ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ – ΒΑΓ.ΣΚΡΙΒΑΝΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 182 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #414003

    Εγώ θα έλεγα ότι υπάρχουν κατηγορίες αγοραστών

    Η πρώτη αγοράζει αλλά και παντρεύεται τα όποια όπλα γουστάρει με απώτερο σκοπό να τα κατά ευχαριστηθεί φτιάχνοντας τα έτσι την κάθε φορά που θα τα πιάνουν στα χεριά τους να νιώθουν σαν να είναι η πρώτη φορά που τα απέκτησαν

    Υπάρχουν αγοραστές που απλά θέλουν και μπορούν να αγοράσουν νέα όπλα και τρελαίνονται με την οποία ηδονή τις νέας αποκτήσεως … και μέχρι εκεί

    Υπάρχουν αγοραστές οπου έχουν πολύ πιο μεγαλύτερες παρωπίδες και από το πιο δύστροπο μουλάρι …. Του στυλ ( Β) και ξέρω ψωμί.

    Υπάρχουν αγοραστές οπου τρελαίνονται με το ότι έχει σχέση την αγοροπωλησία και το όλο αλισβερίσι.

    Υπάρχουν αγοραστές οπου τους αρέσει η ποικιλία τον κυνηγητικών όπλων … απλά ζουν την φαντασίωση τους … και καλά κάνουν αφού μπορών

    Υπάρχουν αγοραστές … που είναι του δόγματος θα αγοράσω Perazzi γιατί είμαι φτωχός.. ο λόγος που το κάνουν αυτό είναι ότι παίρνοντας ένα τέτοιο όπλο ξεγνοιάζουν… έχει αποδειχτεί περίτρανα ότι το πολύ φθηνότερο είναι τελικά πολύ πιο ακριβότερο από τα πολύ πιο ακριβά όπλα.

    Υπάρχουν αγοραστές που αγοράζουν για επιδεκτικούς λογούς

    Και υπάρχουν και αγοραστές όπου θέλουν να μην πάει ούτε ένα ευρώ στραφεί… θέλουν να του πιουν το αίμα να το ευχαριστηθούν τόσο πολύ και για την δουλεια που το πήραν.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #414004

    αυριο αποφασιζω να πουλησω το 686 δεν υπαρχει περιπτωση να το δωσω μαζι με το κοντακι θα το κρατησω να το κουμπωσω στο αλλο μου οπλο της ιδιας εταιρειας

    Δηλαδή ένα κοντάκι από 686 εφαρμόζει απόλυτα και σε ένα 687 ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #414041

    angelo40 wrote:
    αυριο αποφασιζω να πουλησω το 686 δεν υπαρχει περιπτωση να το δωσω μαζι με το κοντακι θα το κρατησω να το κουμπωσω στο αλλο μου οπλο της ιδιας εταιρειας

    Δηλαδή ένα κοντάκι από 686 εφαρμόζει απόλυτα και σε ένα 687 ;

    οπως και σε ενα 682 ενα κοντακι εφαρμοζει απολυτα απο ενα 686 η ενα 687

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #414047

    vagelis61 wrote:

    angelo40 wrote:
    αυριο αποφασιζω να πουλησω το 686 δεν υπαρχει περιπτωση να το δωσω μαζι με το κοντακι θα το κρατησω να το κουμπωσω στο αλλο μου οπλο της ιδιας εταιρειας

    Δηλαδή ένα κοντάκι από 686 εφαρμόζει απόλυτα και σε ένα 687 ;

    οπως και σε ενα 682 ενα κοντακι εφαρμοζει απολυτα απο ενα 686 η ενα 687

    Και είχα την εντύπωση πως το κάθε μοντέλο έχει αποκλειστικά το δικό του κοντάκι. Όσο ζεις μαθαίνεις….!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #414054

    να δεις κάτι Πιτς … 8 και 9 μοίρες

    EINAI ΛΑΘΟΣ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΙΤΣ ??? ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟ ΤΟΥ ?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #414055

    να δεις κάτι Πιτς … 8 και 9 μοίρες

    EINAI ΛΑΘΟΣ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΙΤΣ ??? ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟ ΤΟΥ ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #414056

    να δεις κάτι Πιτς … 8 και 9 μοίρες

    ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΙΤΣ ? ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟ ΣΟΥ ?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #414059

    Γιώργο και Κώστα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #414065

    να δεις κάτι Πιτς … 8 και 9 μοίρες ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΙΤΣ ? ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟ ΣΟΥ ?

    ΦΙΛΙΚΑ tasosmp

    ΤΟ Pitch Δεν πάει με γενικό κανόνα. Εκτός από τον σωματότυπο παίζει ρόλο το στυλ επώμισης καθώς και το είδος βολών που συνήθως ρίχνεις, πχ αν είναι όλες προς τα πάνω ή αν είσαι λαγοκυνηγός και οι βολές σου είναι προς τα κάτω…. TO κακό δεν είναι αν το Pitch είναι 8 και 9 μοίρες ΤΟ κακό είναι να έχεις το πολύ 5,5 μοίρες και εσύ η ο κάθε ένας να πιστεύει ότι αυτό του είναι το ιδανικό σε μοίρες.. . Η σημασία του Πιτς είναι μεγάλη, ειδικά στην ανάκρουση που νιώθει το σώμα κατά την πρώτη βολή και το πόσο θα ανέβει ή θα κατέβει ή θα παραμείνει σταθερή η κάνη κατά την δεύτερη βολή μετά την ανάκρουση της πρώτης…. ΤΟ σωστό Pitch σου δίνει την αίσθηση ότι η κάννες σου δεν πάνε ούτε κάτω ούτε επάνω.. ΜΕ αποτέλεσμα να μην χάνεις το κάδρο (εικόνα) που έχεις την ώρα που είσαι επωμισμένος… δηλαδή ( έντονα τραντάγματα των καννών ανεξέλεγκτες πορείες των πελμάτων εξαλείφονται με αποτέλεσμα η δεύτερη τουφεκιά να μοιάζει σαν την πρώτη)

    Το Pitch (Πίτς) είναι η κλίση που έχει το πέλμα και βοηθάει στην σωστή έδραση του κοντακίου στον ώμο. Μετριέται με δύο τρόπους: Ο πρώτος είναι με την απόσταση από την σκανδάλη στο πάνω μέρος του πέλματος, στο μέσον και στο κάτω. Ο δεύτερος είναι με μέτρηση της απόστασης από το στόχαστρο στην ευθεία που αποτελεί την κάθετη πλευρά μιας ορθής γωνίας, που συνδέει το πέλμα με την αρχή της σκοπευτικής ευθείας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #414074

    EΙΣΑΙ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΣ.ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΕΝΑ “ΜΕΓΑΛΟ” ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΣΕ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ,ΓΙΑ ΤΗΣ ΚΛΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ (34 – 45) ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕ ΟΤΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΠΟΝΤΟΥΦΕΚΟ (ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΟΣ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΑΠ…ΣΕ ΑΛΛΑ ΧΕΡΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΟΥΤΕ ΑΚΙΔΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #414076

    EΙΣΑΙ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΣ.ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΕΝΑ «ΜΕΓΑΛΟ» ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΣΕ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ,ΓΙΑ ΤΗΣ ΚΛΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ (34 – 45) ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕ ΟΤΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΠΟΝΤΟΥΦΕΚΟ (ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΟΣ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΑΠ…ΣΕ ΑΛΛΑ ΧΕΡΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΟΥΤΕ ΑΚΙΔΑ.

    ΦΙΛΙΚΑ tasosmp

    Εγώ θα σου πρότεινα να βιντεοσκοπήσεις την ώρα που ρίχνεις και ειδικά από το πλάι την ώρα που είσαι επωμισμένος …. Θα τα δεις όλα με αυτό που θα δεις και μάλιστα σε slow motion … εκεί θα δεις αν η κάννες σου τραντάζονται ανεξέλεγκτα και ΤΟ που έχουν τάση να πάνε  εκεί θα δεις το ποσό κουνιέται το μάγουλο σου επάνω στο κτένι την ώρα που ρίχνεις … Πραγματικά τα οφέλη του όλου εγχειρήματος είναι παραπάνω από πολλά … δυστυχώς αγνοείτε… βλέπεις είναι πιο επιτακτικό το να μάθουμε από τώρα που θα έχει τρυγόνια για την έναρξη παρά να μάθουμε εμάς τους ιδιους και το όπλο μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #414078

    ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟ ΕΧΩ 10 ΧΡΟΝΙΑ,ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΕ,ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΣΩΣΤΗ ΕΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΣΤΟΝ ΩΜΟ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΕΞΕΛΕΧΤΗ ΚΑΝΗ (BENELLI CRIO) ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΡΙΧΝΩ ΜΕ ΦΛΟΜΠΕΡ,ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ Η ΚΑΝΕΣ ΠΑΝΕ ΟΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ.ΒΕΒΑΙΑ Η ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΩΜΕΝ ΑΛΛΩΣΤΕ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #414079

    ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟ ΕΧΩ 10 ΧΡΟΝΙΑ,ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΕ,ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΣΩΣΤΗ ΕΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΣΤΟΝ ΩΜΟ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΕΞΕΛΕΧΤΗ ΚΑΝΗ (BENELLI CRIO) ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΡΙΧΝΩ ΜΕ ΦΛΟΜΠΕΡ,ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ Η ΚΑΝΕΣ ΠΑΝΕ ΟΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ.ΒΕΒΑΙΑ Η ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΩΜΕΝ ΑΛΛΩΣΤΕ.

    ΦΙΛΙΚΑ tasosmp

    και ομως Τασο , 99 % θελει και αλλο pitch , εχει εντονα αρνητικο η crio ,  pitch ιδανικο για σχεδον κατακορυφες τουφεκιες , δεν ειμαι κοντακας αλλα με την μικρη εμπειρια που εχω στα Benellia , εχω διαπιστωσει οτι θελουν τουλαχιστον μηδενικο pitch , δηλαδη ιση αποσταση του επανω μερους του πελματος , της μεσης και του κατω μερους απο την σκανδαλη , μα ποιος   ειμαι τελικα ?  ο γιατρος των Benelli ?????????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #414085

    ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΜΕ ΚΤΥΠΟΥΣΕ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ PACHMAYR DECCELERATOR ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΜΕ ΚΤΥΠΑ.ΑΡΑ ΜΕΝΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ, ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΣΚΑΛΙΖΩ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #414096

    tasosmp wrote:
    ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟ ΕΧΩ 10 ΧΡΟΝΙΑ,ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΕ,ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΣΩΣΤΗ ΕΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΣΤΟΝ ΩΜΟ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΕΞΕΛΕΧΤΗ ΚΑΝΗ (BENELLI CRIO) ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΡΙΧΝΩ ΜΕ ΦΛΟΜΠΕΡ,ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ Η ΚΑΝΕΣ ΠΑΝΕ ΟΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ.ΒΕΒΑΙΑ Η ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΩΜΕΝ ΑΛΛΩΣΤΕ.

    ΦΙΛΙΚΑ tasosmp

    και ομως Τασο , 99 % θελει και αλλο pitch , εχει εντονα αρνητικο η crio , pitch ιδανικο για σχεδον κατακορυφες τουφεκιες , δεν ειμαι κοντακας αλλα με την μικρη εμπειρια που εχω στα Benellia , εχω διαπιστωσει οτι θελουν τουλαχιστον μηδενικο pitch , δηλαδη ιση αποσταση του επανω μερους του πελματος , της μεσης και του κατω μερους απο την σκανδαλη , μα ποιος ειμαι τελικα ? ο γιατρος των Benelli ?????????????

    Δεν είναι δυνατόν και τα τρία μέρη του πέλματος να απέχουν το ίδιο από τη σκανδάλη, ούτε κάτι τέτοιο θα σήμαινε μηδενικό pitch. Μηδενικό pitch είναι όταν το πέλμα έχει 90° γωνία σε σχέση με την προέκταση της κάννης. Σε ένα όπλο με ένα μέσο όρο θετικό pitch, ας πούμε 5°, το length of pull θα ήταν π.χ. ως εξής: Πάνω μέρος του πέλματος 36,5 – μέση πέλματος 36 – κάτω μέρος του πέλματος 37.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 182 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων