ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,001 έως 6,015 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #463403

    Ανταποκριση απο αλεξπολη,σημερα κ προχθες εμφανιστηκαν καποια πουλια σε μερη που δε κρατανε ντοπια ορτυκια(κοντα στην πολη,κ οχι στους καμπους του βορειο κ κεντρικου εβρου),προχθες περισσοτερα σημερα πιο λιγα,τα πουλια δεν ηταν μεν πολυ βαρια,αλλα ειχαν αρκετο λοιπος,ισως ειναι καποια κοντινα ντοπιαρικα που ξεκινησαν κοντινες μεταταναστευσεις,μεχρι να ρθει η ωρα του μεγαλου ταξιδιου,παντως εχετε το νου σας οι νοτιοι σε πονηρα μερη….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #463404

    Εμενα παλι φιλε Κωνσταντινε,με συναρπαζει πιο πολυ το ντοπιαρικο σα κυνηγι,οκ απο θεμα γευσης κ νοστιμιας το περαστικο δε συγκρινετε,αλλα το περαστικο δε σου κανει κολπα στο κυνηγι,αναθυμιαζει πολυ,ποδαρωνει απο καθολου εως ελαχιστα,κ γενικα ειναι ευκολο θηραμα για το σκυλο….
    Στο ντοπιαρικο εχει κ λιγο πονταρισμα κ λιγο χασαμε το ντορο κ τον ξαναβρισκουμε,κ ξανα φερμα κ ξανα ποντα ως να μπλοκαριστει το πουλι,σε εχει “κ@υλωσει” ρε παιδι μου μεχρι να του ριξεις κ σενα κ τον σκυλο σου κ τη νοσιμια του την εχει οταν στο φερνει ο σκυλος σου μετα απο ολιγολεπτη “μαχη” του θηραματος με σενα κ τον φιλο σου…
    Παρεπιπτωντος…ΣΤΕΦΟ…ξαναεπισκεφτικες το μερος με τα ντοπια διπλα στο χωριο??? κραταει ακομη??? γτι λεω απο βδομαδα να κανω καμια βολτα κατα κει,πριν αρχισουν τα καλα περασματα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463414

    Εμενα παλι φιλε Κωνσταντινε,με συναρπαζει πιο πολυ το ντοπιαρικο σα κυνηγι,οκ απο θεμα γευσης κ νοστιμιας το περαστικο δε συγκρινετε,αλλα το περαστικο δε σου κανει κολπα στο κυνηγι,αναθυμιαζει πολυ,ποδαρωνει απο καθολου εως ελαχιστα,κ γενικα ειναι ευκολο θηραμα για το σκυλο….<br>
    Στο ντοπιαρικο εχει κ λιγο πονταρισμα κ λιγο χασαμε το ντορο κ τον ξαναβρισκουμε,κ ξανα φερμα κ ξανα ποντα ως να μπλοκαριστει το πουλι,σε εχει «κ@υλωσει» ρε παιδι μου μεχρι να του ριξεις κ σενα κ τον σκυλο σου κ τη νοσιμια του την εχει οταν στο φερνει ο σκυλος σου μετα απο ολιγολεπτη «μαχη» του θηραματος με σενα κ τον φιλο σου…<br>
    Παρεπιπτωντος…ΣΤΕΦΟ…ξαναεπισκεφτικες το μερος με τα ντοπια διπλα στο χωριο??? κραταει ακομη??? γτι λεω απο βδομαδα να κανω καμια βολτα κατα κει,πριν αρχισουν τα καλα περασματα….

    Καλημέρα, κρατάει ακόμα !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463415

    Σήμερα ο καιρός συννεφιασμένος και βοριαδάκι πολλές φέρμες και σε κάποιο νέο χωράφι που βρήκα σήκωσα και 6 νεαρά πουλιά τα οποία δεν τουφέκισα τα άφησα μόνο να τα φερμάρει και να τα σηκώνει ο σκύλος, στο νέο αυτό μέρος πήρα 7 σε διάστημα ψαξίματος 1ας ώρας αλλά ο σκύλος μου φάνηκε κουρασμένος, λαχανιασμένος αφύσικο βέβαια πράγμα, πήγαμε στο αυτοκίνητο του έδωσα νερό μπήκε στην κούτα και δεν κατέβαινε,τον παίρνω πάμε στο σπίτι του δίνω μια δαχτυλιά μέλι ξαναήπιε νερό τον βλέπω ζωηρό και τον βγάζω ξανά, φυσιολογικότατος, μου κάνει πάλι ωραίες φέρμες αφού στην πρώτη σηκώθηκαν 4 μαζί, χτυπάω άλλα 5 σε διάστημα ενός τετάρτου και επιστρέφω στο σπίτι καθώς είχαμε πιάσει και το όριο. Απορία μου και φόβος μαζί τι να συνέβη στο σκυλί υπογλυκαιμία ? η κάτι άλλο ? μέχρι που φώναξα τη σύζυγο και το ξεμάτιασα (ήταν ματιασμένο μου είπε) τι να πώ δεν ξέρω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    kogas drakos στις #463417

    Λάρισα σήμερα σε περιοχη που συνορευει με την Καρδιτσα σήκωσα 4 καρπώθηκα τα δύο.Ντοπιάρικα πουλια αρκετα σβελτα…παιδεψαν τον ΜΑΡΚ (αγγλικο σεττερ).Εχει κανενα νεο κανεις απο την πατριδα μου την ΠΡΕΒΕΖΑ?εΓΙΝΕ ΚΑΝΈΝΑ ΜΠΑΣΙΜΑΤΑΚΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #463420

    Σε οτι αφορα το κυνηγι εχεις δικιο φιλε kurtzhar. Το ντοπιαρικο ορτυκι για να μπλοκαριστει και να σηκωθει απαιτει σκυλο εμπειρο , απαιτει ορτυκοσκυλο κι οχι απλα ενα σκυλο φερμας. Προσωπικα την τελευταια δεκαετια κυνηγω αποκλειστικα στα περασματα το ορτυκι γιατι με γοητευουν τα μερη που πιανουν αυτα τα πουλια στα μερη που τα αναζητω εγω. Παραθαλασια δηλ. ακρωτηρια με βραχωδεις λοφους και θυμαριες, σκοινα και πουρναρακια. Αυτη η μυρωδια θαλασσας, θυμαριου και βραχου κανουν αυτο το κυνηγι συναρπαστικο για μενα κι οσοι τα εχουν κυνηγησει το Σεπτεμβρη σε Μανη , νησια του Αιγαιου κι ακομα και στα Λεγρενα καταλαβαινουν τι εννοω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #463422

    Κ μεις εδω στο νοτιο εβρο κ δυτικα της πολης οπου ειναι το μερος που θα πιασουν τα περαστικα,σε τετοια τοπια κυνηγαμε,απλα ισως επειδη αυτα τα τοπια τα εχω διπλα στο σπιτι μου κ μες στα ποδια μου ολο το χρονο,ισως γιαυτο απο θεμα κυνηγετικου τοπιου να με γοητευει ο καμπος κ η απλα του που για να τον βρω πρεπει να κανω 40-50κμ κ οχι 400-500μετρα οπως τους πετρολοφους με το κοντοπουτναρο το θυμαρι κ το πυρενι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #463423

    Στεφανε η υπογλυκαιμια εχει πιο αμεσα συμπτωματα,δηλ εκει που ο σκυλος κυνηγαει κανονικα,ξαφνικα παραλυει κ ξαπλωνετε κατω,κ συνηθως συνοδευεται κ απο επιλειπτικους σπασμους που διαρκουν περιπου ενα λεπτο,σε ενα 5λεπτο απο την ωρα που ο σκυλος θα πεσει κατω,ξανασηκωνεται σα να μη τρεχει τπτ,κ κυνηγαει…
    Επισης η υπογλικαιμια ειναι κληρονομικη κ οχι επικτητη “ασθενεια”,δηλ αν μπορεις μαθε για τους προγονους του σκυλου σου αν ειχαν βεβαιωμενη υπογλυκαιμια,κ τελος ο σκυλος σου δε γινετε να εγινε υπογλυκαιμικος,αν ειναι θα ηταν απο παντα κ θα συνεχισει να ειναι,πραγμα που δε πιστευω γτι θα το ειχες παρατηρησει κ στο παρελθον,επισης υπογλικαιμια τα σκυλια δε παθαινουν μονο στην ασκηση η την εντονη ασκηση,ο υπογλυκαιμικος σκυλος παραλυει κ ξαπλωνεται κ στην ηρεμια…
    Για να σου λυθει ο φοβος κ η απορια παντως,καλο θα ειναι να του κανεις ορολογικες εξετασεις,κ τα τεστακια για καλαζαρ ερλυχιαση κ διροφιλαρια…σου βγαινουν κ αυτα καθαρα,κ εισαι ησυχος γτι αυτο σημαινει πως αυτο που επαθε ο σκυλος σου ειναι κατι περαστικο, επιπολαιο, ισως κ τυχαιο,κ οχι κατι σοβαρο…
    Κ κατι για κλεισιμο καλο το μελι κ δυναμοτικο κ ξερω οτι οι παλιοι το χρησημοποιουσαν για να τονοσουν τους σκυλους,αλλα δε ξερω αν συμβαινει κ αν το χεις παρατηρησει,οτι ο σκυλος σου αν μεσα στο κυνηγι του δωσεις μελι,τον πιανει μια ψιλοδιαρροια κ καθε λιγο σταματαει κ προσπαθει κατι να βγαλει,η’ αρχιζει να βοσκαει χορτα σε πιο εντονο ρυθμο απο το φυσιολογικο,κ επισης διψαει παραπανω απο το νορμαλ…Αυτα συμβαινουν γτι το μελι ειναι παρα πολι γλυκο κ λιγωνει το σκυλι,το μελι δε κατεβαινει ευκολα στο λαρυγγα του σκυλου οπου αφηνει υπολειματα,τα οποια βοσκοντας προσπαθει να τα κατεβασουν σα “σκουπα” τα χορταρια που κατεβαζει,κ τελος το πολυ γλυκο μελι στο στομαχι του σκυλου προκαλει διαταραχες που προκαλουν αμεσα διαρροια-νερο.
    Καλυτερα να εχεις ενα μεγαλο μπουκαλι νερου που μεσα θα εχεις αραιωμενα 2-3 κουταλακια μελιου κ να ποτιζεις με εκεινο το σκυλο σου,παρα να του δινεις σκετο μελι εστω κ σε μικρη ποσοστητα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #463431

    φιλε στεφανε κανε στο σκυλο σου μια γενικη αιματος να δεις τι τρεχει και ασε τα ξεματιασματα , ψαξτο μη το αφησεις ετσι η προληψη ειναι το καλυτερο φιλε ακουσε με

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    scoco στις #463432

    Το πρωι καρπωθηκα το πρωτο ορτύκι της χρονιας!!!! Εμείς δεν έχουμε ντοπιαρικα!!!!ΛΕΣΒΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #463437

    φιλε στεφανε κανε στο σκυλο σου μια γενικη αιματος να δεις τι τρεχει και ασε τα ξεματιασματα , ψαξτο μη το αφησεις ετσι η προληψη ειναι το καλυτερο φιλε ακουσε με<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    </div>

    Σωστός

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463440

    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!!!! τον Ιανουάριο τον έκανα τέστ για καλαζάρ ερλυχίαση και διροφιλάρια και ήταν καθαρός, θέλει ξανά ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #463445

    Στεφανε κανονικα θελει καθε χρονο τετοια εποχη…γτι ολες αυτες οι ασθενειες εμφανιζοντε καλοκαιρι με τσιμπουρια κουνουπια σκνιπες..εγω του δικου μου του κανου καθε χρονο τον οκτωβριο εχω δεν εχω συμπτοματα φοβιες κλπ… εσυ ξερεις τωρα…παντως η περιοχη σου ειναι υψηλου κινδινου κ για τις 3 ασθενειες,αλλα αν το ζωο ειναι με τα χαπια του τις αμπουλες του τα κολαρα του κλπ κανονικα στην ωρα τους οι πιθανοτητες ελαχιστοπιουντε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #463446

    Κ προς θεου μη σε πιανει πανικος,προληπτικα σου λεω να τις κανεις, για να ησυχασεις εσυ πιο πολυ,οχι επειδη υπαρχει καραμπινατο συμπτωμα κ φοβος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #463451

    Παίδες καλημερα
    Μετα απο εξορμήσεις σε Γρεβενα και Θεσσαλονικη ευχάριστα και δυσάρεστα νεα.
    Ευχάριστα ηταν που στην Θεσσαλονικη (Δυτικά) πολλά τα ορτυκια τις πρώτες μέρες αλλά και χθες το σετερ που είχαμε μαζί μας φέρμαρε και σηκωσε 5 πουλια σε 2 ώρες περίπου, αλλά και γύρω ακουγόταν σαματας.Ευχάριστο γιατι υπάρχουν ακόμα πουλια μετα από το τουφεκιδι των πρώτων (και οχι μονο) ημερων.
    Δυσάρεστο ηταν που στα Γρεβενά στις 3 πρώτες μερες μετά την έναρξη μόνο ενα ορτυκι έπαιξε και κατι τρυγόνια σε ενα χωράφι με λιόσπορα που μετα τις πρώτες τουφεκιές μπηκαν στο απαγορευμένο.Και τριγυρω μουγκα…Στο απαγορευμένο όμως τα τρυγονάκια υπάρχουν.Επίσης δυσάρεστο έιναι οτι χθες μόνο το σετερ έπαιξε ενω η σπριγκερίνα μου στο πρώτο μισάωρο σήκωσε ενα ορτυκι και στην ωρα άρχισε να βαριέται και να ψάχνει παιχνιδια…Ας ελπισουμε οτι ηταν σε κακή μερα.
    Τα ξαναλέμε στα περάσματα…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,001 έως 6,015 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων