ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,986 έως 6,000 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    neptune στις #463225

    Κάτι έχω διαπιστώσει από μόνος μου, αλλά δεν έχω δυστυχώς κυνηγούς από εκεί για λοιπές πληροφορίες. Στείλε μου σε μηνυμα το κινητο σου να τα πούμε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463243

    Καλημέρα σήμερα ένα ωραίο πρωινό με δροσιά σε χέρσα και καλαμιές παρέα με τον DABY μου. 25 σηκώματα τα περισσότερα ανά 3 – 4 μαζί, 12 τουφεκισμένα και μπήκαν στο γιλέκο 10 πουλάκια !!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #463248

    Κατά ΚΟΠΑΊΔΑ μεριά τι παίζει ρε παιδιά;
    Εχει μείνει κανένα ορτυκάκι ή να μην κάνω τον κόπο να πάω ως εκεί;
    Τα καλαμπόκια είναι θερισμένα μήπως πέσει καμιά παλιόφασσα;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #463249

    Καλημέρα σήμερα ένα ωραίο πρωινό με δροσιά σε χέρσα και καλαμιές παρέα με τον DABY μου. 25 σηκώματα τα περισσότερα ανά 3 – 4 μαζί, 12 τουφεκισμένα και μπήκαν στο γιλέκο 10 πουλάκια !!!!!!

    Μπράβο Στέφανε σε εσένα και στον σκύλο σου!
    Στέφανε σου φάνηκε για πέρασμα, για μάζεμμα από ντοπιάρικα ή απλώς έπεσες σε χωράφια με οικογένειες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463250

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>stefanos64 wrote:</div>
    Καλημέρα σήμερα ένα ωραίο πρωινό με δροσιά σε χέρσα και καλαμιές παρέα με τον DABY μου. 25 σηκώματα τα περισσότερα ανά 3 – 4 μαζί, 12 τουφεκισμένα και μπήκαν στο γιλέκο 10 πουλάκια !!!!!!

    Μπράβο Στέφανε σε εσένα και στον σκύλο σου!<br>
    Στέφανε σου φάνηκε για πέρασμα, για μάζεμμα από ντοπιάρικα ή απλώς έπεσες σε χωράφια με οικογένειες;<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Χρήστος<br>

    Κομοτηνή

    </div>

    Γειά σου Χρήστο οχι για πέρασμα δεν το βλέπω μάλλον για μαζεμένα ντοπιάρικα λέω δεν ήταν σε μεγάλη έκταση απλωμένα, γιατί και χθές άκουσα τουφεκιές και κάποιος κυνηγούσε στην περιοχή η οποία είναι και κοντά στο χωριό και αποφάσισα να πάω σήμερα είναι και το μέρος που τα κρατάει, και άλλες χρονιές έχω βρει εκεί. Βέβαια κοντά εκεί έχει έναν κόμβο και έχει πολλά φώτα και προφανώς στα περάσματα πέφτουν και μερικά, το μάδημα θα δείξει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #463252

    <DIV class=d4p-bbt-quote-title>Chris-Kaz wrote:</DIV>

    <P><div class=»d4p-bbt-quote-title»>stefanos64 wrote:</div><BR>Καλημέρα σήμερα ένα ωραίο πρωινό με δροσιά σε χέρσα και καλαμιές παρέα με τον DABY μου. 25 σηκώματα τα περισσότερα ανά 3 – 4 μαζί, 12 τουφεκισμένα και μπήκαν στο γιλέκο 10 πουλάκια !!!!!! </P>

    <P>Μπράβο Στέφανε σε εσένα και στον σκύλο σου!<br><BR>Στέφανε σου φάνηκε για πέρασμα, για μάζεμμα από ντοπιάρικα ή απλώς έπεσες σε χωράφια με οικογένειες;<br></P>
    <P><hr><BR><div class=»bbp-reply-signature»><BR>Χρήστος<br></P>
    <P>Κομοτηνή</P>
    <P></div> </P>

    <P>Γειά σου Χρήστο οχι για πέρασμα δεν το βλέπω μάλλον για μαζεμένα ντοπιάρικα λέω δεν ήταν σε μεγάλη έκταση απλωμένα, γιατί και χθές άκουσα τουφεκιές και κάποιος κυνηγούσε στην περιοχή η οποία είναι και κοντά στο χωριό και αποφάσισα να πάω σήμερα είναι και το μέρος που τα κρατάει, και άλλες χρονιές έχω βρει εκεί. Βέβαια κοντά εκεί έχει έναν κόμβο και έχει πολλά φώτα και προφανώς στα περάσματα πέφτουν και μερικά, το μάδημα θα δείξει </P>

    Οκ θα περιμένω να μου πεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #463255

    Στεφανε καλημερα,οι τουφεκιες που ακουσες χθες,αν κρινω κ προσανατολιζομαι καλα απο τις φοτο σου ητανε δικες μου.αν η φοτο σου που δειχνει ολο το μερος στο βαθος ειναι ταβηγμενη απο ασφαλτο,τοτε στανταρ εκει που κυνηγισες σημερα εσυ,χθες κυνηγουσα εγω..
    Κ γω χθες εκανα περιπου 20 σηκωματα τουφεκισα τα 15 πηρα τα 11..τουφεκαω μονο τα φερμαριστα…κ μου γινε κ ελεγχος απο ομοσπονδοια κ ουτε κ μενα μου ελεγξανε τσιπακι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #463259

    Οσο για το μαδημα,επειδη τα μαδισα χθες το απογευμα,καποια ειχαν αρχισει να βαζουν λιπος,αλλα κανενα δεν ειχε λιπος που να δικαιολογει περαστικο πουλι,ουτε η συμπεριφορα τους στη φερμα κ στο πονταρισμα(2-3 λεπτα το καθε πουλι) με πολυ πονταρισμα κ ποδαρωμα δικαιολογουν περαστικα πουλια…
    Επισης Στεφανε δε ξερω τι ωρα αφησες το σκυλο,εγω τον αφησα γυρω στις 8 παρα εικοσι,απο τις 8 κ τεταρτο κ μετα δεν του φυγε κανενα πουλι αφερμαριστο…μαλλον πρεπει να αφηνουμε τον ηλιο να σηκωθει καλα κ να τα χτυπισει…οσα του φυγαν στο πονταρισμα ολα ηταν στο πρωτο μισαωρο…
    Τελος 3αδες 4αδες δε σηκωσα εγω χθες,μονο 2 φορες σηκωσα ζευγαρια!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Δημήτρης στις #463261
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463277

    Οσο για το μαδημα,επειδη τα μαδισα χθες το απογευμα,καποια ειχαν αρχισει να βαζουν λιπος,αλλα κανενα δεν ειχε λιπος που να δικαιολογει περαστικο πουλι,ουτε η συμπεριφορα τους στη φερμα κ στο πονταρισμα(2-3 λεπτα το καθε πουλι) με πολυ πονταρισμα κ ποδαρωμα δικαιολογουν περαστικα πουλια…<br>
    Επισης Στεφανε δε ξερω τι ωρα αφησες το σκυλο,εγω τον αφησα γυρω στις 8 παρα εικοσι,απο τις 8 κ τεταρτο κ μετα δεν του φυγε κανενα πουλι αφερμαριστο…μαλλον πρεπει να αφηνουμε τον ηλιο να σηκωθει καλα κ να τα χτυπισει…οσα του φυγαν στο πονταρισμα ολα ηταν στο πρωτο μισαωρο…<br>
    Τελος 3αδες 4αδες δε σηκωσα εγω χθες,μονο 2 φορες σηκωσα ζευγαρια!!!

    Έτσι πιστεύω και εγώ φίλε μου για το μέρος, συμφωνώ με τα λεγόμενά σου, εγώ ξεκίνησα στις 06:45

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #463278

    …εγω τον αφησα γυρω στις 8 παρα εικοσι,απο τις 8 κ τεταρτο κ μετα δεν του φυγε κανενα πουλι αφερμαριστο…μαλλον πρεπει να αφηνουμε τον ηλιο να σηκωθει καλα κ να τα χτυπισει…οσα του φυγαν στο πονταρισμα ολα ηταν στο πρωτο μισαωρο…<br>

    Πολύ ενδιαφέρουσα παρατήρηση! Δεν το είχα προσέξει… Αλλά τώρα που το λέτε μάλλον το ίδιο γίνεται και σε μένα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #463284

    Φιλε chris γενικοτερα στα περαστικα κυριως ισχυει στανταρ,οτι οσο ο ηλιος ανεβαινει τοσο πιο δυσκολα σηκωνονται αρα τοσο πιο ανεκτικα ειναι στη φερμα,αποτι φενετε ισχυει το ιδιο κ στα ντοπια τα οποια ως να σηκωθει ο ηλιος λογικα ψαχνουν ακομη το καταλληλο μερος καλυψη για να κρυφτουν τη μερα,επισης το πρωι εχει αρκετη υγρασια που ζοριζει τα σκυλια,κ τελος οσο περναει η ωρα τοσο πιο πολυ το πουλι μενει σε μια θεση η σε κοντινο σημειο αρα εχει κ περισσοτερη αναθυμιαση εκει κοντα… απλα το θεμα ειναι οτι ακομη απο τις 8μιση 9 κ μετα λογω ζεστης,εχουμε αλλλους αρνητικους παραγοντες…μετα τα μεσα σεπτεμβρη που εχει δροσισει αρκετα παντα κυνηγαω τουλαχιστον μια ωρα μετα αφου εχει ανεβει ο ηλιος…
    Κ αυτο γτι δε μου αρεσει καθολου η τουφεκια σε αφερμαριστο πουλι,αλλωστε τα σκυλια μας δεν ειναι απορτοσκυλα,κ δε θελω να χανω τη μαγεια της συνεργασιας κ της επικοινωνιας μαζι του…
    Υπαρχουν πολλοι εδω στα μερη μου στην πολη που στα καλα περασματα βγαινουν με μια βεργα κ χτυπανε τα χορτα..κ κανουν πουλια..κ καλα κανουν αυτο εχουν διαλεξει… αλλα να εχω σκυλο κ να τουφεκαω για να τουφεκισω δε μου αρεσει κ δε το κανω,χωρια που τουφεκοντας μονο φερμαριστα βοηθαει πολυ κ το σκυλι οσο αναφορα τη σταθεροτητα κ την ευαισθησια του σκυλου στη φερμα κ στην προσεγγιση θηραματος..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463300

    Παραθέτω φώτο για το φίλο Γιάννη – Χανιά με τα πουλιά μαδημένα που χτύπησα χθες και σήμερα και τα οποία αποδεικνύουν ότι είναι ντόπια και γεγενημένα εδώ χωρίς ακόμα να έχουν βάλει λίπος προκειμένου να ξεκινήσουν το ταξίδι τους. Εκτός απο ένα που το έχω ξεχωρίσει δίπλα με το κεφάλι του το οποίο είναι εμφανώς μεγαλύτερο πουλί και γεμάτο λίπος και ένα τρυγόνι που χτύπησα σήμερα ομοίως τετράπαχο

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #463309

    πω πω μας ανοιξες την ορεξη ρε στεφανε χαχαχαχα βαρα φιλε ετσι παντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #463393

    Ο φιλος Στεφανος παραπανω με τις παντα ομορφες φωτογραφιες του απο τα μαγευτικα κυνηγοτοπια του Εβρου μας ξαναβαζει στην πριζα για την αναμονη των περαστικων ορτυκιων που αναμενουμε εδω στην ανατολικη Κρητη και προερχονται απο Θρακη , Βουλγαρια , Ρουμανια και βορειοτερα. Οι ανταποκρισεις απο την Βορεια Ελλαδα μας δειχνουν μια καλη χρονια . Ακομη και απο τον καμπο της Ξυνιαδας που βρεθηκα στην εναρξη και κυνηγησα τα ανυπαρκτα τρυγονια , οσοι ασχοληθηκαν με το ορτυκι πηγαν καλυτερα σε σχεση με αλλες χρονιες! Παντως ρε παιδια εμενα το κυνηγι του περαστικου σε σχεση με το ντοπιαρικο ορτυκι με συγκινει περισσοτερο και δεν συζηταμε να ριξεις στα καρβουνα το ορτυκι με το λιπος του. Οπως ειπε κι ενας φιλος παραπανω περαστικο ορτυκι στα καρβουνα = τροφη θεων… Πιστευω πως το πρωτο μικροπερασμα τους θα γινει συνοδεια και αρκετων τρυγονιων αρχες της νεας εβδομαδας που φαινεται καπως να στρωνει ο καιρος κι εχουμε και πανσεληνο…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,986 έως 6,000 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων