ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,121 έως 6,135 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Huntigo στις #464273

    Καλησπέρα σε όλους.

    Λόγω δουλειάς κυνηγώ κυρίως τις καθημερινες αλλά σήμερα αυτό που είδα δε περιγράφεται και δε βλέπω να ξαναπηγαίνω ΣΚ.

    Ήρθαν από μακρυά στη Μακεδονία να κυνηγήσουν ορτύκια, καλοδεχούμενοι, αλλά πρέπει ορισμένα πράματα να γίνονται σεβαστά.<br>
    Παρέες με 6-7 άτομα και 10-12 σκυλιά σε βανάκια να ουρλιάζουν και να βρίζουν σε όλο το κάμπο, να κινούνται σε παράταξη και να πυροβολούν ενώ δίπλα τους υπήρχαν εργάτες, μάζευαν ελιές. Συμπεριφορά την οποία είχα να τη δω χρόνια.

    Θέλω να τονίσω ότι υπήρξαν και πολιτισμένες ομάδες 2-3 ατόμων οι οποίες έκαναν το κέφι τους, χάρηκαν τα θηράματα και τις ομορφιές της Ελλάδος. Καλοδεχούμενοι, ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΘΕΛΩ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΜΟΥ.

    Το κυνήγι είναι άθλημα, δεν είναι κανένας καλύτερος κυνηγός από τον άλλο αν πάρει 1-2 ορτύκια παραπάνω.<br>
    Άλλωστε φαντάζομαι ότι κανείς από αυτούς δε κυνηγά για να εξασφαλίσει το κρέας της οικογένειάς του από τα ορτύκια!!!!

    ΥΓ. Είδα και θηροφυλακή μετά από πολύ καιρό!!!

    Εχεις σε όλα δικιο και πιστεψε με οτι ολοι αυτους θελουμε στα ΄΄μερη μας΄΄. Μόνο που διαφωνώ με την έκφραση ΄΄ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΘΕΛΩ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΜΟΥ΄΄. Δυστυχώς δεν είναι μέρη σου, εκτός και εάν μπήκαν στα χωράφια σου. Συνήθως, και μιλάω από προσωπική εμπειρία, όσοι πάνε σε ΄΄μέρη άλλων΄΄ τότε υπάρχει και ένας ντόπιος που τους έχει φέρει οπότε ένας δικός σου συντοπίτης τους θέλει στα ΄΄μέρη του/σας΄΄…
    Μου έχει τύχει προσωπικά στη Δράμα να τύχουμε σε έναν ντόπιο που έχει ενοχληθεί από κατσαπλιάδες όπως αυτοι που έτυχες εσύ και να την πέσει σε εμάς που ήμασταν οι πλέον χαλαροί, χαμογελαστοί και περισσότερο περιπατητές παρά κυνηγοί. Στη παρέα μας φυσικά και ήταν ο ντόπιος που μας ενημέρωσε ότι ΄΄πνιγόμαστε στα πουλιά, πάρτε φυσίγγια και ελάτε΄΄ και τελικά τσακώθηκαν οι 2 μεταξύ τους.. Αδερφέ, όλα τα μέρη είναι όλων και δυστυχώς μπορεί κάποιοι Ούνοι να έρθουν στα ΄΄δικά σας΄΄ και κάποιο Γότθοι συντοπίτες σου να πάνε σε ΄΄μέρη άλλων΄΄. Ο σεβασμός που πρέπει να δείχνουμε σε έναν τόπο πρέπει να είναι ο ίδιος είτε έιναι ΄΄δικός σου΄΄ είτε ΄΄δικός μου΄΄.
    Καλά κυνήγια σε όλους και χαρείτε τα!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    serafimdikastro στις #464285

    nikopolis ΚΛΕΙΩ se drasi….!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    PERPATITOS στις #464291

    Όταν κάποιος είναι φιλοξενούμενος οφείλει να σέβεται το τόπο τον οποίο επισκέπτεται.
    Αν έχει ανάγκη κάποιος να επιβεβαιωθεί ως “κυνηγός” ας πάει σε μία ρεζέρβα και να κάνει ότι νομίζει.
    Το κυνήγι και τα θηράματα είναι τοπικός πλούτος των οποίων πρέπει να χαιρόμαστε όλοι…..
    Παντελής έλλειψη παιδείας….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #464299

    Αξίζει να παρατηρήσουμε εμείς της Αττικής κυρίως αν τώρα που τελείωσε το φεγγάρι, θα συνεχιστούν απο τα μέρη μας τα περάσματα…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #464302

    καλησπερα. ενημερωση κι απο εμενα σημερα χαρακας αρκετα πουλια περασμα θα ελεγα αλλα και μεγαλος κινδυνος για ατυχημα.εγω φερω ιδη σημαδι στο λαιμο απο καποιο μαλακα.11 σηκωματα 7 στη τσαντα με το φιλο μου τον τακη.δεν τον προλαβα ιδη τα μαδαγε για να τα ψησουμε στο καπακι.παραθετω 2 φωτο οπως αποθανατισουν την σημερινη ομολογουμενως ενδιαφερουσα μερα

    και συνεχιζεις να πηγαινεις εκει κατω…?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #464328

    Κανα νεο απο σημερα εχουμε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #464330

    Καλησπέρα συνάδελφοι, άλλη μια έξοδος σήμερα στα μπαϊρια σε χέρσα και καλαμιές τα οποία μας έδωσαν πάλι πουλάκια, 11 σηκώματα 7 στο χέρι και ένα χαμένο

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #464332

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>stefanos64 wrote:</div>
    Για μια ωρίτσα σήμερα λόγω υποχρεώσεων σε μια ωραία καλαμιά 8 συναντήσεις 5 στο χέρι παρέα η σκυλίτσα μου η ELENA !!!!!

    καλησπερα μου κανει εντυπωση που ακομα βρισκεται ντοπιαρικα ορτυκια εκτος αν ειναι περασμα

    και όμως είναι ντοπιάρικα άπαχα πουλιά ελάχιστα συναντώ περαστικά ένα ποσοστό 10% μέσα σ΄αυτά που μαδώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #464333

    ΟΚ με προλαβες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    svouras στις #464339

    Ρε παιδιά εάν βρει κανείς μαυρα γυαλιά ηλίου timberland στο χαρακα ας ενημερώσει. Εψαχνα σήμερα να βρω ένα ορτύκι σε ένα θαμνο και αφού τα έβγαλα για να βλέπω καλύτερα μέσα στο θάμνο μετά ξέχασα να τα πάρω! Το κατάλαβα όταν γύρισα σπίτι..
    Ευχαριστώ και sorry για το ελαφρώς off topic!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    XRISTOS hunter στις #464351

    βρεθηκαν γυαλια timberland στην περιοχη χαρακα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    XRISTOS hunter στις #464352

    μαζι με ενα ορτυκι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    pank στις #464355

    μαζι με ενα ορτυκι

    Τι εννοείς μαζί..
    Τα φορούσε?

    ΟΚ. Πλάκα κάνουμε, μακάρι να βρεθούν αν και χλωμό το βρίσκω..

    Με την ευκαιρία να πούμε πως γυαλιά με κρύσταλλα καλλίτερα να μην χρησιμοποιούνται,δεν προστατεύουν, αντιθέτως..

    Ειδικά στον Χάρακα …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    svouras στις #464364

    βρεθηκαν γυαλια timberland στην περιοχη χαρακα

    μαζι με ενα ορτυκι

    Το ορτύκι κράτα το.
    Πάντως πρέπει να σου εφτιαξα τη διαθεση με την δυνατότητα που σου έδωσα να πεις μία εξυπνάδα σε ένα φόρουμ.. Χαίρομαι για εσένα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    svouras στις #464366

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>XRISTOS hunter wrote:</div>
    μαζι με ενα ορτυκι

    Τι εννοείς μαζί..<br>
    Τα φορούσε?

    ΟΚ. Πλάκα κάνουμε, μακάρι να βρεθούν αν και χλωμό το βρίσκω..

    Με την ευκαιρία να πούμε πως γυαλιά με κρύσταλλα καλλίτερα να μην χρησιμοποιούνται,δεν προστατεύουν, αντιθέτως..

    Ειδικά στον Χάρακα …

    Φίλε μου, για τον ήλιο τα είχα γιατί είχα μία ευαισθησία και με ενοχλούσε ο ήλιος. Το ξέρω αυτό που λες και ευκαιρία που το γράφεις για να το ξερουν όσο το δυνατόν περισσότεροι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,121 έως 6,135 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων