Συμβουλές για το SKEET

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 169 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35317

    Tα τελευταια χρονια ξεκινωντας απο την ΙΤΑΛΙΑ και συγκεκριμενα απο τον μεγαλο προπονητη BLASI εχει αρχισει και εφαρμοζεται η τεχνικη μιας μονο φασης(κινηση-επωμιση-βολη)!

    Νομιζω οτι αυτη η τεχνικη ειναι η maintained lead κατα την οποια ειμαστε παντα μπροστα απο το δισκο μεχρι το πατημα !

    Γιωργος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35318


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kazam στίς 01 Aπρίλιος 2004


      Μεσα στην παρεα μας υπαρχουν δυο σχολες .Του Αιγηνητη με τον Κωστα και τον Λεωνιδα ,και του Λοβερδου με τον Γιωργο.Αναμενω <<καυτες>> συζητησεις.Εγω θεωρω τον εαυτο μου παλιας σχολης  και πιθανον μη υπαρχουσας πλεον.

     

    Μιχαλη ο Λεο και εγω ριχνουμε με την ιδια ακριβως τεχνικη αν και απο διαφορετικες σχολες!

    Αυτο σημαινει οτι οι προπονητες μας χτιζουν επανω σε αυτο που μας ταιριαζει την τεχνικη και διορθωνουν τα λαθη που μπορει να κανουμε!

    Βεβαια πιστευω οτι καθενας τους εχει την δικια του αποψη πανω στην τεχνικη που θα μαθει σε καποιον που ξεκινα αλλα ειναι και οι δυο ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ και εχουν τον τροπο να μεταδιδουν αυτα που λενε παρα πολυ ευκολα σε καποιον που ενδιαφερεται πραγματικα!

    Φυσικα πρεπει να γινει και μια ΚΟΝΤΡΑ μεταξυ μας με ΠΑΓΩΤΑ!!!!!!!!

    Γιωργος

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #35341

    Γιωργο ,σιγουρα αυτο το ερωτημα θα το απαντησουν καλυτερα οι δυο προπονητες.Με δεδομενο το κινηση- επωμιση- βολη αυτο κατα την αποψη μου γινεται ως εξης:Οταν ο σκοπευτης ετοιμαζεται πανω στον βατηρα υπολογιζει που πρεπει να σπασει το πιατο κανοντας μια επωμιση.Στην συνεχεια κατεβαζει το οπλο κατω ,φερνοντας κυριως το κοντακι στην νομιμη θεση ενω οι καννες του ειναι περιπου στο υψος που πεταει το πιατο και εκει που θεωριτικα θα το ντουφεκισει.Στην συνεχεια γυριζει το σωμα προς τον αναλογο  πυργο ενω τοποθετει τις καννες του περιπου στην ενδιαμεση αποσταση πυργου-σημειο σπασιματος ενω η ματια του εστιαζεται λιγο μπροστα απο την θυριδα του πυργισκου.Μεαυτο τον τροπο με το που θα δει το πιατο αρχιζει αυτοματα  η κινηση -επωμιση του οπλου.Μολις ολοκληρωθει η επωμιση ηδη οι καννες πρεπει να ειναι πανω στο πιατο οποτε με ενα pull away πατας  σκανδαλη .Εαν προκει ται για ντουμπλε  τοτε το δευτερο πιατο σπαει κυριως με swing through.

    Μιχαλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335116

    Σωστά τα λες γενικά Μιχάλη μου, χρειάζονται όμως κάποιες διευκρινήσεις.

    Με την ολοκλήρωση της επώμισης, οι κάννες δεν είναι πάνω στο πιάτο, αλλά ακριβώς στην προσκόπευση που απαιτείται για τον εκάστοτε βατήρα. Η προσκόπευση αυτή έχει μπει κατά την διάρκεια της επώμισης, ώστε την στιγμή που το κοντάκι κουμπώνει στο ζυγωματικό, μπορεί να πατηθεί η σκανδάλη. ’ρα δεν υπάρχει πουθενά στην τεχνική αυτή pull away, εκτός κι αν κάτι πάει στραβά, οπότε θα πρέπει να καταφύγουμε εκεί για να “μαζέψουμε” το πιάτο.

    Επίσης, το δεύτερο πιάτο του ντουμπλέ, σπάει κι αυτό με maintained lead, και όχι με swing through, όπως λες.  Αν η κίνηση γίνει σωστά, τότε το πρώτο πιάτο θα σπάσει περίπου 3 μέτρα πριν το κεντρικό σημαιάκι. ’ρα, το εισερχόμενο πιάτο θα βρίσκεται 6 μέτρα μακριά από τις κάννες μας την στιγμή του πυροβολισμου, απόσταση υπεραρκετή για να μας επιτρέψει να εφαρμόσουμε maintained lead και σ’ αυτό το πιάτο. Και πάλι, κάποια πιάτα θα ξεφύγουν της τεχνικής μας, οπότε θα πρέπει να έχουμε και τις γνώσεις και την ετοιμότητα να τα “σώσουμε” χρησιμοποπιώντας αυθόρμητα, κάποια άλλη τεχνική.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35471


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kazam στίς 03 Aπρίλιος 2004


    Γιωργο ,σιγουρα αυτο το ερωτημα θα το απαντησουν καλυτερα οι δυο προπονητες.Με δεδομενο το κινηση- επωμιση- βολη αυτο κατα την αποψη μου γινεται ως εξης:Οταν ο σκοπευτης ετοιμαζεται πανω στον βατηρα υπολογιζει που πρεπει να σπασει το πιατο κανοντας μια επωμιση.Στην συνεχεια κατεβαζει το οπλο κατω ,φερνοντας κυριως το κοντακι στην νομιμη θεση ενω οι καννες του ειναι περιπου στο υψος που πεταει το πιατο και εκει που θεωριτικα θα το ντουφεκισει

    Μιχαλη απαγορευεται αυστηρως η επωμιση του σκοπευτη μεσα στον βατηρα εκτος απο τους βατηρες 1 και 8.

    Το μονο που μπορει να κανει ο σκοπευτης ειναι να σηκωσει το αριστερο χερι με την παλαμη να δειχνει το σημειο που ξεκινα η επωμιση του και να συνεχισει την κινηση μεχρι το σημειο που σπαει το πιατο για να παρει την εικονα!

    Γιωργος

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #38929

    Επανέρχομαι στο θέμα “Συμβουλές για το skeet” με τις 5 συνεχόμενες αστοχίες από τον βατήρα 8.

    Δεν θυμάμαι να έχασα τελείως πιάτο από άλλο βατήρα. Εννοω δηλαδή από τους βατήρες 1 έως 7 , υπάρχουν και οι αποτυχίες και οι επιτυχίες. Ομως από τον βατήρα 8 δεν έχω πετύχει ακόμα κανένα πιάτο. Βασικά νομίζω ότι δεν προλαβαίνω να σημαδέψω.

    Θα μου πείτε ότι το ίδιο δε συμβαίνω και στις πολύ πρωνές ή στις πολύ απογευματινές τσίχλες. Εκείνες πλέον, όσες παίρνω τις πάιρνω χωρίς σημάδι, καθαρά θέμα ενστικτώδους κίνησης , επώμισης.

    Θέλω την γνώμη των ειδικών, γιατί παρατήρησα ( ως θεατής βέβαια  γιατί ως συναθλητής δεν παρατηρείς σχεδόν τίποτα ) ότι οι πιό πολύ σκοπευτές ( έμπειροι ) τις έχουν στο τσεπάκι αυτές 2 βολές, ενω εγώ ξεκινάω με -2 ( κάτι αν θυμάστε με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ κάποτε στην ΤΟΥΜΠΑ, τότε που η νίκη είχε 2 βαθμούς….. ξεκίναγε ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ το πρωτάθλημα με μείον 2 ….. μετά την έσπασε την παράδοση ). 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #38932

    Αντώνη εγώ έχω κολλήσει στον πουλ του βατήρα Νο 8.

    Προφανώς τοποθετώ λάθος  σώμα και όπλο,  βάζω πολύ ψηλά το όπλο και ενώ το σώμα μου πρέπει να κοιτά πλάγια και δεξιά εγώ κοιτάζω σχεδόν κατάφατσα τον πουλ.

    Γενικά όπως θα σου εξηγήσει ο Λεωνίδας είναι η μοναδική βολή που πυροβολείς σαν καουμπου δουλεύοντας πολύ το δεξί χέρι.

    Για να προλάβεις το πιάτο θα πρέπει η επώμιση σου να ξεκινήσει αμέσως μόλις δεις το πιάτο στο παράθυρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    Panex στις #335875

    Λεωνίδα μπράβο για μία πολύ καλή και συνοπτική περιγραφή όλων των σημαντικών στοιχείων για την τεχνική της βολής.

    Θα συμφωνήσω μαζί σου με τα περισσότερα (αν όχι όλα) όσα είπες και περιέγραψες. Επιτρεψέ μου όμως να προσθέσω κάτι. Όλα αυτά που συζητάμε κατά καιρούς σε απίστευτη λεπτομέρια είναι σημαντικά για ένα λόγο: Για να μπορείς να επαναλάβεις μία σωστή τεχνικά βολή με πολύ μεγάλο ποσοστό επιτυχίας (που να αγγίζει το 100%).

    Το να σπάσεις ένα πιάτο, οποιοδήποτε πιάτο μία φορά ή να κάνεις ένα πολύ καλό σκορ σε μία πούλα δε λέει τίποτα. Αυτό που μετράει πανω από όλα είναι να μπορείς να κάνεις αυτό το σκορ κάθε φορά και κυρίως όταν το χρειάζεσαι.

    Αυτή είναι η μεγαλύτερη παγίδα του σκητ κατα τη γνώμη μου. Μπαίνεις ως νέος στο χώρο σε ένα στάντ και προσπαθείς με νύχια και με δόντια (τι τεχνικές και αηδίες) να μαζέψεις πιάτα και κάποια στιγμή καταφέρνεις να σπας κάπου γύρω στα 20 πιάτα στην πούλα. ΄

    Ως εκεί καλά είναι τα πράγματα. Οταν όμως προσπαθήσεις να ξεφύγεις από αυτό το επίπεδο και να περάσεις στο επόμενο τότε ανακαλύπτεις ότι με αυτό το συνοθύλευμα των τεχνικών που έχεις δημιουργήσει αυτό είναι αδύνατον.

    Και τότε αποφασίζεις (εάν βέβαια σε ενδιαφέρει αρκετά και δεν βαρεθείς και τα παρατήσεις) να βρεις έναν προπονητή ο οποίος θα πρέπει να σου “ξεμάθει” ένα σωρό λάθη για να αρχίσει να σου μαθαίνει τα σωστά.

    Αυτό το σκηνικό που περιγράφω πιό πάνω το έχω ζήσει (είναι λίγο πολύ η δική μου διαδρομή) και δεν είναι καθόλου εύκολο ή ευχάριστο. γιαυτό η πρώτη “συμβουλή” που θα έδινα σε οποιοδήποτε φίλο μου που θέλει να ξεκινήσει σε αυτό τον υπέροχο κόσμο του σκητ είναι να ξεκινήσει σωστά, να μάθει το άθλημα (όχι ότι μαθαίνεται αλλά τέλος πάντων) στις βασικές αρχές του (τουλάχιστον) και πάνω εκεί να χτίσει.

    Τώρα βέβαια θα πεί κάποιος ότι τα έξοδα είναι αρκετά από μόνα τους(φυσίγγια, πούλες) εάν προσθέσεις και προπονητή ξεφεύγεις. Σ’ αυτό υπάρχουν δύο επιλογές.

    Η μία (η πιο δύσκολη, επίπονη και αμφιβόλου αποτελεσματος) είναι να παρακολουθήσει κανείς έναν καλό αθλητή και να προσπαθήσει να πάρει κάποια στοιχεία. Επίσης είμαι σίγουρος ότι η συντριπτική πλειοψηφία των αθλητών του σκητ δεν θα αρνηθεί σε κανέναν να του δώσει την άποψη του και τη συμβουλή του. Εμένα δεν μου έχει συμβεί ΠΟΤΕ να ρωτήσω κάποιον και αυτός να αρνηθεί τη βοήθειά του (και έχω ρωτήσει πάρα πολλούς).

    Η άλλη είναι ο πιό σίγουρος και γρήγορος δρόμος για την επιτυχία και δεν είναι άλλη από έναν έμπειρο και καλό προπονητή (όχι ότι υπάρχουν και πολλοί τέτοιοι, δυό τρεις είναι).

    Το τελικό ερώτημα: γιατί να ασχοληθεί κάποιος με το σκητ? Γιατί είναι ένα υπέροχο άθλημα που θα βοηθήσει κάποιον και στο κυνήγι, θα του δώσει ένα υπέροχο χόμπυ για να ξεφεύγει από την ρουτίνα και τα προβλήματα όταν δεν υπάρχει κυνήγι αλλά και γιατί θα ανακαλύψει στο δρόμο και πολλά πράγματα για τον εαυτό του που πιθανόν ούτε ο ίδιος περίμενε. Αξίζει τον κόπο να δοκιμάσει κανείς!!

    Φιλικά,

    Παναγιώτης

    Με συγχωρείται για το μακροσκελέστατο μήνυμα αλλά αυτό παθαίνω όταν μιλάω για το σκητ, ξεχνάω να σταματήσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335876

    Φίλε Παναγιώτη έχεις απόλυτο δίκιο.

    Ξεκίνησα να ρίχνω skeet τον περασμένο Οκτώβριο, ουσιαστικά όμως από τα μέσα Γενάρη και όχι περισσότερο από 4 φορές το μήνα.

    Μέχρι το τέλος Μάρτη κατάφερα να παίρνω 20 πιάτα με ανορθόδωξο τρόπο πάντα και με κάποια άκυρα ίσως.

    Βλέποντας οτι δεν υπάρχουν προοπτικές πέρα ίσως απο την διασκέδαση και την βελτίωση των σκοπευτικών ικανοτήτων μου στο κυνήγι,αποφάσισα να κάνω μαθήματα με τον Αιγινήτη.

    Στο πρώτο μάθημα μ’ έβαλε να ρίξω ελεύθερα μια πούλα για να δει πως ρίχνω. Έκανα 21 πιάτα αν θυμάμαι καλά. Πάω λοιπόν περιμένοντας ν’ ακούσω μπράβο και παίρνω ένα “εκτός απο τους βατήρες 1,7,8 είσαι παντού λάθος”.

    Τα μαθήματα συνεχίζονται 1 φορά την εβδομάδα η κάθε 15 μέρες. Η βελτίωση είναι ορατή, αλλά θα ήταν μεγαλύτερη αν στις ενδιάμεσες προπονήσεις μου δεν κυνηγούσα τα πιάτα.

    Είναι αναπόφεκτο γιατί κάπου όταν βλέπεις το διπλανό σου κυνηγό,να σπάει τα πιάτα πηγαίνοντας τα ως τις άκρες  σαν να είναι τσίχλες (το ίδιο έκανα κι εγώ πριν) κομπλάρω και θέλω να δείξω ότι μπορώ για παραπάνω, αρχίζω να τα μελώνω κι εκεί χαλάει η συνταγή.

    καλά έκανες και αναφέρθηκες στο θέμα του προπονητή, γιατί εμείς το λέμε συνέχεια και κινδυνεύαμε να παρεξηγηθούμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #38941

    Αντωνη και Κωστα

    σχετικα με τον 8 βατηρα θα εχετε παρατηρησει οτι το πιατο ερχετε σε κλειστη γωνια απο το σημειο που εχουμε στησει το κορμι μας και βεβαια ειναι πολυ ευκολο να μας παρασυρει σε ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ!

    Λεγοντας αμυντικη εννοω οτι ενω το σωμα μας πρεπει να εχει μια ελαφρια κλιση προς τα μπροστα με το βαρος περισσοτερο στο αριστερο εχουμε την ταση να αλλαζουμε το βαρος και να ριχνουμε το βαρος στο αλλο ποδι ενω το σωμα μας προσπαθει να ακολουθησει το πιατο, με οπως ειναι φυσικο το χασιμο του δισκου!

    Προσωπικη μου γνωμη και βεβαια συμβουλη του προπονητη μου ειναι η ΕΠΙΘΕΣΗ στο πιατο με το που βγαινει!

    Βαζουμε τις κανες στην δεξια πλευρα του πυργου περιπου στην μεση του παραθυρου και καρφωνουμε τα ματια μας με ενταση στο παραθυρο!

    Τα υπολοιπα ερχονται μονα τους φυσικα με την προυποθεση οτι η τελευταια εντολη που δινουμε στον εγκεφαλο ειναι ο δισκος να τουφεκιστει μπροστα μας και οχι στο πλαι!!!!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #38943

    Γιώργο αυτό κάνω στον μαρκ και μου βγαίνει πάντα, το πιάτο σπάει 3 μέτρα μπροστά μου και με λουζει αν φυσάει.

    Στον πούλ δεν ξέρω τι έχω αλλάξει εδώ και 15 μέρες που έχω να κάνω μάθημα κι ενώ τον είχα σίγουρο, τώρα τον χάνω 2-3 φορές.

    Ελπίζω στην σαββατιάτικη προπόνηση να λυθεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #38961

    Παναγιώτη μου, εμένα έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να γράφω για την σημασία του προπονητή, διακινδυνεύοντας στο τέλος να κατηγορηθώ ότι κάνω και διαφήμιση. Όποιος θέλει να μας ακούσει, ας το κάνει. Ξέρεις ότι πάντα θα υπάρχουν κι αυτοί που το θεωρούν πεταμένα λεφτά και προτιμούν να το παλεύουν μόνοι τους. Ήδη ο Κώστας έγκαιρα επέλεξε τον δρόμο του προπονητή, και νομίζω ότι είναι πολύ ευχαριστημένος από την πρόοδό του.

    Κώστα, όσον αφορά τον βατήρα 8, θα πρέπει να θυμάσαι ότι δεν διαφέρει σε τίποτα από τους υπόλοιπους βατήρες. Αν εφαρμόσεις απλά την ίδια τεχνική που εφαρμόζεις και στους υπόλοιπους, το πιάτο θα σπάει πάντα. Επειδή όμως σου έχει δημιουργήσει πρόβλημα, έχεις αρχίσει να αγχώνεσαι, κι όταν αγχώνεσαι σφιγγεσαι, κι όταν σφίγγεσαι χάνεις τον αυθορμητισμό σου, κι όταν γίνει αυτό, μέχρι να ξεκινήσεις την κίνηση, το πιατάκι σε έχει φτάσει, και …zero!

    Συζήτησέ το με τον Μπάμπη, και θυμήσου να χαλαρώνεις, είναι πολύ σημαντικό.

    Φιλικά,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #38965

    Λεωνίδα ευχαριστώ κάπως έτσι είναι.

    Εκτός αυτού γενικα τον τελευταίο καιρό δεν είμαι στα χαι μου, αφού δουλεύω μέχρι αργά και τα βράδια θέλοντας να εξασφαλίσω λίγο ελεύθερο χρόνο κοιμάμαι λίγες ώρες.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    Panex στις #38995

    Δεν θυμάμαι να έχασα τελείως πιάτο από άλλο βατήρα. Εννοω δηλαδή από τους βατήρες 1 έως 7 , υπάρχουν και οι αποτυχίες και οι επιτυχίες. Ομως από τον βατήρα 8 δεν έχω πετύχει ακόμα κανένα πιάτο. Βασικά νομίζω ότι δεν προλαβαίνω να σημαδέψω

    Εκείνες πλέον, όσες παίρνω τις πάιρνω χωρίς σημάδι, καθαρά θέμα ενστικτώδους κίνησης , επώμισης

    Μήπως Αντώνη απαντάς μόνος σου στο ερώτημά σου?

    Ένα από τα μεγάλα προβλήματα του σκητ είναι να ξεπεράσει κανείς τη συνήθεια που αποκτά στο κυνήγι να “σιγουρεύει” την τουφεκιά του.

    Ίσως η λύση στο πρόβλημά σου είναι να είσαι πιό αυθόρμητος (όπως γράφει και ο Λεωνίδας παραπάνω) και με μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στον εαυτό σου. Μην νομίζεις ότι μία “γρήγορη” τουφεκιά δεν είναι σημαδεμένη, απλώς δεν είναι τόσο “συνειδητοποιημένη” (αυτό απαιτεί πολύ εξάσκηση) και βγαίνει μέσα απο το υποσυνείδητο (άλλο μεγάλο κεφάλαιο).

    Φιλικά,

    Παναγιώτης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #39017


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από DUCKHUNTER στίς 27 Mάϊος 2004


    Λεγοντας αμυντικη εννοω οτι ενω το σωμα μας πρεπει να εχει μια ελαφρια κλιση προς τα μπροστα με το βαρος περισσοτερο στο αριστερο εχουμε την ταση να αλλαζουμε το βαρος και να ριχνουμε το βαρος στο αλλο ποδι ενω το σωμα μας προσπαθει να ακολουθησει το πιατο, με οπως ειναι φυσικο το χασιμο του δισκου!

    Βαζουμε τις κανες στην δεξια πλευρα του πυργου περιπου στην μεση του παραθυρου και καρφωνουμε τα ματια μας με ενταση στο παραθυρο!


    [/indent]

    Από την Κυριακή που φύγαμε, μέχρι και χτές , κάθε βράδυ ( για 10-15 λεπτά ) κάνω “ξηρά προπόνηση” στο σπίτι για τον βατήρα νο: 8.

    Μετα από πολλές προσπάθειες κατέληξα σε αυτό που λέει ο Γιώργος.

    Θα δοκιμάσω το Σάββατο. Δεν ξέρω βέβαια αν το πω στο παιδί που ρίχνει τα πιατάκια να μην μου ρίξει καθόλου τον νο: 7 και να μου ρίξει από 2 φορές τον νο:8, αν μπορεί να γίνει ??

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 169 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων