ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,521 έως 5,535 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #435648

    Στη σημερινή έξοδο σηκώθηκαν 5 ορτύκια και τα 3 ήρθαν μαζί μου.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    ΚΑΡΑΤΖΙΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ στις #435651

    Βρε παιδια αυτά όλα τα έχω κάνει τα κούρεψα μέσα στον Ιούλιο και σε κάθε κυνήγι τα καθαρίζω με μεταλική χτένα αλλα βγάζει τις τρίχες και πονάει το σκυλί, μετά πήρα και το ψαλίδι για να βγούν αυτα που δεν έβγαιναν. Σκέφτομαι να τα βάλω γιλέκα τύπου σαν αυτά που φοράνε τα σκυλιά για προστασία απο τα αγριογούρούνα. Κάπου είχα διαβάσει ότι το άπλωμα κεριού πριν το κυνήγι ή κάποιου λιπαντικού βοήθάει ώστε να μήν κολάνε τόσο πολύ. Επίσης παίζει ρόλο και η τρίχα ( είναι και πλυμένα για να μην κατσιάζει ) Θα δούμε ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    gkiatas στις #435667

    δευτερη εξοδος κωπαιδα ενα πουλι και πολυ κοσμο και καθολου πουλια…………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #435679

    ΣΙΜΕΡΙΝΗ ΒΟΛΤΑ ΚΩΠΑΙΔΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΗΡΕ ΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ. ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΧΕ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #435719

    υπάρχει καμιά λύση για τις κολλητσίδες, τις μουχρίτσες και τα αγκάθια στα σέττερ;;;; το καθάρισμα μετα το κυνηγι στα ορτύκια έχει γίνει μαρτύριο !!!!

     

    Καλημερα φιλε μου,η λυση ειναι μια παρε ενα κουρτσχααρ,ντρατχααρ αν θες να κυνηγας ορτυκιαBig Smile.Περα απο την πλακα ειναι ενα μεγαλο προβλημα που αντιμετωπιζω κι εγω που δεν υπαρχει λυση καθολικη παρα μονο μερικη.Δηλαδη κουρεμα,αν σου αρεσει οπτικα,εμενα οχι αλλιως υπομονη και φροντιδα μετα το κυνηγι.Παντως προσοπικα ειχα κουρτσχααρ και τωρα με ντρατχααρ σωθηκα.Το σεττερ απο οκτωβριο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #435748

    Βρε παιδια αυτά όλα τα έχω κάνει τα κούρεψα μέσα στον Ιούλιο και σε κάθε κυνήγι τα καθαρίζω με μεταλική χτένα αλλα βγάζει τις τρίχες και πονάει το σκυλί, μετά πήρα και το ψαλίδι για να βγούν αυτα που δεν έβγαιναν. Σκέφτομαι να τα βάλω γιλέκα τύπου σαν αυτά που φοράνε τα σκυλιά για προστασία απο τα αγριογούρούνα. Κάπου είχα διαβάσει ότι το άπλωμα κεριού πριν το κυνήγι ή κάποιου λιπαντικού βοήθάει ώστε να μήν κολάνε τόσο πολύ. Επίσης παίζει ρόλο και η τρίχα ( είναι και πλυμένα για να μην κατσιάζει ) Θα δούμε ……

    Ενασ φιλος μου ειχε πει τα ψεκαζει λιγο με baby oil και κοτνισιονερ για μαλλια τα βαζει σε ψεκαστηρακι και τα ριχνει λιγο.αλλα εγω απο την αλλη σκεφτομαι δεν θα γινεται χαλια μεσα στη λιγδα το σκυλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    stergios laika στις #435795

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΚΑΡΑΤΖΙΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ wrote:</div>
    υπάρχει καμιά λύση για τις κολλητσίδες, τις μουχρίτσες και τα αγκάθια στα σέττερ;;;; το καθάρισμα μετα το κυνηγι στα ορτύκια έχει γίνει μαρτύριο !!!!

    Εγώ κάθε χρόνο στην έναρξη του κυνηγιού τα κουρεύω στο κάτω μέρος του σώματος, στο στήθος και στα αυτιά. Μπορεί να μην έχουν «καλή» εμφάνιση αλλά ξέρω πως δεν τυραννιούνται τα ζωντανά. Το να βγάζω τις κολλιτσίδες με τα χέρια ή με κατάλληλα χτενάκια κ.τ.λ. δεν παλεύεται…

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Χρήστος
    Κομοτηνή</div>

    πρεπει να το παραδεχτουμε εμεις οι σεττεραδες..οτι κατα βαθος ειμαστε ποιντεραδες…οταν πιανουμε τη μηχανη τα κανουμε γουλι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    stavros στις #435803

    ρε παιδιά κανα ορτυκακι προς θεσσαλονικη μεριά έχετε παρει ??? μετά απο το πρώτο της έναρξης που πείρα δεν κουνιετε τίποτα στα μερη που παμε προς λακομα μερια !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #435814

    αντε να δουμε αυριο εχω 2 εξοδους με κουλουρι καναμε καλη εναρξη και τωρα κουλουρακια.αμα δεν αλλαξει ο καιρος θα χορτασουμε κουλουρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #435830

    την κυριακη θα κανουμε την πρωτη εξοδο…… αιντε λεμεεεεεε…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    233
    Andreasdik στις #435884

    την κυριακη θα κανουμε την πρωτη εξοδο…… αιντε λεμεεεεεε…….

     

    Άντε να μας πείς τι γίνεται στον κάμπο μπας και ανέβουμε για καμιά ντουφεκιά… 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #435889

    αντε να δουμε αυριο εχω 2 εξοδους με κουλουρι καναμε καλη εναρξη και τωρα κουλουρακια.αμα δεν αλλαξει ο καιρος θα χορτασουμε κουλουρια.

    χαχαχαχ αντε αρχισαμε τα κουλουρια φιλε θαναση; απο τωρα ; αντε εδω σε καμια 10 μερες αρχιζουν τα περασματα για να δουμε ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #435894

    Άντε να μας πείς τι γίνεται στον κάμπο μπας και ανέβουμε για καμιά ντουφεκιά…

    εννοειτε φιλε μου… θα παω σε κατι καλα κομματια που δεν εχουνε παει ακομα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #435919

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>thanasis.p wrote:</div>
    αντε να δουμε αυριο εχω 2 εξοδους με κουλουρι καναμε καλη εναρξη και τωρα κουλουρακια.αμα δεν αλλαξει ο καιρος θα χορτασουμε κουλουρια.

    χαχαχαχ αντε αρχισαμε τα κουλουρια φιλε θαναση; απο τωρα ; αντε εδω σε καμια 10 μερες αρχιζουν τα περασματα για να δουμε ….

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ</div>

    Αστα να παν τις 2 τελευταιες εξοδους κουλουρακι στις 3 πρωτες κατι καναμε.Την τελευταια την εκανα στην Περιστερα προς Καλαμπακα που εκει γενικα θεωρειτε πολυ καλο μερος αλλα τπτ ουτε μυρωδια σε 5 ωρο κυνηγι.ουτε μπαμ δεν επεσε.μονο κατι τρυγωνακια ειχε και αυτα λιγα.εχει να βρεξει εναμιση μηνα εδω εχει ξεραθει ο τοπος.αναμενω το κοψιμο των καλαμποκιων.εκει ειναι τα ατιμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #435971

    Απο Μεγαρα μερια δεν εχει εμφανιστει τιποτα..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,521 έως 5,535 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων