Συμβουλές για το SKEET

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 169 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #39018


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 28 Mάϊος 2004


    Παναγιώτη μου, εμένα έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να γράφω για την σημασία του προπονητή, διακινδυνεύοντας στο τέλος να κατηγορηθώ ότι κάνω και διαφήμιση. Όποιος θέλει να μας ακούσει, ας το κάνει. Ξέρεις ότι πάντα θα υπάρχουν κι αυτοί που το θεωρούν πεταμένα λεφτά και προτιμούν να το παλεύουν μόνοι τους. Ήδη ο Κώστας έγκαιρα επέλεξε τον δρόμο του προπονητή, και νομίζω ότι είναι πολύ ευχαριστημένος από την πρόοδό του.


    [/indent]

    Δεν πιστεύω Λεωνίδα ότι κάποιος από εδώ μέσα θεωρεί πεταμένα λεφτά, αυτά που θα δώσει σε έναν προπονητή.

    Εδώ τρομάξαμε να περάσουμε την πύλη του σκοπευτηρίου. 5 χρόνια το σκεφτόμουν και φέτος με την παρέα  έγινε πραγματικότητα.

    Πρέπει κάποιοι από μας να ξεπεράσουν το πρώτο στάδιο προσαρμογής και μετα να ακολουθήσουν το παράδειγμα του Κώστα. Ολα πιστεύω είναι θέμα το πόσο χρόνο χρειάζεται ο καθένας για να πάει από το ένα στάδιο στο άλλο.

    Οταν είχε έρθει ο Μπάμπης ο Αιγινήτης στη ΜΑΛΑΚΑΣΑ, κάποια στιγμή με ρώτησε πως αισθανόμουν. Αναταλάξαμε 2 κουβέντες και στο τέλος μου είπε “εκείνο που έχει σημασία είναι να διασκάδασες” . Αυτή τη στιγμή πιστεύω ότι κάποιοι είμαστε στο στάδιο αυτό. Μόνο του θα έρθει το επόμενο στάδιο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    Panex στις #335890

    Φίλε Κώστα,

    Φαίνεται ότι έχουμε ακολουθήσει παράλληλες διαδρομές.

    Πρέπει να αποβάλει κανείς το στρες που προκαλεί το να σκεπτεται την ώρα που ρίχνει τι νομίζουν οι υπόλοιποι γι’ αυτόν. Αυτός που ΞΕΡΕΙ από σκητ πρώτα απ’ όλα δεν κοιτάει τι κάνεις εσύ κοιτάει τι κάνει αυτός, αλλά ακόμη και εάν κοιτάξει, ακριβώς επειδή ξέρει, δεν κοιτάει πόσα πιάτα έσπασες ή έχασες αλλά πώς.

    Αντώνη,

    Φυσικά και μπορείς. Στην πούλα μπορείς να ρίξεις σε όποιους βατήρες θέλεις όσα φυσίγγια θέλεις αρκεί φυσικά να μην ενοχλέις τους υπόλοιπους στην πούλα (πχ δεν μπορείς να θέλεις να ρίξεις στον 8 όταν όλη η άλλη πούλα βρίσκεται στον 4)και να μην ξεπεράσεις τα 25 φυσίγγια.

    Φιλικά,

    Παναγιώτης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335893


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Panex στίς 28 Mάϊος 2004


    Φίλε Κώστα,

    Φαίνεται ότι έχουμε ακολουθήσει παράλληλες διαδρομές.

    Πρέπει να αποβάλει κανείς το στρες που προκαλεί το να σκεπτεται την ώρα που ρίχνει τι νομίζουν οι υπόλοιποι γι’ αυτόν. Αυτός που ΞΕΡΕΙ από σκητ πρώτα απ’ όλα δεν κοιτάει τι κάνεις εσύ κοιτάει τι κάνει αυτός, αλλά ακόμη και εάν κοιτάξει, ακριβώς επειδή ξέρει, δεν κοιτάει πόσα πιάτα έσπασες ή έχασες αλλά πώς.

    Φιλικά,

    Παναγιώτης


    [/indent]

    Γεια σου ρε Παναγιώτη. Έτσι ακριβώς είναι, αλλά όλοι οι καινούριοι έχουν το άγχος του “εξεταστικού συνδρόμου”. Δεν γίνεται αλλιώς, όλοι μας τα έχουμε περάσει αυτά. Απλά χρειάζεται λίγος χρόνος.

    Υ.γ. Ακόμα περιμένω την ομολογία κάποιου σεβαστού μέλους για την πρώτη του επαφή με το sporting, κι ένα μικροατύχημα που είχε, αλλά μάλλον δεν θα το πει, περιμένει να τον καρφώσω εγώ φαίνεται! Θέλει βλέπετε, όλοι να ασχολούνται με μένα και τον JIMPAP για καζούρα!

    ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #39026


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 27 Mάϊος 2004


    Μέχρι το τέλος Μάρτη κατάφερα να παίρνω 20 πιάτα με ανορθόδωξο τρόπο πάντα και με κάποια άκυρα ίσως.


    [/indent]

    Μου ήρθε μιά φλασιά.

    Εχω πετύχει ( κατά λάθος εννοείται ) με 1 ντουφεκία και τα 2 πιατάκια. Κανονικά τι συμβαίνει ??

    Είναι άκυρα και τα 2 πιάτα ? Ξαναρίχνεις ? ή πιάνεται για σωστό το 1 πιατάκι.

    Και πάνω σε αυτό… αν ένας σκοπευτής αν και πέτυχε με τη μία και τα 2 πιατάκια, αλλά ρίξει τον ντουμπλέ τι γίνεται??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #39028


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Panex στίς 28 Mάϊος 2004


    Στην πούλα μπορείς να ρίξεις σε όποιους βατήρες θέλεις όσα φυσίγγια θέλεις αρκεί φυσικά να μην ενοχλέις τους υπόλοιπους στην πούλα (πχ δεν μπορείς να θέλεις να ρίξεις στον 8 όταν όλη η άλλη πούλα βρίσκεται στον 4)και να μην ξεπεράσεις τα 25 φυσίγγια.


    [/indent]

    Mε κάλυψες πλήρως Παναγιώτη. Το έχω δει να το κάνουν και οι έμπειροι σκοπευτές, προφανώς για να βελτιωθούν σε κάποιο σημείο που βλέπουν ότι έχουν πρόβλημα.

    Επίσης , μόλις την Κυριακή είδα εκείνη την μεγάλη ταμπέλα στο σκητ, που γράφει “επιτρέπονται έως 25 φυσίγγια”. Δυό τρείς φορές μού έχουν μείνει 1-2 φυσίγγια μετά το τέλος της πούλας και λέω πως γίνεται ??

    Φαντάζομαι βεβαια ότι σε έναν αγώνα θα πρέπει να ακολουθηθεί σωστά η όλη διαδικασία με τους βατήρες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #39040

    Μου ήρθε μιά φλασιά.

    Εχω πετύχει ( κατά λάθος εννοείται ) με 1 ντουφεκία και τα 2 πιατάκια. Κανονικά τι συμβαίνει ??

    Είναι άκυρα και τα 2 πιάτα ? Ξαναρίχνεις ? ή πιάνεται για σωστό το 1 πιατάκι.

    Οι κανονισμοί υπάρχουν για τους αγώνες βέβαια, στην προπόνηση είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.

    Αν πάρεις με μία ντουφεκιά και τα 2 πιάτα του ντουμπλέ, έχεις δικαίωμα για επανάληψη όλο το ντουμπλέ. Αν στην επανάληψη επαναλάβεις το ίδιο λάθος, έχεις δικαίωμα για ακόμα μία επανάληψη. Αν και στην τρίτη συνεχή επανάληψη, καταφέρεις και το ξανακάνεις, τότε και τα 2 πιάτα βαθμολογούνται χαμένα (μηδέν, μηδέν). Ότι πετύχεις με την δεύτερη ή τρίτη επανάληψη, βαθμολογείται κανονικά.

    Αν ντουφεκώντας σε ντουμπλέ, πετύχεις το δεύτερο πιατάκι (εισερχόμενο) με την πρώτη ντουφεκιά, σου δίνεται επανάληψη, με την διαφορά ότι το πρώτο πιάτο χρεώνεται μηδέν, και ουσιαστικά ρίχνεις για το δεύτερο. Πρέπει όμως υποχρεωτικά να ρίξεις από μία ντουφεκιά και στα δύο πιάτα, χωρίς όμως να σε ενδιαφέρει αν θα πετύχεις το πρώτο.

    Και πάνω σε αυτό… αν ένας σκοπευτής αν και πέτυχε με τη μία και τα 2 πιατάκια, αλλά ρίξει τον ντουμπλέ τι γίνεται??

    Εννοείς να του φύγει η ντουφεκιά ή να ντουφεκίσει κάποιο κομματάκι; Ότι και να κάνει, δικαιούται κανονικά την επανάληψη.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #39045


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 28 Mάϊος 2004


    Αν ντουφεκώντας σε ντουμπλέ, πετύχεις το δεύτερο πιατάκι (εισερχόμενο) με την πρώτη ντουφεκιά, σου δίνεται επανάληψη, με την διαφορά ότι το πρώτο πιάτο χρεώνεται μηδέν, και ουσιαστικά ρίχνεις για το δεύτερο. Πρέπει όμως υποχρεωτικά να ρίξεις από μία ντουφεκιά και στα δύο πιάτα, χωρίς όμως να σε ενδιαφέρει αν θα πετύχεις το πρώτο.


    [/indent]

    Απότι κατάλαβα, υποχρεωτικά πρέπει να πεταχθούν ντουμπλέδες.

    Πάντως μου έλυσες μιά απορία που την είχα πρίν από το Πάσχα. Νάσαι καλά leo

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #39049

    Αντώνη τα περισσότερα άκυρα για μας τους αρχάριους είναι τα σπασίματα που γίνονται μετά το όριο, δηλαδή τις σημαιούλες που υπάρχουν στα 2 άκρα. Στον βατήρα 8 αν σπάσεις το πιάτο αφού έχει περάσει την κεντρική σημαία είναι επίσης άκυρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #39053


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 28 Mάϊος 2004


    Αντώνη τα περισσότερα άκυρα για μας τους αρχάριους είναι τα σπασίματα που γίνονται μετά το όριο, δηλαδή τις σημαιούλες που υπάρχουν στα 2 άκρα. Στον βατήρα 8 αν σπάσεις το πιάτο αφού έχει περάσει την κεντρική σημαία είναι επίσης άκυρο.


    [/indent]

    Καλά για τον βατήρα 8 το έμαθα ότι δεν πρέπει να περνάει το κέντρο. Αλλά ότι υπάρχουν σημαιάκια και τα άλλα δεν το είχα προσέξει.

    Τι έχουμε να μαθουμε ακόμα !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #39054

    Τα σημαιάκια των πλευρικών ορίων είναι στην προέκταση των πλευρών από τα σπιτάκια. Απλά δεν τα έχεις προσέξει. Το πρόβλημα είναι στους ντουμπλέδες, αφού στα μονά ο χρόνος φτάνει και περισσεύει.

    Όλες αυτές οι λεπτομέρειες βέβαια, δεν πρέπει να σε ενδιαφέρουν στην παρούσα φάση. Κοίτα να μάθεις να ντουφεκάς σωστά τα πιατάκια, όπως πολύ σωστά σου είπε ο Παναγιώτης, σημαδεμένα αλλά γρήγορα, με λίγη δόση σιγουριάς αλλά και με λίγο ρίσκο, και τα υπόλοιπα δεν θα χρειαστεί να σε απασχολήσουν ποτέ.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #39072

    Υ.γ. Ακόμα περιμένω την ομολογία κάποιου σεβαστού μέλους για την πρώτη του επαφή με το sporting, κι ένα μικροατύχημα που είχε, αλλά μάλλον δεν θα το πει, περιμένει να τον καρφώσω εγώ φαίνεται! Θέλει βλέπετε, όλοι να ασχολούνται με μένα και τον JIMPAP για καζούρα!

    ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥ!!!

    Ναι εγω ειμαι ….αλλα φταιω εγω που σου εκμηστηρευτικα οτι απο το αγχος μου, μου εφυγε η τουφεκια!!!

    Με σενα διπλα, καινουργιο οπλο και κουτσο ποδι  τι περιμενες???

    Να μην εχω αγχος????

    Να σε δω εσενα το χειμωνα …. μονο προσεχε κακομοιρη μου μη τυχον και κανεις και δευτερη βουτια (που την βλεπω δηλαδη σιγουρη …γιατι οπως λεει και ο Δημητρης με το Camouglage που εχεις…ολο και καποια καννη θα στραφει κατα λαθος προς εσε….) γιατι μετα ….ΔΕΝ ΣΕ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ουτε ευχελαιο απο τον ΚΑΛΟΓΕΡΟ  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #39084


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από basil01 στίς 28 Mάϊος 2004


    Υ.γ. Ακόμα περιμένω την ομολογία κάποιου σεβαστού μέλους για την πρώτη του επαφή με το sporting, κι ένα μικροατύχημα που είχε, αλλά μάλλον δεν θα το πει, περιμένει να τον καρφώσω εγώ φαίνεται! Θέλει βλέπετε, όλοι να ασχολούνται με μένα και τον JIMPAP για καζούρα!

    ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥ!!!

    Ναι εγω ειμαι ….αλλα φταιω εγω που σου εκμηστηρευτικα οτι απο το αγχος μου, μου εφυγε η τουφεκια!!!

    Με σενα διπλα, καινουργιο οπλο και κουτσο ποδι  τι περιμενες???

    Να μην εχω αγχος????

    Βασιλη για αυτο λεμε ολοι οι σκοπευτες οτι πανω απο ολα ειναι η ασφαλεια και γκρινιαζουμε καθε τοσο για αυτο το θεμα!!!

    Δεν εισαι ο μονος που του εχει συμβει αυτο και μπορω να σου πω οτι το εχω δει και σε σκοπευτες και μαλιστα σε αγωνα πρωταθληματος!!

    Οσο για το αγχος θεωρω οτι ειναι πολυ λιγοι αυτοι που μπορουν να ξεπερασουν το αγχος και το σφιξιμο που νιωθουμε στους αγωνες!!!

    Συγκεντρωση και προσοχη στην ρουτινα που κανουμε ειναι το σημαντικο και βεβαια η τεχνικη!!!!!

    Γιωργος

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335905

    Έχω την εντύπωση οτι ο Basil01, θα προβεί σε ανακοινώσεις από στιγμή σε στιγμή σχετικά με περιστατικό που συνέβη σήμερα στο sporting της Μαλακάσας:D] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley4.gif” width=17>
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #39094

    *****TOP URGENT****

    Kοιταξτε στο ΘΕΜΑ “ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ” 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #39096

    ΚΥΡΙΟΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΑ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ!!!!!

    (αν λεμε για το ιδιο συμβαν που ηταν απλως μια ατυχη στιγμη του σκοπευτη και φιλου)!!!!!!!!

    Γιωργος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 169 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων