ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,541 έως 12,555 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #504572

    Στάθη αν εννοείς για τον διασπορέα που προαναφέρει ο φίλος skb300 [Αν θες μας γράφεις το όνομά σου ],νομίζω ο Κόκκινος είναι για 33+γραμ, σκάγια  οπότε θα φαίνεται! Με τους αποκεντρωτικούς δεν τα πάω καλά ,αν θέλω μία σχετικά ανοιχτή τουφεκιά,παίζω με μάλλινη και ανοιχτό τσοκ,ή με συγκεντρωτήρα και στρώσεις σκαγιών +ανοιχτό τσοκ και είμαι μια χαρά  στην τσίχλα και στο περπατητό μου  :good:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    skb300 στις #504779

    παιδιά όπου skb300 είναι Σταύρος και ο διασπορέας θώδης είναι ο πορτοκαλής που είναι για 32 γραμμάρια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    nikos astakos στις #505854

    Να θέσω και εδώ μία απορία προς τους εμπειρότερους με την ελπίδα ότι κάποιος θα απαντήσει. Πια η διαφορά μεταξύ δύο φυσιγγίων με τα ίδια υλικά και το ένα να είναι αστέρι και το άλλο με το παραδοσιακό κλείσιμο σε ρέλι. Αν και όπως έχω διαπιστώσει όσο ζω ελπίζω και όσο ελπίζω απελπίζομαι.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #505857

    Καλημέρα Νικο…..!

    Αν και δεν εχω κανει μαθηματα βλητικης εχω την εντιπωση ότι η διαφορα είναι στην διαφορετικη συσφυξη που ασκει το κάθε ειδος κλεισίματος στο φυσιγγι…………οσο ποιο σφυχτο ή χαλαρο κλεισιμο εχει το κάθε φυσιγγι τοσο ποιο δυνατη ή κλουβια βγαινει η τουφεκια οποτε εχει διαφορα και στην συγκεντροση ή διασπορα των σκαγιων .

    Αυτή είναι η γνωμη μου αλλα καλυτερα να μας βοηθαγε καποιο από τα παιδια που γεμιζουνε μονοι τους φυσίγγια ……..κατι περισοτερο θα ξερουν .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    nikos astakos στις #505859

    Καλημέρα φίλε. Δηλαδή με τον ίδιο συγκεντρωτήρα και στα δύο αυτό με το αστέρι θα έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση και θα κόβει πιο μακριά ενώ το άλλο με το ρέλι θα ανοίγει πιο γρήγορα και θα έχουμε καλύτερη διασπορά.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #505865

    Χαιρετώ την παρέα!! Φίλτατε Νίκο,στο ερώτημά σου  η απάντηση  είναι: Καμία σχέση το ένα με το άλλο, πρώτον οκγομετρικά δεν ταιριάζουν  γιατί στο ρελιαστο,για να κλείσει πρέπει να μπει ψηλότερος  συγκεντρωτήρας και περισσότερη πυρίτιδα για να  προοθήσει τα ανάλογα υλικά μας ! Αν πχ. βάλεις τα ίδια υλικά έστω και με ψηλότερο βίσμα, το ρελιαστό θα είναι ανεπαρκές σε σχέση με το αστέρι κι αυτό θα συμβεί   λόγω της ογκομετρίας και της αντίστασης που προκαλείται από την τάπα ή το αστεροειδές κλείσιμο!  Σίγουρα το ρελιαστό έχει λιγότερες πιέσεις,μικρότερες ταχύτητες αλλά σίγουρα καλύτερη κατανομή, λόγω της λιγότερο παραμόρφωσης την σκαγιών! Και να ξέρεις ότι, όλα τα προγραφόμενα  εξαρτώνται από το μαγείρεμα  της κάθε δοσολογίας !!

    :bye: :bye:  :bye:  B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    nikos astakos στις #505869

    Καλησπέρα φίλε μου. Κάλυκας 12/70 για το αστέρι και 12/63 για το ρέλι. Με psb1 και 1,65 το πρώτο και με 1,75 το άλλο. Βύσμα z2m 24 και 29.5 γρ. σκάγια και τα δύο και καψούλι cx2000. Κλείσιμο στα 57,7 και τα δύο. Και εδώ μπαίνει η ερώτηση για το πιες είναι οι διαφορές μεταξύ των δύο φυσιγγίων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    nikos astakos στις #505870

    Συγνώμη φίλε διορθώνω. Το βύσμα είναι giovanni 24 και στα δύο και στο ρέλι έκοψα λίγο τα πτερύγια για να πάρει τα ίδια σκάγια. Πάντως η απορία παραμένει. Δηλαδή αν κλείσω και τα δύο με giovanni 24 το αστέρι στα 57.7 και το ρέλι στα 60 πια η διαφορά μεταξύ των δύο φυσιγγίων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #505873

    Νίκο Καλή η απορία !Η λογική μου λέει ότι το ρελιαστό θα είναι στην προκειμένη περίπτωση σου πιο δυνατό, αν είναι με τζαμάκι ακόμη περισσότερο! Πάντως για μένα η σύγκριση που κάνεις είναι λίγο ανορθόδοξη :mail: ,αποκλείεται να βρεις ομοιότητες εφόσον οι διαφορές είναι προφανέστατες !Εδώ σε ίδιους κάλυκες ,ίδια σετ απ, με διαφορά τον τύπο αστεριού στο κλείσιμο, μας δίνουν άλλα σταθμά! :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    nikos astakos στις #505874

    Σπύρο σ’ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω και τα δύο φυσίγγια να τα δοκιμάζω στην πράξη για να έχω πιο σαφή αποτελέσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #505877

    Καλησπέρα φίλε μου. Κάλυκας 12/70 για το αστέρι και 12/63 για το ρέλι. Με psb1 και 1,65 το πρώτο και με 1,75 το άλλο. Βύσμα z2m 24 και 29.5 γρ. σκάγια και τα δύο και καψούλι cx2000. Κλείσιμο στα 57,7 και τα δύο. Και εδώ μπαίνει η ερώτηση για το πιες είναι οι διαφορές μεταξύ των δύο φυσιγγίων.

    αν το ρελι είναι με τζαμακι θα δωσουν σχεδόν ιδιες αρχικες ταχύτητες , σχεδόν ιδιες πιεσεις , ελαφρως πιο σφαιρικη κατανομή το ρελι με καλυτερη περιφερεια , σχεδόν ιδιες τουφεκιες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    nikos astakos στις #505882

    Ευχαριστώ Δημήτρη. Το ρέλι είναι με τζαμάκι. Αν ήταν με φελλό ή με χαρτί θα’πρεπε να ανεβάσω λίγο  τη μπαρούτι για να έχω τις ίδιες πιέσεις και ταχύτητες? Και από θέμα απόστασης πιο απ’τα δύο είναι για πιο μακρινές αποστάσεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #505883

    Ευχαριστώ Δημήτρη. Το ρέλι είναι με τζαμάκι. Αν ήταν με φελλό ή με χαρτί θα’πρεπε να ανεβάσω λίγο τη μπαρούτι για να έχω τις ίδιες πιέσεις και ταχύτητες? Και από θέμα απόστασης πιο απ’τα δύο είναι για πιο μακρινές αποστάσεις?

    δουλευεις την Psb 1 σε πολύ χαμηλο φορτιο , αυτή η πυριτιδα αποδιδει τα μεγιστα σε 33 γρ φορτιο , πολύ μεγαλα ποσοστα συγκέντρωσης και χαμηλες πιεσεις τα χαρακτηριστικα της , δουλευοντας την σε 29 γρ φορτιο ειδικα με ρελι φτιαχνεις μια τουφεκια παρα πολύ μαλακη και παρα πολύ συγκεντρωτικη , δεν ξερω ακριβως τι θελεις να κανεις , οσο αφορα τις αποστασεις το τσοκαρισμα είναι αυτό που τις ρυθμιζει και όχι η πυριτιδα  πολύ γενικα , και αυτό όχι απολυτα , με δυο λογια πες μου ακριβως τι θελεις να σου απαντησω αν ξερω φυσικα τι ακριβως να κανεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    nikos astakos στις #505884

    Αυτό που θέλω να κάνω προς το παρών είναι ένα φυσίγγι για τσίχλες από τα 30 μέτρα και πάνω. Για κοντά θέλω να πιστεύω ότι με μια μεσοτάπα και ρελιαστό κλείσιμο θα είμαι ικανοποιημένος. Για τις τσίχλες θέλω μία μπαρούτι να δουλεύει στο κρύο αλλά και στην ελαφριά υγρασία και γι’αυτό μετά από πολύ διάβασμα έχω καταλήξει να αγοράσω granular. Για την υγρασία έχω καταλήξει στη mb32. Psb1 έχω ακόμα 250 γρ. και θέλω να τη διώξω και να περάσω μετά στις άλλες δύο. Η μηχανή που έχω είναι μία lee από την οποία είμαι ευχαριστημένος χωρίς βέβαια να έχω μέτρο σύγκρισης από άλλη μηχανή, ένα δράπανο πάγκου einhell 501 και μια ρελιάστρα λαναρά.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #505889

    Αυτό που θέλω να κάνω προς το παρών είναι ένα φυσίγγι για τσίχλες από τα 30 μέτρα και πάνω. Για κοντά θέλω να πιστεύω ότι με μια μεσοτάπα και ρελιαστό κλείσιμο θα είμαι ικανοποιημένος. Για τις τσίχλες θέλω μία μπαρούτι να δουλεύει στο κρύο αλλά και στην ελαφριά υγρασία και γι’αυτό μετά από πολύ διάβασμα έχω καταλήξει να αγοράσω granular. Για την υγρασία έχω καταλήξει στη mb32. Psb1 έχω ακόμα 250 γρ. και θέλω να τη διώξω και να περάσω μετά στις άλλες δύο. Η μηχανή που έχω είναι μία lee από την οποία είμαι ευχαριστημένος χωρίς βέβαια να έχω μέτρο σύγκρισης από άλλη μηχανή, ένα δράπανο πάγκου einhell 501 και μια ρελιάστρα λαναρά.

    γραψε αναλυτικα τα χαρακτηριστικα του  οπλου που ριχνεις

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,541 έως 12,555 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων