ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,551 έως 5,565 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    gkiatas στις #436500

    σημερα ανάβυσσο φαινονται τα πουλακια να περνανε λιγα λιγα……….Wink μερες παραξενες… (προσοχη)Tongue Out


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #436510

    Σημερινο πρωινο ενα και μοναδικο το οποιο ακολουθησε και παλι διπλα στο καλαμποκι παλι καλα π επεσε κοντα και οχι μεσα μεσα.αντε να τα κοψουν να ησυχασω χαχαχαχα.εδω παντως δεν κουνιεται τπτ ακομα αναμενουμε για περασμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #436517

    ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΕΠΕΣΕ ΚΑΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #436541

    Aνταποκριση απο Αλεξπολη, τα πρωτα πουλια αρχισαν να κατεβαινουν, εδω κ 4-5 μερες σε 2ωρα πρωινα κυνηγια απο 2 εως 5 σηκωματα καθημερινα(περαστικα πουλια,εκει που κυνηγαω δεν κραταει ντοπια),τα πουλια ανησυχα δε δεχονται φερμα ευκολα ειδικα αν δεν ανεβει λιγο ο ηλιος,κ μεσα σε ολα εμφανιστηκε κ ορτυκομανα…Οποτε το νου μας κ μεις εδω πανω κ σεις πιο κατω!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #436558

    Εγώ σήμερα πήγα προς τη θάλασσα αλλά τίποτα. Ένα ορτύκι. Πολύς κόσμος και τουφεκιές ελάχιστες εώς ανύπαρκτες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #436559

    Aνταποκριση απο Αλεξπολη, τα πρωτα πουλια αρχισαν να κατεβαινουν, εδω κ 4-5 μερες σε 2ωρα πρωινα κυνηγια απο 2 εως 5 σηκωματα καθημερινα(περαστικα πουλια,εκει που κυνηγαω δεν κραταει ντοπια),τα πουλια ανησυχα δε δεχονται φερμα ευκολα ειδικα αν δεν ανεβει λιγο ο ηλιος,κ μεσα σε ολα εμφανιστηκε κ ορτυκομανα…Οποτε το νου μας κ μεις εδω πανω κ σεις πιο κατω!!!

    πολυ νωρις ξεκινησαν φετος…και μαλλον αυτο δεν ειναι καλο απ οτι λενε οι παλιοι!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #436565

    Καλησπερα σε ολους

    σημερα στην Μανη κατι εγινε απο 4 εως και 9 στο χερι

     

    προλαβαινω και λεω ΔΕΝ

    ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ Η ΟΧΙ……….!!!!!!!!!!

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Mihalis στις #436570

    ortikia kopahda exei varesi kanenas mpasmo  00000

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    SPIROS στις #436639

    ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΕΚΤΑΚΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ.ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΦΑΝΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΥΓΕΣ ΚΑΝΤΑΔΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙΑ ΤΩΡΑ ΑΠΟΛΥΤΗ ΗΣΥΧΙΑ.ΤΑ ΤΡΙΦΥΛΙΑ ΟΛΑ ΚΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙΑ ΝΕΚΡΑ (ΜΟΝΟ ΚΑΝΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙ ΑΝ ΤΥΧΕΙΣ).ΠΕΝΤΕ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΝΙΓΜΕΝΑ ΣΤΟ ΛΙΠΟΣ ΟΤΑΝ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΙΠΟΤΕ.ΣΗΜΑΔΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΑΝΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 8 ΤΟ ΠΡΩΙ 13 ΒΑΘΜΟΙ. ΦΙΛΙΚΑ

     που πηγες φιλε μου στα γιαννενα γιατι εγω πηγα προς ελεουσα λαψιστα κ δεν βρικα τιποτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Salonikios στις #436643

    Απο ορτύκια Κ.Μακεδονία κάτι άρχισε να κινείται απο νέα πουλιά,λίγα πράγματα όμως,δεν μιλάμε για περάσματα αλλά για μετακινήσεις μικρών ομάδων.Το σημαντικό είναι οτι απαγορεύθηκε η ματαφορά σκύλων με κλουβιά εξωτερικά στο πίσω μέρος των αυτοκινήτων με μεγάλο πρόστιμο για όσους δεν τα βγάλουν,φίλος τροχονόμος που μου έστειλε το δημοσίευμα μου είπε οτι δόθηκαν και σχετικές οδηγίες για το θέμα αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    blackman στις #436649

    Απο ορτύκια Κ.Μακεδονία κάτι άρχισε να κινείται απο νέα πουλιά,λίγα πράγματα όμως,δεν μιλάμε για περάσματα αλλά για μετακινήσεις μικρών ομάδων.Το σημαντικό είναι οτι απαγορεύθηκε η ματαφορά σκύλων με κλουβιά εξωτερικά στο πίσω μέρος των αυτοκινήτων με μεγάλο πρόστιμο για όσους δεν τα βγάλουν,φίλος τροχονόμος που μου έστειλε το δημοσίευμα μου είπε οτι δόθηκαν και σχετικές οδηγίες για το θέμα αυτό.

    Φίλε μου είναι εύκολο να ποστάρεις το δημοσίευμα γιατί αυτό που έγραψες αφορά πολύ κόσμο?Υπάρχει στις 7/9/13 μια αναφορά στις ειδήσεις του σαιτ οτι

    δεν υπάρχει πρόβλημα.Συγνώμη για το off topic.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    ΚΑΡΑΤΖΙΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ στις #436653

    Ανταπόκριση απο Σέρρες. Ορτύκια είχε την πρώτη εβδομάδα μετά έπεσε νέκρα, ούτε τουφεκιά έπεσε.

    Μόλις επικοινώνησα με τον σύλλογο μας σχετικά με τα κουτιά μεταφοράς όντως ο νόμος απαγορεύει την μεταφορά με κουτιά στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου και πάνω σε καρότσες αγροτικών  ο νόμος είναι σε ισχύ απο το 2012 απλά τώρα  το θυμήθηκαν ( τους το θύμησαν οι οικολόγοι) Η ομοσπονδία μας θα έχει συμβούλιο την άλλη εβδομάδα γιαυτό το θέμα μέχρι τότε τα σκυλάκια στην καμπίνα του αυτοκινήτου και αγκαλιά με τον οδηγό.  ΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΝΑ ‘ΡΘΟΥΜΕ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ !!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Salonikios στις #436654

    Προσπάθησα να το ποστάρω αλλά δεν μπόρεσα, θα το βρήτε http://www.bloko.gr/ellada/telos-sth-metafora-skylwn-me-kloybia.html. Aναφέρει…Κακά τα νέα για χιλιάδες κυνηγούς καθώς με εγκύκλιο που απέστειλε το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων καθιστά απαγορευτική τη μεταφορά των σκύλων σε ξύλινα η άλλα κλουβιά που είναι τοποθετημένα στο πισω μέρος του οχήματος.Συγκεκριμένα βάσει της εγκυκλίου 1969/100521/14.8.13 του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης,οι κυνηγοί που θα συλληφθούν να παραβαίνουν τον νόμο θα αντιμετωπίζουν πρόστιμο τουλάχιστον 300 ευρώ ανα παράβαση που αρθροιστικά μπορούν να ξεπεράσουν τις 2000 ευρώ.Αρμόδιες Αρχές για την επιβολή προστίμων είναι η Θηροφυλακή αλλά και η Αστυνομία…..Μιλάμε για ΝΕΟ νόμο[14/8/2013] και…. περαστικά μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #436658

    Προσπάθησα να το ποστάρω αλλά δεν μπόρεσα, θα το βρήτε http://www.bloko.gr/ellada/telos-sth-metafora-skylwn-me-kloybia.html,μεταξύ άλλων άναφέρει…Κακά τα νέα για χιλιάδες κυνηγούς καθώς με εγκύκλιο που απέστειλε το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων καθιστά απαγορευτική τη μεταφορά των σκύλων σε ξύλινα η άλλα κλουβιά που είναι τοποθετημένα στο πισω μέρος του οχήματος.Συγκεκριμένα βάσει της εγκυκλίου 1969/100521/14.8.13 του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης,οι κυνηγοί που θα συλληφθούν να παραβαίνουν τον νόμο θα αντιμετωπίζουν πρόστιμο τουλάχιστον 300 ευρώ ανα παράβαση που αρθροιστικά μπορούν να ξεπεράσουν τις 2000 ευρώ.Αρμόδιες Αρχές για την επιβολή προστίμων είναι η Θηροφυλακή αλλά και η Αστυνομία…..Μιλάμε για ΝΕΟ νόμο[14/8/2013] και…. περαστικά μας.

    Καλημέρα, ένα ένα τα πράγματα γίνονται χειρότερα για τους κυνηγούς.

    Μου κάνει εντύπωση που δεν αντιδά κανείς από την ΚΣΕ για τίποταπου βγαίνει στην φόρα και είναι αρνητικό

    ,μάλλον και αυτοί μέσα στο παιχνίδι είναι. Μ΄αρέσει που κάποια χρόνια πρίν έλεγαν και στα ραδιόφωνα για πιο δυναμικό τρόπο

    διεκδικήσεων εξωστρέφια και ενέργειες να μάθει η κοινωνία το έργο που κάνουν οι έλληνες κυνηγοι κια άλλα τέτοια στρόγγυλα.

    Μέχρι και για κανάλι τηλεοπτικό έλεγαν!!!!!!!

    Ας κάνουν τα απαραίτητα πρώτα για την προστασία μας για τα άλλα έχουν χρόνο ακόμα,νέοι είναι άλλωστε μονο 65 + χρονων είναι ο

    Ηγέτης της μας!!!!!

    Μετά από σκέψη αποφάσισα να είναι η τελευταία μου χρονιά ως κυνηγός…

    Αφού είμαι κάτοχος ενός επανιέλ και παράνομος(συμφωνα με τον νομο)

    Αφού είμαι παράνομος για την μεταφορά(συμφωνα με νέο νομο) του παράνομου σκύλου

    σταματάω την  ενασχόληση μου με το κυνήγι(όχι φέτος γιατί πλήρωσα).

    Θέλω να δώ πόσες άδειες βγήκαν φέτος και αν μειωθούμε τόσο όσο θέλουν και δεν υπάρχει

    θηροφυλακή ποιοί θα γυρνάνε στα βουνά για έλεγχο!!!!!!

    Από ορτύκια λίγα πράγματα μέχρι προχθές που βγήκα.

    Αν γυρίσει και επιμένεις σε μερικά σημεία που κρατάνε πουλιά 4-5 ίσως και παραπάνω θα κάνεις.

    Καλη συνέχεια και οι θεοί ας βοηθήσουν την κατάσταση

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #436660

    Σχετικά με τα σκυλόκουτα:

    Δεν αφορά ο νόμος 4039/2012 τα κουτιά μεταφοράς κυνηγετικών σκύλων

    6 Σεπ, 2013 | Δελτία ΤύπουΝέαΝομοθεσία | Εκτύπωση της σελίδας
    <div>
    <p align=”center”>ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ</p>
    <p align=”center”>Της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Μακεδονίας – Θράκης</p>
     

    Με αφορμή σχετικά δημοσιεύματα και σχόλια στο διαδίκτυο και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ότι είναι δήθεν παράνομη η μεταφορά του σκύλου με κουτιά μεταφοράς σκύλων, σας ενημερώνουμε τα εξής:

    1)    Ο νόμος 4039/2012 για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς και την προστασία των ζώων από την εκμετάλλευση ή τη χρησιμοποίηση με κερδοσκοπικό σκοπό δεν κάνει καμία αναφορά για το θέμα των κουτιών μεταφοράς σκύλων

    2)     Η περιβόητη εγκύκλιος  1969/100521/14.8.13 του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων του νόμου 4039/2012 για την προστασία των κυνηγόσκυλων ΕΠΙΣΗΣ δεν κάνει καμία αναφορά για το θέμα των κουτιών μεταφοράς σκύλων.

    3)    Η εγκύκλιος αυτή έχει προχωρήσει σε διατύπωση θέσεων, ως προσπάθεια ερμηνείας του νόμου 4039/2012 και σ’ αυτήν έχουν λανθασμένα συμπεριληφθεί απόψεις και προτάσεις που ΔΕΝ αναφέρονται στο νόμο (που επιχειρεί να ερμηνεύσει!). Για το λόγο αυτό έχει ζητηθεί άμεσα από την Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδας να γίνει η ανάκλησή του.

    4)    Κανένα πρόστιμο δεν υπάρχει ειδικά για τα κουτιά μεταφοράς σκύλων ούτε στο νόμο 4039/2012, ούτε στην εν λόγω εγκύκλιο

    5)    Η αναδημοσίευση, παρερμηνεία και παραποίηση της εγκυκλίου από κάποιους, καθώς και  το κινδυνολογικό ύφος περί προστίμων, εκπορεύονται από κύκλους και φορείς που θέλουν απλά να ικανοποιήσουν το αντικυνηγετικό τους μένος

    6)    ΟΜΩΣ με την ευκαιρία της έκτασης που δόθηκε στο θέμα, ΚΑΛΟΥΜΕ όλους τους ιδιοκτήτες κυνηγετικών σκύλων να φροντίζουν να μεταφέρουν τα σκυλιά τους κατά τρόπο που να εξασφαλίζει την υγεία του ζώου τους, αποφεύγοντας την καταπόνηση και ταλαιπωρία του σκύλου τους

    7)    Τέλος καλούμε όλους αυτούς τους «καλοθελητές» που σκόπιμα ή από αμέλεια διασπείρουν ψευδείς και αναληθείς ειδήσεις, να ασχοληθούν με τα πραγματικά προβλήματα που αφορούν στην υγεία των σκύλων, τη δημόσια υγεία και την αντιμετώπιση του προβλήματος της λύσσας, καθώς και  και την ουσία των θεμάτων που αφορούν την κυνοφιλία στη χώρα μας.

    http://www.hunters.gr/2013/09/%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%BF-%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82-40392012-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%AC-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC/

     

    </div>

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,551 έως 5,565 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων