ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,956 έως 5,970 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #463034

    Στέφανε μπράβο που κατάφερες και συνδίασες την καθημερινότητά σου με την αγαπημένη μας δραστηριότητα. Θα περιμένω ενημέρωση για την “πάχυνση” των ορτυκιών.
    Είναι νομίζω από τους καλύτερους δείκτες για την προοπτική μετανάστευσης.
    Προσωπικά έχω μιά μικρή αδυναμία στα μεταναστευτικά ορτύκια που κατά την γνώμη μου είναι μάλλον το νοστιμότερο θήραμα. Ειδικά όταν ψηθεί στα κάρβουνα, δεν υπάρχουν λόγια…μόνο σάλια…
    Εν αναμονή τους λοιπόν…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #463041

    Γεια σου ρε στεφο με τα ωραια σου,περσυ ειχες παραπονο απο τα ορτυκια,γτι στα περασματα δε σας καθοταν καλα στα μερη σου,φετος ομως που κρατησε ο καμπος ντοπια βρηκες την υγεια σου κ συ κ η σκυλιτσα σου η ομορφη…
    Κατεβαινεις στον καμπο κατω απο γραμμες??στα σπαρμενα?η προς τα πανω στα σταρια τα θερισμενα κ τα μπαιρια????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463044

    Στέφανε μπράβο που κατάφερες και συνδίασες την καθημερινότητά σου με την αγαπημένη μας δραστηριότητα. Θα περιμένω ενημέρωση για την «πάχυνση» των ορτυκιών.<br>
    Είναι νομίζω από τους καλύτερους δείκτες για την προοπτική μετανάστευσης.<br>
    Προσωπικά έχω μιά μικρή αδυναμία στα μεταναστευτικά ορτύκια που κατά την γνώμη μου είναι μάλλον το νοστιμότερο θήραμα. Ειδικά όταν ψηθεί στα κάρβουνα, δεν υπάρχουν λόγια…μόνο σάλια…<br>
    Εν αναμονή τους λοιπόν…

    τα μάδησα φίλε Τάσο σήμερα, όλα ντοπιάρικα χωρίς να έχουν σχηματίσει λίπος ακόμα,ηλικίες διάφορες και γονείς και γεγενημένα εδώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463045

    Γεια σου ρε στεφο με τα ωραια σου,περσυ ειχες παραπονο απο τα ορτυκια,γτι στα περασματα δε σας καθοταν καλα στα μερη σου,φετος ομως που κρατησε ο καμπος ντοπια βρηκες την υγεια σου κ συ κ η σκυλιτσα σου η ομορφη…<br>
    Κατεβαινεις στον καμπο κατω απο γραμμες??στα σπαρμενα?η προς τα πανω στα σταρια τα θερισμενα κ τα μπαιρια????

    όντως φίλε μου κράτησε ορτύκια, στον κάμπο κάτω απο τις γραμμές τα πουλιά είναι κρυμμένα στα κλειστά (βαμβάκι- ηλιόσπορο)και λίγο δύσκολα να βγουν σε καλαμιές οι οποίες και οργώθηκαν οι περισσότερες, πάνω από τις γραμμές τώρα άρχισα να ψάχνω και όπως φάνηκε στάθηκα τυχερός, βρήκα μαζεμένα και γέννες μαζί,δόξα το θεό καλά πάμε από λίγα για να έχουμε!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463046

    Σήμερα στο ίδιο μέρος με χθες διάσπαρτα 15 σηκώματα 5 στο χέρι και 2 χαμένα, νευρικά χωρίς τα περισσότερα να δέχονται φέρμα. Τώρα θα τα αφήσουμε να ησυχάσουν και αργότερα θα τα επισκεφθούμε ξανά.
    ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ !!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    THANASIS78 στις #463051

    φιλε στεφανε καλησπερα!σε ευχαριστουμε για τις ωραιες φωτο!να χαιρεσαι την σκυλιτσα σου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463054

    φιλε στεφανε καλησπερα!σε ευχαριστουμε για τις ωραιες φωτο!να χαιρεσαι την σκυλιτσα σου!

    Γειά σου φίλε Θανάση να σαι καλά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #463072

    Ευχαριστώ για την πληροφόρηση Στέφανε. Εντυπωσιακό το ότι βρήκες αυγά σε θηλυκά τέτοια εποχή. Έτσι εξηγείται και το γεγονός, ότι εκτός από τα μεγάλα περάσματα των ορτυκιών, συνήθως το τρίτο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη, τα περάσματα συνεχίζονται πολλές φορές και μέχρι τα μέσα Νοέμβρη. Γενικότερα θα έλεγα ότι το ορτύκι είναι το θήραμα, το οποίο έχει, τα ποιό “απλωμένα” περάσματα. Έχω δει μεγάλο πέρασμα 6 Σεπτέμβρη, αλλά και 9 Νοέμβρη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #463085

    μπραβο φιλε στεφ αρχισες να τα πελεκας σιγα σιγα μια χαρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463088

    ο αδερφός μου όμως τα πάει πολύ καλύτερα εκεί που είναι Δυτ. Μακεδονία
    σήμερα με την παρέα του:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463104

    Σήμερα με πολύ ψάξιμο καθότι κυνηγημένα και στο φουλ ποδάρωμα παρέα με τη μικρή για να μαθαίνει φύγαμε με 8 πουλάκια στο γιλέκο, χάσαμε και 3 τραυματισμένα !!!!!
    Είχαμε και τον πρώτο έλεγχο από τους ομοσπονδιακούς (έλεγχος όπλου, αυτοκινήτου,αδείας)αλλά για το σκυλί καμία ερώτηση, και η απορία τους ήταν ότι δεν βρήκαν καθόλου άλλους κυνηγούς και με ρώτησαν αν άκουσα αλλού τουφεκιές. Μπα τελικά μόνος μου κυνηγάω !!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463106

    Σήμερα με πολύ ψάξιμο καθότι κυνηγημένα και στο φουλ ποδάρωμα παρέα με τη μικρή για να μαθαίνει φύγαμε με 8 πουλάκια στο γιλέκο, χάσαμε και 3 τραυματισμένα !!!!!<br>
    Είχαμε και τον πρώτο έλεγχο από τους ομοσπονδιακούς (έλεγχος όπλου, αυτοκινήτου,αδείας)αλλά για το σκυλί καμία ερώτηση, και η απορία τους ήταν ότι δεν βρήκαν καθόλου άλλους κυνηγούς και με ρώτησαν αν άκουσα αλλού τουφεκιές. Μπα τελικά μόνος μου κυνηγάω !!!!

    καλο απόγευμα! μπραβο Στεφανε! ωραιο κυνηγι το ορτυκι! και ο καλυτερος κυνηγετικος μεζες για μενα! θελω να ρωτησω κατι που εχω ακουσει και από σενα εδώ αλλα και από αλλους! η ορτυκομανα τι ακριβως είναι? τι μέγεθος εχει σε σχεση με το κανονικο ορτυκι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463107

    πραγματικα χαιρομαι για τις επιτυχιες σου και τις ωραιες φωτο που βαζεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #463109

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>stefanos64 wrote:</div>
    Σήμερα με πολύ ψάξιμο καθότι κυνηγημένα και στο φουλ ποδάρωμα παρέα με τη μικρή για να μαθαίνει φύγαμε με 8 πουλάκια στο γιλέκο, χάσαμε και 3 τραυματισμένα !!!!!<br><br>
    Είχαμε και τον πρώτο έλεγχο από τους ομοσπονδιακούς (έλεγχος όπλου, αυτοκινήτου,αδείας)αλλά για το σκυλί καμία ερώτηση, και η απορία τους ήταν ότι δεν βρήκαν καθόλου άλλους κυνηγούς και με ρώτησαν αν άκουσα αλλού τουφεκιές. Μπα τελικά μόνος μου κυνηγάω !!!!

    καλο απόγευμα! μπραβο Στεφανε! ωραιο κυνηγι το ορτυκι! και ο καλυτερος κυνηγετικος μεζες για μενα! θελω να ρωτησω κατι που εχω ακουσει και από σενα εδώ αλλα και από αλλους! η ορτυκομανα τι ακριβως είναι? τι μέγεθος εχει σε σχεση με το κανονικο ορτυκι?

    γιαννη καλησπερα σου απαντω εγω.η ορτυκομανα ειναι 2 εως 3 φορεσ μεγαλυτερη απο το κοινο ορτυκι και ειναι περιπου ιδια με αυτο μονο λιγο πιο σκουρα καφε .λενε οτι σε καθε μεγαλο μπασιμο ορτυκιων προπορευται μια τετοια.μπορει ακομα και 200 ορτυκια να βρισκονται γυρω της.αυτο το τελευταιο το διαπιστωσα περσι στο καμπο τον σερρων οπου ολο το περασμα ηταν κοντα στην ορτυκομανα.προσφατα εμαθα οτι το κυνηγι της απαγορευται μην ξεροντας αυτο εχω βαρεσει 4 στα χρονια που κυνηγαω.δυστηχως δεν εχω να σου ανεβασω φωτο γιατι η περσυνη και τελευταια της καριερας μου ψηθηκε στα καρβουνα.ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #463110

    Γιάννη καλησπέρα. Επειδή και εγώ είχα κάποτε την ίδια απορία, μιας και το άκουγα συνέχεια αυτό το πουλί σε συνομιλίες στο καφενείο, αλλά όποτε ρώταγα εισέπραττα μόνο λαϊκές θεωρίες και δοξασίες, διαπίστωσα ψάχνοντας μόνος μου πως πρόκειται για ένα πουλί που είναι σχετικά μεγαλύτερο από το ορτύκι και ανήκει στην κατηγορία των Υδρόβιων & Παρυδάτιων πουλιών, στην οικογένεια των Πουλάδων μαζί με τη νερόκοτα και τη φαλαρίδα. Εντούτοις ζει σε διαφορετικό περιβάλλον από τα άλλα παρυδάτια καθώς δεν είναι λάτρης των λιμναζόντων ή τρεχούμενων νερών, αλλά προτιμά τα σπαρτά και τους κάμπους.
    Είναι αυστηρά προστατευόμενο πουλί παγκοσμίως.

    Κατά τη μετανάστευση η σύμπτωση της εμφάνισής της στους ίδιους τόπους με τα ορτύκια και η σχετική μικρή χρωματική ομοιότητά της με αυτά της έχουν προσδώσει αυτό το όνομα και πολλές από τις ανυπόστατες λαϊκές θεωρίες.

    Γενικά πολλοί κυνηγοί την θεωρούν προπομπό ή συνταξιδιώτη των ορτυκιών, άρα η παρουσία της σε ένα κυνηγότοπο θεωρείται καλό σημάδι…

    Σε φώτο η ορτυκομάνα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,956 έως 5,970 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων