ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,536 έως 5,550 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #435982

    ρε παιδιά κανα ορτυκακι προς θεσσαλονικη μεριά έχετε παρει ??? μετά απο το πρώτο της έναρξης που πείρα δεν κουνιετε τίποτα στα μερη που παμε προς λακομα μερια !!!

    Καλημέρα, αλλαξε μεριά και μην πηγαίνεις προς Λάκκωμα.

    Εγώ μιαφορά πήγα και δεν είχε ούτε μυρωδιά αλλά ούτε και κόσμο!!!!

    Μ’ έκανε εντύπωση και ψιλιάζομαι κάποια μακακία να παίζεται και να τα έχουν μαντωμένα αλλού…

    Ελπίζω να μην είναι έτσι και απλά να είναι μια κακή χρονιά.

    Αν πάς προς Βόρεια θα βρείς κάποια πουλάκια αλλά δύσκολα.

    Το κέφι σου θα το κάνεις όμως.

    Good luck…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #436009

    Πρωινό σήμερα για 2 1/2 ώρες 4 σηκώματα και τα 4 ήρθαν μαζί μου, ένα ορτύκι σε κάθε μέρος που άλλαζα γενικά δεν έχει πουλιά, ίσως να είναι κρυμμένα, τώρα αρχίζουν και θερίζουν τα ηλιόσπορα, γιατί για περάσματα πέρυσι δεν είδα ούτε ένα αλλά όμως είχε πολλά ντοπιάρικα!!!!!!!!!
    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #436010

    Στην σημερινη εξορμηση απο την αρχη ολα πηγαιναν στραβα.
    Πριν ακομα ξημερωσει, η ζεστη και η ξηρασια ηταν εντονες.
    Αφου ξημερωσε, ειδα οτι εχω επιλεξει λαθος μερος αφου τα περισσοτερα τριφυλλια ηταν η κομμενα, η πολυ κοντα.
    Εκτος απο αυτο, σε καποια καλα τριφυλλια ο αγροτης ειχε βαλει κιτρινα ταμπελακια ΄απαγορευτε το κυνηγι, και η εκπαιδευση σκυλων΄
    (ασχετα αν ειναι νομιμο η οχι δεν υπηρχε περιπτωση να μπω διακινδυνευοντας την υγεια του σκυλιου.Δυο συναδελφοι μπηκαν…)
    Επρεπε να διαλεξω αν θα κυνηγησω στα λιγα στρεμματα που ηταν αξιολογα, η αν θα φυγω για αλλου.

    Διαλεξα να μεινω και να ψαξω καλα στα λιγα.
    Οταν βγηκε ο ηλιος αρχισαν τα χελιδονια να πετουν μες στα μουτρα μας λες και το εκαναν για να μας σπασουν τα νευρα.
    Παρολα αυτα, οπως εχω ξαναπει παω κυνηγι για να ξεσκασω, γιαυτο αφοσιωθηκα στο να κανω οσο καλυτερη ερευνα μπορουσα.
    Και να ηθελα να κανω αλλιως δεν μπορουσα, καθως ο κουταβος εδειχνε οτι δεν εχει σκοπο να γυρισει πισω χωρις χωρις να ακουσει το τουφεκι.
    Ειχε σκοπο να μιλησει τελευταιος, και το εκανε στο 90 :

     

    http://www.youtube.com/watch?v=eJELDB2Aah4&feature=c4-overview&list=UU5zZX-slyZI6EZ2xkylSeKA

     

     

     

    Δικο του το πουλι, τον αφησα να το χαρει :

     

    http://www.youtube.com/watch?v=T-VekGiXC90&feature=c4-overview&list=UU5zZX-slyZI6EZ2xkylSeKA

     

     

     

     

    Το γενικο συμπερασμα μου ειναι οτι τα πουλια ειναι λιγοτερα απο την περασμενη χρονια, και τα κουλουρια θα ειναι πολλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #436022

    Και δυο εικονες απο την ιδια φαση.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    PERPATITOS στις #436050

    ρε παιδιά κανα ορτυκακι προς θεσσαλονικη μεριά έχετε παρει ??? μετά απο το πρώτο της έναρξης που πείρα δεν κουνιετε τίποτα στα μερη που παμε προς λακομα μερια !!!

     

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

    ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΕ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ.

    ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΤΟΝ ΥΠΟΨΙΑΣΤΗΚΑ ΤΟ ΛΟΓΟ.

    2,5 ΩΡΕΣ-1 ΠΟΥΛΙ.

    ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    stavros στις #436122

    σήμερα πήγαμε νέα γωνιά λίγο πιο δίπλα απο το λάκκωμα…είχε περισσότερες μυρωδιές και σηκώσαμε ένα ορτύκι…αλλά την γλίτωσε και δεν το πείρα!! 3 τουφεκιες του ξαδερφου μου και 2 δικες μου…μας επιασε με τα τσιγαρα στα χερια…σοκ παθαμε…χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    SPIROS στις #436141

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΕΧΕΙ????? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    stergios laika στις #436146

    εχει ακουστει οτι λογω του οτι η καλλικρατεια μπηκε σε καραντινα επειδη βρεθηκε κρουσμα λυσσας σε αλεπου , εχουν ριξει λουκουμακια για εκκαθαριση κι αυτο επειδη η λυσσα μπηκε μες στα ομορα χωρια..οποτε προσοχη και αποφευγεται την περιοχη ασχετα που ουτως η αλλως απο οσο διαβαζω δεν εχει και ενδιαφερον φετος κυνηγετικα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #436213

    ΒΙΚ που εισαι θελω σουσαμι για τα κουλουρακια ξεμεινα.2 σηκωσε ο σκυλος σημερα μαζι με το που κατεβηκα απο το αμαξι αλλα εγω ψωλαρα εκεινη την ωρα με τσιγαρο και εκοβα το μερος κατα που να χαραξω πορεια.τουλαχιστον πηραμε ματι σημερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #436215

    προχτες το απογευμα 2 σηκωματα  το ενα στην τσαντα κοντα στην θηβα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #436369

    ένα όλο κι όλο σήμερα βρήκα και το πήρα, τι νέκρα είναι αυτή βρε παιδιά, σε αντίθεση ο αδερφός μου στη Καστοριά αν και σε εκπαιδευτικά δεν έβρισκε τίποτα απο την έναρξη μέχρι σήμερα έκανε 56 πουλιά !!!!!!!!!!!
    Τι να περιμένουμε άλλο, τα περάσματα??????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #436395

    ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ  ΕΚΤΑΚΤΟ  ΤΡΙΗΜΕΡΟ  ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ.ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΦΑΝΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΥΓΕΣ ΚΑΝΤΑΔΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙΑ ΤΩΡΑ ΑΠΟΛΥΤΗ  ΗΣΥΧΙΑ.ΤΑ ΤΡΙΦΥΛΙΑ ΟΛΑ ΚΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙΑ ΝΕΚΡΑ (ΜΟΝΟ ΚΑΝΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙ ΑΝ  ΤΥΧΕΙΣ).ΠΕΝΤΕ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΝΙΓΜΕΝΑ ΣΤΟ ΛΙΠΟΣ ΟΤΑΝ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΙΠΟΤΕ.ΣΗΜΑΔΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΑΝΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 8 ΤΟ ΠΡΩΙ 13 ΒΑΘΜΟΙ.

    ΦΙΛΙΚΑ

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #436412

    Αλίαρτο σήμερα 1 ορτύκι μετά από 5 ώρας ψάξιμο…..σφαίρες που έπεσαν γύρω γύρω ματριμένες..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #436414

    Μολις πριν λιγο επεστρεψα απο το απογευμα ενα ορτυκι ολο κι ολο το οποιο μπηκε στην τσαντα.μιλαμε για τη νεκρα και αυτο παλι διπλα σε καλαμποκι ηταν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #436482

    4 ορτυκακια σημερα!!!τα πουλια περνανε παιδια μην εχετε καμια αμφιβολια για αυτο!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,536 έως 5,550 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων