Καρδιτσιωτη θεωρητικα χαμηλότερης ισχυος καψουλι από το κορυφαιο 2000 και εχει 100 μπαρ παραπανω στην μουρη του κατευθείαν , εγραψες για νηπιακούς ιδιογομωτες , μα ολοι νηπια ειμαστε στην ιδιογομωση !!!!!!! και τελος ποιος λογικος κυνηγος θα ριξει 33 γρ σε παλιο δικαννο ?????? και κατι τελευταιο , ένα μυνημα εχεις γραψει , παρατηρηση σε δικο μου μυνημα που το ειχα ανεβασει πριν κανα δυο μηνες εκανες , κατι δεν μου παει καλα φιλε


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #486927

    Βασικα παλιοτερα με τα skeet είχα πολλες αστοχιες και για ψυχολογικους λογους προς το παρων δε θα κατεβω κατω απο τα 27γρ

    φιλε είναι το πρόβλημα ιδιο σε ολους μας , στην πρωτη αστοχια με λιγα γραμμαρια στην θαλαμη τι φταιει ??? μα τα γραμμαρια φυσικα , δωστους μια δευτερη ευκαιρια , ειδικα στο ορτυκι δεν χρειαζεσαι παραπανω από 24 το πολύ γραμμαρια , με 24 μεσο ορο σκαγια το γραμμαριο στο ν 10 εχεις 576 σκαγια , υπεραρκετα για τις αποστασεις του ορτυκιού , λιγοτερο λακτισμα , πιο οικονομικο φυσιγγι , πιο ανετο το οπλο στον πυροβολισμο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #486940

    δημήτρη δε το ριχνω στα γραμμαρια, γι αυτο μιλαω για ψυχολογικο προβλημα…

    Επισης ο Κωστας Καρδιτσιωτης ειναι μαλλον ο ΚωσταςΚ (δικο μου συμπερεσμα μη παρεξηγηθώ, χωρις ιχνος δωλοπλοκιας).

    Εγω εχω μια αλλη απορια,  έχετε προσβαση σε βλητικο σταθμο και τα λετε ετσι με τοση σιγουρια αυτα περι bar, καψουλιων, κοντρα δοσεις κλπ. Εγω που ειμαι νεος φοβαμε να παντως να ξεφυγω απο τα προτεινομενα! Και ειμαι σιγουρος αν δεν εχει ο κατασκευαστει επισημάνει συγκεκριμένο συνδιασμο καψουλιου-μπαρουτης-γομωσης, με τα περισσότερα καψουλια της αγορας θα δουλευει αψογα και κυριως ασφαλώς, η προτεινομενη δοσολογία!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #486942

    παντα ακολουθούμε φιλε τις προτεινόμενες δοσολογιες των εργοστασίων , από 1,65 που δουλευεται η Ακουιλα προτεινα σε πολύ κρυο να ανεβει στο 1,70 με λιγο πιο γρηγορο καψουλι , τοσο επικυνδυνο είναι αυτό κατά την γνωμη σου ? επισης δεν ξερω ποιος είναι ο φιλος , απλως κουβεντα κανουμε και ανταλλαγη αποψεων ,  η ιδιογομωση είναι μαγεια και διαρκης εξελιξη , αν είναι να ριχνω 1,65χ 32 παω και αγοραζω ετοιμα εμποριου και ησυχάζω , δεν παλευουν οι ιδιογομωτες χρονια ολοκληρα με δοκιμες για να ριχνουν 1 , 65 χ 32 χ 58 , φυσικα παντα ακολουθούμε αυστηρούς  κανονες ασφαλειας , ασφαλως και μετραμε φυσίγγια στον βλητικο σταθμο , 100 ε στοιχιζει η 5αδα φιλε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #486947

    καλη φαση ο βλητικος σταθμος!!! Μπραβο που τα μετρας, εγω φανταζομουν οτι τα 100 ευρω η 5αδα ήταν αποτρεπτικα για πολλους.

    Παρεπιπτωντος ο “φιλος” λεγετε Γιώργος 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #487513

    Παιδια βαζοντας καψουλι σε κατι ριγμενους καλυκες τα καψουλια μου εσκαγαν,προφανως και δεν τα πιεζα πολυ,και τα περισσοτερα ηταν σε καλυκες b&p,,τα καψουλια ηταν cx2000 με την μηχανη lee,!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #487514

    gkiaouris σιγουρα ειναι αποτρεπτικα,αλλα δεν υπολογιζει καποιος οτι ορισμενοι τα εχουν δωσει τα χρηματα αυτα και ομως παραθετουν τις συνταγες εδω και βοηθουν και αλλους,,αυτοι πληρωσαν και θα μπορουσαν να τα εχουν για τον εαυτο τους.αντιθετως προηδοποιουν αν μια συνταγη ειναι εκτος οριων,.και για να προλαβω δεν γνωριζω κανεναν απο το φορουμ προσωπικα,.ημουν απλως αναγνωστης,και μολις ξεκινησα την ιδιογομωση εγραφα μονο οταν ειχα αποριες και απλα με βοηθουσαν τα παιδια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #487538

    Παιδια βαζοντας καψουλι σε κατι ριγμενους καλυκες τα καψουλια μου εσκαγαν,προφανως και δεν τα πιεζα πολυ,και τα περισσοτερα ηταν σε καλυκες b&p,,τα καψουλια ηταν cx2000 με την μηχανη lee,!

    μηπως εχει κανει δοντι το πιρακι? μηπως εχει κατι κατω απο το πιρακι με το ελατηριο και στραβο παταει?

    δε μου εχει τυχει ποτε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #487547

    Γιατι ομως στα b&p περισσοτερο;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #487557

    αν θυμαμαι καλα οι gordon καλυκες έχουν ενα πολυμερες στη θέση που μπαίνει το καψουλι και χρειάζεται λιγο περισότερο δυναμη για να μπουν τα καψουλια στο καλυκα…

    Ερωτηση το καλυμπραδόρο τον έχει πανω στο καλυκα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #487569

    Οχι δεν τον εχω πανω.ετσι ειναι χρειαζονται πιο πολυ δυναμη,!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #487977
     gkiaouris  ΣΤΙΣ <span class=”post-date”>21 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2015 ΣΤΙΣ 13:52</span>#487972
    Για δόστε συνταγη ρε συναδελφοι για το φυσιγγι…
    Φίλε gkiaouris μετέφερα το μνμ στο ανάλογο τόπικ!! Κάλυκας CHEDDITE CX2000 με ΑQUILA 1,55Χ28 V-ZERO 23 με 4σταδιακό κλείσιμο  6* στα 57,8 χιλ!!
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #488021

    ποια aquilla?

    για τα 24γρ, τα 32?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #488039

    την 32άρα!! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #488217

    Με επιασε το δημιουργικο μου παλι και ξεθαψα τα εργαλεια και τα υλικα ιδιογωμοσης.

    Λογο οτι εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε και ημουν και πιτσιρικας, προσπαθω να θυμηθω τις κακοτοπιες για να τις αποφυγω.Δεν βιαζομαι, θα διαβασω και περιμενω τις συμβουλες των εμπειρων εδω μεσα.

    Η πυριτιδα που θελω να δουλεψω ειναι η mb 32 και τα φυσιγγια που θελω για αρχη ειναι 3, ολα με ρελι.

    Α) Με ταπα η μεσοταπα για πρωτο σε ορτυκι και δευτερο στην μπεκατσα

    Β) Με συγκεντρωτηρα για δευτερο στο ορτυκι.

    Γ) Με διασπορεα για πρωτο στην μπεκατσα.

    Ολα στα 32 – 34 γραμμ. και σκαγια 8-9-10.

    Εκανα δυο φυσιγγια για να μπω στο κλιμα, για τα οποια θελω την γνωμη σας.

    Το πρωτο ειναι :

    καλυκας cheddit  με καψουλι cx 2000, με παφυλα 8 mm, κομμενος  στα 63 mm, mb 32 1,75, ταπα diana 21 mm, 32 γραμ σκαγια ν 9,  τζαμακι, ρελι με τελικο υψος 59 mm.

    Το δευτερο ειναι :

    καλυκας cheddit  με καψουλι cx 2000, με παφυλα 8 mm, κομμενος  στα 63 mm, mb 32 1,65, συγκεντρωτηρας Ζ2/Μ-Η21, 32 γραμ σκαγια ν 9, χαρτινη ταπα, ρελι με τελικο υψος 59 mm.

     

    Ερωτηση πρωτη, το φυσιγγι με την diana για να το φερω σε αυτο το υψος συμπληρωσα στην 17 αρα ταπα (που ειχα) ακομα 4 mm για να την κανω 21 mm.

    Καλα εκανα, η επρεπε να κλεισω με τελικο υψος 55 mm ??

    Εχω και αλλες ερωτησεις, για την συνεχεια.

     

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,421 έως 12,435 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων