ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,206 έως 5,220 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #414801

    βαρατε  γιατι χανομαστε….. χαχαχαχαχαχχαχ MAKE SEX NOT WAR


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #414807

    Η αισθητικη του καθενα απο εμας ειναι σχετικη…εκτος απο την κυνηγετικη ηθικη αν σας ευχαριστει να φωτογραφιζετε κατεψυγμενα θυραματα προσπαθωντας να αποδειξετε ποσο καλοι κυνηγοι ειστε το πετυχατε.Ειστε οι καλυτεροι με τα καλυτερα σκυλια εμεις οι υπολοιποι εχουμε γατακια.Ηρθε η ωρα λοιπον να σταματησετε.Προς θεου ομως δεν εννοω να μην ανεβαζουμε φωτο,οι κυνηγετικες φωτο ειναι θαυμασιες αρκει να ειναι ΓΝΗΣΙΕΣ κυνηγετικες (χωρις να εστιαζουν στην καρπωση)με το σκυλακι σου στον κυνηγοτοπο   και οχι καποια θυραματα (παντα πολλα σε αριθμο που δειχνει και την κυνηγοσυνη του ανεγκεφαλου κυνηγου) πανω σε πλακακια και καπο.Αληθεια μεγαλοι κυνηγαρεοι δεν ειδα κανεναν να βαζει φωτο το σκυλακι του σε φερμα η κανενα βιντεακι,ισως γιατι σας ενδιαφερουν οι αριθμοι και ειστε σιγουροι οτι τα σκυλια σας ειναι αστερια και φοβαστε μην σας τα ματιασουμε…. Παρτε το χαμπαρι και ψαχτειτε ανοιξτε τα ματια και τα αυτια σας θα το χασουμε το κυνηγι με την εικονα που βγαζετε παρα εξω.Ζουμε σε περιεργες χρονιες για το κυνηγι που χτυπιεται απο παντου.Πολλοι παρακολουθουν τα σαιτ(μη κυνηγοι) και μας περιμενουν στη γωνια.Ο κυνηγος ειναι ο πρωτος που πρεπει να σεβεται και να προστατευει το θυραμα και να φροντιζει για την επαρκεια του,γιατι χωρις θυραμα δεν θα υπαρχει κυνηγι.Αν του χρονου απαγορευτει πχ το ορτυκι τι θα κανουμε;Βεβαια καποιοι απο εσας θα συνεχιζετε να ανεβαζεται φωτο,ισως γιατι εχετε καλα σκυλια….οπως κανατε ολα αυτα τα χρονια….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #414814

    Η αισθητικη του καθενα απο εμας ειναι σχετικη…εκτος απο την κυνηγετικη ηθικη αν σας ευχαριστει να φωτογραφιζετε κατεψυγμενα θυραματα προσπαθωντας να αποδειξετε ποσο καλοι κυνηγοι ειστε το πετυχατε.

    κατι ασχετο απο τους καυγαδες σας που δεν θελω να λαβω μερος, αλλα και σε ενα αλλο ποστ ειδα μια τετεια φωτο με κατεψυγμενα ακαθαρηστα θυραματα  και με παραξενεψε ιδιαιτερα και δεν αντεχω θα το ρωτησω!
    καλα ρε παιδια βαζεται στο ψυγειο τα πουλια με το φτερομα τους ??? και μετα τι??? καθαριζονται η με τα φτερα βγενει και το δερμα τους ???:P 😛 😛

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    102
    sokos76 στις #414851

    ειναι γνωστο φιλοι μου οτι σε μια συζητηση που συμμετεχουν 10-15 ανθρωποι θα ακουσεις πολλες και διαφορετκες γνωμες .δεν ειναι δυνατον να συμφωνουμε ολοι σε ολα.αυτο που με ενοχλει ειναι οταν διαβαζω απαξιωτικα σχολια του στυλ <<εσυ θεσσαλονικιε…..>> και << ο αρχικυνηγαρας ταδε>>.διαβαζω αρκετο καιρο το φορουμ αλλα αποφευγω να γραψω.αναρωτηθηκατε γιατι διαβαζουμε τι γραφουν τα ιδια και τα ιδια ατομα?αν δεν σας αρεσει κατι σχολιαστε,αλλα οχι να αφηνει ο καθε ενας υπονοουμενα για λαθροθηριες χωρις να ξερει για ποιον μιλαει.προσωπικα δεν περιμενω απο κανενα να μου ανοιξει τα ματια.πιστευω οτι μπορω να καταλαβω καποια πραγματα που βλεπω.οσο για φωτο δεν εχω ανεβασει ποτε ουτε μια, βγαζω παντα φωτο αλλα τις κραταω για μενα.αν καποιος θελει να τις ανεβασει ποιος ειμαι εγω για να τον κρινω?

    παντα φιλικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #414862

    @diomilesis μη θιγεσαι αδερφε γιατι εγω δεν μιλαω για τον καθε κυνηγο προσωπικα,η γνωμη μου ειναι οτι γενικα το επιπεδο ειναι χαμηλο και δεν μιλαω για κυνηγετικες ικανοντητες, μιλαω για θεματα οργανωσης, σεβασμου απεναντι στο συναδελφο, στο σκυλο, στη φυση, στο θηραμα! και στην τελικη η γνωμη μου ειναι αυτη ετσι δεν λεω οτι ειναι και σωστη αυτο ειναι το συμπερασμα μου τα χρονια αυτα που κυνηγω!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    Johny pigeon στις #414865

    kapsoxeris wrote:
    το επιπεδο του ελληνα κυνηγου ειναι δυστυχως πολυ χαμηλο το βλεπουμε καθμερινα

    Το γενικεύεις και είναι πολύ λάθος.

    Γιατί εσύ είσαι καλύτερος? http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/8398/page/1301/#post-414441

    εκτος κι αν ηρθες να γυμνάσεις και το άλλο χέρι

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #414884

    Δεν είναι όλοι χαμηλού επιπέδου.Το αντίθετο θα έλεγα…..

    Γιατί εσύ είσαι καλύτερος? http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/8398/page/1301/#post-414441 εκτος κι αν ηρθες να γυμνάσεις και το άλλο χέρι

    Μα ακριβώς αυτό εννοούσα.Μέσα σε όλα είσαι και βλαξ……Κάποιος είχε πει… ((ότι το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία είναι άπειρα…..για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος)).

    Οπως λεω πιο πάνω η συντριπτική πλειοψηφία των κυνηγων θεωρώ ότι είναι σε αρκετά καλό επίπεδο.Υπάρχει ένα πάρα πολύ μικρό ποσοστό κυνηγων που άμα κάνεις μια βόλτα στα τόπικ τους  καταλαβαίνεις αμέσως.Με την μια βλέπεις  τι κουμάσια είναι  αφου φαίνονται σαν την μυγα μεσα στο γάλα .Ευτυχώς όμως είναι λίγοι αυτοί και η κοινότητα τους εχει απομονώσει …μερικοί έχουν κοπαδιάσει και τρώγονται μεταξύ τους.

    Εμεις λοιπόν περιστέρι [[ ρε μπας και είσαι περιστέρα ..σου έχουν ζητήσει όλοι να σε γνωρίσουν και το αποφεύγεις συστηματικά γιατί ρε συ? ]]  εμείς   λοιπόν ( εννοώ την πλειοψηφία του φόρουμ) θα τα βρούμε μεταξύ μας και στα ορτυκια και στις τσίχλες και παντου.Θα πούμε το κοντο μας το μακρύ μας μπορεί και να ψιλομανουριάσουμε αλλά στο τέλος θα την βρούμε την άκρη.Εσυ τι ρόλο βαράς ρε? Μου θυμίζεις κάτι ανακατωσούρες χαζογκόμενες που δεν έχουν τι να κάνουν και πετάγονται σαν καυλί σε αλλων κουβέντες.

    Αντε πάλι να το ξαναπούμε άλλη μια φορά για να το καταλάβεις ( είναι όπως λέμε στα πρωτάκια του δημοτικού 1+1=2).

    Η φωτογραφία-σκίτσο μου που παρέθεσες  την είχα αναρτήσει για να αποτυπώσω με λίγα  λόγια και με χιουμοριστικό τρόπο αυτά τα πολύ λίγα άτομα ( και για σένα φυσικά) που λυμαίνονται το φόρουμ δημιουργώντας προβλήματα με προσβλητικές ανοησίες και ιντριγκαδόρικες παρεμβάσεις .Γκέκε?

    Ασε λοιπόν ήσυχα  τα παιδιά να τα πουν εδω στα ορτύκια είμαι σίγουρος ότι στο  τέλος θα προσαρμοστούν σε ένα καλό επίπεδο συζήτησης.Εσυ άμα θες να μου απαντήσεις άνοιξε νεο θέμα δώσε για τίτλο όποιον θες …..  πχ  ¨κατίνες ενωθείτε¨ η ¨ ο αυνανισμός σε 24ωρη βάση¨ η ότι άλλο θες ρε παιδί μου είμαι σίγουρος ότι θα βρεις δυο τρεις  υποστηρικτές ( αν δεν έχεις βρει ήδη) να κουβεντιάσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #414894

    Πάντως για να ελαφρύνω λίγο και το κλίμα, παρατηρώ πως κάθε χρόνο λίγες μέρες μετά το κλείσιμο του κυνηγιού πάντα σε κάποιο topic αρχίζουμε να “τρωγόμαστε” μεταξύ μας. Πιστεύω πως το χρονικό σημείο που γίνεται αυτό δεν είναι τυχαίο αλλά είναι δείκτης του ότι μας λείπει ήδη όλους μας το αγαπημένο μας χόμπι το κυνήγι και δεν έχουμε με τι να ασχοληθούμε… Μάγκες ΕΙΡΗΝΗ! Που θα πάει θα έρθει πάλι η 20η Αυγούστου…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #414895

    καλημερα.

    φιλε Χρηστο το προβλημα δεν ειναι η διαφωνιες, ουτε η γκρινια.

    ειναι το γεγονος οτι μερικα ατομα για να πουν την γνωμη τους χρησιμοποιουν  ενα φρασεολογιο με ειρωνιες, μαγκιες, ακομα και απειλες  μερικες φορες.

    και το ερωτημα μου ειναι αυτο: το ιδιο φρασεολογιο και υφος χρησιμοποιουν και στην παρεα τους οταν διαφωνουν με καποιον και τον εχουν μπροστα τους ?

    η το κανουν εδω επειδη ειναι κρυμενοι πισω απο ενα πληκτρολογιο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #414902

    http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/8398/page/1301/#post-414441

    μπραβο Παναγιωτη… το καταλαβες…. ειναι καποια ατομα εδω μεσα που εκτος απο θρασυδειλοι ειναι και ζηλοφθονες.. δλδ τι θελω να πω… θεν θελουν να βλεπουν στους αλλους επιτυχιες γιατι τους μειωνει αυτο το πραγμα ….και αν δουν καποιο ατομο να θριαμβευει πεφτουν ολοι πανω του να τον φανε…πχ ο φιλος μας με τα ορτυκια… ..το ιδιο συνεβει και με μενα με τα ορτυκια ….

    Συμπερασμα ?

    ο λαος μας και αποφθεγματα του εχουν νοημα…. και στην περιπτωση αυτη θα ελεγε καποιος…..ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ!

    τελως παντων καλο θα ειναι να μην απανταμε σε τετοιους μικροπρεπεις ανθρωπους …δεν αξιζει!

    εμεις θα αρκεστουμε σε αυτο που αγαπαμε…. το κυνηγι!

    παντα φιλικα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #414912

    προσωπικα, δεν παω στο κυνηγι ουτε για να θριαμβευσω ουτε για να διαπρεψω.

    δεν νιωθω αυτη την αναγκη.

    παω γιατι μου αρεσει η επαφη με την φυση, και τα θηραματα.

    και σιγουρα, προσπαθω οσο μπορω να μην κανω κακο  στην χλωριδα και την πανιδα, για να μου προσφερει και τα επομενα χρονια.

    και σε μενα, και στα παιδια μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #414920

    Παλια στον μυλο ο μυλωνας οταν ηθελε να γραψει κατι στα γρηγορα απο την φουρια τις δουλειας

    δεν εψαχνε καπου να ακουμηση το χαρτι να γραψη,,απλα  φωναζε την μυλωνου στα γρηγορα

    και την εκανε ακουμπηστηρι για γραψει στα γρηγορα πανω στο χαρτι το ονομα και τα κιλα απο το σιταρι

    η το καλαμποκι που αλεθε να ξερει τι και πως,,οποτε τα γραμματα πολλες φορες εβγαιναν αλαμπουρνεζικα

    ετσι καποιος του ειπε μια φορα,,ρε τι γραματα ειναι αυτα δεν τα βγαζω,,ετσι βγηκε και εξης η παροιμια

    απο την απαντηση του μυλωνα……..Απο τις μυλωνους τον κωλο μην περημενεις καλλιγραφιες

    οποιος καταλαβε καταλαβε,,ειρηνη ημην,,βγαλτε τα σκυλια σας και τα παιδια σας καμια βολτα

    και μην γρινιαζετε,αντε γιατι οταν τελειωνη το κυνηγι αρχιζουν η μουρμουρες,,την μονη μουρμουρα που ξερω εγω

    ειναι το ψαρι,,τις αλλες ουτε να τις ακουω ουτε να τις βλεπω

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #414961

    diomilesis wrote:
    Δεν είναι όλοι χαμηλού επιπέδου.Το αντίθετο θα έλεγα…..

    Johny pigeon wrote:
    Γιατί εσύ είσαι καλύτερος? http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/8398/page/1301/#post-414441 εκτος κι αν ηρθες να γυμνάσεις και το άλλο χέρι

    Μα ακριβώς αυτό εννοούσα.Μέσα σε όλα είσαι και βλαξ……Κάποιος είχε πει… ((ότι το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία είναι άπειρα…..για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος)). Οπως λεω πιο πάνω η συντριπτική πλειοψηφία των κυνηγων θεωρώ ότι είναι σε αρκετά καλό επίπεδο.Υπάρχει ένα πάρα πολύ μικρό ποσοστό κυνηγων που άμα κάνεις μια βόλτα στα τόπικ τους καταλαβαίνεις αμέσως.Με την μια βλέπεις τι κουμάσια είναι αφου φαίνονται σαν την μυγα μεσα στο γάλα .Ευτυχώς όμως είναι λίγοι αυτοί και η κοινότητα τους εχει απομονώσει …μερικοί έχουν κοπαδιάσει και τρώγονται μεταξύ τους. Εμεις λοιπόν περιστέρι [[ ρε μπας και είσαι περιστέρα ..σου έχουν ζητήσει όλοι να σε γνωρίσουν και το αποφεύγεις συστηματικά γιατί ρε συ? ]] εμείς λοιπόν ( εννοώ την πλειοψηφία του φόρουμ) θα τα βρούμε μεταξύ μας και στα ορτυκια και στις τσίχλες και παντου.Θα πούμε το κοντο μας το μακρύ μας μπορεί και να ψιλομανουριάσουμε αλλά στο τέλος θα την βρούμε την άκρη.Εσυ τι ρόλο βαράς ρε? Μου θυμίζεις κάτι ανακατωσούρες χαζογκόμενες που δεν έχουν τι να κάνουν και πετάγονται σαν καυλί σε αλλων κουβέντες. Αντε πάλι να το ξαναπούμε άλλη μια φορά για να το καταλάβεις ( είναι όπως λέμε στα πρωτάκια του δημοτικού 1+1=2). Η φωτογραφία-σκίτσο μου που παρέθεσες την είχα αναρτήσει για να αποτυπώσω με λίγα λόγια και με χιουμοριστικό τρόπο αυτά τα πολύ λίγα άτομα ( και για σένα φυσικά) που λυμαίνονται το φόρουμ δημιουργώντας προβλήματα με προσβλητικές ανοησίες και ιντριγκαδόρικες παρεμβάσεις .Γκέκε? Ασε λοιπόν ήσυχα τα παιδιά να τα πουν εδω στα ορτύκια είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα προσαρμοστούν σε ένα καλό επίπεδο συζήτησης.Εσυ άμα θες να μου απαντήσεις άνοιξε νεο θέμα δώσε για τίτλο όποιον θες ….. πχ ¨κατίνες ενωθείτε¨ η ¨ ο αυνανισμός σε 24ωρη βάση¨ η ότι άλλο θες ρε παιδί μου είμαι σίγουρος ότι θα βρεις δυο τρεις υποστηρικτές ( αν δεν έχεις βρει ήδη) να κουβεντιάσεις.

    “Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες, γνώσιν δια να έχουν γνώμην έχουν;

     

    Σωστός! πολλά ++++++++!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #414966

      ..σου έχουν ζητήσει όλοι να σε γνωρίσουν και το αποφεύγεις συστηματικά γιατί ρε συ?

    Εμένα μου υποσχέθηκε ότι θα γνωριστούμε, τουλάχιστον να δούμε ότι υπάρχει σαν φυσικό πρόσωπο και δεν πρόκειται για διπλοεγγραφή. Αν όντως είναι έτσι τα πράγματα, έχει κάθε δικαίωμα να γράφει και να λέει ότι θέλει. Αν είναι έτσι τα πράγματα …!

    Μην βάλεις καμιά φωτογραφία επωμισμένος … δεν πιάνει 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    AleKout στις #415027

    Παιδιά γειά σας κι από μένα . Αν και παρακολουθώ πολύ το forum , δεν γράφω συχνά κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου . Εκτός κι αν έχω κάτι να προσφέρω πχ. μια βοήθεια σε κάποιο θέμα που γνωρίζω , καθώς κι εγώ έχω βοηθηθεί σε διάφορα θέματα . Σήμερα θα κάνω μια εξαίρεση για να βάλω μια φωτο μιας και δεν έχω βάλει ποτέ . Είναι από την επίμαχη περίοδο ( 21 Σεπ 2012 )  στη Ν. Εύβοια . Αργότερα έμαθα ότι εκείνη τη μέρα σε άλλο σημείο της περιοχής (καμιά 20 χλμ. μακριά) έγινε πόλεμος , με ότι αυτό συνεπάγεται .

    ΥΓ . Σχετικά με το πολεμικό κλίμα που επικρατεί , γνώμη μου είναι ότι η όποια αντιπαράθεση θα μπορούσε να γίνεται σε ηπιότερους τόνους , και τότε ίσως κάτι να προσέφερε σε όλους

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,206 έως 5,220 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων