ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,116 έως 5,130 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Salonikios στις #384864

    Ορτύκια   ΤΕΛΟΣ  για μένα,νάμαστε  γεροί  και  η επόμενη χρονιά,ας  ελπίσουμε ,να είναι καλύτερη απο τις δύο τελευταίες.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    free στις #385020

    Την Παρασκευή είχε λίγα πουλάκια νότια Κρήτη.
    Με καλό ψάξιμο έπαιρνες 5-6.
    Αλλά ήταν μικρά και αδύνατα πουλιά.
    Από το Σάββατο ξεκίνησε ο νότος και συνεχίζει ακάθεκτος…
    Στον ουρανό ίπτανται διάφορα αντικείμενα.
    Σκέφτομαι ότι με τόσο νοτιά που έχει στην Κρήτη, όχι στην Αφρική, αλλά στο Βόρειο Πόλο θα πάει όποιο ορτύκι τολμήσει να ξεμυτήσει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    L_Hunter στις #385117

    Μεσα Οκτωμβρη 2 φιλοι πηγαν Ταιναρο για ορτυκια μονο 2 βρηκαν μετα απο ατελειωτο ψαξιμο.

    Μεσσηνια δεν εχω βρει ακομα πουλια (μονο ενα, ντοπιαρικο) ουτε εχω ακουσει κατι, αλλα και απο Αγρινιο απ΄οτι μαθαινω δεν εχει πουλια.

    Πρεπει να εχουν μεινει πισω τα πουλια.

    Καλημερα σε ολους…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #385131

    Μεσα Οκτωμβρη 2 φιλοι πηγαν Ταιναρο για ορτυκια μονο 2 βρηκαν μετα απο ατελειωτο ψαξιμο. Μεσσηνια δεν εχω βρει ακομα πουλια (μονο ενα, ντοπιαρικο) ουτε εχω ακουσει κατι, αλλα και απο Αγρινιο απ΄οτι μαθαινω δεν εχει πουλια. Πρεπει να εχουν μεινει πισω τα πουλια. Καλημερα σε ολους…

    Nα ρωτήσω κάτι?

    Δεν υπάρχει περίπτωση, τις μέρες που ήταν να ταξιδέψει ο κύριος όγκος των πουλιών, να τα έσπρωξε ο καιρός να περάσουν από Τουρκία και γι’ αυτό να υπήρχαν και οι αναφορές για πουλιά στην Κύπρο από κάποιο συνάδελφο εδώ μέσα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #385136

    L_Hunter wrote:
    Μεσα Οκτωμβρη 2 φιλοι πηγαν Ταιναρο για ορτυκια μονο 2 βρηκαν μετα απο ατελειωτο ψαξιμο. Μεσσηνια δεν εχω βρει ακομα πουλια (μονο ενα, ντοπιαρικο) ουτε εχω ακουσει κατι, αλλα και απο Αγρινιο απ΄οτι μαθαινω δεν εχει πουλια. Πρεπει να εχουν μεινει πισω τα πουλια. Καλημερα σε ολους…

    Nα ρωτήσω κάτι? Δεν υπάρχει περίπτωση, τις μέρες που ήταν να ταξιδέψει ο κύριος όγκος των πουλιών, να τα έσπρωξε ο καιρός να περάσουν από Τουρκία και γι” αυτό να υπήρχαν και οι αναφορές για πουλιά στην Κύπρο από κάποιο συνάδελφο εδώ μέσα?

    και εγω πιστευω οτι απο τουρκια περασαν τα πουλια. δεν νομιζω να εχει πουλια πισω.

    φετος η χειροτερη χρονια για πολλους, με το ζορι πιασαμε 2ψηφιο. του χρονου δεν νομιζω να το δουμε καν. 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    super_sport στις #385447

    αιτ/νια σημερα ειχε αρκετα ορτυκια  εκανε περασμα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #385463

    αιτ/νια σημερα ειχε αρκετα ορτυκια εκανε περασμα

    εισαι σιγουρος οτι ηταν περασμα;Γιατι πηγαν κατι φιλοι μου και δεν σηκωσαν τιποτα!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    aoratoslagos στις #385522

    εγηνε σηγουρα περασμα σημερα.οπιος ξερει κατι ας το επιβεβεωσει.ευχαρηστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #385523

    Σήμερα το απόγευμα με ένα φίλο πήγαμε μια βόλτα στον κάμπο κάτω απο το χωριό να δούμε το σκυλάκι του, ένα σέττερ θηλυκό, μιας και ξεκίνησε φέτος να κυνηγάει πουλιά, σε τρεις καλαμιές σηκώσαμε 11 ορτύκια και πήραμε τα 5 . Στα χωράφια αυτά δεν τα είχα ψάξει εγώ αλλά ο φίλος όλο το προηγούμενο διάστημα  σήκωνε πουλιά. Το σκυλάκι του φοβισμένο και μαζεμένο προφανώς απο τον δικό μου διότι δεν ξανακυνήγησε με άλλο σκυλί. Χάρηκα τον δικό μου σε τέλειες φέρμες αλλά ο καημένος γέμισε κολτσίδες , και πολλά κουνούπια είχε σήμερα. Τελικά έχει ακόμα ικανοποιητικούς αριθμούς ορτυκιών και αξίζει ο κόπος εξόδων αν και οι κυνηγότοποι εδώ είναι πολύ κοντά.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #385662

    Σήμερα το απόγευμα με ένα φίλο πήγαμε μια βόλτα στον κάμπο κάτω απο το χωριό να δούμε το σκυλάκι του, ένα σέττερ θηλυκό, μιας και ξεκίνησε φέτος να κυνηγάει πουλιά, σε τρεις καλαμιές σηκώσαμε 11 ορτύκια και πήραμε τα 5 . Στα χωράφια αυτά δεν τα είχα ψάξει εγώ αλλά ο φίλος όλο το προηγούμενο διάστημα σήκωνε πουλιά. Το σκυλάκι του φοβισμένο και μαζεμένο προφανώς απο τον δικό μου διότι δεν ξανακυνήγησε με άλλο σκυλί. Χάρηκα τον δικό μου σε τέλειες φέρμες αλλά ο καημένος γέμισε κολτσίδες , και πολλά κουνούπια είχε σήμερα. Τελικά έχει ακόμα ικανοποιητικούς αριθμούς ορτυκιών και αξίζει ο κόπος εξόδων αν και οι κυνηγότοποι εδώ είναι πολύ κοντά.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     

    τι περιοχη φιλαρακη;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #385676

    stefanos64 wrote:
    Σήμερα το απόγευμα με ένα φίλο πήγαμε μια βόλτα στον κάμπο κάτω απο το χωριό να δούμε το σκυλάκι του, ένα σέττερ θηλυκό, μιας και ξεκίνησε φέτος να κυνηγάει πουλιά, σε τρεις καλαμιές σηκώσαμε 11 ορτύκια και πήραμε τα 5 . Στα χωράφια αυτά δεν τα είχα ψάξει εγώ αλλά ο φίλος όλο το προηγούμενο διάστημα σήκωνε πουλιά. Το σκυλάκι του φοβισμένο και μαζεμένο προφανώς απο τον δικό μου διότι δεν ξανακυνήγησε με άλλο σκυλί. Χάρηκα τον δικό μου σε τέλειες φέρμες αλλά ο καημένος γέμισε κολτσίδες , και πολλά κουνούπια είχε σήμερα. Τελικά έχει ακόμα ικανοποιητικούς αριθμούς ορτυκιών και αξίζει ο κόπος εξόδων αν και οι κυνηγότοποι εδώ είναι πολύ κοντά.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    τι περιοχη φιλαρακη;

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    Ο Στέφανος είναι από Έβρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #385684

    herbi wrote:

    stefanos64 wrote:
    Σήμερα το απόγευμα με ένα φίλο πήγαμε μια βόλτα στον κάμπο κάτω απο το χωριό να δούμε το σκυλάκι του, ένα σέττερ θηλυκό, μιας και ξεκίνησε φέτος να κυνηγάει πουλιά, σε τρεις καλαμιές σηκώσαμε 11 ορτύκια και πήραμε τα 5 . Στα χωράφια αυτά δεν τα είχα ψάξει εγώ αλλά ο φίλος όλο το προηγούμενο διάστημα σήκωνε πουλιά. Το σκυλάκι του φοβισμένο και μαζεμένο προφανώς απο τον δικό μου διότι δεν ξανακυνήγησε με άλλο σκυλί. Χάρηκα τον δικό μου σε τέλειες φέρμες αλλά ο καημένος γέμισε κολτσίδες , και πολλά κουνούπια είχε σήμερα. Τελικά έχει ακόμα ικανοποιητικούς αριθμούς ορτυκιών και αξίζει ο κόπος εξόδων αν και οι κυνηγότοποι εδώ είναι πολύ κοντά.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    τι περιοχη φιλαρακη; ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    Ο Στέφανος είναι από Έβρο.

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    οκ,,

    οποτε πουλακια εχει ακομα πισω αρκετα,.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #385768

    Chris-Kaz wrote:

    herbi wrote:

    stefanos64 wrote:
    Σήμερα το απόγευμα με ένα φίλο πήγαμε μια βόλτα στον κάμπο κάτω απο το χωριό να δούμε το σκυλάκι του, ένα σέττερ θηλυκό, μιας και ξεκίνησε φέτος να κυνηγάει πουλιά, σε τρεις καλαμιές σηκώσαμε 11 ορτύκια και πήραμε τα 5 . Στα χωράφια αυτά δεν τα είχα ψάξει εγώ αλλά ο φίλος όλο το προηγούμενο διάστημα σήκωνε πουλιά. Το σκυλάκι του φοβισμένο και μαζεμένο προφανώς απο τον δικό μου διότι δεν ξανακυνήγησε με άλλο σκυλί. Χάρηκα τον δικό μου σε τέλειες φέρμες αλλά ο καημένος γέμισε κολτσίδες , και πολλά κουνούπια είχε σήμερα. Τελικά έχει ακόμα ικανοποιητικούς αριθμούς ορτυκιών και αξίζει ο κόπος εξόδων αν και οι κυνηγότοποι εδώ είναι πολύ κοντά.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    τι περιοχη φιλαρακη; ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    Ο Στέφανος είναι από Έβρο. Χρήστος
    Κομοτηνή

    οκ,, οποτε πουλακια εχει ακομα πισω αρκετα,.

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    κανε ορεξη εσυ εκει….χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #385846

     

    κανε ορεξη εσυ εκει….χαχαχα

    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ
    [/quote]

     

    :mrgreen:η ελπιδα πεθενει τελευτεα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #385854

    stefanos64 wrote:
    Σήμερα το απόγευμα με ένα φίλο πήγαμε μια βόλτα στον κάμπο κάτω απο το χωριό να δούμε το σκυλάκι του, ένα σέττερ θηλυκό, μιας και ξεκίνησε φέτος να κυνηγάει πουλιά, σε τρεις καλαμιές σηκώσαμε 11 ορτύκια και πήραμε τα 5 . Στα χωράφια αυτά δεν τα είχα ψάξει εγώ αλλά ο φίλος όλο το προηγούμενο διάστημα σήκωνε πουλιά. Το σκυλάκι του φοβισμένο και μαζεμένο προφανώς απο τον δικό μου διότι δεν ξανακυνήγησε με άλλο σκυλί. Χάρηκα τον δικό μου σε τέλειες φέρμες αλλά ο καημένος γέμισε κολτσίδες , και πολλά κουνούπια είχε σήμερα. Τελικά έχει ακόμα ικανοποιητικούς αριθμούς ορτυκιών και αξίζει ο κόπος εξόδων αν και οι κυνηγότοποι εδώ είναι πολύ κοντά.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    τι περιοχη φιλαρακη;

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    Ευρύτερη περιοχή Φερών – Τυχερού Έβρου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,116 έως 5,130 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων