ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,151 έως 6,165 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #464494

    Φίλε Γιάννη από Χανιά καλησπέρα. Στις 20 Σεπτεμβρίου έκανε γενικό πέρασμα στην νότια Ελλάδα γιατί και οι καιρικές συνθήκες και η ημερομηνία ήταν ιδανικές . Εδώ στην ανατολικη Κρήτη ορτύκια πέφτουν με δυνατό βοριά και καθαρό καιρό στην ανατολική Ελλάδα ώστε να μπορούν να ταξιδεύουν. Μεγάλο ρόλο παίζει ο καιρός σε Βουλγαρία και Θράκη για να μπορούν να ξεκινήσουν το ταξίδι τους. Αν πέσουν πουλιά στα παράλια Αλεξάνδρουπολης σε Λέσβο και Χίο ξέρω ότι το επόμενο πρωι θα είναι εδω. Αντίθετα στα Χανιά τα πουλιά προέρχονται από διαφορετικό αεροδιάδρομο πιθανόν φτάνουν εκεί μέσω ανατολικής Πελοποννήσου (Κυθήρων,Κρανιδίου) ίσως και Μάνης. Αυτά συμπεραίνω από προσωπικές παρατηρήσεις 15 ετών στην συγκεκριμένη περιοχή αλλά δεν είμαι και ειδικός….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464501

    Φίλε Γιάννη από Χανιά καλησπέρα. Στις 20 Σεπτεμβρίου έκανε γενικό πέρασμα στην νότια Ελλάδα γιατί και οι καιρικές συνθήκες και η ημερομηνία ήταν ιδανικές . Εδώ στην ανατολικη Κρήτη ορτύκια πέφτουν με δυνατό βοριά και καθαρό καιρό στην ανατολική Ελλάδα ώστε να μπορούν να ταξιδεύουν. Μεγάλο ρόλο παίζει ο καιρός σε Βουλγαρία και Θράκη για να μπορούν να ξεκινήσουν το ταξίδι τους. Αν πέσουν πουλιά στα παράλια Αλεξάνδρουπολης σε Λέσβο και Χίο ξέρω ότι το επόμενο πρωι θα είναι εδω. Αντίθετα στα Χανιά τα πουλιά προέρχονται από διαφορετικό αεροδιάδρομο πιθανόν φτάνουν εκεί μέσω ανατολικής Πελοποννήσου (Κυθήρων,Κρανιδίου) ίσως και Μάνης. Αυτά συμπεραίνω από προσωπικές παρατηρήσεις 15 ετών στην συγκεκριμένη περιοχή αλλά δεν είμαι και ειδικός….

    Γεια σου Κώστα! Πολυ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις! Θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτά που λες! Όπως βλέπω τον καιρο σήμερα το βράδυ έχω μπερδευτεί δεν ξερω αν πρεπει να πάω αύριο..πολυ θα με ενδιαφέρε η γνώμη σου για αύριο όπως βλεπεις τον καιρο στην Ελλάδα το βράδυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    74
    Georant στις #464502

    Καλησπέρα σε όλους είμαι και εγώ ένας νέος κυνηγός θα ήθελα τα φώτα,ενός έμπειρου κυνηγού ,όσο αφορά τα περάσματα ορτυκιών στη βόρεια Ελλάδα για τις επόμενες μέρες…? Ευχαριστω εκ των προτέρων!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #464506

    Απογευματινό σήμερα μετά από εργασίες στο σπίτι και για μια ωρίτσα σε υψίπεδα όπου το χειμώνα κυνηγάω και Μπεκάτσα 8 σηκώματα 6 στο χέρι

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #464512

    Φίλε Γιάννη από τα γραφικά Χανιά μακάρι να μπορούσα να προβλέψω ποτε θα κάνει το πέρασμα. Γνωρίζω πανω κατω ποτέ υπαρχει μεγάλη πιθανότητα να περάσουν αλλά αυτό δεν έιναι δεδομένο ειδικά τώρα με τους κράχτες που τα πουλιά κόβονται, αποπροσανατολιζονται και ενώ τα περιμένουμε αυτά κατεβαίνουν σε άσχετα μέρη όπως είπε κι ο φίλος παραπάνω για τη Μάνη. Πάντως γενικά το πέρασμα κυρίως θα γίνει με Β, ΒΑ η ΒΔ άνεμο από 5 μποφόρ και άνω , με καθαρό καιρό όχι μόνο εκεί που τα περιμένεις αλλά και εκεί που ξεκινούν. Πονηρές οι μέρες αμέσως μετά από μια κακοκαιρία που περνάει από τη χώρα και λιγότερο όταν η κακοκαιρία πλησιάζει. Το θέμα είναι τεράστιο και δεν αναλύεται εύκολα, ούτε μπορώ να σου προτείνω να κάνεις χιλιόμετρα μήπως πετύχεις ένα πέρασμα. Ας πούμε αύριο οι συνθήκες είναι μέτριες καθώς εν χαμηλό πλησιάζει από τα δυτικά και θα χαλάσει για ένα τριήμερο τον καιρο . Από Κυριακή και κυρίως Δευτέρα οι συνθήκες είναι αρκετά ευνοϊκές. Κάποιες φορές βέβαια τα πουλιά περνούν και με κακές συνθήκες όμως αυτή είναι και η μαγεία των περασμάτων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464513

    Κώστα σε ευχαριστώ που απαντήσες! Πάντα ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις! Αν ποτε σε βγάλει ο δρόμος στα Χανια θα χαρώ αν θες και εσύ να κεράσω ενα καφέ η και κρασί αν τύχει! Θα σου στείλω p.m το τηλέφωνο μου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #464518

    Καλησπερα σε ολους.Για να πω κατι και εγω πανω σε αυτα που διαβαζω,τα περασματα ειναι απροβλεπτα,εκτος απο καποια πραγματα που δεν αλλαζουν π.χ τα πουλια δεν θα σηκωθουν με βροχη,δεν θα περασουν θαλασσα με κοντρα ανεμο.απο εκει και υστερα ολα γινονται.Στο Κρανιδι φετος εχουν πιασει περαστικα τρυγονια και εχουν μεινει εκει απο της 10 του μηνος,και να πεις οτι πεσανε στα λιοσπορα,οχι, αγκαθοσπορο τρωνε.Απιστευτο 12 μερες και μενουν ακομα πισω,και συκοφαδες το ιδιο.
    Το ποσο γενικο θα ειναι το περασμα εξαρταται απο τον αριθμο των πουλιων που θα κατεβουν.Οσο περισσοτερα ειναι τοσο πιο πολυ απλωνουν,τοσο πιο πολυ βαθος εχει το περασμα στη διαρκεια των 2 ημερων.Παντως και περισυ που ειχε ορτυκακια δεν ειδαμε τα περασματα με πουλια παντου.Ακομα και στα μερη που ειχε καποια μερα πουλια δεν ειχε παντου.Οι Β.Α ανεμοι ευνοουν την ανατολικη Ελλαδα αλλα το κυριο περασμα θα πεσει σε ενα μερος οχι παντου,πουλια ομως θα δουν ολοι.Τελος να πω οτι εγω πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερο να τυχει σεζον που να εχει λιγα πουλια σχεδον καθε μερα οπως γινοταν παλια παρα να περιμενεις να σου κατσει το μεγαλο περασμα μια φορα τη σεζον, που πουλια, σκυλια, κυνηγοι, γινονται μαλλια κουβαρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #464530

    Γιάννη τα Χανιά είναι η αγαπημένη μου πόλη κι όποτε ξανακατεβω ευχαρίστως να βρεθούμε. Αν βρεις σε βιβλιοπωλείο το βιβλίο του Κ. Αμπατζόγλου “Οι καιροί και το κυνήγι” πάρτο να το διαβάσεις είναι πολύ καλό. Φίλε Χρήστο συμφωνω σε αρκετά από αυτά που λες. Τα πουλιά των περασμάτων του Σεπτεμβρίου χρησιμοποιουν την χώρα μας ως σταθμό ξεκούρασης και πολλά σημεία της ηπειρωτικής Ελλάδας για ανεφοδιασμό τροφής ή νερού. Οταν μιλάμε όμως για νησιά του αιγαιου, ακρωτήρια και γενικά αφιλόξενους τόπους που δεν έχουν να τους προσφέρουν τίποτα άλλο πέρα από ξεκούραση ,τα πουλιά εφόσον ευνοεί ο καιρός φεύγουν όλα το επόμενο βράδυ. Σε αυτά τα μέρη τα οποια κυνηγώ κι εγώ οι μέρες που δεν έχει φτερό είναι οι περισσότερες. Στα μέρη σου δεν έχω κυνηγήσει ποτε ορτυκοτρυγονα γνωρίζω όμως από παλιούς κυνηγούς ότι γίνονταν μεγάλα περάσματα κυρίως τρυγονιων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    loumos στις #464548

    Λαυριο νεκρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    pank στις #464551

    Λαυριο νεκρα

    Επιβεβαιώνω !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #464576

    Αντιγραφη απο ΠΑΝ-ΘΗΡΑΣ….

    Από τις αρχές της δεκαετίας του ’70 παρατηρήθηκε μείωση στον παγκόσμιο πληθυσμό του ευρωπαικου ορτυκιου, με αποτέλεσμα να συμπεριληφθεί σε διάφορες διεθνείς συμβάσεις…Αυτή η μείωση των πληθυσμών του Ευρωπαϊκού ορτυκιού,οδήγησε πολλές χώρες, όπως είναι η γαλλία, η Ισπανία, η Ιταλία, η Ελλάδα κ.α. σε απελευθερώσεις Ιαπωνικών ορτυκιών με στόχο τον εμπλουτισμό των βιοτόπων με θήραμα και την αύξηση της κυνηγετικής κάρπωσης.Το Ιαπωνικό ορτύκι βρίσκεται σε άγρια κατάσταση στην κεντρική Ασία, αλλά είναι γνωστό στην Ευρώπη καθώς εκτρέφεται σχετικά εύκολα,αναπτύσσεται γρήγορα και αποδίδει μεγάλη παραγωγή.Θεωρείται ένα από τα πιο γρήγορα αναπτυσσόμενα πουλιά στον κόσμο.

    Ενθαρρυντικό είναι το στοιχείο που προέκυψε από έρευνα σε εκτρεφόμενα ορτύκια ότι τα Ευρωπαϊκά θηλυκά άτομα δεν έδειχναν ιδιαίτερη προτίμηση στο κάλεσμα των Ιαπωνικών ή των υβριδίων, παρά μόνο σε αυτό των Ευρωπαϊκών αρσενικών (Deregnaucourt and Guyomarc’h 2003)
    ενώ δυστυχώς το αντίθετο φαινόμενο, δηλαδή το Ιαπωνικό θηλυκό να προσελκύει το Ευρωπαϊκό αρσενικό, έχει παρατηρηθεί σε πολλές περιπτώσεις.
    Επίσης τα υβρίδια μπορούν να παράγουν ήχους παρόμοιους με αυτούς των Ευρωπαϊκών και Ιαπωνικών ορτυκιών (Deregnaucourt et al. 2005 a). Ωστόσο σε έρευνα που πραγματοποιήθηκε στη γαλλία, βρέθηκε ότι είναι εύκολη και αρκετά συχνή η παραγωγή υβριδίων σε φυσικούς πληθυσμούς, με γόνιμους απογόνους οι οποίοι
    δεν διαφέρουν σε τίποτα με αυτούς των Ευρωπαϊκών ορτυκιών (Deregnaucourt etal. 2002) κάτι το οποίο πρέπει να μας ανησυχεί ιδιαίτερα και να προβληματίζει τους
    διαχειριστές για το μέλλον της διατήρησης του Ευρωπαϊκού ορτυκιού.

    Άλλη μια σημαντική διαπίστωση που προέκυψε από έρευνες είναι ότι τα υβρίδια δεν παρουσιάζουν ισχυρές τάσεις για μετανάστευση, όπως παρατηρείται στους άγριους πληθυσμούς. Με τον τρόπο αυτό και έχοντας υπόψη ότι τα υβρίδια ωριμάζουν σεξουαλικά πιο γρήγορα και αναπαράγονται νωρίτερα από τα μεταναστευτικά, που
    φτάνουν αργότερα στις περιοχές αναπαραγωγής, αποκτούν σημαντικό πλεονέκτημα για την εξάπλωση τους και για τον εκτοπισμό των άγριων πληθυσμών (Deregnaucourt
    et al. 2005 b)
    Υβρίδια(Ιαπωνικων με Ευρωπαικων)σε άγρια μορφή έχουν βρεθεί στην Ισπανία, αλλά σε περιορισμένους αριθμούς (<5%) και μετά από μακροχρόνιες μελέτες (Puigcerver et al 2007), όπως επίσης στην Ιταλία και στη Σενεγάλη (Barilani et al 2005).

    Τα αποτελέσματα των λανθασμένων πρακτικών που ακολουθεί ο άνθρωπος κατά καιρούς θα είναι ορατά σε μερικά χρόνια και ίσως
    τότε η κατάσταση να είναι μη αναστρέψιμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #464585

    Σημερα, το μεγαλυτερο φετινο περασμα ορτυκιων στις νοτιες κυκλαδες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    288
    maik benelli στις #464588

    Σημερα, το μεγαλυτερο φετινο περασμα ορτυκιων στις νοτιες κυκλαδες.

    απο λεγρενα εμαθε καποιος εαν ειχε κατι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #464594

    Καλό πέρασμα σήμερα στην ΑΤΤΙΚΗ.
    Αλλού περισσότερα,αλλού λιγότερα όλοι ανταμείφθηκαν.
    Χάρακα-Λεγρενά είχε αρκετά ορτυκάκια.
    Τρυγόνια λίγα.

    Καλημέρα σε όλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #464598

    Καλό πέρασμα σήμερα και στην νοτιοανατολική Κρήτη. Τα πουλιά πρόβλεψαν την επερχόμενη κακοκαιρία και προτίμησαν να ταξιδέψουν παρα να την υποστούν. Βλέποντας το βραδινό καιρο με την άπνοια και την υγρασία πήρα λίγα φυσίγγια μαζί μου κι αν βάλεις και την πρωινή αστοχία,αναγκάστηκα 8 η ώρα να ξαναγυρίσω στο αυτοκίνητο για να φτάσω στις 9:30 στο όριο. Είδαμε αρκετές φερμες και συναινέσεις ωραία ήταν!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,151 έως 6,165 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων