ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,076 έως 6,090 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    288
    maik benelli στις #463973

    καλημερα.<br>
    ελαχιστα τρυγονια και πολυ λιγα ορτυκια σημερα στο χαρακα.χαμος ομως απο κοσμο οπως παντα και δυστηχως αρκετοι γενναιοι με παραλαγες (και φευγουν και μεσα στη νυχτα)….μαλλον τα θελει ο πισινος τους χα χα χα

    Συναδελφοι καλησπερα μεγαλο θεμα ανοιξες.Κυνηγαω στην περιοχη πανω απο 20 χρονια και μεχρι τελος οκτωμβριου που ειμαστε ελαχιστοι και πολλες φορες μονος μου.Και φετος παλι τα ιδια με παλια καθε φορα που πηγαινω 2 με 3 ατομα δεν φορανε πορτοκαλι και μπαινουνε μεσα σε ολα.Πριν απαγορευτει λογο φωτιας ειπα σε 2 ατομα που ηταν παρεα και καποιας ηλικιας να φορεσουν εστω και 1 καπελο πορτοκαλι με αποτελεσμα αρχισαν να με βριζουν μου ειπαν αμα μου αρεσει αλλιως να μην ξαναρθω.Αφησα κατω το οπλο και πηγα προσ το μερος τους και αρχισαν να μου πετανε πετρες και ευτυχωσ που μπηκαν 2 παιδια μπροστα να ηεμησουν τα πνευματα πρεπει οι συλογοι μαζι με θηροφυλακη να παρει μετρα .Μπορει καποιος χωρις να φταιει να κλεισει το σπιτι του.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #463974

    Καλησπερα παρεα. Εχετε δικιο,αυτο με τους κραχτες και τους κυνηγαραδες με τα σουπερ κυνηγοσκυλα προκαλει αηδια. Τοσο γελοιοι ειναι που ποζαρουν και καμαρωνουν με τα κατορθωματα τους. Γι’αυτο καμια ανοχη παιδια,τηλ στο θυροφηλακα. Το αν θα ερθει ειναι αλλη ιστορια,εμεις κανουμε αυτο που πρεπει. Σημερα ειναι τα ορτυκια,αυριο οι κιχλες,μεθαυριο καρτερι μπεκατσας και παει λεγοντας….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #463987

    Tinos άνοίγεις πολύ μεγάλο θέμα και μπράβο σου, μέχρι τώρα βλέπαμε οτι όποιος σύλλογος πήγενε κόντρα στους καρεκλοκενταυρους ξαφνικά εν μία νυκτι ΒΑΦΤΙΖΟΤΑΝ απο τους κάθε μουστακαλήδες παρασύλλογος.
    Έλεγαν λοιπόν (δεν μας δίνετε τα φράγκα που θέλουμε, και που τα ζητάμε ΝΟΜΙΜΑ…….. και που έχουν εγκριθεί απο το υπουργείο) δέν σας αναγνωρίζουμε και εμεις το άλλο πρωι,και έχετε μπλεξήματα.
    Σε νησί τον κυκλάδων πρωτομαγιά γυρνάγαν πάνω στα μηχανάκια με τα όπλ@ στα χέρια σε κεντρικούς δρόμους του νησιού και ο θυρ ΠΟΥΘΕΝΑ, και όλα αυτά μόνο 5 χλμ απο το κέντρο του νησιού, τι να πούμε τώρα.
    Πηγέναν πριν ανοίξει το κυνήγι τον αύγουστο με τα καίκια για να μην τους πάρει χαμπάρι κανένας και δεν αφήναν ουτε δείγμα απο πέρδικες και κυνηγούσ@ν όλο το βράδυ, ο θυρ ΠΟΥΘΕΝΑ και αυτους τους ξέρει όλο το νησί οτι το κάνουν κάθε χρόνο.
    Πριν κάποια χρόνια τα είχα ξαναγράψει αυτά και είχαν το θράσος κάποιοι να ζητήσουν το imail μου,τώρα τι το ήθελαν δέν ξέρω, πάντως όχι για μου δώσουν συγχαρητήρια…………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #464009

    κάθε χρόνο τα ίδια προβλήματα από τους ίδιους ανθρώπους οι οποίοι με την συμπεριφορά τους εκθέτουν και τον υπόλοιπο κυνηγετικό κόσμο,
    εφόσον δημοσιοποιείτε ένα τέτοιο πρόβλημα θα ΄πρεπε οι αρμόδιοι να επιλυφθούν και να δώσουν λύση,
    θα ‘πρεπε να γίνονται προσπάθειες με σκοπό την διαμόρφωση κουλτούρας και παιδείας στους κυνηγούς ώστε να σέβονται το θήραμα και να βοηθούν στην βελτίωση του φυσικού περιβάλλοντος.

    Στεφανε απο τα γραφώμενά σου αλλά και απο αλλους συναδέλφους βγάζω το συμπέρασμα οτι είναι μια απο τις καλύτερες πρόσφατες χρονιές στα ορτύκια καθώς οι γέννες πήγαν καλά! Συμφωνείς;

    Παναγιώτη θα κανονιστούμε να τα πούμε σύντομα από κοντά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #464011

    κάθε χρόνο τα ίδια προβλήματα από τους ίδιους ανθρώπους οι οποίοι με την συμπεριφορά τους εκθέτουν και τον υπόλοιπο κυνηγετικό κόσμο,<br>
    εφόσον δημοσιοποιείτε ένα τέτοιο πρόβλημα θα ΄πρεπε οι αρμόδιοι να επιλυφθούν και να δώσουν λύση,<br>
    θα “πρεπε να γίνονται προσπάθειες με σκοπό την διαμόρφωση κουλτούρας και παιδείας στους κυνηγούς ώστε να σέβονται το θήραμα και να βοηθούν στην βελτίωση του φυσικού περιβάλλοντος.

    Στεφανε απο τα γραφώμενά σου αλλά και απο αλλους συναδέλφους βγάζω το συμπέρασμα οτι είναι μια απο τις καλύτερες πρόσφατες χρονιές στα ορτύκια καθώς οι γέννες πήγαν καλά! Συμφωνείς;

    Παναγιώτη θα κανονιστούμε να τα πούμε σύντομα από κοντά<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    Μιχάλης

    </div>

    Αυτό έχω διαπιστώσει ότι η φετινή χρονιά είναι από τις πολύ καλές, σε κάθε έξοδο βρίσκω και σε διαφορετικά σημεία γέννες τη μάνα με 5 έως 7 πουλάκια, και σήμερα που έκανα μια βόλτα στο ίδιο μέρος βρήκα 2 γέννες. Αυτά τα πουλάκια θα μείνουν εδώ διότι είναι τόσο μικρά που δεν προλαβαίνουν να αναπτυχθούν και να μεταναστεύσουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #464013

    ΜΙΧΑΛΗ φίλε μου πολύ καλά τα λές όλα.
    Από ότι έχεις διαπιστώσει όμως κουλτούρα και παιδεία προσπαθεί να διαμορφόσει μόνο ο ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ.
    Είναι σε όλους μας γνωστή η απαράδεκτη συμπεριφορά των λαθροθήρων.
    Κατά την άποψή μου οι θηροφύλακες και το προσωπικό των δασαρχείων δεν επαρκούν για να αντιμετωπίσουν
    όλους αυτούς τους κατσαπλιάδες που κυνηγούν σχεδόν όλο τον χρόνο.
    Σε πολλές περιπτώσεις κάνουν τα στραβά μάτια γιατί οι λαθροθήρες είναι άτομα υπεράνω υποψίας.
    Θα μπορούσαν να γίνουν περισσότερα πράγματα γιά την κυνηγετική δραστηριότητα γενικά εαν τα
    χρήματα του ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ για παράδειγμα πήγαιναν για το σκοπό που δημιουργήθηκε και όχι
    στις τσέπες διάφορων περίεργων και μάλιστα αντικυνηγών.
    Ολα αυτά βέβαια θα πρέπει να τα φροντίσουν οι ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ σε συνεργασία με τους κρατικούς
    φορείς.
    Εμείς δυστυχώς μόνο σχόλια και παρατηρήσεις μπορούμε να κάνουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    pappi στις #464022

    και να παρεις τηλ τον θυροφυλακα θα ερθει θα παρει το μηχανακι κασσετοφωνακι η cdpalyer γιατι και αυτο ειδαμε προσφατα θα κατασχεσουν αυτα που σου αναφερω και θα γυφουν ..η και το βραδυ που το ακουνε απλα το περνουν ..εγω εχω μια απορια ενω ξερουν που ειναι γιατι δεν καθονται καπου κρυμμενοι να πιασουν αυτον που θα παει να το παρει γιατι σιγουρα θα γυρισει να το παρει αρα συμπερασμα δεν θελουνε να τους πιασουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #464060

    και να παρεις τηλ τον θυροφυλακα θα ερθει θα παρει το μηχανακι κασσετοφωνακι η cdpalyer γιατι και αυτο ειδαμε προσφατα θα κατασχεσουν αυτα που σου αναφερω και θα γυφουν ..η και το βραδυ που το ακουνε απλα το περνουν ..εγω εχω μια απορια ενω ξερουν που ειναι γιατι δεν καθονται καπου κρυμμενοι να πιασουν αυτον που θα παει να το παρει γιατι σιγουρα θα γυρισει να το παρει αρα συμπερασμα δεν θελουνε να τους πιασουν

    Ρε παιδια τι να πω αυτοι ομοσπινδιακοι ποσα περνουν για να δουλευουν βραδυ-πρωι, να τρώνε σφαίρες κ.ο.κ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #464066

    ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #464068

    Πρόταση:
    άμα ακούτε κασετόφωνο να παίζει του εξηγείται ότι είναι παράνομο και ότι τα θηράματα αυτά που βαράει τα κλέβει από όλους μας, άμα δεν παίρνει χαμπάρι η βλέπετε ότι μπορεί να απειληθείτε η είναι βράδυ
    εννοείται καταγγελία στον θηροφύλακα και απαίτηση να σας ενημερώσουν για το αποτέλεσμα αυτής,
    Άμα κρίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά το κοινοποιείται στον τοπικό κυνηγετικό σύλλογο και άμα συνεχίζεται να αμφιβάλετε το δημοσιοποιείται,
    κάπως έτσι πιστεύω ότι μπορούμε να συμβάλουμε όλοι μας στην απομόνωση των λαθροκυνηγών αλλά και σε αυτών που πιθανόν τους χαϊδεύουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    pank στις #464074

    Φίλε Μιχάλη..
    Δεν χρειάζονται εξηγήσεις , δηλ τι θα εξηγήσεις, το αυτονόητο?
    Κατ ευθείαν τηλέφωνο σε θηροφυλακή !
    Αντε γιατί παράγινε το κακό με τους ξευτίλες , μας θεωρούν απο πάνω και μαλάκες..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    pappi στις #464076

    και εγω στο εργοστασιο που δουλευω εχω τετοιο ποστο που παιζω την ζωη μου κορωνα γραμματα + αυτα που αναπνεω και περνω 540 δηλ επειδη περνω λιγα να μην κανω σωστα την δουλεια μου? αν δεν μπορουν και νομιζουν οτι ειναι λιγα τα λεφτα που περνουν ας δηλωσουν παρετηση να παει κανενας ανθρωπος που μπορει να κανει σωστα την δουλεια .. τλπ μεγαλο και χωρις λυση το θεμα αυτο…σημερα 3 ορτυκακια κατα 99% εμειναν πισω πολυ αδυνατα αρα ηταν ταξιδιαρικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #464101

    καλησπέρα συνεχίζουμε ακάθεκτοι, και κάθε έξοδος μας αποζημιώνει, με την ευγενική προσφορά πάντοτε των σκυλιών μας 12 σηκώματα 10 τουφεκισμένα 8 στο γιλέκο !!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #464107

    Μπράβο Στέφανε. Κάποια φαίνονται και μεγάλα πουλιά. Πες μας αν ήταν περασματιάρικα. Ευχαριστούμε. Πάντα τέτοια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #464110

    Ωραίος ο Στέφανος , είσαι απόλαυση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,076 έως 6,090 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων