ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,196 έως 6,210 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #464781

    Καλησπέρα σας μην έχετε άγχος θα μας τιμήσουν τα ορτύκια και μάλιστα πλουσιοπάροχα, έξαλλου μέχρι στιγμής αυτό έχουν δείξει και ειδικότερα την παρασκευή που μας πέρασε θα έλεγα ότι ήταν το πρώτο καλό πέρασμα. Όχι απλα το όριο αλλά ανά φερμα σηκωνοντουσαν 4 και 5 μαζί .. ένας κακός χαμός γινόταν όπου και να πήγαινες σήκωνες ορτύκια. Δεν ξέρω να σας πω για άλλες περιοχές αλλά εδώ που τα κυνηγώ εγώ ( Λαυρεωτική ) έχω συνάντηση περάσματα τα τελευταία 23 χρόνια παρα πολύ μεγαλαααααααααααα τον Οκτώβριο που θα έλεγα τύφλα να έχουν τα πρώτα περάσματα του Σεπτεμβρίου 6..11.. 14..22 και (28 .. μέχρι τσίχλες τουρλια νεροκοτακια και φασσες είχε εκείνη την ημέρα ) του οκτωβρη έχουν γίνει πολύ καλά περάσματα .. ειδικότερα σε χαμηλά σημεία ( μύτες) που βλέπουν θάλασσα . με φεγγάρι στα λίγο ντυμένα μέρη και χωρείς φεγγάρι πάνω στης ξερές που γυαλίζουν(πέτρες) , με καθαρό βοριά και βορειοανατολικό κοντά στα 5.6 μποφόρ… από όσο ξέρω τα πουλιά όταν μεταναστεύουν πιάνουν της θερμές μάζες αέρα ώστε να ταξιδεύουν πολύ πιο ξεκούραστα και με πολλά χιλιόμετρα. Στα δε μέρη που πιάνουν αυτό έχει να κάνει με τα μαγνητικά πεδία της γης.. έτσι επιλέγουν το μέρος που θα ξεκουραστούν η θα παραμείνουν για αρκετό διάστημα… εν κατακλείδι θα έλεγα ότι τα 100 με 120 χιλ την ώρα είναι ένα επιτρεπτό όριο ταχύτητας μεταναστεύσεως.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464782

    Καλησπέρα σας μην έχετε άγχος θα μας τιμήσουν τα ορτύκια και μάλιστα πλουσιοπάροχα, έξαλλου μέχρι στιγμής αυτό έχουν δείξει και ειδικότερα την παρασκευή που μας πέρασε θα έλεγα ότι ήταν το πρώτο καλό πέρασμα. Όχι απλα το όριο αλλά ανά φερμα σηκωνοντουσαν 4 και 5 μαζί .. ένας κακός χαμός γινόταν όπου και να πήγαινες σήκωνες ορτύκια. Δεν ξέρω να σας πω για άλλες περιοχές αλλά εδώ που τα κυνηγώ εγώ ( Λαυρεωτική ) έχω συνάντηση περάσματα τα τελευταία 23 χρόνια παρα πολύ μεγαλαααααααααααα τον Οκτώβριο που θα έλεγα τύφλα να έχουν τα πρώτα περάσματα του Σεπτεμβρίου 6..11.. 14..22 και (28 .. μέχρι τσίχλες τουρλια νεροκοτακια και φασσες είχε εκείνη την ημέρα ) του οκτωβρη έχουν γίνει πολύ καλά περάσματα .. ειδικότερα σε χαμηλά σημεία ( μύτες) που βλέπουν θάλασσα . με φεγγάρι στα λίγο ντυμένα μέρη και χωρείς φεγγάρι πάνω στης ξερές που γυαλίζουν(πέτρες) , με καθαρό βοριά και βορειοανατολικό κοντά στα 5.6 μποφόρ… από όσο ξέρω τα πουλιά όταν μεταναστεύουν πιάνουν της θερμές μάζες αέρα ώστε να ταξιδεύουν πολύ πιο ξεκούραστα και με πολλά χιλιόμετρα. Στα δε μέρη που πιάνουν αυτό έχει να κάνει με τα μαγνητικά πεδία της γης.. έτσι επιλέγουν το μέρος που θα ξεκουραστούν η θα παραμείνουν για αρκετό διάστημα… εν κατακλείδι θα έλεγα ότι τα 100 με 120 χιλ την ώρα είναι ένα επιτρεπτό όριο ταχύτητας μεταναστεύσεως.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>

    Κapna ενδιαφέρουσες οι επισημάνσεις σου! Πάντως εντυπωσιακό τα 100-120 χίλιομετρα που λες οτι ειναι η ταχύτητα μετανάστευσης! Εγω νόμιζα πολυ λίγοτερο για το ορτύκι που εχει μικρά φτερά μια μικρή ουρά..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #464783

    Κapna ενδιαφέρουσες οι επισημάνσεις σου! Πάντως εντυπωσιακό τα 100-120 χίλιομετρα που λες οτι ειναι η ταχύτητα μετανάστευσης! Εγω νόμιζα πολυ λίγοτερο για το ορτύκι που εχει μικρά φτερά μια μικρή ουρά..

    Γιάννη το μόνο πουλί που δεν παίρνει χαμπάρι με του άνεμους είναι φασσα … λόγο ουράς.. όλα τα αλλά το θέλουν το βοριαδάκι τους .. για να κατέβουν … πιστεύω ότι η διάφορα του ορτυκιού με το τρυγόνι ειδικότερα μέσα στη θάλασσα είναι ότι τα ορτύκια πολλές φορες πετούν πολύ κοντά στην θάλασσα … χάνονται πολλά κοπάδια με αιφνίδιες μεταβολές του καιρού και ανέμου… έχω φιλαράκια που είναι στο πολεμικό ναυτικό και μου έχουν πει αρκετές ιστορίες με κοπάδια ορτυκιών που πιάνουν επάνω στα καράβια για να ξεκουραστούν… απίθανο αλλά άκρως αληθινό .. εγώ προσωπικά έχω δει τρεις φορές στο χάραμα να πιάνουν ορτύκια ερχόμενα μέσα από την θάλασσα (ένα με το κυμα) σε σχήμα μπάλας και με το που φτάσουν στην στεριά απλώνουν και πέφτουν πρώτα τα πίσω πουλιά και μετά η μύτη τελευταία .. έτσι απλώνουν τα ορτύκια .. για αυτό πολλές φόρες τα βρίσκουμε ένα πίσω από το άλλο σε απόσταση ..αλλά στην ιδία ευθεία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464784

    Λοιπόν σε αυτο που λες έχω και εγω περιστατικό! Ταξίδευε η μάνα μου Αθήνα- Χανια με το καράβι..Τέτοια εποχή πανω – κάτω.εβρεχε πολυ …μου είπε οτι το βράδυ όπως ταξιδευαν έπεσαν πανω στο καράβι πολλά πουλιά..βγήκαν εξω και τα έπιαναν με τα χέρια!!! Ήταν ορτυκια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #464787

    Όσο περνούν η μέρες τα ορτύκια προτιμούν να πιάνουν σε χαμηλά μέρη .. ανατολικά μπάτσα… μέρη που βλέπουν μόνο θάλασσα.. όχι κορφες… ειδικά τα απογεύματα έχει παρατηρηθεί ότι όσα πουλιά έχουν επιβίωση μαζεύονται και βλέπουν σε μέρη όπου θα ταξιδέψουν… νοτιοδυτικά μπατσα… μου έχει τύχει πολλές φόρες και σε σταροχωραφα..(Τσουμπες..βουναλακια) αλλά και σε νησιώτικα μέρη τα απογεύματα να ψαχνό σε νοτιοδυτικά μέρη και να σηκώνω πολλά πουλιά σε σχέση με άλλους που ψάχνουν στα ιδία πρωινά μέρη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #464789

    Γιάννη με πρόλαβε ο Γιώργος με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα. Έχει ακόμα πίσω πουλιά και είναι νωρίς ακόμα. Θα τα ευχαριστηθούν όσοι επιμένουν!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #464792

    Ωραίες ιστορίες !! το θέμα είναι πότε θα έρθουν… και ας μην τα πιάνουμε με το “χέρι”!!

    Αναφορικά με την Λαυρεωτική… στην οποία κυνηγάω και εγώ αυτό που παρατηρώ είναι ότι έχουμε γεμίσει δεκαοχτρούρες…περιστέρια και καρακάξες!! με τέτοιους πλυθησμούς δεν νομίζω ότι θα δούμε κάτι άλλο σε σημαντικούς αριθμούς. Πριν κανα 2 εβδομάδες είχε ορτύκια στον Χάρακα…αλλά μιλάμε κατά κύριο λόγο 3 πουλιά κάρπωση ανα παρέα!!

    Επίσης οφείλω να πω και 2 ακόμα πράγματα…..1ον είναι πολύ θετικό ότι παρόλο του μεγάλου αριθμού σκύλων και κυνηγών…είδα πολλά γιλέκα…και πολύ σωστές συμπεριφορές…..2ον…. ρίχνουμε που ρίχνουμε λίγες τουφεκίες στην Αττική…. ΑΣ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ τους κάλυκες μας μετά!! πραγματικά είναι απίστευτα άσχημη εικόνα οι 100δες κάλυκες να σκουριάζουν και να σαπίζουν αριστερά και δεξιά…. στην τελική πάλι εμείς θα κυνηγήσουμε σε αυτούς τους τόπους…ας τους κρατάμε καθαρούς!!

    Εύχομαι αυτό που λέει ο φίλος (για μεγάλα περάσματα τομ Οκτώβρη) να επιβεβαιωθεί…γιατί με βλέπω να κατεβαίνω Μεσσήνια για λαγό ή γουρούνι!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #464794

    Φιλέ μου πάντα έκανε μεγάλα περάσματα τον Οκτώβριο στην ευρεία περιοχή της Λαυρεωτικής .. σε αλλά μέρη πιο πολλά σε αλλά πιο λίγα το θέμα είναι να τα πετυχεις … αν πας κάθε μέρα η έστω σε πολύ πονηρές ημέρες δεν υπαρχή περίπτωση να μην τα πετυχεις … όσο για τον χάρακα … ούτε κουβέντα … έξαλλου Λαυρεωτική δεν είναι μόνο ο χάρακας.. πιστεύω ότι υπάρχουν ανώτερα μέρη από τον χάρακα στην περιοχή ώστε και το κέφι σου να κάνεις και χωρείς πολλά πολλά παρατράγουδα … Δεν είναι τυχαίο που η Λαυρεωτική συγκαταλέγεται σε έναν από τους μεγαλύτερους μεταναστευτικούς διάδρομους αποδημητικών πουλιών… πραγματικά δεν θυμάμαι ποσα ειδή μεταναστευτικών πουλιών απαντούν στην περιοχή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #464795

    έξαλλου Λαυρεωτική δεν είναι μόνο ο χάρακας.. πιστεύω ότι υπάρχουν ανώτερα μέρη από τον χάρακα στην περιοχή ώστε και το κέφι σου να κάνεις και χωρείς πολλά πολλά παρατράγουδα …

    Αυτό που γράφεις είναι πολύ σωστό!! θέλει το ψάξιμο του βέβαια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #464801

    Αυτό που γράφεις είναι πολύ σωστό!! θέλει το ψάξιμο του βέβαια!!

    Φιλέ μου δεν πάω για Εκατόμβες … γουστάρω αλλά και απαιτώ να κυνηγώ χωρείς να μου τα ζαλίζουν αλλά και με περίσσια ασφάλεια δεν ενόχλησα πότε κανέναν αλλά και δεν θέλω να μου τα κάνουν κουδούνια … ορδές από νουμερακιδες τους έχω κάνει περά εδώ και αρκετά χρονια … ΕΓΩ γουστάρω να βλέπω τα Σέττερ μου να είναι ένα με το χώμα και να ανεβάζουν την αναθυμίαση από το πουλί… αυτά γουστάρω Εγω,…. τα αλλά τα αφήνω στους άλλους που έχουν υπαρξιακά προβλήματα και μέσο τον πολλών θηραμάτων εξυψώνουν το μηδενικό τους ΕΓΩ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #464803

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Αλέξης wrote:</div>
    Αυτό που γράφεις είναι πολύ σωστό!! θέλει το ψάξιμο του βέβαια!!

    Φιλέ μου δεν πάω για Εκατόμβες … γουστάρω αλλά και απαιτώ να κυνηγώ χωρείς να μου τα ζαλίζουν αλλά και με περίσσια ασφάλεια δεν ενόχλησα πότε κανέναν αλλά και δεν θέλω να μου τα κάνουν κουδούνια … ορδές από νουμερακιδες τους έχω κάνει περά εδώ και αρκετά χρονια … ΕΓΩ γουστάρω να βλέπω τα Σέττερ μου να είναι ένα με το χώμα και να ανεβάζουν την αναθυμίαση από το πουλί… αυτά γουστάρω Εγω,…. τα αλλά τα αφήνω στους άλλους που έχουν υπαρξιακά προβλήματα και μέσο τον πολλών θηραμάτων εξυψώνουν το μηδενικό τους ΕΓΩ.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>

    Εγώ είμαι λίγο πιο “ρομαντικός” από εσένα…γουστάρω όσα γουστάρεις…σύν ένα πράγμα….να κυνηγώ χωρίς κυνηγετικό σκύλο!! (έχω απλά παρέα μου ενα μπίγκλ, τον Έκτωρα ο οποίος δεν έχει μάθει να κυνηγά…απλά περπατάει δίπλα μου και μου κάνει παρέα) το θέμα όμως είναι ΟΡΤΥΚΙΑ… μην το κάνουμε κορδέλες!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #464804

    Έτσι είναι, όπως τα λέει ο Γιώργος. Εξάλλου η Αττική είναι ένας απέραντος κυνηγότοπος. Ποιος μπορεί να ξεχάσει τη μύτη της Βάρης που βλέπει το Καβούρι – πάνω από την Πυροσβεστική – πριν απαγορευτεί; Από τα μέσα Σεπτεμβρίου και όλο τον Οκτώβρη σχεδόν κάθε μέρα συκώναμε τα ορτυκάκια μας. Πολλά ή λίγα δεν είχε σημασία…το κέφι μας το κάναμε! Τα καταπάτησαν και τα μάντρωσαν όλα!! Όσο για λαγούς, όποιος δεν κυνήγησε στην περιοχή δεν μπορεί ούτε να το φανταστεί…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    γυπας1973 στις #464805

    παιδια συγνωμη αλλα μας κουραζεται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Salonikios στις #464810

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Αλέξης wrote:</div>
    Αυτό που γράφεις είναι πολύ σωστό!! θέλει το ψάξιμο του βέβαια!!

    Φιλέ μου δεν πάω για Εκατόμβες … γουστάρω αλλά και απαιτώ να κυνηγώ χωρείς να μου τα ζαλίζουν αλλά και με περίσσια ασφάλεια δεν ενόχλησα πότε κανέναν αλλά και δεν θέλω να μου τα κάνουν κουδούνια … ορδές από νουμερακιδες τους έχω κάνει περά εδώ και αρκετά χρονια … ΕΓΩ γουστάρω να βλέπω τα Σέττερ μου να είναι ένα με το χώμα και να ανεβάζουν την αναθυμίαση από το πουλί… αυτά γουστάρω Εγω,…. τα αλλά τα αφήνω στους άλλους που έχουν υπαρξιακά προβλήματα και μέσο τον πολλών θηραμάτων εξυψώνουν το μηδενικό τους ΕΓΩ.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Η σοφία είναι γνώση και, η σωστή της χρήση…δύναμη!

    </div>Ενα λεπτό, αυτή η γενικότητα που γράφεις, είναι λάθος,εάν κάποιος μένει στην επαρχία κοντά σε μεγάλους κυνηγότοπους και μπορεί και κυνηγάει τακτικά και νόμιμα ,με τα σκυλάκια του και όχι με μηχανάκια και τύχει να κάνει τη σεζόν πολύ καλά νούμερα στα ορτύκια,σημαίνει για σένα οτι έχει υπαρξιακό πρόβλημα και εξυψώνει το εγώ του?Οχι φίλε είναι ΜΑΓΚΙΑ του και όλοι θα ήθελαν να είναι σαν κι αυτόν.Εάν όμως εννοείς τους κυνηγούληδες που πάνε Βουλγαρία-Σκόπια και πληρώνουν 60-70 ευρώ την ημερήσια άδεια για να χτυπάνε με τα πόδια τα ορτύκια που κατέβασαν με τα μηχανάκια εκεί και μετά ανεβάζουν φωτό στο facebook συμφωνώ μαζί σου.Εννοείται οτι το ίδιο ισχύει και για τούς εδώ μηχανάδηκες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #464813

    Και εγω προτιμω το κυνηγι με μονη βοηθεια τα ζωντανα “μηχανακια” μου.
    Εδω το κοκκινο “μηχανακι” βγαζει ενα ορτυκι που περπαταγε πολυ :

    https://www.youtube.com/watch?v=0KES06cqi00

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,196 έως 6,210 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων