ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,466 έως 12,480 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #492193

    Μπενέτο,τι καψούλι βάζεις  ?Βάλε 688!

     

    CX 2000. Το 688 δίνει ο Χατζιώτης στο αστεροειδές με λίγο λιγότερες πιέσεις από το CX 2000 με τις ίδιες δοσολογίες πυρίτιδας/σκαγίων και παρόμοιες ταχύτητες για Α1 με 32γρ., οπότε δε χάνω και τίποτα να το δοκιμάσω. Μου φαίνεται η επόμενη αγορά μου θα είναι ένας ταχογράφος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #492978

    φιλε Γρηγορη     ο ταχογράφος είναι ένα εργαλιο που θα σου δωσει ένα μερος μονο της εικωνας του φυσιγγιου σου     την αρχικη ταχυτητα ,      δεν φτανει όμως μονο αυτό  πρεπει να κανουμε τεστ διατρησης  και να εχουμε  άλλη μια εικωνα ,  η διατρηση είναι αποτέλεσμα της μενουσας ταχύτητας η οποια  επιρεαζεται αμεσα  από το ποσο εχουν παραμορφοθει τα σκαγια μας  ,   αν είναι μαλακα    χανουν πολύ ,   επισεις και αν εχουμε κακο στυσημο στο φυσιγγι και μας καταστρεψει τα  σκαγια μας  από βιεη αναφλεξη.

    ο ποιο απλος τροπος είναι ο τηλ. καταλογος διοτι μετρας αμεσα και την παραμικρη διαφορα λογο τψν σεληδων     . επισεις πλεπει να βλέπουμε και το ποσα σκαγια τρυπανε πολύ   , πχ αν εχουμε στον καταλογο  30σκαγια  και τα 8 μονο εχουν τρυπισει πολύ ποιο βαθια   θα πρεπει να  δουμε τι φτεει  , θα επρεπε τα σκαγια στο 2/3 να  εχουνε την ιδια διατρηση   εκει ερχεται ο ταχογράφος και συμπληρωνει το κενο,   αν εχουμε   δεδομενου μιας Α σκληρωτητας  σκαγια  και δουμε ότι  σε μια συνταγή  παρουμε αρχικη 430μ/δ  και διατριση 300σεληδες πχ. αλλα μονο το 1/3 των σκαγιων  και τα αλλα σταματάνε στις 150σεληδες τοτε    δοκιμάζουμε ξανα κανοντας  ποιο αργο το φυσιγγι μας   και βλέπουμε ότι  πχ με 400μ/δ   ναι μεν πειραμε 270σεληδες διατρηση  αλλα  με πολύ περισοτερο αρηθμο σκαγιων   τοτε προτιμάμε να εχουμε   την δευτερη επιλογή   ,

    αυτό βεβαια δεν σημενει ότι θα ρυξουμε και την αρχικη μας στα ταρταρα περνοντας πολύ μικρη διατρηση  που ισως φανει ανεπαρκης ,

    επισεις προσεχουμε και ελενχουμε παντα και την τουφεκια μας σε πινακα ηται μεταλικο ηται χαρτι 1χ1μ   και μετραμε  μεσα σε κυκλο 75 εκ  τα σκαγια    από αποσταση βολης 36μ με  φουλ τσοκ  καλο είναι να περνουμε πανω από 60 με 65% τον σκαγιων του φυσιγγιου  και με ομιομορφη κατανωμη χωρις πολα κενα  .

    όλα αυτά είναι μια συναρτιση  που πολύ δισκολα συμβαδιζουν  μαζι   θυσιάζουμε κατι για να παρουμε κατι άλλο μεχρι να βρουμε την  σψστη τομη που μας καληπτει    ….

    ελπιζω να βοηθισα και να μην σας μπερδεψα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #494517

    καλησπερα σε ολους ποια ειναι η γνωμη σας για την GRANULAR  οσον αφορα τσιχλα  , μπεκατσα , αντε και καμια φασα ?

    Επιλεγω αυτην γιατι εχω αρκετη  και δεν την εχω  δοκιμασει ………… :wacko: :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    panos citori στις #494528

    Μανο καλημερα! ειναι πολυ καλη η granular για ελαφριες γομοσεις απο τα 29 εως 32 γραμαρια που την δουλευω απο τα τριγονια στην εναρξη και στης τσιχλες της  υπιες μερες του χειμονα! στην φασσα τωρα δεν ξερω καθως ειναι δησκολο πουλι και χρισιμοποιω βαρη 34-36!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #494918

    παράνομο εργαστήριο αναγόμωσης κυνηγετικών φυσιγγίων :wacko:  :wacko:  :wacko:

     

    http://flashnews.gr/post/264865/eixe-sthsei-paranomo-ergasthrio-anagomwshs-kynhgetikwn-fysiggiwn

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #495528

    Καλησπέρα σας. :bye:

     

    Μήπως έχει κάποιος μία  δοκιμασμένη συνταγή για 34γρ με ΡΕΛΙΑΣΤΟ κλείσιμο και πυρίτιδα Aquila  ή JK6-B;

     

    Ευχαριστώ πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #495585

    Δε βλέπω καμία απάντηση.

     

    Τουλάχιστον με άλλη πυρίτιδα έχει κάποιος συνταγή για 34γρ με ΡΕΛΙΑΣΤΟ κλείσιμο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #495589

    Αν βρείς συνταγή γι αυτές τις 2 πυρίτιδες για αστεροειδές, δοκίμασέ τες στο ρελιαστό, προσθέτοντας 0,05γρ μπαρούτι με πλαστικό τζαμάκι ή 0,10γρ με χαρτονάκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #495591

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση beneto αλλά δε νομίζω ότι μπορώ να μεταφέρω έτσι απλά μία συνταγή με αστεροειδές σε ρελιαστό.

    Για το ρελιαστό θα πρέπει μα ξέρω με τί ύψος κάλυκα θα ξεκινήσω, αν χρειάζεται να τον κόψω με τον καλυκοκόφτη ή όχι δηλαδή, θα πρέπει να ξέρω τί συγκεντρωτήρα να βάλω και σε ποιό τελικό ύψος θα πρέπει να έρθει το κλείσιμο με ρέλι.

    Για αυτό ζητάω κάποια δοκιμασμένη συνταγή αν έχει κάποιος.

     

    Θα δοκιμάσω την CX2000, DRAGO 1,7, Gualandi 19, 34gr , τζαμάκι πλαστικό και κλείσιμο στα 58χιλ και ας ελπίσω ότι θα δουλέψει σωστά :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #495597

    Σε καλό δρόμο βαδίζεις φίλε Kratere! Δεν έχω δουλέψει ποτέ την Drago, αλλά ρίχνοντας μια ματια σε έναν πίνακα ιδιογομώσεων με δοκιμασμένες συνταγές από τα μέλη του εδώ forum, που κάποιος πρίν χρόνια επιμελήθηκε και ανάρτησε εδώ, βρήκα ακριβώς την συνταγή που αναφέρεις! Δεν είμαι καλός στους υπολογιστές, αλλιώς θα έκανα νέα ανάρτηση σε αυτόν τον φάκελο excell με τις συνταγές που το παλιό μέλος Durios (αν θυμάμαι καλά) το είχε ανεβάσει, και προθυμοποιήθηκε να μου το στείλει με e-mail.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #495598

    :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #495687

    Θα δοκιμάσω την CX2000, DRAGO 1,7, Gualandi 19, 34gr , τζαμάκι πλαστικό και κλείσιμο στα 58χιλ και ας ελπίσω ότι θα δουλέψει σωστά :scratch:

    :negative: :negative:  :negative:

    Η συνταγή αυτή είναι λάθος. Τα υλικά δεν ταιριάζουνε καθόλου στο ύψος.

    Θα τη βελτιώσω και θα την ξαναποστάρω.

     

    Υπάρχει κάποιο μέρος στην Αθήνα όπου μπορούν να μετρηθούν οι πιέσεις που παράγει ένα φυσίγγι;

    Κάτι είχα διαβάσει πριν καιρό αλλά δε θυμάμαι.

    Αν κάποιος γνωρίζει ας με φωτίσει.

    Να είστε καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #495788

    καλυκας uee & καψουλι uee, 1,75gr-1,8 JK6, couvette & μαλληνη (dianna), 34gr οσο αυαξανεις την μπαρουτι εδω μεγαλωνει και η διασπορα, χωρις το couvette το δουλευω στο 1,9gr πυριτιδα.

    Αν θες συγκεντρωτηρα, νομιζω ένας 19αρης SuperG θα σου κάνει και επισης να έβαζες καψούλι το 686 για να ειναι πιο σφυχτες οι συγκεντρωσεις.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #495971

    Ευχαριστώ πολύ Γκιαούρη!

    Τώρα είδα την απάντησή σου.

    Έχω ήδη πάρει τα υλικά και δοκιμάζω την εξής:

    CX2000 12/65/16

    JK6B 1,8

    Gualandi 19

    Τζαμάκι 1χιλ.

     

    Αν δε μου βγει καλή θα δοκιμάσω αυτή που λες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #496220

    πως σου φανηκε η ντουφεκια?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,466 έως 12,480 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων