ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,066 έως 7,080 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #515186

    Mετα από πληροφορια από ένα καλο φιλο (όχι αν μπορουσε ας εκανε κι αλλιως ) κατεβηκα για μια απογευματινη βολτουλα για κανα ξακρησμενο ορτυκακι ……..!

    Δυο βγαλαμε και μας ακολουθησαν μαζι μας ……..παρεουλα ειχα τον παλικαρα μου , εκεινος εκανε και την επιλογή του μερους που κυνηγισαμε ( μακρια από την πολυκοσμια )

    Ελπιζω αυριο να παρει παλι κανας φιλος καλος και να μας πει αν πεσανε τιποτα πουλακια μπας και ξεκινεισουμε τον κουταβο……….!!!!! :yes:  :yes:

    Το ομορφο της βολτας ηταν ότι μετα από καμποσα χρονια το πρωτο το ειδα κατω και το χαζευα για κανα λεπτο μεχρι να πεταξει ενώ τα σκυλια ψάχνανε καμια 70 αρια μετρα πιο χαμηλα……….του εδωσα την ευκαιρια του να γλυτωσει αλλα που να ξεφυγει το φουκαριαρικο από την 390 ……….!!!!!!!!!!!


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #515195

    Γειά σου φίλε outlander…. Εχεις δίκιο στο – τι κυνηγάω αυτήν την εποχή στην Κωπαιδα -…… Επίσης δεν διαφωνώ ότι η ευρύτερη περιοχή της Λαυρεωτικής είναι μέσα στα 3 καλύτερα μέρη για μπασίματα ορτυκιών στην Ελλάδα….την οποία την κυνήγαγα αρκετά από το 86 έως το 94 παράλληλα με το εξοχικό…. Εχω κάνει με τον συγχωρεμένο τον Γιάννη αξέχαστα κυνήγια εκεί…. Ομως θα μου επιτρέψεις να θεωρώ το εξοχικό , μέρος που με γεμίζει και με εκφράζει περισσότερο , μέρος που έχω μεγαλώσει και εκπαιδεύσει αρκετά σκυλάκια , μέρος που πριν τους κρεατοσυλλέκτες με τους κράχτες το όριο το έπιανα σε 2 ώρες , μέρος που κυνηγάς και άλλα πουλιά …..ποιος δεν θυμάται την παγωμένη Κωπαιδα του 2002 με τις χήνες….ποιος δεν ξέρει τα ξεροβόρια του Δεκέμβρη με τα παπιά και τις μπεκάτσες και που να ψάξει….ποιος δεν ξέρει τα φασσομέρη γύρω από την Κωπαιδα ….τα κορυφαία μπεκατσομέρη και μετά μέσα για τα δεκεμβριανά ορτύκια…. Βαριέμαι να γράφω άλλο…. Γιαυτό φίλε outlander απο εδώ και πέρα στο εξοχικό και στα γειτονικά μέρη πάνε οι λίγο μεγαλύτεροι που δεν τους ενδιαφέρει αν θα βαρέσουνε 500 πουλιά….αρκεί να δω 3-4 φέρμες… Και μια πληροφορία να δώσω ….πουλιά έχει το εξοχικό…όχι όμως εκεί που ξέρεις Και επειδή τα γραφομενά μας τα διαβάζουνε χιλιάδες κόσμος δεν είναι ανάγκη να τα λέμε όλα και να τα βγάζουμε φωτό…. Τρίτη και Τετάρτη είχε πολλά πουλιά…. Φιλικά Τάσος….αν θέλεις γράψε το όνομά σου , δεν μου αρέσει να μιλάω σε αυτοκίνητο Χωρίς ίχνος παρεξήγησης , εντελώς φιλικά…

    τασο εχεις δικιο σε ολα και γω  παλιος ειμαι απ το 86 παω κυνηγι και τα χω ζησει καλα αυτα που λες αφου εχεις τις καβατζες σου ενταξει,,μη νομιζεις και γω μετα το χθεσινο μηχανακι στο χαρακα σημερα 2 σηκωσα 2 πηρα εν μεσω 50 κυνηγων ενω χθες πηραν ολοι απο 20 μεχρι 4 ο χειροτερος ηρθε και η θηροφηλακη σημερα αλλα τι να το κανεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #515196

    Καλημέρα σε όλους….

    Φίλε outlander , τα χτεσινά πουλιά που είχε στην Λαυρεωτική ήταν τα πουλιά της Τετάρτης στο εξοχικό…

    Άρα πουλιά θα έχει την Δευτέρα-Τρίτη…ο νοών νοείτο

    Εξοχικό σήμερα ….

    Ολα καλά…

    Μάλλον αύριο για κανά παπί…έχει κάμποσα

    Είδα και τα πρώτα καρτέρια για φάσσες..!!!!!

    Λουκά όχι ακόμα…δεν εθεάθη καμμία…

    Αρκετός έως πολύς ο κόσμος…

    Στο φεύγα έκατσα για ένα τσιγαράκι στα βράχια …

    Στις 15/10 έχουμε τα 9μερα για 2 κόρακες…χοχοχοχο

    Τα λέμε…

    ΥΓ…Billy πάρα πολύ δύσκολο σήμερα το ματσάκι ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #515197

    Πήγα και εγω όλο όρεξη σήμερα ελπίζοντας οτι κατι θα έχει μείνει στην Λαυρεοτικη απο χθες :yahoo: , διάλεξα ενα μέρος αρκετά πιο ήσυχο από τον Χαρακα που πιάνει λιγότερα πουλιά αλλά κυνηγάς άνετα χώρις πολύ κόσμο. Τελικά δεν βρήκα τίποτα. Να δω πως θα κάνω σκύλο το σεττερακι μου, που μου φερμαρει τα μικροπουλα και παρασέρνει και την μεγάλη μου που της κάνει συναίνεση. Φέτος για μένα είναι η χειρότερη χρόνια στο ορτυκη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #515199

    Καλησπερα σε ολλους ενα εχω ναπω οτι ο μεγαλος Αρχηγος ειχε δικιο.Σημερινο κυνηγι σηκωσα 4 και πηρα 2 τα πρωτα για φετος ελπιζω να περασατε ολοι καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #515200

    Πήγα και εγω όλο όρεξη σήμερα ελπίζοντας οτι κατι θα έχει μείνει στην Λαυρεοτικη απο χθες :yahoo: , διάλεξα ενα μέρος αρκετά πιο ήσυχο από τον Χαρακα που πιάνει λιγότερα πουλιά αλλά κυνηγάς άνετα χώρις πολύ κόσμο. Τελικά δεν βρήκα τίποτα. Να δω πως θα κάνω σκύλο το σεττερακι μου, που μου φερμαρει τα μικροπουλα και παρασέρνει και την μεγάλη μου που της κάνει συναίνεση. Φέτος για μένα είναι η χειρότερη χρόνια στο ορτυκη.

    <hr />

    Praxis

    φιλε μου κακως πηγες αλλου το χθεσινο ητανε κλασικο μηχανακι γι αυτο και γω πηγα στο συγκεκριμενο μερος σημερα και πηρα 2 πουθενα αλλου δεν επεσε τουφεκια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Δημήτρης στις #515201

    Καλησπέρα, εκανα και εγώ τη βόλτα μου στο Θυμάρι πανω απτον Χαρακα… κουλούρι… περπάτησα ολη την πλαγιά και δεν σηκώθηκε τίποτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #515202

    Καλημέρα σε όλους….

    Εξοχικό σήμερα….( τι πρωτότυπο )

    3.5 ωρίτσες για το τίποτα….

    Άφαντα και τα χτεσινά παπιά παρότι καρτέρεψα από τις 06.30…

    Αρκετός κόσμος….

    Μάκη , σου έδωσε τα καλύτερα σημάδια , δώσε και εσύ κάτι…

    Που είσαι billy δώσε νέα…..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    dimAthens στις #515203

    Μπράβο σε όσους βρήκανε ορτύκια έχω να τα δω απο πέρσι …και πέρσι ένα … .

    Ευτυχώς έχω έτοιμο σκύλο !!!!

    Το ευχάριστο είναι ότι έχει αρκετά μπεκατσίνια σε λούμπες…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #515205

    Μετα το περδικοκυνηγι ειπα να παω να δω για κανενα ορτυκι σηκωσα ενα και ακομα του ριχνω και αυτο ακομα παει.Τασο φιλε μου το μονο που εχω να δωσω ειναι το ουζομεζε που εχω φιαξει τιποτα αλλο δυστυχως,να σε καλα να τα ξαναπουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/06/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    dimvamvak στις #515206

    Dimathens, τα μπεκατσίνια σε ποιες λούμπες τα είδες; Προς Ορχομενό μεριά; Με ενδιαφέρει το κυνήγι τους, γι’ αυτό σε ρωτάω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #515207

    Χαχαχαχα….. γειά σου Μάκη φίλε….

    Όμως για σκέψου να ανοίξεις ουζερί μόνο με αυτό….εγώ σερβιτόρος…θα τα κονομήσουμεεεεεε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #515208

    Μετα το περδικοκυνηγι ειπα να παω να δω για κανενα ορτυκι σηκωσα ενα και ακομα του ριχνω και αυτο ακομα παει.Τασο φιλε μου το μονο που εχω να δωσω ειναι το ουζομεζε που εχω φιαξει τιποτα αλλο δυστυχως,να σε καλα να τα ξαναπουμε.

    Μάκη φίλε μου άν θες πάλι μαντεψια πρέπει να έρθεις με τα μεζεδάκια σου με τα τσίπουρα σου και με τον Τάσο παρέα να με ποτισετε να με ταισετε και αφου κάνω κεφάλι Καλό θα βγει και η προφητεία!!!!χαχαχα σημερινή έξοδος ενα σήκωσα ένα πήρα……και αφού εχω ρεπό σήμερα…..θα βγω μία βόλτα το απόγευμα ετσι για την ξεκούραση !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #515209

    Σιγουρα θα το κανονησουμε αυτο να βρεθουμε και να πιουμε και να φαμε το μεζε ,βεβαια μετα τη προφητεια θα βγαλεις δεν ξερω.Γιωργω ειπα να παω και εγω τωρα το απογευμα καμια βολτα αλλα μου την πηρε την ladara η μανα μου και ετσι ειμαι σπητι αυριο απογευμα το βλεπω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #515212

    τασο οταν έχει το χωριο ορτκια (κωπαιδα) η λαυρεωτικη δεν τα βγαζει και το αντιθετο. Εκτος απο κανα δυο περιπτωσεις που το περασμα πιανει ολη τη νοτια ελλαδα και εχει απο το μεσολογγι μεχρι την αναφη….

    στη κωπαιδα κανεις σχεδον ολα τα κυνηγια, εκτος απο λαγο και περδικα…

    θελω να ανεβω και εχεω τοση πρεσα απο τη δουλεια, που δε προλαβαίνω.

    Εχω προβλημα και με τα σκυλια που τα εχω μακρια και για να κανω ενα κυνηγι στο χωριο θελω 500 χιλιομετρα με το πηγαινε ελα στους σκυλους.

    Εχει μαθει κανεις απο δικηγορο τι γινεται με τις ταρατζες?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 7,066 έως 7,080 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων