ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,406 έως 6,420 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/02/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dim83al στις #484036

    Μαθαίνω έχει πουλιά αρκετά (Για την εποχη) αλλά δύσκολα. Εγώ δυστυχώς έχω να πάω από πρόπερσι.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    kinigos-volos στις #485349

    :negative:  :negative:  :scratch: Καλησπερα κυριοι..Καποια πουλακια σηκωσαμε στον καμπο της Λαρισας τωρα που εκοψαν τα περισσοτερα σιταρια.Δεν ηταν τα αναμενομενα αλλα περιμενουμε να δουμε πως θα παει ο καιρος κ αν θα εχουμε κ χρημα για να παμε…..αναμενουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    Tom στις #485590

    Καλησπέρα κύριοι,

    Εχθές πήγα για εκπαιδευτικό στην κωπαίδα με τον σκυλάκο μου, αφού έφτασα σε ένα χωράφι με τρυφίλι (έχω ξαναπάει στο ίδιο) και ξεκίνησε ο σκύλος να ψάχνει, στην άλλη άκρη του χωραφιού εμφανίζετε με χίλια ένα pick-up καταβαίνει ένας τύπος και αρχίζει να με βρίζει άσχημα όμως για να βγώ από το χωράφι του. Εγώ δεν του μιλάω παρά μόνο αρχίζω να κινούμε προς τον δρόμο που είχα αφήσει το αμάξι μου και εκείνος συνεχίζει να βρίζει και να απειλεί ότι εάν ξαναπατήσω εκεί θα μου σπάσει το αμάξι.

    Ήμουν αρκετά χαλαρός όταν συνέβει το περιστατικό και είχα την ψυχραιμία να μην του απαντήσω, αλλά δεν είναι πάντα έτσι!

    Δυστυχώς κάποια τέτοια περιστατικά με κάνουν να αναρωτούμε έαν πρέπει να συνεχίσω το κυνήγι, γνωρίζοντας ότι θα μπορούσα άνετα σε άλλη περίπτωση να είχα πιαστεί στα χέρια και ότι άλλο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #485592

    Πολυ καλα συμπεριφερθηκες.Και εγω αυτο κανω. Τωρα, μπορει να επεσες στην περιπτωση προβληματικου ανθρωπου, μπορει ομως να εχει παθει ζημιες απο απροσεκτους συναδελφους μας και να ειναι εξαγριωμενος. Εχω δει μερικους με 3-4 σκυλια να τσαλαπατουν ψηλα τριφυλλια και δεν ειναι οτι καλυτερο. Οσον αφορα τα ορτυκια, δεν μας ειπες τι εκανες…η γνωμη μου ειναι οτι τα πουλια ειναι εμφανως λιγοτερα απο οτι ηταν περσυ τετοια εποχη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #485598

    Φιλε ΤΟΜ , επιδη καταγομαι απο αγροτικη περιοχη και οικογενια , μπορω να κατσω και να σου λεω για ωρες ιστοριες με ζημιες που προξενισαν (ασυνιδιτοι ) συναδελφοι κυνηγοι σε περιουσιες αγροτων .  Μετα και αυτοι για να ξεσπασουν τα νευρα τους την πληρωνε ο πρωτος που τυχενε μπροστα τους . Μαλλον σε κατι αναλογο ετυχες και εσυ.

    Εχουν και αυτοι τα δικια τους διοτι ορισμενοι ειναι εντελος ασυνιδιτοι .

    Καλα εκανες και κρατισες την ψυχραιμια σου γιατι σε τετοιες περιπτωσεις η ψυχραιμια ειναι η καλυτερη λυση , γιατι ο καβγας δεν ξερεις ποτε πως θα καταλιξει , ειδικα με καποιον που δεν ξερεις και τι ρολο βαραει…… ( βλεπε την περιπτωση των 5 ατυχων κυνηγων στο Αγρινιο ) δεν αξειζει να πας για το καλαμπουρι σου και να σου χαλασει το κεφι μια σκατοκατασταση……….. :yes: .

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #485762

    Συφωνώ με τους συναδέλφους! Θέλει να έχουμε μεγάλη προσοχή στον κόπο των αγροτών…πόσο μάλλον όταν μιλάμε για χωράφι με τριφύλλι! Αντίστοιχα παραδείγματα έχω συναντήσει στο μάζεμα της ελιάς.

    Μαζεύαμε ελίες πέρσι…και μας ερχόντουσαν τα σκάγια από κάτι ηλιθίους που είχαν στήσει καρτέρι στην άκρη του ελαιώνα. Δεν τους είπα τότε τίποτα…αλλά πραγματικά αν ξαναγίνει….σίγουρα θα φωνάξω τις αρχές!

    Περί ορτυκιών….εχτές σε βόλτα με την κουτάβα μου που παίζαμε απόρτ, μέσα από κάτι στάχια…σηκώθηκαν 2 ορτύκια. Έμεινα “παγωτό” γιατί δεν περίμενα να είχαν “πιάσει” τόσο κοντά στον αστικό ιστό!

    Μιλάω για την περιοχή των Καλυβιών ΝΑ Αττικής.

    Καλημέρες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #486350

    Ποιός δεν φοβάται όταν κοντά του ή και γύρω του πέφτουν τουφεκιές;

    Η καλύτερη προσέγγιση για μένα έιναι μια από καρδιάς ” Καλημέρα” στον αγρότη ή το βοσκό της περιοχής.

    Όσο παράξενος ή δύστροπος και νά΄ναι,είναι σίγουρο ότι με αυτόν τον τρόπο καρδίζουμε την “καλή” εντύπωση του,και σαφώς ότι σεβόμαστε τον κόπο του στην καλλιέργεια της γής του.

     

    Leatherman.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #486648

    ΚΑΛΗ ΕΝΑΡΞΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΥΡΙΟ ΧΩΡΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #486657

    Καλημέρα σε όλη την κυνηγετική οικογένεια !!!
    Εύχομαι σε όλη την παρέα καλή και ασφαλή σαιζόν.
    Και του χρόνου να είμαστε καλά !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #486661

    Καλή αρχή σε όλους, παιδιά, να είμαστε όλοι καλά να πηγαίνουμε.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #486670

    Μπραβο συνονοματε παντα τετοια. . Καλη σεζον σε ολους.  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #486722

    Καλησπέρα παιδιά! Αλιαρτο σήμερα απογοήτευση. ..πέσαν 8 με 10 τουφεκι ες σε όλη τη περιοχή με το ζόρι είδαμε ένα ορτυκι. ..όσους ρώτησα μια από τα ίδια δυστυχώς δεν πρέπει να έχει πουλιά η περιοχή φέτος. ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    970
    Shaolin στις #486730

    Καλησπέρα παιδιά! Αλιαρτο σήμερα απογοήτευση. ..πέσαν 8 με 10 τουφεκι ες σε όλη τη περιοχή με το ζόρι είδαμε ένα ορτυκι. ..όσους ρώτησα μια από τα ίδια δυστυχώς δεν πρέπει να έχει πουλιά η περιοχή φέτος. ..

     

    Έτσι ακριβός φίλε μου, ελάχιστες ντουφεκιές δεν είχε πουλιά.

     

    Γιάννης

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #486788

    Απο πουλια αφντα μεχρι στιγμης στα μεσο νοτια του Εβρου :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #486822

    Μπορεί τα Τρυγόνια να μην μας προτίμησαν αλλά μας αποζημίωσαν

    τα ορτυκάκια…… :good:

    Μετά από πληροφορία φίλου αγρότη τα βρήκαμε μαζεμένα σε ένα

    παλιό καλό ορτυκοτόπι στο οποίο είχαμε να πάμε κάτι χρόνια.

    Τα περισσότερα τα σηκώναμε με τα πόδια στις άκρες από τις

    καλαμιές μέσα στα βελούρια γιατί ο ΑΡΚ (σεττεράκος) μάλλον

    έπαιζε στην πρώτη φετινή έξοδο,παρά έψαχνε γιά ορτύκια.

    Τα πουλιά ήταν μεγάλα και πολλά μικρά τα οποία τα αφήναμε

    να φύγουν. Μετά από καμιά δεκαριά μέρες θα είναι κι αυτά

    ότι πρέπει.

    Τα μεγάλα πάντως ήταν τετράπαχα…. :good:

    Και να σκεφτεί κανείς ότι υποτιμήσαμε τελείως την πληροφορία

    και πήγαμε μόνο και μόνο επειδή δεν είχαμε που αλλού να πάμε… :yahoo:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,406 έως 6,420 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων