ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,746 έως 5,760 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #438858

    Στεφανε απο οτι εχω καταλαβει μαλλον κυνηγας καπου προς προβατωνα,κ μαλλον προς τον καμπο κ οχι προς το βουνο,αν ειναι ετσι τα πραγματα,δοκιμασε μια εξοδο κ προς κανα λοφακι βολικο απο την μερια του δασους,στο λεω γτι εδω κατω στην πολη(αλεξπολη) τα πουλια πεφτουνε περισσοτερο δυτικα στους λοφους στις σκουπες στα πουρναρια κ στις καψαλες,παρα ανατολικα προς τις καλαμιες κ τον καμπο του αεροδρομιου!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    ΚΑΡΑΤΖΙΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ στις #438861

    Συνκοινηγοί από Σέρρες τα πράγματα μαύρα σήμερα 2 ώρες ποδαρόδρομος λίγες μυρουδιές καθόλου ορτύκια μόνο ταλαιπωρία για τα σκυλιά τα οποία άρχισαν να γίνονται και νευρικά με την όλη κατάσταση άσε που ωρίμασαν τα αγκάθια και κολάνε στα σκυλιά (σέττερ). Έχεις και τον άλλο να ρίχνει τριάρες πίσω απο το ύψωμα πρωί πρωί και λές δεν μπορεί κατι θα γίνει και τελικά αποδείχθηκε ότι έκανε εκπαιδευτικό κροτοφοβίας στο κακόμοιρο το κουρτσκχααρ του ….τρέλλα !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #438892

    Σήμερις ούτε σμπάρο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #438899

    ΤΕΤΡΑΗΜΕΡΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΥΣΤΟ 2 ΑΤΟΜΑ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΝΑΣ ΛΑΓΟΣ ΚΑΙ 25 ΟΡΤΥΚΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #438955

    καλησπερα! τωρα και 3 μερες μου ελεγε ο πατερας μου οτι σηκωνε απο το ιδιο μερος στο μποστανι του ενα ορτυκι και μαλιστα το σηκωνε και διπλα απο τον σκυλο που εχει δεμενο εκει..στο συγκεκριμενο σημειο εβγαινε ενα αγριο χορτο που εχει κατι μικρους σπορους..πηγα σημερα και το ορτυκι σηκωθηκε ακριβως απο εκει που μου ειπε 10 μετρα απο το σκυλο..μπαμ και κατω..το ορτυκι ηταν σχετικα αδυνατο..αλλα μου εκανε εντυπωση που καθοταν διπλα στο σκυλο …τι να πω..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #439003

    γεια σας και απο μενα τα νεα απο μανη για 15 μερες συνολικα ηταν σχετικα καλα
    υπηρξαν μερες που με τον δυνατο βορια τα πουλια βρεθηκαν σε μερη οπου εκοβε ο Βοριας χαμλα στην θαλασσα. τις αλλες μερες ηταν στα πολυ ψηλα σημεια της Μεσα Μανης , ενω και λιγα εμφανιστηκαν στα κλασικα ορτυκοτοπια
    για τα παιδια που κρατουν ημερομηνιες

    15-16-17 σεπταμβριου σχεδον απογοητευτικα με 4ωρα ψαξιματα και με τα πελματα των σκυλιων να γινονται κομματια η καρπωση ηταν σχετικα μικρη
    18-19- τα πουλια σε μεγαλα νουμερα 30 μετρα απο την θαλασσα σε ομαλα μερη λογω των δυνατων βοριαδων ενω κρατησαν και λιγα πουλια στα ψηλα
    20-21 παλι εφταναν στο οριο αλλα σε ψηλες κορυφες τα (σκυλια ηταν σχεδον ολα κομενα στα πελματα) αφου οι χαμηλοι ανεμοι δεν επηρεαζαν και τοσο που θα πιασουν
    21 αναχωρση για Αθηνα και πηγαμε ξανα 25-26-27 και 28 οπου και παλι τα νουμερα ηταν ικανοποιητικοτατα το μονο που ποδαρωναν πολυ (ψιμαρδικα) τα ονομαζουν οι παλιοι και ειναι οτι πρεπει για να βγαλεις καποια κουταβια .

    Αυτα το ξαναλεω τα γραφω γιαυτους που κρατανε ημερομηνιες .

    Υ.Γ περιττο να πουμε οτι στο Ταιναρο ειχε σχεδον καθημερινα πουλια αλλα εκει πρεπει να φορας κρανος και αλεξισφαιρο γιλεκο

    Συνολο δικο μου περιπου στα 96 ορτυκια

    ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ………γιατι εκτος του οτι οι καιροι ηταν καλοι ………….και να να ηξερα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥΘΕΝΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #439004

    γεια σας και απο μενα τα νεα απο μανη για 15 μερες συνολικα ηταν σχετικα καλα<br>
    υπηρξαν μερες που με τον δυνατο βορια τα πουλια βρεθηκαν σε μερη οπου εκοβε ο Βοριας χαμλα στην θαλασσα. τις αλλες μερες ηταν στα πολυ ψηλα σημεια της Μεσα Μανης , ενω και λιγα εμφανιστηκαν στα κλασικα ορτυκοτοπια<br>
    για τα παιδια που κρατουν ημερομηνιες

    15-16-17 σεπταμβριου σχεδον απογοητευτικα με 4ωρα ψαξιματα και με τα πελματα των σκυλιων να γινονται κομματια η καρπωση ηταν σχετικα μικρη<br>
    18-19- τα πουλια σε μεγαλα νουμερα 30 μετρα απο την θαλασσα σε ομαλα μερη λογω των δυνατων βοριαδων ενω κρατησαν και λιγα πουλια στα ψηλα<br>
    20-21 παλι εφταναν στο οριο αλλα σε ψηλες κορυφες τα (σκυλια ηταν σχεδον ολα κομενα στα πελματα) αφου οι χαμηλοι ανεμοι δεν επηρεαζαν και τοσο που θα πιασουν<br>
    21 αναχωρση για Αθηνα και πηγαμε ξανα 25-26-27 και 28 οπου και παλι τα νουμερα ηταν ικανοποιητικοτατα το μονο που ποδαρωναν πολυ (ψιμαρδικα) τα ονομαζουν οι παλιοι και ειναι οτι πρεπει για να βγαλεις καποια κουταβια .

    Αυτα το ξαναλεω τα γραφω γιαυτους που κρατανε ημερομηνιες .

    Υ.Γ περιττο να πουμε οτι στο Ταιναρο ειχε σχεδον καθημερινα πουλια αλλα εκει πρεπει να φορας κρανος και αλεξισφαιρο γιλεκο

    Συνολο δικο μου περιπου στα 96 ορτυκια

    ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ………γιατι εκτος του οτι οι καιροι ηταν καλοι ………….και να να ηξερα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥΘΕΝΑ

    Επιβεβαιώνω τα όσα γράφει ο redwired,έχω καθημερινή επικοινωνία με 2 φιλαράκια που είναι στη Μάνη (εκ των οποίων ο ένας έχει καταγωγή και σπίτι εκεί) από 15/09 και θα επιστρέψουν σε λίγες μέρες,έχουν κάνει 75 πουλιά σύνολο μέχρι και σήμερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #439009

    Στον ύπνο σας τα βλέπατε φιλαράκια και ποστάρατε μες την άγρια νύχτα (χα χα)? Θα στήσω πάλι αυτί να δώ αν ακούσω κανένα μπάμ στα πέριξ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #439050

    μαγκες ειδικα για τη μανη ο νταλαρας παει συννεφο δεν παιρνω στο λαιμο μου τα συγκεκριμενα παιδια.γενικα μιλαω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #439051

    γεια σας και απο μενα τα νεα απο μανη για 15 μερες συνολικα ηταν σχετικα καλα<br>
    υπηρξαν μερες που με τον δυνατο βορια τα πουλια βρεθηκαν σε μερη οπου εκοβε ο Βοριας χαμλα στην θαλασσα. τις αλλες μερες ηταν στα πολυ ψηλα σημεια της Μεσα Μανης , ενω και λιγα εμφανιστηκαν στα κλασικα ορτυκοτοπια<br>
    για τα παιδια που κρατουν ημερομηνιες

    15-16-17 σεπταμβριου σχεδον απογοητευτικα με 4ωρα ψαξιματα και με τα πελματα των σκυλιων να γινονται κομματια η καρπωση ηταν σχετικα μικρη<br>
    18-19- τα πουλια σε μεγαλα νουμερα 30 μετρα απο την θαλασσα σε ομαλα μερη λογω των δυνατων βοριαδων ενω κρατησαν και λιγα πουλια στα ψηλα<br>
    20-21 παλι εφταναν στο οριο αλλα σε ψηλες κορυφες τα (σκυλια ηταν σχεδον ολα κομενα στα πελματα) αφου οι χαμηλοι ανεμοι δεν επηρεαζαν και τοσο που θα πιασουν<br>
    21 αναχωρση για Αθηνα και πηγαμε ξανα 25-26-27 και 28 οπου και παλι τα νουμερα ηταν ικανοποιητικοτατα το μονο που ποδαρωναν πολυ (ψιμαρδικα) τα ονομαζουν οι παλιοι και ειναι οτι πρεπει για να βγαλεις καποια κουταβια .

    Αυτα το ξαναλεω τα γραφω γιαυτους που κρατανε ημερομηνιες .

    Υ.Γ περιττο να πουμε οτι στο Ταιναρο ειχε σχεδον καθημερινα πουλια αλλα εκει πρεπει να φορας κρανος και αλεξισφαιρο γιλεκο

    Συνολο δικο μου περιπου στα 96 ορτυκια

    ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ………γιατι εκτος του οτι οι καιροι ηταν καλοι ………….και να να ηξερα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥΘΕΝΑ

    που ήσουνα εξαφανισμένος ρε κοκκινοπαράξενε? χρόνια και ζαμάνια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #439244

    Στεφανε απο οτι εχω καταλαβει μαλλον κυνηγας καπου προς προβατωνα,κ μαλλον προς τον καμπο κ οχι προς το βουνο,αν ειναι ετσι τα πραγματα,δοκιμασε μια εξοδο κ προς κανα λοφακι βολικο απο την μερια του δασους,στο λεω γτι εδω κατω στην πολη(αλεξπολη) τα πουλια πεφτουνε περισσοτερο δυτικα στους λοφους στις σκουπες στα πουρναρια κ στις καψαλες,παρα ανατολικα προς τις καλαμιες κ τον καμπο του αεροδρομιου!!

    Έτσι είναι, Θυμαριά Τυχερό, αλλά πάντα στον κάμπο, δεν επιχείρησα να πάω ψηλά, θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    aoratoslagos στις #439357

    καμια πληροφορια για ορτυκια.τη παθατε και δεν λετε τιποτα.θα περνανε και ολο τον οκτομβριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    246
    durios στις #439358

    καμια πληροφορια για ορτυκια.τη παθατε και δεν λετε τιποτα.θα περνανε και ολο τον οκτομβριο.

    Το θέμα είναι οτι δεν περνάνε φιλε μου ειδικα τις 3 τελευταιες μερες 0 συναντησεις απο Ανατολική Πελοπονησο που είμαι εγω τουλαχιστον…ίσως εχόυν μπλοκαριστεί πίσω τα πουλιά λόγω της κακοκαιριας επειδή έχει μόνιμα συννεφιά και βροχές σε όλη την Ελλαδα και δύσκολο να ταξιδέψουν ετσι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #439364

    καμια πληροφορια για ορτυκια.τη παθατε και δεν λετε τιποτα.θα περνανε και ολο τον οκτομβριο.

    να σου πω και εγω φιλε μου σε χθεσινη εξοδο στα λεγραινα εγω και καμια πενηταρια συγκυνηγοι φυγαμε ατουφεκιστοι.τουλαχιστον για την αττικη η φετινη χρονια εξελιχτηκε η χειροτερη της δεκαετιας.τι να πω μακαρι να υπαρχουν πουλια πισω.ετσι κι αλλοιως προσωπικα θα ξεκινησω την τσιχλα οποτε αποχαιρετω το συγκεκριμενο φορουμ.οσοι επιμεινετε στα ορτυκια σας ευχομαι καλη τυχη.ο φετινος απολογισμος μου ηταν 33 ορτυκια σε 4 μερες στην εναρξη και 1 στα περασματα σε ενα μηνα.ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    aoratoslagos στις #439437

    ποτε θα φτιαξει ο καιρος για να αρχησουν και παλι να μπενουν πουλια.φοβουντε να ταξηδεψουν οταν εχει πολλα συνεφα για να μην τα πνηξει ο καιρος αν βρεξει.εμας μας ενδιαφερει ο καιρος βορεια της ελλαδας στης αλλες χωρες.εκει πρεπει να εχει ηλιοφανεια για να παρουν την κατηφορα και να μπουν στην ελλαδα.οπιος ξερει κατι να το πει.ευχαρηστω?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,746 έως 5,760 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων