ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,701 έως 5,715 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #438149

    Σήμερα ήμουν πολύ τυχερος. Αν και είχε πολύ λίγα πουλιά, εγώ τα βρήκα σ΄ένα χωραφάκι μαζεμένα. 12 σηκώματα,12 στο χέρι.

    ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΕ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #438150

    Φίλε του λαγού τα «κάτω» άκρα λείπουν.<br>
    Τα έκοψες για το γούρι ή τα έκοψαν τα σκάγια?<br>
    Γιατί έτσι πέρυσι πήρα έναν εγώ με 9αρια στα 12-15 μέτρα.<br>
    Τα σκάγια του είχαν σχεδόν κόψει τα 2 αριστερά κατω άκρα και πήγαινε πολύ αργά και «όλο αριστερά»<br>
    Οπως και νάχει καλοφάγωτος και στα ταίρια του.

    τα εκοψα για εναν φιλο που εχει ενα μικρο γκεκακι και τα ηθελε για εκπαιδευση…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #438151

    εχτες στην νοτια κρητη τεραστιο περασμα

    αδερφε … κρατα της ημερομηνιες και τουχρονου βγες τις ιδιες μερες για κυνηγι…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #438182

    Μολις γυρισα απο πορτο χελι .Το σαββατο ειχε κατι πουλακια εκανα 5 στα 8 σηκωματα.Ειδα αρκετους μελισουργους και κεφαλαδες πραγμα που μου εκανε εντυπωση για αυτες τις ημερομηνιες.Κυνηγοι ελαχιστοι.Το απογευμα εριξε καλη βροχη και κρατησε μεχρι τις 9.Κυριακη πρωι ορτυκοκυνηγοι ανυπαρκοι μονο λαγαδες και μαλιστα πολλοι το εχουν γυρισει ολοι εκει γιατι το μερος εχει πολυ λαγο και μεγαλα ζωα εχω βαρεσει λαγο εδω 4κιλο.το ανατολικο κομματι ειχε αρκετα ορτυκια εκανα σε 2ωρες 16 σηκωματα πηρα 12 στο χερι.Κατα τις 9 εφυγα προς την δυτικη μερια να ψαξω καναδυο καλα κομματια.Η δυτικη μερια συνηθως δεν πιανει πουλια ηανατολικη ειναι καλυτερη.Στα μερη που εψαξα σηκωσα αλλα 2 τα οποια και πηρα.Φευγοντας για το σπιτι συναντησα ενα λαγοκυνηγο που εψαχνε το σκυλο του.Τον ρωτησα για ορτυκια και μου ειπε οτι σηκωσε πολλα σε ενα μερος που δεν εχα κυνηγηση ορτυκια ποτε,ακομα πιο μεσα κοντα σε ενα μεγαλο πευκοτο.Πηγα εκει στο περιπου δεν ηξερα και το μερος ντουφεκιες πουθενα.Στο πρωτο 10λεπτο αρχισα να σηκωνω πουλια 2-2,3-3 μαζι σε μικρα ανοιγματα μεσα σε ελιες χαμηλα κεδρα και πευκακια.Εφυγα σε 1ωρα για να ξαναπαω απογευμα ξεκουραστος.Βρηκα αλλους 2 κυνηγους το απογευμα εκει.Ολη η περιοχη δυτικα του κρανιδιου μεχρι την ακρη του ακρωτηριου ειχε παρα πολλα πουλια και σχεδον καθολου κυνηγους.Και δεν υπαρχει περιπτωση για μηχανακι τα πουλια καλυπταν μια περιοχη περιπου 10 χιλιομετρων.Εχω νατυχω τετοιο περασμα εδω απο το 2005 μιλαμε για πολλα πουλια σε ενα μερος που δεν ειναι κλασικος ορτυκοτοπος,ετυχε να πεσουν εκει.[/quote

    [quote=438121]Μολις γυρισα απο πορτο χελι .Το σαββατο ειχε κατι πουλακια εκανα 5 στα 8 σηκωματα.Ειδα αρκετους μελισουργους και κεφαλαδες πραγμα που μου εκανε εντυπωση για αυτες τις ημερομηνιες.Κυνηγοι ελαχιστοι.Το απογευμα εριξε καλη βροχη και κρατησε μεχρι τις 9.Κυριακη πρωι ορτυκοκυνηγοι ανυπαρκοι μονο λαγαδες και μαλιστα πολλοι το εχουν γυρισει ολοι εκει γιατι το μερος εχει πολυ λαγο και μεγαλα ζωα εχω βαρεσει λαγο εδω 4κιλο.το ανατολικο κομματι ειχε αρκετα ορτυκια εκανα σε 2ωρες 16 σηκωματα πηρα 12 στο χερι.Κατα τις 9 εφυγα προς την δυτικη μερια να ψαξω καναδυο καλα κομματια.Η δυτικη μερια συνηθως δεν πιανει πουλια ηανατολικη ειναι καλυτερη.Στα μερη που εψαξα σηκωσα αλλα 2 τα οποια και πηρα.Φευγοντας για το σπιτι συναντησα ενα λαγοκυνηγο που εψαχνε το σκυλο του.Τον ρωτησα για ορτυκια και μου ειπε οτι σηκωσε πολλα σε ενα μερος που δεν εχα κυνηγηση ορτυκια ποτε,ακομα πιο μεσα κοντα σε ενα μεγαλο πευκοτο.Πηγα εκει στο περιπου δεν ηξερα και το μερος ντουφεκιες πουθενα.Στο πρωτο 10λεπτο αρχισα να σηκωνω πουλια 2-2,3-3 μαζι σε μικρα ανοιγματα μεσα σε ελιες χαμηλα κεδρα και πευκακια.Εφυγα σε 1ωρα για να ξαναπαω απογευμα ξεκουραστος.Βρηκα αλλους 2 κυνηγους το απογευμα εκει.Ολη η περιοχη δυτικα του κρανιδιου μεχρι την ακρη του ακρωτηριου ειχε παρα πολλα πουλια και σχεδον καθολου κυνηγους.Και δεν υπαρχει περιπτωση για μηχανακι τα πουλια καλυπταν μια περιοχη περιπου 10 χιλιομετρων.Εχω νατυχω τετοιο περασμα εδω απο το 2005 μιλαμε για πολλα πουλια σε ενα μερος που δεν ειναι κλασικος ορτυκοτοπος,ετυχε να πεσουν εκει.

    μαλλον φιλε ηταν πολλα μηχανακια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    andrexiou στις #438184

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>outlander wrote:</div>
    παιδια γεια σας σημερα λογω εργασιας εχασα το πρωινο.επιτρεψτε μου ομως μια απορια.μεγαλο περασμα στη θασο μεγαλο στη χαλκιδικη μεγαλο στη κρητη μεγαλο στη συρο και στα μερη τα δικα μας (λαυριο μεγαρα σαλαμινα)λιγες τουφεκιες.τι διαολο γινεται μετα συγχωρησεως κιολας

    που το παραξενο???εδω ακουσαμε για μεγαλο περασμα στα σπατα…και την ιδια μερα στα λεγρενα ζητημα να επεσαν 5 ντουφεκιες!!σεβασμος προς το θηραμα και κουραφεξαλα…κριμα γιατι το κυνηγι του ορτυκιου κραταει εδω και κατι αιωνες κι εμεις θα καταφερουμε να το τερματισουμε!ζητω οι τεμαχιαρηδες

    Φιλε…..τα’πες ολα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    aoratoslagos στις #438194

    φιλε εγω παω καθε μερα στο κυνηγη.οι ημερομηνιες εινε σταθερες καθε χρονο.μεχρι και τελος οκτομβριου περνανε.εδω εχει καθε μερα πουλια αλλα λιγα.2 εως 3 καλα περασματα γηνοντε καθε χρονο και γεμηζει ο τοπος ορτυκια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #438195

    Παιδια μην τα κανουμε ολα ισωμα με τα μηχανακια και δεν βλεπουμε μπροστα μας.Το τι γινετε με τα μηχανακια το ξερουμε ολοι δεν λεμε κατι καινουργιο αλλα παρολα αυτα χτες κυριακη εκανε μεγαλο περασμα ορτυκιων που κατα βαση επιασε αργολιδα και κατω, μαζι με καποια νησια.Αργολιδα, μανη, κυθηρα, συρο,τηνο,κρητη, καρπαθο,εκαναν πολλα πουλια.Προφανως ευνοειθηκαν τα πιο νοτια μερη.Και μην ξεχναμε περυσι λυσσαξανε τα μηχανακια μεχρι νοεμβρη πουλια δεν εγιναν πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    TINOSISLAND στις #438197

    Στον ύπνο σου είδες τα ορτύκια στην Τήνο ????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    ΧΡΗΣΤΟΣ στις #438200

    <DIV class=d4p-bbt-quote-title>aoratoslagos wrote:</DIV>
    <P>εχτες στην νοτια κρητη τεραστιο περασμα</P>

    <P>αδερφε … κρατα της ημερομηνιες και τουχρονου βγες τις ιδιες μερες για κυνηγι…..</P>

    Σωστός

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #438205

    Στον ύπνο σου είδες τα ορτύκια στην Τήνο ????

    Πολλα νευρα εχεις φιλε μου,την μια τα βαζεις με τους Συριανους(αν εγινε ελεγχος στα ορια),την αλλη τα βαζεις με τον συναδελφο,γραψε κατι αν πρεπει και προσπαθησε να ηρεμησεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    kosvar στις #438216

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>irma-johnny wrote:</div>
    Σήμερα ήμουν πολύ τυχερος. Αν και είχε πολύ λίγα πουλιά, εγώ τα βρήκα σ΄ένα χωραφάκι μαζεμένα. 12 σηκώματα,12 στο χέρι.

    ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΕ?

    Aπό Κομοτηνή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #438245

    Παιδια μην τα κανουμε ολα ισωμα με τα μηχανακια και δεν βλεπουμε μπροστα μας.Το τι γινετε με τα μηχανακια το ξερουμε ολοι δεν λεμε κατι καινουργιο αλλα παρολα αυτα χτες κυριακη εκανε μεγαλο περασμα ορτυκιων που κατα βαση επιασε αργολιδα και κατω, μαζι με καποια νησια.Αργολιδα, μανη, κυθηρα, συρο,τηνο,κρητη, καρπαθο,εκαναν πολλα πουλια.Προφανως ευνοειθηκαν τα πιο νοτια μερη.Και μην ξεχναμε περυσι λυσσαξανε τα μηχανακια μεχρι νοεμβρη πουλια δεν εγιναν πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

    κανεις δεν αντιλεγει οτι μπορει και να πεσουν πουλια απο μονα τους καπου.σου λεω ομως χρηστο οτι εγω προσωπικα ειχα προσκλησεις για το σκ απο γνωστους μου σε δυο απο τα μερη που ανεφερες για ραντεβου με τα ορτυκια απο την παρασκευη.και ως δια μαγειας ητανε στο ραντεβου τους εγω δεν ημουν.η εξαιρεση ειναι το φυσιολογικο πιασιμο στα διαφορα μερη δυστηχως ο κανονας ειναι ο νταλαρας.μιλαμε φυσικα για τα περασματα………(δεν κατονομαζω τα μερη γιατι καποια παιδια μπορει να βρεθηκαν τυχαια εκει και δεν θελω να τα αδικησω)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #438256

    Tα ορτυκια παιδια φετος πανε σιγουρα καλυτερα απο περσι σε γενικες γραμμες.Η αττικη και η κεντρικη ελλαδα δεν εχουν πιασει πουλια ακομα.Δυτικα δεν ξερω τι γινετε.Αυτο το πραγμα το περσινο ομως ευτηχως δειχνει να μην υπαρχει φετος.Τα πουλια που πηρα το σαββατο ηταν ολα αρσενικα,την κυριακη τα αρσενικα ηταν το 80%.Εχει πολυ πραμα ακομα πισω, αρκει να βοηθησει ο καιρος και να μαζευτουνε λιγο αυτοι με τα μηχανακια απο τα βουνα,γιατι εκει τα βαζουν οχι χαμηλα στα κλασικα ορτυκοτοπια.Παντως μου εκανε εντυπωση το οτι δεν υπηρχαν κυνηγοι.ακομα και το απογευμα που εμαθαν απο τους λαγαδες οτι ειχε πουλια ελαχιστοι βγηκαν.Εχει απογοητευθει ο κοσμος.Οι αθηναιοι δεν ξεμυτανε ευκολα απο την αττικη για το ορτυκι,λιγο απο ολα,μαζεμενα τα πραγματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    TINOSISLAND στις #438259

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>TINOSISLAND wrote:</div>
    Στον ύπνο σου είδες τα ορτύκια στην Τήνο ????

    Πολλα νευρα εχεις φιλε μου,την μια τα βαζεις με τους Συριανους(αν εγινε ελεγχος στα ορια),την αλλη τα βαζεις με τον συναδελφο,γραψε κατι αν πρεπει και προσπαθησε να ηρεμησεις.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες.

    http://youtu.be/N08cUql8YTo

    http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    </div>

    Μα καλά, μήπως παίρνεις τίποτα ληγμένα ??? Για ποιά νεύρα μιλάς. Απλά αναρωτήθηκα που είδε τα ορτύκια στην Τήνο την Κυριακή.Όσο για τους Συριανούς , εγώ ανέφερα ότι είχε ορτύκια την προηγούμενη εβδομάδα και αν τηρήθηκαν τα όρια.Αν δεν μπορείτε να καταννοείτε αυτα που γράφονται εδώ μέσα, καλύτερα να μην ασχολείστε με το …”άθλημα” !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #438263

    Στον ύπνο σου είδες τα ορτύκια στην Τήνο ????

    Τήνο δεν είχε τίποτα παιδιά οποίος λέει οτι ειχε ορτυκια την Κυριακή και γενικά όλο τον καιρό δεν ξέρει τι του γίνεται… ήμουν εκεί απο τις 7/9 εως 22/9 και τα περισσότερα που έκανα την μέρα ήταν 2-3 μετά απο 3 ώρες τουλάχιστον περπάτημα με έμπειρο σκύλο.. Λοιπόν να προσέχουμε τι λέμε αν δεν ήμαστε σίγουροι για κατι να μην το γράφουμε.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,701 έως 5,715 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων