Μικρό λαγουδάκι

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    mariaa στις #464443

    γεια σε ολους…

    εχτες μου εφερε ο πατερας μου ενα λαγουδακι μικρο πρεπει να ειναι ετσι οπως το κοβω ενους μηνου…το ταιζω γαλα αραιομενο με νερο κ του βαζω κ λιγο μελι(απο δω το ειδα αυτο)το εχω αφισει ελευθερο μεσα στο σπιτι κ παει αυτο και κριβετε σε διαφορα μερι…νομιζω οτι δεν με φοβατε..οταν το εχω απανο μου μολις δει χερι αρχιζει κ το γλιφει..θελω να μου πειτε αν ξερετε γιατι το κανει αυτο κ πως μπορω να το μεγαλωσω χωρις να μου παθει τιποτα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #464448

    Απ’οτι μου εχει πει ενας φιλος λαγας ,οταν περασει τους 5 μηνες ξυπνανε τα ενστικτα του και δεν εξημερωνεται .Πρεπει να το προσαρμοσης στο πραγματικο του περιβαλλον και μετα να το αφησης ελευθερο . ΔΕΝ γινεται κατοικιδιο .. ΘΑ σου κανη ζημιες στο σπιτι . Θα κρυβεται συνεχεια και θα βγαινει μονο για φαγητο ,αυτα τα λιγα μου ειχε πει..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #464456

    γεια σε ολους…

    εχτες μου εφερε ο πατερας μου ενα λαγουδακι μικρο πρεπει να ειναι ετσι οπως το κοβω ενους μηνου…το ταιζω γαλα αραιομενο με νερο κ του βαζω κ λιγο μελι(απο δω το ειδα αυτο)το εχω αφισει ελευθερο μεσα στο σπιτι κ παει αυτο και κριβετε σε διαφορα μερι…νομιζω οτι δεν με φοβατε..οταν το εχω απανο μου μολις δει χερι αρχιζει κ το γλιφει..θελω να μου πειτε αν ξερετε γιατι το κανει αυτο κ πως μπορω να το μεγαλωσω χωρις να μου παθει τιποτα…

    Γειά σας.
    Ευτυχώς ή δυστυχώς οι λαγοί όσο μικροί κι αν πιασθούν δεν εξημερώνωνται ποτέ!
    Γλύφει το χέρι γιατί προσπαθεί να θηλάσει.
    Με λίγη προσοχή,δίνοντάς του τροφή έχει πολλές πιθανότητες να επιβιώσει.
    Εχω μεγαλώσει δύο λαγούς οι οποίοι ποτέ δεν εξημερώθηκαν.
    Επίσης θα πρέπει να του βρείτε ένα χώρο εκτός σπιτιού να μένει γιατί οι
    εκκρίσεις του μυρίζουν πολύ άσχημα.
    Εάν δεν τον προορίζετε όταν μεγαλώσει για την κατσαρόλα,θα σας πρότεινα
    με όλο το θάρρος να τον απελευθερώσεται στο φυσικό του περιβάλον και να
    πάρετε ένα ήμερο κι όμορφο κουνελάκι.

    Υγεία και ότι καλό γιά όλους σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #464474

    μου θύμισες μια παλιά μου φίλη (συνονόματη σου) που είχε ένα κουνέλι -οχι λαγό όπως εσυ αλλά θα σου πώ το ίδιο που της έλεγα και εκείνης… πολλά απο τα ζώα που παίρνουμε για κατοικίδια δεν είναι ωραίο να τα έχουμε σαν κατοικίδια. καποια ζώα έχουν βαθιά στη φύση τους το να είναι ελεύθερα και έτσι πρέπει να είναι όσο χαριτωμένα και αν μας φαίνονται στο σπίτι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    mariaa στις #464528

    γεια σας….

    ναι το ξερω οτι ο λαγος δεν εξημερονετε ποτε…ετσι κ αλλιος δεν ειχα σκοπο να τον κρατισω για πολυ…ειναι πολυ μικρο κ σκεφτομουν να το μεγαλωσω λιγο κ μετα να το δωδω…αλλα για να το μεγαλωσω πρεπει να ξερω…γιαυτο αν ξερει καποιος να μου πει το γαλα ποτε πρεπει να αρχιζω να του το κοβω?οσο γιαυτο που λεγαμε με το γλυψιμο μαλλον δεν εχει να κανει με τον θυλασμο γιατι μια μερα που εγλυφε το χερι του εριξα λιγο γαλα κ δεν πιγε καθολου εκει μονο πηγαινε γυρο γυρο….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #464574

    αμα δεν βαριέσαι βάλε καμιά φωτογραφία να το χαζέψουμε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    mariaa στις #464589

    εβαλα φωτογραφια αλλα δεν ξερω που πιγε…πεσ μου αν την δεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #464658

    Μπα, δεν βλέπω τίποτα εδω…. δεν πειράζει, αρκεί να τα πηγαίνει καλά.
    αθηνα μένεις? μίλησες με κανένα κυνηγετικό σύλλογο μήπως το αναλάβουν αυτοί αργότερα?

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων