ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,286 έως 6,300 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #465939

    το ίδιο πιστεύω και εγώ και επειδή διαβάζω συνέχεια για πανσέληνο και περάσματα…
    εγώ από τα στατιστικά μου το αντίθετο βλέπω, στο σβήσιμο του φεγγαριού έχουμε καλά περάσματα….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #465940

    Διάβασα πρόσφατα σε κάποιο κυνηγετικό έντυπο,οτι στα ΒΑΛΚΑΝΙΑ έχει σταθμεύσει ένας πολύ
    μεγάλος αριθμός ΟΡΤΥΚΙΩΝ τα οποία φυσικά κάποια στιγμή θα επιχειρήσουν να περάσουν πρός
    ΑΦΡΙΚΗ.
    Δεν ξέρω κατά πόσον ευσταθεί η πληροφορία αλλά δεν χάνουμε και τίποτα να έχουμαι το νού μας.
    Τώρα από που θα περάσουν και ποιός θα είναι ο τυχερός μονο τα ΟΡΤΥΚΙΑ το ξέρουν!

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #465958

    Λουκά αυτή είναι μια απο τις ομορφιές του κυνηγιού
    η αναμονονή, η προσμονή το ψάξιμο και άλλα πολλά
    όπως τα αισθάνεται ο καθένας μας!
    Για να δούμε σήμερα τι θα γίνει με τα ορτυκάκια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #465963

    απο τον χαρακα σημερα μονο τα ορτυκια ελειπαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    288
    maik benelli στις #465964

    απο τον χαρακα σημερα μονο τα ορτυκια ελειπαν.

    Και από Μέγαρα 0 +0 =0.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #465965

    ΜΙΧΑΛΗ έχεις απόλυτο δίκιο.
    Εκτός από την κάρπωση,έχει κι άλλες πολλές ομορφιές το ΚΥΝΗΓΙ.
    Τώρα όσον αφορά τα ΟΡΤΥΚΑΚΙΑ σήμερα πήγα λίγο αργά κατά τις 7,40 και επειδή δεν άκουσα καμία
    ντουφεκιά,έπιασα ένα καλό γνωστό ΔΙΑΣΕΛΟ για καμιά ΤΣΙΧΛΑ,ΓΕΡΑΚΟΤΣΙΧΛΑ,ΦΑΣΑ έστω και
    ΑΓΡΙΟΠΕΡΙΣΤΕΡΟ αλλά δυστυχώς ούτε που τα είδα,ας ήταν κι από μακρυά!
    Αύριο πάλι!

    Καλημέρα σε όλους.

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #465966

    το ίδιο πιστεύω και εγώ και επειδή διαβάζω συνέχεια για πανσέληνο και περάσματα…
    εγώ από τα στατιστικά μου το αντίθετο βλέπω, στο σβήσιμο του φεγγαριού έχουμε καλά περάσματα….
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Μιχάλης
    Άγιος Στέφανος (Αττικής)

    </div>

    Πέστα ρε αδερφέ, έτσι είναι στην χάση του φεγγεριού αρχίζουν να ζορίζονται και κάνουν πέρασμα, όλα τα θηράματα μεταναστευτικού χαρακτήρα! Από Λευρεωτική σήμερα τα μηδενικά περίσσεψαν….ΥΓ: Είχε τσίχλες για τους λάτρεις….;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Salonikios στις #465992

    το ίδιο πιστεύω και εγώ και επειδή διαβάζω συνέχεια για πανσέληνο και περάσματα…
    εγώ από τα στατιστικά μου το αντίθετο βλέπω, στο σβήσιμο του φεγγαριού έχουμε καλά περάσματα….
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Μιχάλης
    Άγιος Στέφανος (Αττικής)

    </div>

    Πρίν 5-6 χρόνια όταν λέγαμε για πέρασμα ορτυκιών στη Χαλκιδική π.χ που κυνηγάω 20 χρόνια εννοούσαμε για όγκο πουλιών που πιάνανε τη μισή Κασσάντρα και σε ένα χωράφι σήκωνες 10 πουλιά τουλάχιστον,πάνε αυτά τα μπερεκέτια,απο τη μιά τα μηχανάκια απο την άλλη τα πρώίμα οργώματα στις καλαμιές,αλλάξανε το σκηνικό,φέτος πάλι καλά,έχει ορτυκάκια να κάνεις το κέφι του σκύλου σου,ντοπιάρικα και ταξιδιάρικα μαζί,σκάνε μύτη μέσα απο νοτιάδες,βροχές και συννεφιές,πέρα απο κάθε πρόβλεψη,αλλά σε αριθμούς σαφώς μικρότερους του παρελθόντος,όσο για τη πανσέληνο πιστεύω οτι μαζεύει τα πουλιά παραθαλάσσια,για να περνάνε τη θάλασσα με φώς και τα ορτύκια κατεβαίνουν μέχρι τέλη Νοέμβρη,αλλά δεν συναντούν κανένα γιατί όλοι είναι στη μπεκάτσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #466080

    Καλησπέρα σήμερα Κωπαiδα 3 σήκωμα τα 2 στο χέρι, ντόπια ορτυκια. Πολύ λίγες τουφέκι ες ακούστηκαν στη περιοχή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #466081

    καλησπερα

    και απο ΝΑ της λεσβου λιγα ορτυκια πολυ κυνηγοι
    0 στο σακο ισωσ αυριο κατι καλυτερο
    πολυ καλοκαιρια ομως εδω και φρεναρισε της τσίχλες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    moustakias στις #466132

    Σημερα στα Μεγαρα 1 ορτυκι και 1 αγριοπεριστερο μετα απο 11 συνεχεις εξοδους. Ορτυκια δεν ειχε καθολου. Αρκετες τσιχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #466154

    Εύβοια 3 άτομα 4 σκυλιά 1 ορτύκι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #466157

    Και εδώ στην Κομοτηνή πολύ λίγα πουλιά σε μέρος που πέφτουν τα περάσματα…
    4 πουλιά με ωραίες φέρμες:

    Υ.Γ. Αυτό που με στενοχωρεί είναι ότι εχθές το πρωί, εχθές το βράδυ που ήμουν καλεσμένος σε γάμο και σήμερα το πρωί άκουσα από διαφορετικούς φίλους κυνηγούς παράπονα για μηχανάκια τις τελευταίες ημέρες. Όλοι τους μου ανάφεραν ακριβώς τα ίδια μέρη που είχε μηχανάκια και ακριβώς τα ίδια ονόματα. Εύχομαι να είναι φήμες γιατί για τα ονόματα που ακούστηκαν είναι πασίγνωστοι και ευυπόληπτοι άνθρωποι στην τοπική (και όχι μόνο) κυνηγετική (και όχι μόνο) κοινωνία…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #466237

    Μια φωτογραφία από την 1η Οκτωβρίου που πήγα για πέρδικες και κατέληξα στο σπίτι με αυτά τα ορτύκια της φωτογραφίας. Από τότε, δηλαδή 13 συνεχείς μέρες, έχω σηκώσει δυο ορτύκια και μόνο στη Λαυρετωτική….

    Από την Β. Ελλάδα μαθαίνω πως στη Χαλκιδική έχει πουλιά και λογικά με τόσες καλοκαιρίες που κάνει (προγνώσεις λένε ακόμη και για 30-32 βαθμούς τοπικά σε ορισμένες περιοχές), θα κάτσουν εκεί! Μια χαρά είναι στους κάμπους. Επίσης στον Θεσσαλικό και εκεί παίζουν ορισμένα ορτύκια σε καλούς αριθμούς. Αυτά μαθαίνω από πληροφορίες που παίρνω, άλλοι κυνηγοί εδώ μέσα μπορεί να με διαψεύσουν τι να πω; Όμως αν όλα αυτά ισχύουν τότε παραδοσιακό πέρασμα μέσα στον Οκτώβρη, πότε θα κάνει ρε γαμώτο;;;; Ήδη έπρεπε να είχε δώσει ένα δείγμα και εδώ στην Αττική με βάση τα δικά μου στατιστικά.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #466299

    Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα και την Παρασκευή είχε πουλιά στο ανατολικά Λασιθίου. Την Παρασκευή κάναμε 10 ορτύκια μαζί με τον πατέρα μου ενώ πέρασαν κι αρκετά μικροπουλα αλλά και παρυδατια. Σήμερα μόνος του ο πατέρας μου σήκωσε 12 και πήρε 8 πουλιά. Η χρονιά για την περιοχή είναι πολύ καλή στα ορτύκια καθώς δεν υπήρξε μέρα από τις 15 Σεπτεμβρίου που να μην σηκώσουμε έστω λίγα πουλιά χωρίς όμως να έχει κάνει κάποιο δυνατό πέρασμα. Από εδω και πέρα ορτύκια τέλος και θα ασχοληθω με την νησιωτική μέχρι να κατεβούν οι μακρομυτες. Πάντως πουλιά υπάρχουν σίγουρα πίσω κι όποιος μπορεί να βγαίνει έως τέλος Οκτωβρίου αξίζει τον κόπο…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,286 έως 6,300 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων