ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,106 έως 6,120 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    NAGGEL13 στις #464197

    Απο Μεγαρα κανενα νεο ρε παιδια?γιατι κατι ακουσα οτι ειχε και εκει λιγα πουλακια πηγε κανενας?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Huntigo στις #464205

    Στο Χαρακα σημερα ηταν ωραια..! Εγώ ήμουν πάνω και γενικά δεν είχε κόσμο.
    Παιδιά προσοχή και αυτοί που τουφεκάτε αλλά και αυτοί ποι ανεβαίνετε/κατεβαίνετε και γενικά προσοχή σε όλα. Είναι τέτοιο το μέρος και το είδος του θηραματος που ΄΄αναγκαστικά΄΄ τουφεκάς χαμηλά. Είναι και το βουνό έτσι που είναι συνεχώς καμπύλες και πετρα και δεν βλέπεις τίποτα. Σήμερα είδα άνθρωπο να την τρώει από κυνηγό που τουφέκισε σχεδόν 40 μοίρες αριστερά του αλλα του ηρθε σκάγι στο μαγουλο, ισως απο εξοστρακισμό. Εκεί δυστυχώς τι μπορείς να κάνεις; Φανταστείτε ότι αυτός που την έφαγε κοιταζε τον αλλο που τουφεκισε για να δει το στιγμιότυπο της κατάρριψης! ουτε εκείνος δεν το φανταστηκε ότι μπορεί να έρθει σκαγι αλλα εγινε. Οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ από όλους, τουφεκιστές, παρατηρητές και περαστικούς!
    Εγώ σήμερα έτυχα σε έναν ηλίθιο ο οποίος κινούταν τόσο ΄΄κακα΄΄ και άναρχα στο βουνο που περισσότερο είχα το νου μου σε αυτον παρα στο κυνηγι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    nikos4 στις #464208

    Που ειναι η θυροφυλακη που πληρωνουμε;θα επρεπε να γραφει οσους δεν εχουν πορτοκαλι στο κυνηγι ορτυκιου.εγω προσωπικα δεν την εχω δει ποτε στο χαρακα που ειναι μαζι με τα λεγρενα τα πιο γνωστα και ακουστα μερη της αττικης.θα πρεπει να συμορφωθουνε ορισμενοι αλλα η θυροφυλακη ειναι απων οπως παντα απο αυτα τα μερη.η μηπως δεν ξερουν τι γινετε με τα μηχανακια ειδικα στον πατροκλο.μεχρι κα λαγους εχουν κανει πριν ανειξει το κυνηγι του.ελεγχος μηδεν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #464210

    Προσωπικά πιστεύω οτι το πορτοκαλί γιλέκο και πορτοκαλί καπέλο είναι υπερ απαραίτητα όμως είναι μισό μέτρο αφού έπρεπε να έχουν γίνει υποχρεωτικά και τα γυαλιά προστασίας. Εγω εδώ και χρόνια τα φοράω πάντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    288
    maik benelli στις #464211

    Προσωπικά πιστεύω οτι το πορτοκαλί γιλέκο και πορτοκαλί καπέλο είναι υπερ απαραίτητα όμως είναι μισό μέτρο αφού έπρεπε να έχουν γίνει υποχρεωτικά και τα γυαλιά προστασίας. Εγω εδώ και χρόνια τα φοράω πάντα

    Σημερα στον χαρακα ειχε λιγα πουλακια για 5-6 ο καθενασ με τον κοσμο που ειχε.Πηγαινω 10 μερες συνεχομενα τετοιο κοσμο μονο τι παλια εποχη ειχε.Δεν μπορουσες να κυνηγησεις συκονες ορτυκι και κοιταζες αριστερα δεξια και οι 10 κυνηγους.ΤΟ Τρελο ηταν 6.20 ανεβαιναν 2 επανω στην κορυφη και χωρισ πορτοκαλι και τουφεκισαν κιολας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #464215

    και χθες και σημερα ειχε πουλακια πολλοι κοσμο μεν αλλα ολοι εκαναν απο 5-10 πουλια σημερα εχθες τα πουλια σε ενα σημειο μονο το πρωι εχθες οσοι βρεθηκαν εφτασαν στο οριο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #464218

    Κατάφερα να πάω σχετικά νωρίς πριν πλακώσει ο κόσμος. 11 σηκώματα, 7 στο χέρι. 2 έφυγαν ατουφέκιστα εναλλάξ αφού τα σήκωσε ο ένας σκύλος όταν εγώ περίμενα τον άλλο να μου κάνει απορτ. Ένα ακόμη ατουφέκιστο αφού όταν σήκωσα το όπλο έβλεπα μπροστά τη Λούσυ. Το άλλο σηκώθηκε αρκετά μακρυά, του έριξα μια τουφεκιά αλλά ήταν αρσενικό 🙂 Τα πουλιά ήταν παχιά και σχετικά νευρικά. Μπορεί να περνούσες από πάνω τους και να μην σηκωνόταν αλλά με το που έκαναν τα σκυλιά φέρμα, σηκωνόταν αμέσως…

    Στα αξιοσημείωτα:

    1) Υποθέτω πως είναι από το καινούριο κοντάκι αλλά και τα 7 ήταν μπαμ και κάτω. Δεν παρατήσρησα τώρα αλλά αυτό συμβαίνει σχεδόν πάντα από την αρχή της σαιζόν.

    2) Δύο φορές ήρθε μια αγέλη από καμιά δεκαριά τσομπανόσκυλα απειλητικά προς εμένα και τα σκυλιά μου. Ευτυχώς κουβαλάω πάντα λεπτά σχοινάκια και πρόλαβα να τα δέσω. Και τις δυο φορές έφυγαν με τις φωνές μου (βράχνιασα κιόλας). Συμπέρασμα να κουβαλάτε μαζί σας οδηγό ή κάποιο σχοινάκι για κάθε ενδεχόμενο…

    3) Όπως έγραψα στην αρχή έφτασα νωρίς και ήμουν ολομόναχος στην περιοχή. Κατά τις 17:30 μόλις τελείωσα, έβγαλα τις φωτό και έβαλα τα σκυλιά μέσα, έρχεται ένα αυτοκίνητο και παρκάρει ακριβώς 5 μέτρα πίσω από το δικό μου. Κατεβαίνει ο τύπος, ανοίγει το πορτ-μπακάζ κατεβάζει ένα ντράτχααρ και άφησε άλλα 2 μέσα κα με ρώτησε αν ήρθα εκείνη τη στιγμή ή αν φεύγω… Μου ήρθε να του πω “δηλαδή αν είχα έρθει τώρα, εσύ θα κυνηγούσες δίπλα μου ενώ δεν υπάρχει ψυχή σε ολόκληρη την περιοχή;” αλλά όπως πάντα έδωσα τόπο στην οργή 🙂 . Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τον τρόπο που σκέφτονται μερικοί…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #464227

    Ωραίος ο Χρήστος, να σου πω τα σκυλάκια σου είναι νευρικά;την κούτα την έχουν φάει! 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #464234

    Κυνηγοί ΝΟΤΙΩΝ ΠΡΟΑΣΤΙΩΝ και όχι μόνο δεν έχετε κανένα παράπονο εεε…….;
    Χθές και σήμερα του δώσατε και κατάλαβε.

    Καλημέρα σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #464244

    Για μια ωρίτσα σήμερα λόγω υποχρεώσεων σε μια ωραία καλαμιά 8 συναντήσεις 5 στο χέρι παρέα η σκυλίτσα μου η ELENA !!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #464249

    Ωραίος ο Χρήστος, να σου πω τα σκυλάκια σου είναι νευρικά;την κούτα την έχουν φάει! :)<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Μιχάλης

    </div>

    Όχι Μιχάλη δεν είναι νευρικά. Τα ξύλα φαγώθηκαν από το κόκερ που είχα. Έφαγε την μια πλευρά και αφού χωρούσε και έβγαινε έξω, του άλλαξα πλευρά όπου την έφαγε (λιγότερο) και αυτήν… 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #464250

    Για μια ωρίτσα σήμερα λόγω υποχρεώσεων σε μια ωραία καλαμιά 8 συναντήσεις 5 στο χέρι παρέα η σκυλίτσα μου η ELENA !!!!!

    καλησπερα μου κανει εντυπωση που ακομα βρισκεται ντοπιαρικα ορτυκια εκτος αν ειναι περασμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #464251

    καλησπερα. ενημερωση κι απο εμενα σημερα χαρακας αρκετα πουλια περασμα θα ελεγα αλλα και μεγαλος κινδυνος για ατυχημα.εγω φερω ιδη σημαδι στο λαιμο απο καποιο μαλακα.11 σηκωματα 7 στη τσαντα με το φιλο μου τον τακη.δεν τον προλαβα ιδη τα μαδαγε για να τα ψησουμε στο καπακι.παραθετω 2 φωτο οπως αποθανατισουν την σημερινη ομολογουμενως ενδιαφερουσα μερα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    gkiatas στις #464254

    σημερα στην ανάβυσσο ουτε πουπουλο…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    PERPATITOS στις #464258

    Καλησπέρα σε όλους.

    Λόγω δουλειάς κυνηγώ κυρίως τις καθημερινες αλλά σήμερα αυτό που είδα δε περιγράφεται και δε βλέπω να ξαναπηγαίνω ΣΚ.

    Ήρθαν από μακρυά στη Μακεδονία να κυνηγήσουν ορτύκια, καλοδεχούμενοι, αλλά πρέπει ορισμένα πράματα να γίνονται σεβαστά.
    Παρέες με 6-7 άτομα και 10-12 σκυλιά σε βανάκια να ουρλιάζουν και να βρίζουν σε όλο το κάμπο, να κινούνται σε παράταξη και να πυροβολούν ενώ δίπλα τους υπήρχαν εργάτες, μάζευαν ελιές. Συμπεριφορά την οποία είχα να τη δω χρόνια.

    Θέλω να τονίσω ότι υπήρξαν και πολιτισμένες ομάδες 2-3 ατόμων οι οποίες έκαναν το κέφι τους, χάρηκαν τα θηράματα και τις ομορφιές της Ελλάδος. Καλοδεχούμενοι, ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΘΕΛΩ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΜΟΥ.

    Το κυνήγι είναι άθλημα, δεν είναι κανένας καλύτερος κυνηγός από τον άλλο αν πάρει 1-2 ορτύκια παραπάνω.
    Άλλωστε φαντάζομαι ότι κανείς από αυτούς δε κυνηγά για να εξασφαλίσει το κρέας της οικογένειάς του από τα ορτύκια!!!!

    ΥΓ. Είδα και θηροφυλακή μετά από πολύ καιρό!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,106 έως 6,120 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων