ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,016 έως 6,030 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #463461

    Στεφανε,καταρχην χαρηκα για τη γνωριμια μας κ απο κοντα,τι εγινε πες μου απολογισμο???Εγω 6 σηκωματα,5 φερμαριστα, τα 4 τουφεκισμενα 4 πηρα,το 5το φερμαριστο ειχε προστατη τον αγιο μαλμπορο,γτι αναψα τσιγαρο ειχα ασφαλεια κ περπατουσα..φερμαρε ο σκυλος,σηκωσα το πουλι σημαδεψα αλλα η σκανδαλη δε τραβηχτηκε λογω ασφαλειας….
    Μου ειπε ενας μπαρμπας αγροτης που με βρηκε στο αμαξι φευγοντας,οτι καλο μερος για ορτυκια ειναι στα αμπελια σας,πανω απο χωριο…αλλα ο ανθρωπος δεν ηξερε απο κυνηγι,ειναι μερος που κραταει ντοπιαρικα?η μου μιλουσε για περασματα???γτι αποτι ξερω εκει πανω τετοια εποχη δεν εχει κατι σπαρμενο….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463478

    Στεφανε,καταρχην χαρηκα για τη γνωριμια μας κ απο κοντα,τι εγινε πες μου απολογισμο???Εγω 6 σηκωματα,5 φερμαριστα, τα 4 τουφεκισμενα 4 πηρα,το 5το φερμαριστο ειχε προστατη τον αγιο μαλμπορο,γτι αναψα τσιγαρο ειχα ασφαλεια κ περπατουσα..φερμαρε ο σκυλος,σηκωσα το πουλι σημαδεψα αλλα η σκανδαλη δε τραβηχτηκε λογω ασφαλειας….<br>
    Μου ειπε ενας μπαρμπας αγροτης που με βρηκε στο αμαξι φευγοντας,οτι καλο μερος για ορτυκια ειναι στα αμπελια σας,πανω απο χωριο…αλλα ο ανθρωπος δεν ηξερε απο κυνηγι,ειναι μερος που κραταει ντοπιαρικα?η μου μιλουσε για περασματα???γτι αποτι ξερω εκει πανω τετοια εποχη δεν εχει κατι σπαρμενο….

    Και εγώ επίσης και περιμένω να τα πούμε για περισσότερο χρόνο να πιούμε και κάτι αφού είμαστε και κοντά, όταν είναι να ξανάρθεις να μου πείς, και απο αφηρημάδα μου δε σου είπα να πιούμε έναν καφέ στην επιστροφή σου.
    Έκανα μια βόλτα στα χέρσα προς Ταύρη βρήκα 3 και τα πήρα και τα 3 αλλά με ικανοποίησε η σκυλίτσα με τις φέρμες της και το απόρτ της.
    Έχω πάει στο πίσω μέρος που λές αλλά δε βρήκα κάτι σπουδαίο αν και παλαιότερα συνήθιζαν να βάζουν κράχτη κάποιοι έξυπνοι λόγω του υψώματος, προφανώς κάνα πέρασμα θα είχε καμιά φορά, καλαμιές έχει αλλά στο αντιπρανές (βόρια δηλαδή).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #463502

    Στο περιπου το ξερω το μερος,εχω κυνηγισει παλαιοτερα μπεκατσα,στη μερια που βλεπει στο χωριο,με τα τσαλια-παλιουρια,αλλα επειδη μου ειπε ο μαπρμπας ειπα να σε ρωτησω κ σενα,γτι ο θειος φανηκε να μη ξερει πολλα απο κυνηγι,κ γτι ξερω οτι ειναι σταρια εκει που ειναι θερισμενα κ μου φανηκε λιγο κουλο να κραταει ορτυκια ντοπια..τεσπα,οταν λες παλαιοτερα ποσο παλαιοτερα??τους μαντρωσαν τουλαχιστον???σε μερη που εχουν τετοιο ιστορικο δε θελω καν να παταω γτι κ να μαλωσεις μπορει κ να σου βγει το ονομα,κ κ κ κ …
    Οσο για τον καφε κ το να τα πουμε εννοειτε θα χαρω κ γω,κ θα σε ενημερωσω οταν ειναι να ανεβω…
    Παμε τωρα στην ανταποκριση,σημερα ειχε ΠΕΡΑΣΜΑ, καμια 20αρια σηκωματα,13 φερμες 12 τουφεκισμενα,10 πηρα,σε μιαμιση ωρα κυνηγι… ετοιμαστε τα τουφεκια σας οι νοτιοι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #463516

    Στο περιπου το ξερω το μερος,εχω κυνηγισει παλαιοτερα μπεκατσα,στη μερια που βλεπει στο χωριο,με τα τσαλια-παλιουρια,αλλα επειδη μου ειπε ο μαπρμπας ειπα να σε ρωτησω κ σενα,γτι ο θειος φανηκε να μη ξερει πολλα απο κυνηγι,κ γτι ξερω οτι ειναι σταρια εκει που ειναι θερισμενα κ μου φανηκε λιγο κουλο να κραταει ορτυκια ντοπια..τεσπα,οταν λες παλαιοτερα ποσο παλαιοτερα??τους μαντρωσαν τουλαχιστον???σε μερη που εχουν τετοιο ιστορικο δε θελω καν να παταω γτι κ να μαλωσεις μπορει κ να σου βγει το ονομα,κ κ κ κ …<br>
    Οσο για τον καφε κ το να τα πουμε εννοειτε θα χαρω κ γω,κ θα σε ενημερωσω οταν ειναι να ανεβω…<br>
    Παμε τωρα στην ανταποκριση,σημερα ειχε ΠΕΡΑΣΜΑ, καμια 20αρια σηκωματα,13 φερμες 12 τουφεκισμενα,10 πηρα,σε μιαμιση ωρα κυνηγι… ετοιμαστε τα τουφεκια σας οι νοτιοι…

    ασε φιλε μεχρι να ερθουν εδω θα περασουν απο πολλες συναυλιες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463526

    Στο περιπου το ξερω το μερος,εχω κυνηγισει παλαιοτερα μπεκατσα,στη μερια που βλεπει στο χωριο,με τα τσαλια-παλιουρια,αλλα επειδη μου ειπε ο μαπρμπας ειπα να σε ρωτησω κ σενα,γτι ο θειος φανηκε να μη ξερει πολλα απο κυνηγι,κ γτι ξερω οτι ειναι σταρια εκει που ειναι θερισμενα κ μου φανηκε λιγο κουλο να κραταει ορτυκια ντοπια..τεσπα,οταν λες παλαιοτερα ποσο παλαιοτερα??τους μαντρωσαν τουλαχιστον???σε μερη που εχουν τετοιο ιστορικο δε θελω καν να παταω γτι κ να μαλωσεις μπορει κ να σου βγει το ονομα,κ κ κ κ …<br>
    Οσο για τον καφε κ το να τα πουμε εννοειτε θα χαρω κ γω,κ θα σε ενημερωσω οταν ειναι να ανεβω…<br>
    Παμε τωρα στην ανταποκριση,σημερα ειχε ΠΕΡΑΣΜΑ, καμια 20αρια σηκωματα,13 φερμες 12 τουφεκισμενα,10 πηρα,σε μιαμιση ωρα κυνηγι… ετοιμαστε τα τουφεκια σας οι νοτιοι…

    Πριν 4 χρόνια ένα Σάββατο βράδυ μετά τις 01:00 πήγαινα με τα πόδια στο σπίτι και άκουγα τον κράχτη πεντακάθαρα ως το κέντρο του χωριού από την πλευρά του Στρατοπέδου στο ύψωμα
    Ωραίος Μπράβο!!!, εγώ σήμερα δεν πήγα είχε μάδημα, αύριο λέω να κάνω μια βόλτα βλέπω και ωραίο φεγγάρι απόψε !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #463543

    απο Κωπαϊδα μεριά έχει ενδιαφέρον;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    loumos στις #463556

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #463558

    Καλημέρα και ευχαριστώ Γιάννη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #463564

    απο Κωπαϊδα μεριά έχει ενδιαφέρον;<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Μιχάλης<br>
    Αρσενικός γίνεσαι από τα γονίδια σου<br>
    Άντρας από την ηλικία σου<br>
    Κύριος, όμως, από την συμπεριφορά σου

    </div>

    Κωπαίδα σήμερα 9/9 τρία άτομα με τρία σκυλιά ούτε που το είδαμε.
    Στο γυρισμό προς το αυτοκίνητο έστειλα αδιάβαστα δύο κοράκια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #463568

    Σημερινό περιστατικό, Πρωί ξεκινάω για το μέρος που απο τις 27/8 βρήκα μαζεμένα καμιά 20 αριά πουλάκια και κάθε φορά που πήγαινα έφευγα με 7,8,5 πουλιά, όταν έφτανα στο συγκεκριμένο μέρος βλέπω δύο οχήματα ένα τζιπ με κάσα και ένα ΙΧ επιβατηγό, α λέω άλλοι μας πρόλαβαν, φεύγω και απομακρύνομαι καμιά 500 μέτρα μακρυά και ξεκινώ με το σκυλί να ψάχνω μια καλαμιά, από την μεριά των αυτοκινήτων έβλεπα 3 ¨ένοπλους συναδέλφους¨ σε παράταξη και ένα σκυλί να κατευθύνονται προς εμένα,μαζεύω το σκυλί και επειδή ερχόταν με γρήγορο ρυθμό λέω να κάτσω να τους καλημερίσω και να φύγω για αλλού, αφού ήρθαν κοντά μου μιλήσαμε λίγο τους ρώτησαν αν βρήκαν τίποτα μου είπαν μόνο 2 και τους λέω στην πορεία σας στο επόμενο χωράφι είχα βρει πρίν 3 μέρες γύρω στα 5-6 πουλάκια αλλά μικρά και φεύγω αλλάζω πορεία αριστερά αυτών και στα 200 μέτρα κατεβαίνω μια μικρή πλαγιά χωρίς να έχω πλέον οπτική επαφή με αυτούς. Εγώ έψαχνα ένα χέρσο και δίπλα ένα ξερικό βαμβάκι ο σκύλος έπαιρνε κάποιες μυρωδιές πόνταρε και ξάφνου ακούω 4 τουφεκιές απανωτές, ε λέω κάτι θα βρήκαν οι άλλοι μετά απο 10΄και καθώς επέστρεφα προς το αυτοκίνητο στον ορίζοντα έβλεπα ένα ηλιόσπορο αλλά καθώς ήταν ανηφόρα έβλεπα μόνο τους ήλιους και πιάνει η άκρη του ματιού μου κατα μήκος του ηλιόσπορου κάποια γρήγορη κίνηση σαν σκημένος άνθρωπος να τρέχει, ζαρκάδι λύκος λέω τι διάολο ήταν αυτό, αφού βγήκα στο καθαρό βλέπω άλλους δύο με πράσινα ρούχα αλλά χωρίς όπλο μέσα στο χωράφι, έρχεται προς το μέρος μου και όταν ζύγωσε τον κατάλαβα ήταν τα παιδιά της Ομοσπονδιακής Θυροφυλακής που με είχαν ελέγξει και μένα το προηγούμενο Σαββατοκύριακο με ρώτησαν αν είδα κάποιον να τρέχει είδα λέω μια φιγούρα για λίγο αλλά δεν κατάλαβα τι ήταν, μου λέει βρήκαμε δύο μηχανάκια (κράχτες) και στην έκκληση τους για έλεγχο ο ένας πέταξε ότι είχε και την κοπάνησε, δεν είχε άδεια κυνηγιού, μιλήσαμε λίγο και πήγαν προς το όχημά τους για να συνεχίσουν την έρευνά τους, εγώ έψαχνα για λίγο ποιο πέρα και κοντά στο όχημά μου όπου ξαναήρθαν οι θυροφύλακες και μου έδειξαν τι είχαν μαζέψει, με ρώτησαν εάν χρειασθεί να παραστώ ως μάρτυρας στη μήνυση. Μετά αφού αποχώρησα και εγώ σκέφτομαι, να γιατί η περιοχή έχει μαζεμένα πουλιά και όχι περασματιάρικα αλλά ντόπια, βάζουν τα μηχανάκια οι κύριοι και τα μάζεψαν, και επιπλέον με παραξένεψε ότι αυτοί κινούνταν γρήγορα χωρίς να ψάχνουν με το σκύλο ενώ εγώ σε ένα γήπεδο τριών χωραφιών που είχαν αυτοί τα αυτοκίνητά τους παλαιότερα έψαχνα 2 ώρες γιατί τα πουλιά ήταν δύσκολα.
    ΥΓ 1. Αυτά συνέβησαν σήμερα και ευτυχώς οι ομοσπονδιακοί πρέπει να ήταν κριμένοι κάπου εκεί κοντά και παρακολουθούσαν την όλη κατάσταση. Και σκέφτομαι πως μπορεί να την πατήσεις χωρίς να φταις,ευτυχώς που με είχαν ελέγξει προηγούμενα.
    ΥΓ 2. Επίσης να αναφέρω ότι στη διάρκεια που ο σκύλος έψαχνε σε ένα χέρσο φέρμαρε και σηκώθηκαν σε τρία διαφορετικά σημεία τρεις ορτυκομάνες με ότι αυτό σημαίνει περί περασμάτων
    ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΦΗΓΗΘΩ ΤΗΝ ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Πα’ι’κος στις #463569

    καλησπερα στην παρεα.
    Για ορτυκια βγηκα τις τελευταιες 5 μερες σε περιοχη των γιαννιτσων τα αποτελεσματα για ντοπιαρικα και για τις ημερομηνιες μετα τις 5/9/14 ειναι πολυ καλά.
    Με το φιλο μου και τα δυο μας επανιελ βρισκουμε πάνω απο 15 πουλια πρωι και γυρω στα 10 απογευμα και πραγματικα το θεαμα απο τα διαολοντοπιάρικα και τα επανιελ ειναι εκπληκτικο. εγω προτιμώ τα 15-20 ντοπιάρικα από τα 50+ των περασμάτων και των βρωμονταλάρηδων που εχουν χαλάσει αυτο το καταπληκτικο κυνήγι το οποίο βοηθάει και τα σκυλιά μας να είναι έτοιμα για τις αγαπημένες πέρδικες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    60
    KOSTAS_E.P στις #463571

    Παντός εδώ στα νότια από ότι μαθαίνω δεν κινητικότητα τίποτα ……….δεν μπορω να το καταλάβω αυτό?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #463576

    εχθες το πρωτο περασματακι ηταν γεγονος …. και σημερα ειχε πιο λιγα ολοι απο 2-3 πουλακια εκαναν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #463577

    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!!!! τον Ιανουάριο τον έκανα τέστ για καλαζάρ ερλυχίαση και διροφιλάρια και ήταν καθαρός, θέλει ξανά ?

    εγω φιλε στελνω αιμα 2 φορες απριλιο και οκτομβρη αιμα σε καποιο κεντρο στην αθηνα και το κανουν φιλο φτερο για τα παντα και σε γενικες γραμμες ειμαι ησυχος ετσι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #463578

    εχθες το πρωτο περασματακι ηταν γεγονος …. και σημερα ειχε πιο λιγα ολοι απο 2-3 πουλακια εκαναν<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    </div>

    καλα καλα μας έπεισες,αν δεν δουμε φωτο δεν σε πιστεύουμε,και ιδίως με αυτήν την παλιο μπενέλι χαχαχα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,016 έως 6,030 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων