ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,656 έως 5,670 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #437874

    Εμένα ο πατέρας μου μέχρι τώρα, πάει κάθε πρωί εδώ και καμιά δεκαριά μέρες κάτω από το Δομοκό (όχι προς Ξυνιάδα – πριν το Ν.Μοναστήρι όσοι ξέρουν) και τα πράματα είναι σταθερά απογοητευτικά. Σχεδόν κάθε μέρα συκώνει και παίρνει από ένα και μερικές φορές δε συκώνει τίποτα. Πουλιά ντόπια όλα, ποδαρώνουνε πολύ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #437875

    Εμεις κατουρησαμε στο πηγαδι σημερα…Στα Μεγαρα ειχε λιγα ορτυκια στα ψηλα σημεια και ο καλυτερος μπορει να πηρε μεχρι 2.Εμεις οι πιο φιλειρηνικοι χαμηλοτερα,μειναμε ακομα μια φορα ατουφεκιστοι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #437880

    Παιδια το ορτυκι εχει παρη την κατηφορα για τα καλα,,εγω παλια που εμενα στην χαβουζα
    επ συγνωμη στην αθηνα ηθελα να πω,πηγενα απο τις 14 του μηνος σταθερα καθε πρωι
    προς βαρκηζα μερια,,μεχρι την σημερινη ημερομηνια εχει παρη τουλαχιστον 30 ορτυκια
    δεν θυμαμε καμια μα καμια χρονια να μην βαρεσα αρκετα ορτυκια απο 15 μεχρι 19 σεπτεβρη
    παντα αμα ειχε βορεια απο 15 μεχρι 19 του μηνος εβαζε πουλια,,σημερα αυτα που διαβαζω
    ειναι πραγματικα για λυπηση,κριμα γιατι το ορτυκι ειναι πολυ καλος δασκαλος για τα μικρα κυνηγοσκυλα
    οσο για τα μηχανακια εγω πιστευω οτι αυτα εκαναν την δουλεια,,οχι μονο στην ελλαδα αλλα και εξω
    εκει που τα στηνουν νομιμα, και τα ξεσκιζουν και νομιμα οι κυνηγαραδες που πανε εκει για κυνηγι
    το ορτυκι σε μερικα χρονια αν δεν αλλαξει κατι θα ειναι παρελθον,ητε το απαγορευσουν ητε οχι
    οσο λαλανε σε ολα τα βαλκανια τα μηχανακια το ορτυκι τελος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #437881

    οσο λαλανε σε ολα τα βαλκανια τα μηχανακια το ορτυκι τελος

    φιλε λουι θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου, και το ξερεις οτι κυνηγαω στο εξωτερικο ομως το να κυνηγας ορτυκια με μαγνητοφωνο ειναι οτι ποιο γελοιο υπαρχει…….καλυτερα να βαρας κοτες!!!!!!

    λυπαμαι πολυ ομως οταν ακουω για ‘φυλακες’-πακιστανους(χοντρο μεροκαματο!!!) και μπουζουκια με χρονοδιακοπτες τοποθετημενα σε ασχετες περιοχες…..χωρες δεν λεμε,οικογενειες δεν θιγουμε…. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #437893

    Καλησπερα φιλοι σημερα το πρωι δουλευα και δεν ειχε εξοδο αλλα διαπιστωσα νωρις οτι δεν ειχε τπτ μιας και ολοι οι συναδελφοι κατεβαιναν απο τους γυρω κυνηγοτοπους στα μεγαρα απο τις 9:30 ειναι καποια σημαδια που κανουν “μπαμ” οτι δεν ειχε πουπουλο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #437894

    Καλησπερα φιλοι σημερα το πρωι δουλευα και δεν ειχε εξοδο αλλα διαπιστωσα νωρις οτι δεν ειχε τπτ μιας και ολοι οι συναδελφοι κατεβαιναν απο τους γυρω κυνηγοτοπους στα μεγαρα απο τις 9:30 ειναι καποια σημαδια που κανουν «μπαμ» οτι δεν ειχε πουπουλο…

    οντως πολυ φτωχα σημερα φιλαρακι τα πραγματα πανω στον Καβελαρη ενα σηκωσα εγω με το σκυλι που δεν το πηρα γιατι δεν δεχτηκε φερμα και συκωθηκε λιγο μακρια και με ξαφνιασε κκαι ενα πηρε ενα φιλος πεθαμενα πραγματα εντεκατη φορα με την σημερινη ΞΕΡΑΙΛΑ ομω επιμενουμε που θα παει μπορει να μας κανει το κεφι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #437895

    Τι να κανουμε φιλε μ τους κυνηγου και τους ψαρα το πιστο 10 αδειανο και μιας φορα γεματο…μακαρι να μας το κανει…αλλα στην τελικη την βολτα μας την κανουμε και εμεις και τα σκυλακια μας..τα μεγαρα γενικα δινουν καποια πουλακια αλλα φετοε δεν ξερω..μονο κατι λιγα τρυγονια ειδα το προηγουμενο σου-κου..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    aoratoslagos στις #437897

    νοτια κρητη 4 μερες τωρα παρα πολλα πουλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    kinigos-volos στις #437928

    Την καλησπερα μου σε όλους τους συναδερφους…Σήμερα 4 συνεχώμενη μερα στην περιοχή Αλμυρου Μαγνησίας και το μόνο που έχω κάνει ειναι να σηκωνω κάθε μέρα το ίδιο ζευγαρακι το οποίο σηκώνεται πριν καν μπουμε στο χωράφι.Για άλλη μια χρονια το ορτύκι το βλέπουμε με το κυαλι.Αναμένουμε να δουμε τι θα γίνει μεχρι να αρχήσουμε την περδικουλα!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    TINOSISLAND στις #437940

    Μεγάλο πέρασμα χθες στη Σύρο.Κάηκε το νησί , όπως χαρακτηριστικά ανέφερε φίλος.Για τα όρια άραγε έγινε έλεγχος……???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #437953

    Απολαυστικό το ξημέρωμα αγναντεύοντας το Σούνιο χαλαρή ανάβαση 3 σηκώματα τα 2 τα πήραμε,αρκετός κόσμος λίγες ντουφεκιές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #437961

    παιδια γεια σας σημερα λογω εργασιας εχασα το πρωινο.επιτρεψτε μου ομως μια απορια.μεγαλο περασμα στη θασο μεγαλο στη χαλκιδικη μεγαλο στη κρητη μεγαλο στη συρο και στα μερη τα δικα μας (λαυριο μεγαρα σαλαμινα)λιγες τουφεκιες.τι διαολο γινεται μετα συγχωρησεως κιολας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #437962

    Καλημερα.
    Σημερα ψιλοκαλό περασματακι ορτυκια, στα συνορα Ροδοπης-Εβρου..
    Οι τυχεροι που ειχαν επιλεξει να πανε εκει, κατι εκαναν..ο κουμπαρος μου πηρε 8 + 2 που τα εχασε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #437965

    παιδια γεια σας σημερα λογω εργασιας εχασα το πρωινο.επιτρεψτε μου ομως μια απορια.μεγαλο περασμα στη θασο μεγαλο στη χαλκιδικη μεγαλο στη κρητη μεγαλο στη συρο και στα μερη τα δικα μας (λαυριο μεγαρα σαλαμινα)λιγες τουφεκιες.τι διαολο γινεται μετα συγχωρησεως κιολας

    που το παραξενο???εδω ακουσαμε για μεγαλο περασμα στα σπατα…και την ιδια μερα στα λεγρενα ζητημα να επεσαν 5 ντουφεκιες!!σεβασμος προς το θηραμα και κουραφεξαλα…κριμα γιατι το κυνηγι του ορτυκιου κραταει εδω και κατι αιωνες κι εμεις θα καταφερουμε να το τερματισουμε!ζητω οι τεμαχιαρηδες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    benelli-crioevo στις #437966

    εχτες λενε πολλα πουλια στο γαιδουρονησο+αρκετα στα λεγρενα.αληθευει?η φουμαρα λενε?παντος εγω ειχα κατσει για τρυγονια,ειδα 5 πουλια σαν τα φαντασματα εβγαιναν αναμεσα στα κοντοπευκα,και ουτε τα επαιρναν χαμπαρι.εγω ντουφεκισα ενα,αλλα δυστιχως δεν το προλαβα.ητν σερνικο.χαχαχα.παρεπιπτοντος,πηρα ενα ορτυκι,που συκοθικε απο τα ποδια μου.τα τυχερα που λεμε.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,656 έως 5,670 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων