Βαφή κάνης και αντισκουριακά λάδια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #356094

    MAFFIAWORLD,

    ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΑΝ 250 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΓΙΑ ΒΑΦΗ ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΕΨΑΞΑ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΣΑΙΤ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΩΡΕΣ ΨΑΞΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΒΑΨΕΙ 7 ΔΙΚΑΝΝΑ ΚΑΙ 3 ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ ΦΙΛΩΝ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΓΟΜΕΝΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΒΑΦΗ (ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΕΠΙΣΤΡΩΣΕΙΣ ΕΝ ΘΕΡΜΩ) ΔΩΡΕΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΟΣΤΙΣΑΝ 100 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΦΤΑΣΟΥΝ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 50 ΚΑΝΝΕΣ. ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΡΑΣΤΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΟΠΛΟΥΡΓΟΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ. ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΚΡΕΣ ΕΠΙΔΙΟΡΩςΣΕΙΣ ΣΕ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΩ ΠΑΛΙΑ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΞΥΛΙΝΑ ΜΕΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ ΛΙΝΕΛΑΙΟΥ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΝΝΕΣ ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ. ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ. ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΩ ΔΙΝΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΙΔΕΑ. ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ.

    ΦΙΛΙΚΑ,

    ΚΩΣΤΑΣ

    Κώστα ευχαριστώ πολύ, θα σου είμουν ευγνώμων αν μας το έλεγες όταν είναι έτοιμη η ιστοσελίδα σου!!! Καλή συνέχεια και καλή δουλειά……….! :P


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    k_b στις #356097

    ΜΑΦΙΑ,
    Στην σελιδα μου εχω ολοκληρωσει το θεμα φινιρισματος κοντακιου. Το e-artemis forum το ανακαλυψα πριν μια εβδομαδα και οι οδηγιες οσον αφορα στο θεμα φινιρισματος στο κοντακι που δινουν τα ιερα τερατα (δεν αστειευομαι) των δημοσιευσεων ειναι σαφως καλυτερες απο τις δικες μου και με φανταστικα αποτελεσματα. Οσον αφορα ομως στις καννες δεν βρηκα πουθενα εδω μεσα καλες οδηγιες. Πιστευω οτι η μεθοδος που ακολουθω ειναι αψογη με αψογα αποτελεσματα. Την εχω ανακαλυψει επειτα απο διαβασμα δεκαδων δημοσιευσεων απο το:
    Kane klik edw

    Αυτες τις μερες εχω κατεβει καλαματα για να δω τους καθαροαιμους ιχνηλατες ενος φιλου και πολυ πιθανων οταν εχει γεννα θα παρω και νεο κουταβακι. Η οικογενεια μεγαλωνει :P :P . Απο δευτερα που επιστρεφω θα ξεκινησω το θεμα της βαφης.

    Φιλικα,

    Κωστας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    ΝΑΣΟΣ στις #117094

    Φίλε k_b περιμένω με ανυπομονησία το άρθρο-οδηγίες στην σελίδα σου για την βαφή κάννης.Συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις και ελπίζω να μην μείνει στάσιμη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #117107

    k_b και εγώ είμαι στην αναμονή για τις κάννες!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    k_b στις #356284

    Παιδια αν δειτε στο προφιλ μου στο pathfinder η φραση που με εκφραζει ειναι: 'Πρεπει να οργανωθω…' :P :D
    Ειχα αφησει πολλες δουλειες στην μεση και τωρα εχω πηξει αφανταστα + η γκρινια της γυναικας οτι δεν την βγαζω εξω :unsure:
    Η καννη με περιμενει και με γαργαλαν τα χερια μου αλλα αυτη η δουλεια πρεπει να ξεκινησει πρωι η μεσημερι γιατι χρειαζεται 5-6 ωρες αναμονης απο την στιγμη που κανεις εφαρμογη του χημικου στο μεταλλο και εγω γυριζω σπιτι το βραδυ. θα το πιασω το ρημαδι το θεμα το συντομοτερον….
    Αποψε θα ποσταρω στις φωτογραφιες του κλαμπ μερικες φωτο απο οσες καννες δικες μου εχω κανει..

    Φιλικα Κωστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    k_b στις #117122

    Λοιπον ο φωτισμος ειναι χαλια και τα οπλα δεν φαινονται καλα. Θα προσπαθησω αυριο στο φως της μερας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    kounos στις #356301

    Παιδια αν δειτε στο προφιλ μου στο pathfinder η φραση που με εκφραζει ειναι: 'Πρεπει να οργανωθω…' :P :D
    Ειχα αφησει πολλες δουλειες στην μεση και τωρα εχω πηξει αφανταστα + η γκρινια της γυναικας οτι δεν την βγαζω εξω :unsure:
    Η καννη με περιμενει και με γαργαλαν τα χερια μου αλλα αυτη η δουλεια πρεπει να ξεκινησει πρωι η μεσημερι γιατι χρειαζεται 5-6 ωρες αναμονης απο την στιγμη που κανεις εφαρμογη του χημικου στο μεταλλο και εγω γυριζω σπιτι το βραδυ. θα το πιασω το ρημαδι το θεμα το συντομοτερον….
    Αποψε θα ποσταρω στις φωτογραφιες του κλαμπ μερικες φωτο απο οσες καννες δικες μου εχω κανει..

    Φιλικα Κωστας

    Άντε κοντοπατριώτη περιμένω πως και πως για την βαφή της κάνης και ότι άλλο καλούδι έχεις να μας προσφέρεις.Καλό κουράγιο και θα σε παρακολουθώ από δίπλα!! Το εννοώ(Ζάκυνθος) :o :o :o

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #117151

    έχει δοκιμάσει κανείς βαφές τύπου DuraCoat οι οποίες εφαρμόζονται με spray?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    k_b στις #117205

    Ανάρτησα στο club καποιες φωτογραφίες απο 2 δικα μου αναπαλαιωμενα δικαννα.
    Και τα δυο βρισκονταν στην ιδια κατασταση με το τριτο οπλο που φαινεται.
    Το κοντοκαννο ηταν το πρωτο οπλο που εφτιαξα και γι'άυτο το φινιρισμα στο κοντακι δεν ειναι πολυ καλο. Καποια στιγμη θα το πιασω απο την αρχη.

    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

    Φιλικα, Κωστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #117209

    τις κάννες αυτές τις "έβαψες" μόνος σου; Από οτι βλέπω είναι οξειδωμένες (και όχι φωσφατωμένες – blued, not parkerized), σωστά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Panos48AL στις #117212

    Εγω εχω ενα super poze Beretta S56E του 1974. Ειχε μεινει εγκατελειμενο στο υγρο παταρι μας για 18 χρονια.
    Η καννη ειχε καλυφθει κατα 20% με μικρα μπιμπικια σκουριας (εξωτερικα βεβαια), εφοσον εσωτερικως ειναι χρωμιο
    και δεν παθαινει τιποτα.
    Πηγα στον οπλπουργο στο Αιγαλεω και μου ζητησε 300 ευρω μονο για την καννη.

    Τελικως μηγα στον οπλουργο της γειτονιας μου και μου πηρε 150ΕΥΡΩ και μου εβαψε οτι ηταν μαυρο, καννη, κλειδια,
    προφυλακτηρα σκανδαλης και χερουλι. Και μου ειπε οτι μου το εκανε και φουλ σέρβις.

    Ολα αυτα εγιναν πριν 2,5 χρονια. Το οπλο φαινεται σαν καινουριο με τη διαφορα οτι το μαμισιο χρωμα της καννης ηταν ενα
    πανεμορφο σκουρο μολυβι (γυαλιστερο) ενω το νεο ειναι καραμαυρο πολυ γυαλιστερο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #356334

    panos48AL (προφανώς Franchi? ο πατέρας μου έχει μια 48al πολλά χρόνια και χρειάζεται γενικό …. ρεκτιφιέ αφού δεν την πρόσεχε και πολύ) υπάρχουν 2 ειδών "βαψίματα" ατσαλιού (τα οποία και τα δύο δεν είναι βαψίματα, αλλά γίνονται ένα με το μέταλλο της κάννης, όπως ακριβώς γίνεται η σκουριά με το μέταλλο, είναι ουσιαστικά και τα δύο οξειδώσεις ή πιο σωστά ηλεκτροχημικά καλύμματα μετατροπής). Το πρώτο είναι αυτό που στα αγγλικά λέγεται blueing (δηλαδή "μπλέδιασμα" στα ελληνικά) και γίνεται είτε ως προοδευτική οξείδωση με χρήση οξέων (η οποία επίσης χωρίζεται σε δύο υποκατηγορίες αναλόγως με το είδος της οξείδωσης) είτε γίνεται με χρήση αλάτων. Αυτό που αναφέρεις εσύ για την γυαλάδα παραπέμπει στην χρήση αλάτων. Μπορείς να διαβάσεις ένα εκπληκτικό άρθρο από τον Ντίνο Παπατσαρούχα εδώ

    Το δεύτερο είδος είναι η φωσφάτωση (στα αγγλικά λέγεται parkerizing – εξ'ου και η λέξη παρκέ- ή phosphate) η οποία γίνεται με φωσφορικό οξύ και είτε με μαγγάνιο είτε με ψευδάργυρο. Με χρήση ψευδαργύρου έχουμε ένα γκρι αποτέλεσμα ενώ με χρήση μαγγανίου ένα σκούρο γκρι έως και μαύρο αποτέλεσμα. Η φωσφάτωση έχει πολύ μεγαλύτερη αντοχή από το "μπλέδιασμα" και πολύ καλύτερα αποτελέσματα στην καταπολέμηση της σκουριάς αφού (ειδικά το μαγγάνιο) έχει πολύ μεγαλύτερο πάχος την δημιουργία αυτού του καλύμματος. Το μπλέδιασμα έχει ως κύριο σκοπό την μείωση της ανάκλασης ενώ η φωσφάτωση περά από την μείωση της ανάκλασης καταπολεμά (περίπου) την δημιουργία σκουριάς. Την φωσφάτωση την χρησιμοποιούν κατα κανόνα σε όλα τα σύγχρονα πολεμικά όπλα (το ίδιο κάνει και η ΕΒΟ στα G3). Στα κυνηγετικά όπλα δεν χρησιμοποιείται λόγω… παράδοσης! Δίνει μια πιο τραχιά επιφάνεια από ότι το μπλέδιασμα.

    Καμμιά από τις παραπάνω ( 5? ) μεθόδους δεν παρέχει πλήρη προστασία από την σκουριά. Η προστασία από την σκουριά παρέχεται με την χρήση λαδιού το οποίο "ποτίζει" το κάλυμμα που δημιουργείται.

    Σε μη σιδηρούχα υλικά (π.χ στο ergal και στον μπρούντζο) χρησιμοποιείται μια τεχνική που λέγεται ανοδίωση και δίνει επιφανειακά αποτέλεσματα.

    Το χρώμιο επάνω στο ατσάλι "πιάνει" με χρωμίωση (λέγεται chrome plating στα αγγλικά).

    Για επιδιορθώσεις υπάρχουν υλικά που κάνουν το λεγόμενο cold blueing (ή θα τολμούσαμε να πούμε μπλέδιασμα εν ψυχρώ, δηλαδή χωρίς χρήση φούρνου). Υπάρχουν σε μορφή πινέλου, μαρκαδόρου, χύμα μπογιάς. Συνήθως η επιδιόρθωση αυτή δίνει αμφίβολα αποτέλεσμα, με χρωματική διαφορά από την αρχική "βαφή" και δεν έχουν διάρκεια πάνω από μερικά χρόνια. Στην ελληνική αγορά κυκλοφορούν τέτοια υλικά (π.χ. το black magic)

    Τώρα τελευταία αναπτύχθηκε και μια βαφή (κανονική βαφή, μπαίνει σαν επίστρωση επάνω από το όπλο με χρήση αερογράφου) ονόματι DuraCoat η οποία πιάνει επάνω στο μέταλλο (ειδικά αν είναι και φωσφατωμένο ακόμη καλύτερα) η οποία παρέχει πλήρη κάλυψη από την σκουριά και την οξείδωση. Δηλαδή αν έχουμε μια κάνη χρωμιωμένη εσωτερικά και περασμένη με duracoat από έξω μιλάμε για την απόλυτη κάνη (έχει όμως μικρότερο συντελεστή απαγωγής θερμότητας, δεν κρυώνει τόσο γρήγορα όσο πριν). Περνάει το τέστ νέφωσης με θαλασσινό νερό για … 300 ώρες και βγαίνει και σε φανταχτερά χρώματα. (παρεπιμπτόντως δεν το καταλαβαίνω για ποιο λόγο οι εταιρείες δεν βγάζουν κυνηγετικά όπλα που να είναι φανταχτερά, π.χ. ξύλα από ρίζα ελιάς και μπλέ μεταλλικά μέρη, για σκοπευτική χρήση θα έβγαζε μάτια!). Τέτοιου είδους επίστρωση έχει η Winchester SX3 (με άλλο όνομα όμως) και λέει πως έχει το τέλειο όπλο για τον βάλτο.

    Άρα αυτός που σου ζήτησε 150 ευρώ μάλλον έκανε χρήση αλάτων. Ο άλλος που ήθελε 300 μάλλον θα έκανε προοδευτική οξείδωση. Και οι δύο τιμές ανεξαρτήτου τεχνικής κατά την γνώμη μου είναι υψηλές (ειδικά αν τις συγκρίνεις με τις τιμές που ζητάνε τα μεγάλα οπλουργεία της Αμερικής – τα οποία δεν είναι μαγαζάκια της γειτονιάς με εξοπλισμό του 1960).
    Αυτά…. :unsure:

    edit: για να μην φανεί πως τα έχω βάλει με τους Έλληνες οπλουργούς να τονίσω πως οι Έλληνες κάτοχοι όπλου έχουν οδηγήσει τους οπλουργούς να προσπαθούν να βγάλουν λεφτά από κάθε διαδικασία αφού δεν είναι σωστοί κάτοχοι όπλων. Κάθε δύο χρόνια πρέπει να πηγαίνει το όπλο σε οπλουργό για προληπτικό έλεγχο. Το αμάξι το πηγαίνουμε στο συνεργείο με το παραμικρό, το όπλο όμως γιατί το θεωρούμε "σκυλί είναι μωρέ, δεν παθαίνει τίποτα". Λόγω αυτής της νοοτροπίας οι οπλουργοί μας τα παίρνουν… μαζεμένα όταν πηγαίνουμε ένα όπλο για μια διαδικασία που αλλιώς θα ήταν φθηνή. Από την άλλη μπορούμε να πούμε πως κουβέντες του στυλ "δεν έχουν πελατεία" φαίνονται φαιδρές αν λάβουμε υπ'οψιν μας τα 300.000 όπλα που υπάρχουν στην Ελλάδα. Πόσοι είναι οι οπλουργοί? 100? Άντε 150 βαριά βαριά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    k_b στις #356363

    τις κάννες αυτές τις "έβαψες" μόνος σου; Από οτι βλέπω είναι οξειδωμένες (και όχι φωσφατωμένες – blued, not parkerized), σωστά;

    Αυτα ειναι απο τα πρωτα οπλα που αναεπισκευασα. ο πατερας μου, οχι και πολυ φαν του κυνηγιου, τα ειχε παραπεταμενα για δεκαετιες στην αποθηκη. Και τα δυο ηταν σε περιπου την ιδια κατασταση με το κοκοροντουφεκο της φωτογραφιας. Ψαχνω να βρω και μια φωτογραφια που τους ειχα τραβηξει τοτε.
    Την καννη απο το δεκαεξαρι μου την εβαψε αρχικα ενας οπλουργος για 250 ευρω αλλα κατα την διαρκεια των εργασιων εκανα τακτικες επισκεψεις απο το εργαστηριο του και διαπιστωσα πως δεν εκανε και τιποτε το ιδιαιτερο!!! Αυτο μου εδωσε την ωθηση να ψαχτω γυρω απο το θεμα. Εκτοτε το εχω ξαναβαψει γιατι μου γλιστρησε σε μια πλαγια και γδαρθηκε πολυ βαφη.
    Οι καννες εχουν γινει re-blued με χρηση του εξης οξειδωτικου:
    http://www.laurelmountainforge.com/barrel_brown.htm
    σε λειασμενο μεταλλο με επακολουθο βρασιμο σε αποσταγμενο νερο για 5 λεπτα με τριψιμο με συρματακι κουζινας και ψιλη ατσαλινη βουρτσουλα για τις γωνιες στην συνεχεια.
    Με το συγκεκριμενο προιον δεν χρειαζεται απολιπανση των καννων ουτε υπαρχει ο φοβος διαρροης λαδιου κατω απο τις ριγες.
    Βλεπω οτι εχεις ψαξει αρκετα το θεμα της 'βαφης' και θελω λιγο να σταθω στα εξης:
    1ον: Βαφη με αλατα απαγορευεται δια ροπαλου (συμφωνα με τους αμερικανους) σε καννες λειοκαννων λογω των κολλησεων που διαθετουν. Χρησιμοποιειται (για την αμερικη παντα μιλαω) αποκλειστικα σε ραβδωτα. Δεν ειμαι ειδικος στις κολλησεις, δεν επεκτεινομαι αλλα ειδα ενα δικαννο βαμενο με αλατα πριν δυο χρονια απο οπλουργο, το οποιο οπλο μοιαζει με κατι αλυκες που εχω δει στην Ζακυνθο. Τοσο αλατι 'ξερναει' κατω απο τις ξεκολλημενες ριγες του.
    2ον: Ο τροπος που χρησιμοποιω δηλαδη η λεγομενη παραδοσιακη βαφη σαφως δεν παρεχει τοσο καλη αντιοξειδωτικη προστασια οσο μια εργοστασιακη βαφη (Duracoat etc) αλλα ειναι ενας απλος και οικονομικος τροπος να την κανεις μονος σου.
    3ον: Οσον αφορα στο κειμενο του κυριου Παπατσαρουχα θα πω οτι
    καθε καννη στοιχιζει 2 ωρες εργασιας το πολυ, απλως εχει πολυ περιμενε που μπορεις καλλιστα να κανεις κατι αλλο,
    σαφως και μπορουν να βαφουν υποφυλακτηρας και βιδες,
    ουτως η αλλως κανεις ελλην οπλουργος δεν θα κατσει να πλανιαρει το μεταλλο αν υπαρχουν οπες πριν το βαψει, εδω ουτε καλα-καλα δεν ανασηκωνουν τα βαθουλωματα,
    και τελος το βημα της απολιπανσης ανηκει πλεον στο παρελθον.
    Συνεπως νομιζω πως τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα οσο παρουσιαζονται.

    Φιλικα, κωστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #356372

    Οι "βαφές" με άλατα επηρρεάζουν τις κολλήσεις με καλάι (το διευκρινίζει και ο Παπατσαρούχας), αλλά αυτό που λες για το όπλο που έσταζε αλάτι μου ακούγεται πολύ περίεργο. :unsure: Αυτό το αλάτι που αναφέρεις μάλλον δεν ήταν αλάτι αλλά κονιορτοποιημένο άλας κασσίτερου (νομίζω). Τελος πάντων, όπως λες κι εσύ καλό είναι να αποφεύγεται. :D

    Για το DuraCoat δεν είναι εργοστασιακή βαφή, αναπτύχθηκε κυρίως για εφαρμογή με airbrush άρα μπορεί να το κάνει ο καθένας μόνος του! Εργοστασιακό είναι μόνο το DuraTouch της Winchester :P

    Όσον αφορά την απολίπανση σαφώς κι έχεις δίκιο αφού οι συσκευές υπερήχων πλέον κάνουν θαύματα (αλλά για μέγεθος καραμπίνας κοστίζουν $5000+)

    Περιμένω με ανυπομονησία το άρθρο σου με φωτό για το βάψιμο! Σου είπα, περιμένει η Franchi 48AL για γενικό ρεκτιφιέ!!!

    φιλικά
    Κωστής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    k_b στις #117281

    Όσον αφορά την απολίπανση σαφώς κι έχεις δίκιο αφού οι συσκευές υπερήχων πλέον κάνουν θαύματα (αλλά για μέγεθος καραμπίνας κοστίζουν $5000+) Eννοουσα οτι με το laurel mountain forge (agora 5 euro kai metafora 8 euro apo emerikh + φτανει για 5 καννες ανετα)δεν χρειαζεται απολιπανση. Το λαδι δεν επηρεζει καθολου την δραση του.
    [/size]
    Περιμένω με ανυπομονησία το άρθρο σου με φωτό για το βάψιμο! Σου είπα, περιμένει η Franchi 48AL για γενικό ρεκτιφιέ!!!

    φιλικά
    Κωστής
    [/quote]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων