ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,686 έως 5,700 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    benn στις #438084

    ΛΑΡΙΣΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ .ΝΑ ΔΟΥΜΕ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    84
    tedo στις #438097

    τι εγινα με τα ορτυκια ρε παιδια στην αττικη?εχει τπτ?
    παλευω να βγαλω μια ”μπασταρδη” κουταβα που μου χαρισε ενας φιλος απο το φορουμ και εχω απελπιστει.
    βγαινω καθε μερα σχεδον στο βουνο η κουταβα δεν κανει τπτ και εγω απελπιζωμαι.
    αν εξαιρεσεις την 1 εβδομαδα του σεπτεβρη που μου προγγιξε 2 ορτυκακια τπτ αλλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    Giannis στις #438099

    Αττική τίποτα ακόμα, θα περιμένουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    ORESTIS στις #438107

    Από μανη μεριά σήμερα έμαθα (κ είδα με mms photo) οτι είχε πέρασμα σχετικά καλο…(κ ως ηθιστε νταλαρες…) ετσι για να ξέρουμε τι γίνετε με τα περάσματα κ ας μην βρίσκουμε πουλιά οι Αθηναίοι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #438109

    Από μανη μεριά σήμερα έμαθα (κ είδα με mms photo) οτι είχε πέρασμα σχετικά καλο…(κ ως ηθιστε νταλαρες…) ετσι για να ξέρουμε τι γίνετε με τα περάσματα κ ας μην βρίσκουμε πουλιά οι Αθηναίοι…

    τα ξερουμε ρε φιλε και αν δε σου κρυβω οτι εχω πολλες προτασεις δεν μπορω να γινω τεμαχιαρης.οσο για να βγαλεται σκυλακια καλυτερα να αγοραζετε ορτυκια στη νεκρη περιοδο. και να τα εκπεδευετε.η αλλη λυση ειναι δυστυχως ο τεμαχιαρης.να τα πατε δηλαδη εκει που βαζουν κασετοφωνα.παντως μην περιμενετε να βγαλετε καλα ορτυκοσκυλα με κυνηγι στην αττικη.και εγω μολις θα ψοφησει η δικια μου σκυλιτσα δυστηχως θα παρατησω αυτο το κυνηγι μετα απο 30 χρονια…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #438112

    και αφου βαρεθηκαμε να βαραμε ορτυκια… ειπα σημερα να κανω την διαφορα ….. ΚΑΙΙΙΙΙΙΙΙ
    Image Hosted by ImageShack.us<br/>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #438113

    Image Hosted by ImageShack.us<br/>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    brenneke στις #438114

    Περασματιάρικος είναι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #438116

    ναι… αφου δεν μπορουσε να τρεξει απο το παχος!!! χαχαχααχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #438118

    Για 2η φορά φέτος για κυνήγι.
    3 ατομα, 2 ορτυκάκια.
    Περιοχή, Μέγαρα.
    Κυνηγοί πολλοί, πουλιά λιγότερα.
    Τρυγώνια αφαντα. Από οσους ρώτησα μονο 1 είχε κάνει 1 τρυγώνι.
    Περιμένουμε καλύτερες μερες,αλλά στις τσίχλες.
    Καλή χρονιά να έχουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #438119

    Φίλε του λαγού τα “κάτω” άκρα λείπουν.
    Τα έκοψες για το γούρι ή τα έκοψαν τα σκάγια?
    Γιατί έτσι πέρυσι πήρα έναν εγώ με 9αρια στα 12-15 μέτρα.
    Τα σκάγια του είχαν σχεδόν κόψει τα 2 αριστερά κατω άκρα και πήγαινε πολύ αργά και “όλο αριστερά”
    Οπως και νάχει καλοφάγωτος και στα ταίρια του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #438121

    Μολις γυρισα απο πορτο χελι .Το σαββατο ειχε κατι πουλακια εκανα 5 στα 8 σηκωματα.Ειδα αρκετους μελισουργους και κεφαλαδες πραγμα που μου εκανε εντυπωση για αυτες τις ημερομηνιες.Κυνηγοι ελαχιστοι.Το απογευμα εριξε καλη βροχη και κρατησε μεχρι τις 9.Κυριακη πρωι ορτυκοκυνηγοι ανυπαρκοι μονο λαγαδες και μαλιστα πολλοι το εχουν γυρισει ολοι εκει γιατι το μερος εχει πολυ λαγο και μεγαλα ζωα εχω βαρεσει λαγο εδω 4κιλο.το ανατολικο κομματι ειχε αρκετα ορτυκια εκανα σε 2ωρες 16 σηκωματα πηρα 12 στο χερι.Κατα τις 9 εφυγα προς την δυτικη μερια να ψαξω καναδυο καλα κομματια.Η δυτικη μερια συνηθως δεν πιανει πουλια ηανατολικη ειναι καλυτερη.Στα μερη που εψαξα σηκωσα αλλα 2 τα οποια και πηρα.Φευγοντας για το σπιτι συναντησα ενα λαγοκυνηγο που εψαχνε το σκυλο του.Τον ρωτησα για ορτυκια και μου ειπε οτι σηκωσε πολλα σε ενα μερος που δεν εχα κυνηγηση ορτυκια ποτε,ακομα πιο μεσα κοντα σε ενα μεγαλο πευκοτο.Πηγα εκει στο περιπου δεν ηξερα και το μερος ντουφεκιες πουθενα.Στο πρωτο 10λεπτο αρχισα να σηκωνω πουλια 2-2,3-3 μαζι σε μικρα ανοιγματα μεσα σε ελιες χαμηλα κεδρα και πευκακια.Εφυγα σε 1ωρα για να ξαναπαω απογευμα ξεκουραστος.Βρηκα αλλους 2 κυνηγους το απογευμα εκει.Ολη η περιοχη δυτικα του κρανιδιου μεχρι την ακρη του ακρωτηριου ειχε παρα πολλα πουλια και σχεδον καθολου κυνηγους.Και δεν υπαρχει περιπτωση για μηχανακι τα πουλια καλυπταν μια περιοχη περιπου 10 χιλιομετρων.Εχω νατυχω τετοιο περασμα εδω απο το 2005 μιλαμε για πολλα πουλια σε ενα μερος που δεν ειναι κλασικος ορτυκοτοπος,ετυχε να πεσουν εκει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #438132

    http://s1321.photobucket.com/#

    Αυτή είναι τραβηγμενη στις 20 Σεπτεμβρίου,την επόμενη μέρα έκαναν οκτώ πουλιά στα 15 σηκώματα(φερμαριστα και προγκιχτά)αλλα σήκωναν όπλο μόνο στα φερμαριστά και εχθές η μερα είχε κουλούρι σουσαμάτο.Τα νέα είναι απο Μάνη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    kosvar στις #438144

    Σήμερα ήμουν πολύ τυχερος. Αν και είχε πολύ λίγα πουλιά, εγώ τα βρήκα σ΄ένα χωραφάκι μαζεμένα. 12 σηκώματα,12 στο χέρι.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    aoratoslagos στις #438146

    εχτες στην νοτια κρητη τεραστιο περασμα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,686 έως 5,700 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων