Zabala 213 magnum…

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    347
    woodman στις #356907

    Φιλε Λεωνιδα μια απορια…πως…σηκωνεις τετοιο….νεροσωληνα???? :D (πλακα κανω !!! )
    Για πες μα ς ομως και τι προσκοπευσεις κανεις, για να μαθαινουμε….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #117928

    Σιγά… Μόνο 3,992 κιλά είναι, ούτε 4!!! Προσκοπεύσεις; Σίγουρα μειωμένες σε σχέση με άλλα όπλα, αλλά στις πολύ μακρινές τουφεκιές, το στόχαστρο είναι πολυυύ μακριά από τον στόχο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #117943

    Φίλε woodman, αν θυμάμαι καλά είσαι ντερέκι. Αν ναι, μην τις φοβάσαι τις πολύ μακριές κάννες. Μόνο και μόνο μακραίνοντας το κοντάκι για να έρθει στα μέτρα σου, οποιοδήποτε μακρύκαννο θα ζυγίσει άνετα, χωρίς καν προσθήκη βάρους στο κοντάκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #117947

    Λεωνιδα τι μοντελο browning ειναι το εργαλειο στην φωτο που ζυγιζει 399.. κιλα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #356914

    Βραδύκαυστες πυρίτιδες υπάρχουν ακόμα. Τις περιέχουν όλα τα semi magnum και magnum φυσίγγια. Η διαφορά με αυτές τις πυρίτιδες είναι όντως σημαντική.

    Ψυχολογικός παράγοντας; Χμμμ. Αν ήσουν παπί, θα ήθελες να σε σημάδευαν με ένα τέτοιο;

    [url=”http://www.imageshack.gr/view.php?file=15srabkhd7qxa212s8jh.jpg”][img]http://www.imageshack.gr/files/15srabkhd7qxa212s8jh.jpg[/img][/url]

    Λεωνίδα δεν θα ήθελα να με σημάδευαν με τίποτα. Έχω ζήσει και αυτή την εμπειρία και δεν θέλω να το σκέφτομαι (αλλά όταν έχεις να κάνεις με μ@λ@κ@, τι να πεις).
    Έχω την εντύπωση ότι η μαύρη είναι πολύ πιο βραδύκαυστη από τις σύγχρονες πυρίτιδες. Απλώς οι πυρίτιδες των μάγκνουμ είναι πολύ πιο αργές σε σχέση με αυτές που χρησιμοποιούνται στα ελαφρά φυσίγγια, γι'αυτό αλλάζει πολύ και η προσκόπευση που βάζουμε στα μάγκνουμ. Σωστός;;;; :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #356947

    Οτί προσφέρει καλύτερη σκοπευτική γραμμή αυτό είναι αλήθεια. Για το άλλο ίσως να μην εκφράστηκα ορθά. Εννοούσα ότι [b][color=”#FF0000″]η μακρινή κάννη προσφέρει καλύτερες συγκεντρώσεις σε μακρυνές αποστάσεις 35-45 μέτρα σε σχέση με ποιό κοντόκαννα όπλα οπότε σου δίνει τη δυνατότητα να πλήξεις το θήραμα με περισσότερα σκάγια.[/color][/b] Ίσως κάποιοι να μην συμφωνούν μαζί μου. Εγώ το λέω βάση δοκιμών που είχα κάνει όταν πρωτοπήρα το όπλο σε σχέση με το ίδιο μοντέλο της εταιρίας σε ποιό κοντόκαννη έκδοση αλλά και σε σχέση με άλλα με 66-70 εκ. κάννη. Το ίδια συμπεράσματα είχα δει και στο αυτογεμές που είναι επίσης με 76 εκ. κάννη.

    Σχετικά με την παραπάνω παρατήρηση του συναδέλφου (gp106), θα ήθελα να προσθέσω (έστω και καθυστερημένα) μια άλλη πιθανή, κατά τη γνώμη μου, εξήγηση. Ασχετα με τη διαφορά ή μη, στην αρχική ταχύτητα, οι διαφορές στις συγκεντρώσεις μεταξύ κοντών και μακριών κανών, μπορεί να οφείλονται στο φαινόμενο της "έκρηξης στομίου" και τον λεγόμενο "εμβολισμό της γόμωσης από την τάπα":
    Ως γνωστόν, στο λειόκανο, η μέγιστη τιμή της πίεσης από την καύση της πυρίτιδας συμβαίνει πολύ κοντά στην περιοχή της θαλάμης, και όσο η γόμωση προχωρεί προς το στόμιο, η πίεση πέφτει με πολύ γοργό ρυθμό. Λέω λοιπόν, ότι τη στιγμή που η γόμωση φτάνει στο στόμιο, μόλις πριν την έξοδο, η πίεση θα είναι σχετικά χαμηλότερη σε μια μακριά κάνη, από ότι σε μια πιο κοντή, με αποτέλεσμα μικρότερης έντασης έκρηξη στομίου, συνεπώς μικρότερη επίδραση του φαινομένου αυτού στη γόμωση και άρα καλύτερη συγκέντρωση (μικρότερη διασπορά).
    Εχω διαβάσει σε ξένα βιβλία, ότι (για ίδιο βάρος σκαγιών), οι σχετικά ταχύκαυστες πυρίτιδες δίνουν πιο σφιχτές συγκεντρώσεις, από ότι οι πιο βραδύκαυστες (εννοείται φυσικά για πυρίτιδες εντός των προδιαγραφών για το συγκεκριμένο βάρος σκαγιών!) και αυτό αποδίδεται στο παραπάνω φαινόμενο, δηλαδή στις χαμηλότερες πιέσεις κοντά στο στόμιο και μικρότερο "muzzle blast".
    Επίσης όσοι διαβάζουν Νικήτα Κυπρίδημο, θα έχουν διαβάσει για το 20άρι MARTINI του, που μετά το porting που του έκανε, δίνει σφιχτότερες συγκεντρώσεις και καλύτερες κατανομές (πέρα από τη μειωμένη ανάκρουση – αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!), και αυτό το αποδίδει στο ότι λόγω της εκτόνωσης των αερίων από τις οπές του porting, μειώνεται η "έκρηξη στομίου".
    Δεν ξέρω αν τα παραπάνω που αναφέρω έχουν σχέση μεταξύ τους, δηλαδή αν τα λίγα (5-10-15) εκατοστά κάνης παραπάνω, έχουν παρόμοιο αποτέλεσμα με το porting (όχι στον ίδιο βαθμό βέβαια), ή με τη διαφορά ταχυτήτων καύσης των πυρίτιδων. Απλά μια γνώμη διατυπώνω…
    Εχω όπλα με κάνες 61 cm, 71 cm, 72,5 cm & 76 cm, αλλά ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να κάνω συγκριτικές δοκιμές – για να πώ την αλήθεια, ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να υπάρχουν σημαντικές διαφορές στις αποδόσεις, οφειλόμενες στο μήκος της κάνης. Αλλά, έτσι κι αλλιώς για τη χρήση (κυνηγετική και σκοπευτική) που κάνω εγώ, οι όποιες διαφορές δεν έχουν καμιά σημασία! :P :D
    Φιλικά,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #356954

    Λεωνίδα δεν θα ήθελα να με σημάδευαν με τίποτα. Έχω ζήσει και αυτή την εμπειρία και δεν θέλω να το σκέφτομαι (αλλά όταν έχεις να κάνεις με μ@λ@κ@, τι να πεις).
    Έχω την εντύπωση ότι η μαύρη είναι πολύ πιο βραδύκαυστη από τις σύγχρονες πυρίτιδες. Απλώς οι πυρίτιδες των μάγκνουμ είναι πολύ πιο αργές σε σχέση με αυτές που χρησιμοποιούνται στα ελαφρά φυσίγγια, γι'αυτό αλλάζει πολύ και η προσκόπευση που βάζουμε στα μάγκνουμ. Σωστός;;;; :D

    Σωστός σε όλα. Μόνο που τις μεγαλύτερες προσκοπεύσεις πολύ τις έχουμε κάνει όλοι θέμα. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, ιδίως αν αναλογιστούμε ότι βαρύτερη γόμωση = χοντρύτερα σκάγια. Με άλλα λόγια, αν αυξάνοντας τα γραμμάρια, χοντρύνουμε και τα σκάγια κατά ένα νούμερο, η μείωση της αρχικής ταχύτητας αντισταθμίζεται από την μεγαλύτερη μένουσα ταχύτητα των χοντρύτερων σκαγιών, με αποτέλεσμα οι προσκοπεύσεις να μένουν χοντρικά οι ίδιες.

    Για παράδειγμα, ένα φυσίγγι 36 γρ. Νο 5 με 395 μ/δ αρχική χρειάζεται παρόμοια προσκόπευση με ένα 42 γρ. Νο 4 με 375 μ/δ αρχική. Και τα δύο δε, περιέχουν σχεδόν 240-250 σκάγια.

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων