ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,331 έως 6,345 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #468936

    Να είμαστε όλοι καλά με υγεία παν απ όλα και να χαιρόμαστε το όμορφο χόμπι μας!!!!!!
    Χθες δεν πήγα βολτούλα και ασχολήθηκα με συντήρηση οπλισμού έλυσα το παλαιό Baikal μου και ρετουσάρισα τα ξύλα έτσι για να αλλάξει και ψυχολογία, αν και μου έχει μπει η ιδέα τελευταία για αγορά καινούριου (βλέπω σούπερ ποζέ) όχι τίποτε ακριβό α για περπατητό και για τα κυνήγια μας (ορτύκι μπεκάτσα)ούτε φιγούρες ούτε μάρκες, στους 66 πόντους και λίγο ελαφρύτερο απο το δικό μου. Να φανταστείτε έχω και μία καραμπίνα Beneli mondefeltro αγοράς 1985 και δεν την μεταχειρίζομαι πλέον, γενικά δεν το έψαχνα με τα όπλα αφού με το Baikal τα σακάτεψα τα ορτυκάκια, ΕΙΔΟΜΕΝ
    Σήμερα αφού ακροάστηκα την εκπομπή πρωινές ιχνηλασίες και πίνοντας το καφεδάκι κατά τις 8 πήρα την Ελενίτσα μου (το Σεττεράκι) και περπατήσαμε στα χωράφια του κάμπου συναντώντας 9 πουλάκια και βάζοντας στο σακίδιο τα 5
    Άντε καλή βδομάδα να έχουμε


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #468957

    που πηγες Νικο στην πατρηδα της γυναικας σου ΝΟΜΗΖΩ Γερμανια εαν θυμαμαι καλα

    Νίκο καλησπέρα μάλλον με μπερδεύεις με άλλον.Καταγωγή έχω από Έβρο και λόγω δουλείας είμαι Σάμο. Ωσ αναφορά τα ορτυκάκια παίζουν την τελευταία εβδομάδα και στην Σάμο(ανατολικά)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #468958

    Και πάλι μπράβο Στέφανε.Ορισμένα μέρη πάντος ρε φίλε είνε αυτό που λέμε ευλογιμενος τόπος, αυτό είναι και ο νομός Εβρου.Αυτό είναι και ονομός Αιτολοακαρνανίας οπου έζησα για 4 χρόνια όταν είχα πάει για σπούδες και εννοήτε ότι κυνηγούσα και εκεί,είχα ευχαριστηθεί κυνήγια.Τωρα εδώ που μπλέξαμε (Αττική) :negative: πρέπει καταβάλεις χρόνο και χρήμα και να κανεις και κάμποσα χιλιόμετρα τη κατάλληλη στιγμή για να το ευχαριστηθείς λιγο.Δε βαριέσε καλά να είμαστε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #469019

    φιλος σημερα το πρωι ηταν για μπακατσα στα 800 μετρα και σηκωσε μεσα στις φτερες 2 ορτυκια :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    pemak στις #469129

    Στην λαυρεωτικη σημερα 2 σηκωματα,μια ωραια φερμα και ένα πουλι στην τσαντα.Ολα αυτά σε τριωρο κυνηγι σε ένα πολύ ομορφο τοπιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #469305

    Άλλη μια μέρα σήμερα που μας χάρισε 7 πουλάκια σε σύνολο 14 συναντήσεων καλά κριμένων στα χέρσα !!!!!
    Μαζί σήμερα Daby & Elena με μια άριστη συνεργασία!!!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #469324

    Μπράβο Στέφανε, καλή συνέχεια :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tasosz στις #469527

    Για τσίχλες περπάταγα μόνος μου την Δευτέρα,και αφού κουράστηκα βγήκα στο χωματόδρομο να γυρίσω στο αυτοκίνητο.Δεν πρόλαβα να κάνω 50 βήματα και πετάχτηκε ένα ζευγαράκι από την άκρη του δρόμου 😉 Είχα να συναντήσω ορτύκια τουλάχιστον 4 χρόνια αφού είχα απομακρυνθεί λίγο λόγω εργασίας και έλλειψης σκύλου(το κοκκεράκι μου αναπαύεται πλέον).

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #469689

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Νίκος Σάμος wrote:</div>
    που πηγες Νικο στην πατρηδα της γυναικας σου ΝΟΜΗΖΩ Γερμανια εαν θυμαμαι καλα

    Νίκο καλησπέρα μάλλον με μπερδεύεις με άλλον.Καταγωγή έχω από Έβρο και λόγω δουλείας είμαι Σάμο. Ωσ αναφορά τα ορτυκάκια παίζουν την τελευταία εβδομάδα και στην Σάμο(ανατολικά)

    NIKOΛΑ εχεις δικιο σε μπερδεψα για αλλον

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΚΩΣΤΑΣ στις #469720

    Γειά σας παιδιά,εγώ είμαι τσιχλάς και συγνώμη που παρεμβάινω στο topic σας.Γουστάρω τρελά τα ορτύκια και πηγαίνω πότε πότε με φίλους μου που έχουν σκύλο γιατί δυστυχώς εγώ στο διαμέρισμα που μένω δεν μπορώ να κρατήσω σκύλο.Βασικά γράφω εδώ γιατί με έχει εντυπωσιάσει ο συνάδελφος stefanos64 με το ήθος του και την ευγένεια του.Είχα στεναχωρηθεί που κατηγορούσαν τον άνθρωπο στο topic “απολογισμός θηραμάτων” ότι χτυπάει τα πουλιά με μηχανάκια,και ήθελα να πω να μην μασάει γιατί είναι φοβερός κυνηγός που βρίσκεται σε κυνηγετικό παράδεισο και όσοι τον ζηλεύουν να πιούν λίγο ξύδι να τους περάσει.

    φιλικά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #469751

    Ευχαριστώ φίλε Κώστα για τα καλά σου λόγια να σαι καλά και εσύ.
    τώρα για μηχανάκια….. τη να πώ, φέτος έχω υπερβεί τις 40 εξόδους, στις 12/11 η τελευταία, ας είναι καλά τα σκυλάκια μου και τα ορτυκάκια που πλήθαιναν τόσο πολύ φέτος!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #469768

    Γεια σου Στέφανε μπράβο φίλε μας ¨κρατάς¨ με τα ποστ σου :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #469770

    Το πρωι θα παμε με την παρεα να δοκιμασουμε την τυχη μας τελευταια φορα για κανενα ορτυκακι μιας και οι πληροφοριες μας για μακρομυτες δεν ειναι ενθαρυντικες ενω μεσα στην εβδομαδα που διανυουμε περασανε καποια ορτυκια.Ειδομεν. :unsure:

    Βασιλης-Κουβαρας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #469956

    Καλησπέρα φίλοι μου σήμερα 17/11 για αρχή μια βόλτα για κανα ορτυκάκι και συνέχεια λίγα μανιταράκια και ζοχάκια :bye:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #469962

    Για σου ρε Στεφανε με τα ομορφά σου.Εχω παρατηρήσει οτι πέφτει πολύ τσαλάκωμα στα πουλιά ρε φίλε, μήπως τα ντουφεκάς πολύ κοντά ,ή δουλεύεις στενά τσοκ;

    Βασιλης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,331 έως 6,345 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων