ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,526 έως 12,540 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #503463

    cx2000-1,40-28-n8 φιλος!!!!!!

    <hr />

    686 Ε-SPORTING

     

    μωρη ταναπου :yahoo:  απο που τις ξερεις εσυ αυτες τις γιομισιες? :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #503613

    cx 2000    csb5  1,35 χ 28 με 25αρη του καρδαρα  είναι πολύ καλο  για κυνηγι ή σκοπευτηριο

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #503614

    cx 2000 csb5 1,35 χ 28 με 25αρη του καρδαρα είναι πολύ καλο για κυνηγι ή σκοπευτηριο

     

    Κατα αρχήν σε ευχαριστώ για την συνταγή :good:  είναι για καραμπίνα ή δίκανο? και για γλυκό καιρό ή χαμηλή θερμοκρασία?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    nikos astakos στις #503735

    Καλημέρα και από εμένα. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και στην ιδιογόμωση και έχω ξεκινήσει και διαβάσω όλες τις σελίδες από την αρχή. Έχω φτάσει μέχρι τώρα στη σελίδα 300 και έπεται συνέχεια. Έχω διαβάσει ότι υπάρχει ένα αρχείο XL με συνταγές δοκιμασμένες αλλά δεν μπόρεσα να το κατεβάσω. Μήπως μπορεί κάποιο μέλος να μου το στείλει στο e-mail μου που είναι astascani@yahoo.com Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #503795

    καλησπέρα σε όλους, ευχαριστώ τον benetos για το excel με τις συνταγές, δυστυχώς δε ν πέτυχα καμία πυρίτιδα.. Είμαι πολύ φρέσκος στην ιδιογόμωση ως τώρα έχω δοκιμάσει τα εξής: ορτύκι FIOCCI Τ1, 616, PSB1 1,65, ελικοειδής Θώδη 22μμ (πράσινος) 30,5 γρ Νο 10 με καλά αποτελέσματα και μπεκάτσα Cheditte CX2000 MB36 1,83-1,87 ελικοειδής Θώδη 20μμ (πορτοκαλι ή ανοιχτό κόκκινο ανάλογα την αχρωματοψία μου) 19γρ νο 7 και 19 γρ νο 9 σε στρώσεις με κάποιες αμφιβολίες ως προς τη διάτρηση… Γενικά ψάχνω πρώτο και δεύτερο (πλαστική μεσόταπα) φυσίγγι για ορτύκι και μπεκάτσα καθώς και ένα ειδικης χρήσης μαλλινοταπο που να παίζει και με ελικοειδή κόβωντας τα πόδια για ένα γαλλικό ελαφρύ δικανο με στενούς κώνους που κλωτσά πολύ… Ενα θεματακι ακόμα… Απόκτησα μια LEE Load all και διαπιστωσα ότι τα ογκομετρικά πυρίτιδας δεν αρκούν για τις παραπάνω συνταγές και ώς τώρα βαζω δυο δόσεις και μετά τα σκάγια. Σκέφτηκα να παραγγείλω χαμηλότερα ογομετρικά κατά 2-6 χιλιοστά σε ενα μαγαζί που “τυπώνει” 3D πλαστικά για να φτάσω σε βάρη της τάξης του 1,8-1,9γρ Επίσης σκέφτηκα να παραγγείλω και ένα ανταπτορα που θα προσαρμόζει το ογκομετρικό πυρίτιδας στη θέση του ογκομετρικού σκαγιών ώστε να μπορώ να γεμίζω με δύο μεγέθη σκαγιών (βάρη 15-20γρ). Έχει κανείς από εσάς δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο;

    μάκη καλως ορισες,

    θα σου πω τι κάνω εγω σε παραπλησιες αναζητήσεις με τις δικες σου. Η διαφορα μας ειναι οτι εγω στα ορτυκια δουλευω 28γρ με μεσοταπα θωδη 25, και csb5, εχω και καμια 25αρια γεμισμενα με g3000 στα 30γρ για τις μερες που δε δεχονται και σηκωνονται μακρια.
    Στη μπεκατσα τωρα, τα διασπορας μου ειναι με αναποδο διασπορεα με μάλληνη ή μεσοταπα. Οι μεσοταπες που ειμαι ευχαριστημένος ειναι η diamond kai qualandi. H diamond ειναι ένα μεγεθος οποτε παιζοντας με παραδοσιακό κλεισιμο ή αστερι, πυριτιδα μικρου-μεγαλου ογκου μπορεις να φτασεις εκει που θες. Στη gualandi νομιζω έχω την 21 kai 25. Βεβαια δε βαζω πανω 33γρ (σπανια 34).
    Για τον κομενο διασπορεα στη μαλληνη, υπαρχουν οι εξης επιλογές ή κόβεις την μαλληνη 3-4χιλ και κλεινεις αστέρι ή περνεις μια μαλληνη 18χιλ ή κλεινεις με παραδοσιακο.
    Παντως 38γρ μου ακουγονται παραπολα… η δευτερη ντουφεκια απο το κλωτσιμα θα ειναι “πολυ” καθιστεριμένη… Εχω καταλύξει στα 33γρ νο.7,5 ή 8 και μπαρουτες jk6, psb1 kai s4

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/01/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Makis Mag στις #503806

    Στην μπεκάτσα οντως τα 38 γρ ειναι πολλά, απλα κυνηγαω σε πολυ σφιχτό πουρνάρι και ψάχνω μεγάλους κύκλους διασπορας για αποστάσεις 15- 20 μέτρα.

    Επειδή κυνηγάω χρόνια σε πολύ σφιχτά μέρη, έχω δοκιμάσει όλα τα διασποράς εμπορίου (κυρίως ιταλικά) με περιορισμένη επιτυχία σε πολυ ενστικτώδεις τουφεκιές.

    Γεμισα πρόσφατα για το δίκαννο σε Τ1, 616, PSB1 1,75 και 34 gr 12αρα μάλλινη και το πάνω μέρος του κόκκινου ελικοειδή του Θώδη. Κλείνει κανονικότατα σε αστεροειδές αλλά δεν το έχω ακόμα δοκιμάσει.

    Αν έχεις κάτι δοκιμασμένο στα 34+ θα ήθελα να το δοκιμάσω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #503826

    βαζεις ισπανικη πυριτιδα , χαμηλο υψος μεταλλου καλυκα και φορτιο στα ορια σχεδόν της προοδευτικοτητας της πυρίτιδας , δηλαδή αρχιζεις στηνοντας ένα φυσιγι με ταση να βγαλει μεγαλα ποσοστα συγκεντρωσης , αν θελεις 38 γρ μπορεις να δουλεψεις SIPE με παραδοσιακο ρελι , πες τι ακριβως θελεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/01/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Makis Mag στις #503827

    Δημητρη ευχαριστώ για τις παρατηρησεις

    δε μου ειναι απόλυτα σαφές και θα σε παρακαλούσα όποτε μπορείς να μου διευκρινήσεις δυο θέματα :

    – το πόσο επηρεάζει το ύψος μετάλλου του κάλυκα την απόδοση σε σχέση με το βάρος γόμωσης

    – πώς εκτιμάς τα όρια προοδευτικότητας κάθ πυρίτιδας (βαρος πυρίτιδας, βάρος σκαγιών, κάτι αλλο);

     

    Γενικά ψάχνω τα εξής όπως ειχα ήδη αναφέρει διασποράς για ορτύκι και μπεκάτσα στην μπεκάτσα με 34+ γραμμάρια καθώς και αντίστοιχα δεύτερα φυσιγγια με μεσόταπα ή μάλλινη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #503831

    uee-g ή 616 ή cx2000, σκαγια 34γρ – 1,8-185 jk6 – cuvette + μαλληνη (18χιλ αν θυμαμαι καλα) θωδης αναποδα κομμενος κωνικα και ρε λιασμα. Το αυτο με μαλληνη ταπα και ρελιασμα με τζαμακι, σκαγια νο7,5 για τα μερη που λες…
    Αν τωρα δε βαζεις cuvette η jk6 μπορει να ανεβει στο 1,9γρ (οχι πιο πανω παρα σκορπαει μετα).

    uee-g ή cx2000, σκαγια 34γρ, 1,45gr S4 (μια απο τα  ιδια με πάνω, εδω η diana μπορει να ειναι και 20χιλ)
    <p style=”text-align: justify;”>Ο αναποδος διασπορεας δε ειναι πολυ καλος για αποστασεις πανω απο 20 μετρα χανονται πουλια που πολλες φορες θα ειχαν πέσει με απλα διασπορας ή μαλληνοταπες.
    Τον διασπορεα του θωδη να τον κόβεις κωνικα, αν ειναι ολοκληρως αναποδα μεσα στα σκαγια γινονται μεγαλα κενα στο κεντρο….

    Στο διαταυτα τωρα, νομιζω οτι αν τις ντουφεκας στα 20-25 μετρα σε ρουμανια δε νομιζω οτι θες σουπερ διασπορα, αλλα ενα νορμαλ διασπορας Ή ακομα καλυτερα ενα μαλληνοταπο στα 34γρ, σκαγια οχι μικροτερο απο ν.8. το 7,5 για εμενα ειναι ιδινικο!</p>
    <p style=”text-align: justify;”>Για πιο κοντα απο 15 μετρα ο αναποδος διασπορεας ειναι η λύση Νο.7,5-8αν ειναι πουρναρια δοκιμασε τα 7,5αρια</p>
    <p style=”text-align: justify;”>Η psb1 έχει χαμηλες πιεσεις και δεν ενδεικτικέ για διασπορας, αυτο θελει να πει ο δημητρης. Βεβαια φτιαχνεις ωραiες μαλληνοταπες με αυτο το υλικό για τη χρηση που το θες 🙂 (1,8gr 33γρ cuvette diana, 6*, καψουλια cx2000, uee-g, 616). Και το setup που εγραψες εχω δοκιμάσει και εχω παρει κατι πουλακια :)</p>
    <p style=”text-align: justify;”>παντως αν βάλεις κυλινδρο και συνδιασμο πρωτο αναποδο διασπορεα και δευτερο τριτο μαλληνοταπο στα 34γρ νομιζω θα δεις καλα αποτελεσματα…
    Αν τωρα εισαι μεσα σε μερη που ντουφεκας καβαλα βάζει πρωτο-δευτερο αναποδο διασπορεα και τριτο μαλληνοταπο.</p>
    <p style=”text-align: justify;”>Στα πολυ κλειστα που δε φτανεις στο σκυλι  και ντουφεκας 20-30 μετρα ολα μαλληνοταπες</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #503832

    το φορτιο των σκαγιων χοντρικα καθοριζει την προοδευτικοτητα της καθε πυριτιδας , δηλαδη το καθε μπαρουτη εχει φτιαχτει απο το εργοστασιο για συγκεκριμενο φορτιο σκαγιων , εκει επεμβαινει ο ιδιογομωτης και φτιαχνει το γουστο του , το υψος του καλυκα πολυ παραμελημενο αλλα πολυ καθοριστικο στις παραγομενες πιεσεις και γενικοτερα στην βλητικη συμπεριφορα του φυσιγγιου οπως επισης και ο τυπος του κυαθιου του , τελειωνοντας να πω οτι σε κοντινες τουφεκιες ενα ειναι το υλικο , και λεγεται η βασιλισσα S4

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/01/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Makis Mag στις #503994

    Ευχαριστώ και τους 2 για τις ενδιαφέρουσες ιδέες…

    Ο ανάποδος διαπορέας είναι φανταζομαι στη λογική του παλιου maxD του Στόκα. Αναρωτιέμαι αν ο ελικοειδής ανάποδα προκαλεί σημαντική αύξηση πιέσεων, με την ίδια λογική που αναφέρεται ότι η χρήση φελού πάνω από τα σκάγια αλλάζει σημαντικά τις αναπτυσσόμενες πιέσεις.

    Όταν λέμε κωνικό κόψιμο του ελικοειδή δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς εννοούμε (να κόψω τα φτερά πολύ στις άκρες και προοδευτικα λιγότερο προς το κέντρο ώστε να αφήσω σε πλήρες ύψος τον σταυρό στη μέση;) Γίνεται να βγάλεις μια φωτό;

    Δημητρη μια και βάζεις το μικρόβιο καμιά συνταγή για S4 παίζει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #504010

    S4: 1,45 για 32 έως 34γρ σκάγια, gia 36gr 1,4 (αυτα λεει η nobel sport).
    Μου είχαν προτείνει 1,5γρ με 34γρ σκαγια αλλα με ξεδοντιασε για κατι φυσιγγια που γεμισα για παπακια
    Στειλε μου σε pm το email σου ή αν έχει fb να σου στειλω φωτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #504015

    Η αγαπημένη μου S4, είναι μέχρι 32-33 κι εκεί βγάζει πιέσεις!Εγώ τη δούλευα στα 30-31 με μάλλινη ,απλά τέλειες τουφεκιές! :good:

    Για πιο γεμάτα σετ απ θα συνιστούσα SIPE/N μέχρι 35 βαριά,

    SIPE/N  Fiocchi T3-12/70-615 – 1.54x34gr/Nikel N.7 – Gualandi SuperG 22 – * – 58.00mm 620-670 μπαρ και  V1 400-410 m/s

    και μετά Τέκνα ,η λατρεία του βάλτου!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    skb300 στις #504495

    Ο διασπορεας Θώδη ο κόκκινος για 32γρ στο αστεροειδες κλείσιμο το πάνω μέρος πρέπει να καλύπτεται από τα σκάγια ή να φενετε λίγο;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #504554

    και εμενα με ενδιαφερει!σπυρο?τι λες?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,526 έως 12,540 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων