ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ – ΒΑΓ.ΣΚΡΙΒΑΝΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 182 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #414164

    Επειδη θεωρω οτι η απαντηση σου εχει πολυ ζουμι, θα πω τι συμβαινει με μενα. Μιλαω για μενα προσωπικα παντα, μπορει βεβαια οτι γραφω να αντικατοπτριζει την κατασταση και καποιου αλλου. Το οπλο που εχω ειναι sporting αλλα οι κλισεις ειναι αναποδες καθως επωμιζω απο αριστερα. Με το καιρο (και προφανεστατα με λαθος τροπο) εμαθα να επωμιζω και να ριχνω με καποιες σχετικες επιτυχιες, και το ολο θεμα θα ειχε μεινει εκει αν περσι δεν ανεβαινα στο σκοπευτηριο. Εχοντας και το μικροβιο της ιδιογομωσης, ανακαλυψα το τελειο μερος για δοκιμες και πειραματα, κανοντας κατι που τελικα μου αρεσει. Ομως το ποσο μου αρεσει ειναι πολυ συγκεκριμενο. Μου αρεσει να πηγαινω με φιλους και να περναω καλα, να ριχνουμε κανοντας καλαμπουρι και βλεποντας λαθη να προσπαθω να τα διορθωνω. Σαφως και με ενδιαφερει το αποτελεσμα, και το παλευω, αλλα δεν εχω βλεψεις για παραπανω απο το να βελτιωνομαι για το κυνηγι, και τα πιατακια με τη παρεα. Οποτε η ερωτηση μου ειναι συγκεκριμενη. Θελω να μπορω να φτιαξω ενα κοντακι στα μετρα μου, αριστερο, για να βελτιωσω τις επιδοσεις και το πως επωμιζω στο σκοπευτηριο, και φυσικα στο κυνηγι. Για το σκοπευτηριο παντα με γνωμονα τη χρηση που αναφερα παραπανω. Κατανοω οτι τσαμπα δεν υπαρχει, οτι θελει δουλεια και χρημα, αλλα αναρωτιεμαι ποσο πρεπει να ασχοληθω, και με ποια σειρα, ωστε να αποκτησω ενα οπλο που να ειναι σωστο πανω μου. Σαφως και δεν θα γινω σκοπευταρας, και δεν εχω τετοια επιδιωξη, φτιαχνοντας ενα κοντακι. Ελπιζω να εγινε αντιληπτο το σκεπτικο μου. Ξερεις οτι σεβομαι την αποψη σου, αλλα θεωρω οτι οι αναγκες μου (ή ετσι πιστευω τουλαχιστον) ειναι πολυ πιο κατω προς το παρον, απο αυτο που περιγραφεις.

    Βίκτωρα δεν μίλησα για σκοπευτήριο και σκοπευτικά κοντακια Εγώ είπα ότι είναι δωρον άδωρον το να πας να φτιάξεις ένα κοντακι μονο και μονο για να το φτιάξεις νομίζοντας ότι αφού θα είναι καλύτερο από αυτό που έχω ας πάω να το φτιάξω.. Αυτά που περιέγραψα δεν έχουν να κάνουν με το σκοπευτήριο απλα έχουν να κάνουν με τι ξέρει ο κάθε ένας από εμάς το τι θέλει να κάνει με το τι μαθαίνει στην όλοι πορεία και κατά ποσό είναι συνειδητοποιημένος σε αυτό που θέλει να κάνει. … Σε απλα ελληνικά δεν είναι θέμα σκοπευτηρίου η σκοπευτικών γνώσεων και αλλά κουλα … ΤΟ θέμα είναι πιο απλό από απλούστατο δηλαδή δεν είναι τουλάχιστον αυνανισμός το να έχουν γίνει την σημερων ημέρα το μεγαλύτερο μέρος τον ελλήνων κυνηγών ποιο συνειδητοποιημένοι αλλά και γνώστες.. σε τσοκ σε καννες σε μπαρούτες σε σκυλιά σε τι μέταλλο είναι η κάννες το τι μέθοδο χρησιμοποιείτε για την κατασκευή τους  και σε όλα τα αλλά που εμπεριέχει το κυνήγι και στο κυριότερο που είναι  το κοντάκι και εμείς περα βρέχει <<σιγή ιχθύος>>.. ατύπως βεβαία αλλά τηρείτε υπό μορφή γενικών γνώσεων του τίποτα. όλοι ξέρουν το τι είναι τα μετρα σε ένα κοντάκι άντε και ορισμένοι το πώς αποδίδονται σε ένα ξύλο καρυδιάς το ζητούμενο είναι ότι εγώ δεν αναγνωρίζω αυτό που πολύ ονομάζουν μέσος κυνηγός, τι πάει να πει μέσος κυνηγός και κουραφέξαλα δηλαδή η άλλοι γεννηθήκαν φτασμένοι και πρέπει με το στανιό να ακούω την παπαρια του κάθε ειδικού … όχι και πάλι όχι … θα πρέπει να ψαχτώ και μάλιστα πολύ θα πρέπει να μάθω όπως έμαθα με τα χρόνια και όλα τα αλλά που σου προ ανέφερα… ΤΟ κυνήγι δεν έχει ειδικότητες ΤΟ κυνήγι έχει γενικής φύσεως γνώσεις που αν τις παντρέψεις  θα έχεις ένα πολύ ποιο ολοκληρωμένο σύνολο γνώσεων.

    ΤΙ να το κάνω φτάνοντας σε ένα παρά πολύ καλό επίπεδο ιδιογομωσης με τα από χρονια προσπαθειών και επιμελούς γνώσεων και σκοπευτικά στο κυνήγι να νομίζω ότι είμαι εντάξει αλλά μετά από χρόνια να αποδειχτεί ότι ήμουν ταγάρι…. Τσάμπα κόπος και προσπάθεια .. ο λόγος απλώς δεν υπήρχε σφαιρικοί γνώση … δεν λέω καλό είναι το να εντρυφήσεις το κάτι παραπάνω αλλά έλα μου ντε που όλο το άλλο ολοκληρώνει όλο αυτό που προσπαθείς εδώ και χρονια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #414165

    angelo40 wrote:

    Chris-Kaz wrote:
    Ρε παιδιά δηλαδή για μια καραμπίνα πόσο περίπου βγαίνει μαζί με το ξύλο και την εργασία; Χρήστος
    Κομοτηνή

    Για την BENELLI εμενα μου ειπε 300 ευρω εργασια και ξυλο ο ΣΚΡΙΒΑΝΟΣ και για να βοηθησω λιγο την συζητηση μετρα για καραμπινα ζητανε 120 με 150 ευρω πανω κατω το οποιο ομως ευκολα παει τα 200 + αν αλλαξεις και ενα pad μαζι με την εργασια και δεν μιλαω για pad beretta η pacmayer γιατι εκει αστα να πανε γι αυτο επιμενω την επομενη αγορα που θα κανω οπλου θα ειναι χωρις ξυλα γιατι πλεον εχω απαιτηση να πιανει τοπο και το τελευταιο ευρω μου σε αυτο που αγαπαω και νομιζω οτι αυτο ειναι δικαιωμα μου η μηπως κανω λαθος ??????

    Για καραμπίνα σου είπε 300€ εργασία + την αξία του ξύλου;

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    ΟΛΑ ΜΑΖΙ 300

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #414166

    Αν αλλάξει κάποιος το κοντάκι του όπλου του δεν θα έπρεπε να αλλάξει και το ξύλο της πάπιας για να μην υπάρχει ανομοιομορφία ; Άρα θα ανέβει λίγο ακόμη το κοστολόγιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #414170

    Αν αλλάξει κάποιος το κοντάκι του όπλου του δεν θα έπρεπε να αλλάξει και το ξύλο της πάπιας για να μην υπάρχει ανομοιομορφία ; Άρα θα ανέβει λίγο ακόμη το κοστολόγιο.

    οχι, φροντιζει ο μαστορας να ειναι περιπου το ιδιο χρωμα στο δικο μου εχει γινει μονο κοντακιC:\Users\Αγγελος\Documents\ΚΟΝΤΑΚΙ ΣΚΡΙΒΑΝΟΥ\100CANON\IMG_0013.JPG

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #414173

    οχι, φροντιζει ο μαστορας να ειναι περιπου το ιδιο χρωμα στο δικο μου εχει γινει μονο κοντακι

     

    Όντως ελάχιστη διαφορά, σχεδόν ανύπαρκτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #414178

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΟΝΤΑΚΙ  ‘Η  ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ, ΔΙΟΡΘΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΕΝΣΤΙΧΤΩΔΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΜΕΤΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΕΠΩΜΙΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ΜΕΤΡΑ. ΛΟΓΙΚΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΤΡΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #414188

    Το θέμα είναι ότι όσο πιο πολλά μαθαίνεις, τόσο καταλαβαίνεις πόσα λίγα ξέρεις. Κι αυτό είναι κάτι που έρχεται με την ηλικία και την εμπειρία. Θυμάσαι πόσα νόμιζες ότι γνώριζες πιο νέος σε σχέση με όσα γνωρίζεις σήμερα και σκέφτεσαι πως στατιστικά δεν γνωρίζεις στην ουσία τίποτα τελικά. Το “εν οίδα ότι ουδέν οίδα” του Σωκράτη ταιριάζει παντού. Το να λες “τα ξέρω όλα και δεν ρωτάω κανέναν ή δεν εμπιστεύομαι κανέναν π…..η”, ή το άκρως αντίθετο, “δεν ξέρω τι μου γίνεται, είμαι χαμένος από χέρι”, είναι ακραίες τοποθετήσεις που και οι δύο εξασφαλίζουν τη στασιμότητα και την αποστασιοποίηση από τη γνώση και τη βελτίωση. Αυτό που λέει ο kapnas είναι σωστό: Όλοι ασχολούνται με κάννες, τσοκάκια, φυσίγγια και δεν συμμαζεύεται, αλλά ελάχιστοι με τν προσωπική τους βελτίωση. Το να το λέει ο kapnas δεν είναι παρεξηγήσιμο. Αν το πω εγώ όμως, παρεξηγείται ότι “διαφημίζω την πραμάτεια”. Η προσωπική βελτίωση όμως δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα. Θέλει πολλή δουλειά, διάβασμα, παρατήρηση, ερωτήσεις, αίτηση βοήθειας από άλλους, πειραματισμό, δοκιμές, επιμονή, υπομονή και πάνω απ’ όλα ανοιχτά μυαλά. Κάποιοι αισθάνονται παγιδευμένοι στην έλλειψη γνώσεών τους και κλείνονται στον εαυτό τους, πιστεύοντας ότι αδυνατούν να φιλτράρουν τις πληροφορίες που τους δίνονται. Άλλοι επηρεάζονται από όλους, και δέχονται όλες τις πληροφορίες ως ουσιαστικές χωρίς φιλτράρισμα, με αποτέλεσμα να μπερδεύονται πολύ χειρότερα. Άρα το ζητούμενο είναι το κατάλληλο φίλτρο. Να αποκτήσεις δηλαδή τις βασικές γνώσεις που θα σου επιτρέψουν να κατανοείς το θέμα  “σκόπευση” ως μηχανισμό, οι οποίες θα σου επιτρέψουν και να φιλτράρεις την πληθώρα των εξωτερικών πληροφοριών, κρατώντας, δοκιμάζοντας προσωρινά ή απορρίπτοντας πληροφορίες, βασιζόμενος στο φίλτρο σου.

    Καλό είναι όσοι γνωρίζουμε δυο πραγματάκια παραπάνω, να προσπαθούμε να τα παρουσιάζουμε όσο το δυνατόν πιο απλοϊκά και κατανοητά, ώστε να μην τρομοκρατούμε τους συναδέλφους που θέλουν να μάθουν. Και αυτοί που δέχονται τις συμβουλές τρίτων δεν πρέπει να αρκούνται σε αυτές. Θέλει προσωπική προσπάθεια και εμπιστοσύνη στις όποιες γνώσεις και δυνατότητές τους. Η πληροφορία χρειάζεται εσωτερική επεξεργασία για να γίνει γνώση.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #414199

    Το θέμα είναι ότι όσο πιο πολλά μαθαίνεις, τόσο καταλαβαίνεις πόσα λίγα ξέρεις. Κι αυτό είναι κάτι που έρχεται με την ηλικία και την εμπειρία. Θυμάσαι πόσα νόμιζες ότι γνώριζες πιο νέος σε σχέση με όσα γνωρίζεις σήμερα και σκέφτεσαι πως στατιστικά δεν γνωρίζεις στην ουσία τίποτα τελικά. Το «εν οίδα ότι ουδέν οίδα» του Σωκράτη ταιριάζει παντού. Το να λες «τα ξέρω όλα και δεν ρωτάω κανέναν ή δεν εμπιστεύομαι κανέναν π…..η», ή το άκρως αντίθετο, «δεν ξέρω τι μου γίνεται, είμαι χαμένος από χέρι», είναι ακραίες τοποθετήσεις που και οι δύο εξασφαλίζουν τη στασιμότητα και την αποστασιοποίηση από τη γνώση και τη βελτίωση. Αυτό που λέει ο kapnas είναι σωστό: Όλοι ασχολούνται με κάννες, τσοκάκια, φυσίγγια και δεν συμμαζεύεται, αλλά ελάχιστοι με τν προσωπική τους βελτίωση. Το να το λέει ο kapnas δεν είναι παρεξηγήσιμο. Αν το πω εγώ όμως, παρεξηγείται ότι «διαφημίζω την πραμάτεια». Η προσωπική βελτίωση όμως δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα. Θέλει πολλή δουλειά, διάβασμα, παρατήρηση, ερωτήσεις, αίτηση βοήθειας από άλλους, πειραματισμό, δοκιμές, επιμονή, υπομονή και πάνω απ” όλα ανοιχτά μυαλά. Κάποιοι αισθάνονται παγιδευμένοι στην έλλειψη γνώσεών τους και κλείνονται στον εαυτό τους, πιστεύοντας ότι αδυνατούν να φιλτράρουν τις πληροφορίες που τους δίνονται. Άλλοι επηρεάζονται από όλους, και δέχονται όλες τις πληροφορίες ως ουσιαστικές χωρίς φιλτράρισμα, με αποτέλεσμα να μπερδεύονται πολύ χειρότερα. Άρα το ζητούμενο είναι το κατάλληλο φίλτρο. Να αποκτήσεις δηλαδή τις βασικές γνώσεις που θα σου επιτρέψουν να κατανοείς το θέμα «σκόπευση» ως μηχανισμό, οι οποίες θα σου επιτρέψουν και να φιλτράρεις την πληθώρα των εξωτερικών πληροφοριών, κρατώντας, δοκιμάζοντας προσωρινά ή απορρίπτοντας πληροφορίες, βασιζόμενος στο φίλτρο σου. Καλό είναι όσοι γνωρίζουμε δυο πραγματάκια παραπάνω, να προσπαθούμε να τα παρουσιάζουμε όσο το δυνατόν πιο απλοϊκά και κατανοητά, ώστε να μην τρομοκρατούμε τους συναδέλφους που θέλουν να μάθουν. Και αυτοί που δέχονται τις συμβουλές τρίτων δεν πρέπει να αρκούνται σε αυτές. Θέλει προσωπική προσπάθεια και εμπιστοσύνη στις όποιες γνώσεις και δυνατότητές τους. Η πληροφορία χρειάζεται εσωτερική επεξεργασία για να γίνει γνώση.

    Γιατί ρε Λεωνίδα να μπορεί να το λέει ο kapnas και όχι εσύ; Σαφώς ξέρεις κάτι περισσότερο από εμάς.. και στο κάτω κάτω όταν “η πραμάτεια διαφημίζεται” με αυτό τον ενημερωτικό τρόπο δεν είναι κατακριτέα. Προσωπικά θεωρώ ευτύχημα όταν παρακολουθώ απόψεις ανθρώπων σχετικών με όσα γράφουν, μακάρι να υπήρχαν πολλοί γνώστες, ας ήσαν και επαγγελματίες, και να έγραφαν τις απόψεις τους στο φόρουμ. Με την ευκαιρία… συγχαρητήρια για το άρθρο σου “τα 10 θανάσιμα αμαρτήματα”  στο τελευταίο Hunter Passion.  Εξαιρετική ανάπτυξη ενός εξαιρετικού και χρήσιμου θέματος με ωραία και εύπεπτη παρουσίαση. Μπράβο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #414205

    Oπως τα λεει ο Γιαννης ειναι. Αν δηλαδη καποιος με τη δουλεια του ειναι πιο ειδικος απο τους αλλους, ντε και καλα διαφημιζει τη πραματεια του; Ξερεις πως τουλαχιστον εγω προσωπικα δε το βλεπω ετσι, ισα ισα που υπαρχει ελλειψη ανθρωπων που να γραφουν εμπεριστατωμενα και κατανοητα, και να εχουν εννοειται και καποια κανταρια γνωση παραπανω.

    Στο θεμα μας, παραπανω παρεθεσα την χρηση που θελω να κανω στο οπλο, και το γιατι θελω να φτιαξω ενα κοντακι. Καλως ή κακως (δυστυχως για μενα κακως) το κοντακι ειναι ενα μεγαλο εξοδο, το οποιο ξερω τη σημασια του, αλλα δε παυει να ειναι ενα χοντρο ζορι που θα πρεπει να φαω για καμποσο χρονο. Γιαυτο και οι συνεχεις ερωτησεις. Και σαφως δεν εχω ψευδαισθησεις οπως ειπα, οτι αμα φτιαξω το κοντακι οπως πρεπει, τα πιατα ή οι τσιχλες θα πεφτουν με τηλεπαθεια. Προφανως ομως ουτε θα ευχαριστιεμαι το κυνηγι ή το σκοπευτηριο παραπανω ή λιγοτερο, απλα θα ξερω οτι το θεμα οπλο ειναι σωστο, και το θεμα Βικτωρας θα πρεπει να βελτιωθει με τη συνεχη προσπαθεια.

    Οταν ημασταν μικρα με τον αδελφο μου, ειχαμε φτιαξει ενα ποδηλατο απο ανταλλακτικα. Το τιμονι δεν ηταν εντελως καθετο προς τον αξονα, αλλα λιγο στραβο. Εμεις μαθαμε να κανουμε ποδηλατο και να πηγαινουμε ισια, αλλα με το λαθος τροπο. Καπως ετσι πορευομαι και στο κυνηγι, και πιστευω οτι σιγα σιγα θα ερθει η ωρα να το αλλαξω και αυτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #414214

    Oπως τα λεει ο Γιαννης ειναι. Αν δηλαδη καποιος με τη δουλεια του ειναι πιο ειδικος απο τους αλλους, ντε και καλα διαφημιζει τη πραματεια του; Ξερεις πως τουλαχιστον εγω προσωπικα δε το βλεπω ετσι, ισα ισα που υπαρχει ελλειψη ανθρωπων που να γραφουν εμπεριστατωμενα και κατανοητα, και να εχουν εννοειται και καποια κανταρια γνωση παραπανω. Στο θεμα μας, παραπανω παρεθεσα την χρηση που θελω να κανω στο οπλο, και το γιατι θελω να φτιαξω ενα κοντακι. Καλως ή κακως (δυστυχως για μενα κακως) το κοντακι ειναι ενα μεγαλο εξοδο, το οποιο ξερω τη σημασια του, αλλα δε παυει να ειναι ενα χοντρο ζορι που θα πρεπει να φαω για καμποσο χρονο. Γιαυτο και οι συνεχεις ερωτησεις. Και σαφως δεν εχω ψευδαισθησεις οπως ειπα, οτι αμα φτιαξω το κοντακι οπως πρεπει, τα πιατα ή οι τσιχλες θα πεφτουν με τηλεπαθεια. Προφανως ομως ουτε θα ευχαριστιεμαι το κυνηγι ή το σκοπευτηριο παραπανω ή λιγοτερο, απλα θα ξερω οτι το θεμα οπλο ειναι σωστο, και το θεμα Βικτωρας θα πρεπει να βελτιωθει με τη συνεχη προσπαθεια. Οταν ημασταν μικρα με τον αδελφο μου, ειχαμε φτιαξει ενα ποδηλατο απο ανταλλακτικα. Το τιμονι δεν ηταν εντελως καθετο προς τον αξονα, αλλα λιγο στραβο. Εμεις μαθαμε να κανουμε ποδηλατο και να πηγαινουμε ισια, αλλα με το λαθος τροπο. Καπως ετσι πορευομαι και στο κυνηγι, και πιστευω οτι σιγα σιγα θα ερθει η ωρα να το αλλαξω και αυτο

    Α ρε αδελφε, γιατι βιαστηκες τοσο να φυγεις; Σου ευχομαι ηρεμα νερα και καλες ψαριες.

    Βίκτορα η περίπτωσή σου (αριστερό) μου θυμίζει όσους ξεκινούν να “φτιάξουν” τον πρώτο τους σκύλο. Τα αποτελέσματα θα είναι μέτρια, στον δεύτερο καλύτερα κοκ. εκτός και αν από τύχη κατορθώσουν το άριστο με την πρώτη, και για να ακριβολογώ αυτό που νομίζουν άριστο. Και γιατί αυτό; γιατί για να κάνει το σωστό κοντάκι ο κοντακάς πρέπει, αν μη τι άλλο, ο χρήστης να έχει σταθερή επώμιση.  Εσύ έχεις προσαρμοστεί σε ένα δεξιό κοντάκι, άρα η στάση του σώματός σου και ο τρόπος που επωμίζεις δεν θα είναι ίδια με ένα αριστερό. Αν είχες την ευκαιρία να δουλέψεις με αριστερό κοντάκι (με όποια μέτρα) και αποκτούσες ένα και μόνο τρόπο επώμισης τότε οι πιθανότητες να έβγαινε σωστό από το πρώτο σου κοντάκι θα ήταν περισσότερες. Η βοήθεια ενός “δασκάλου” σκόπευσης, είτε αυτός είναι επαγγελματίας, είτε φίλος αλλά ΕΜΠΕΙΡΟΣ σκοπευτής που θα σε καθοδηγήσει να επωμίζεις σωστά και σταθερά είναι το πρώτο βήμα και συγχρόνως η ευκαιρία για να βγει σωστότερο το πρώτο κοντάκι. Όταν το αποκτήσεις και το συνηθίσεις σαφώς τα αποτελέσματα θα είναι καλύτερα αλλά όπως είπες δεν θα πετυχαίνει με τηλεπάθεια, οι προπονήσεις σου όμως θα αρχίσουν να σου δίνουν, πλέον, στοιχεία που θα αντιλαμβάνεσαι και έτσι θα αρχίσεις να έχεις επί πλέον απαιτήσεις για το κοντάκι, δηλαδή δεν θα είναι “μέτρα” που θα τα βλέπουν άλλοι για σένα αλλά εσύ θα το αναζητάς. Σαν να φοράς ένα κακοραμμένο πουκάμισο που το ένα μανίκι είναι στενότερο. Σε αυτό που έγραψε ο Kapnas (που είναι απολύτως σωστό) πως όλοι “διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνομεν την κάμηλον” δηλαδή ψάχνουμε τα σούπερ κάστομ τσοκάκια και αδιαφορούμε για το κοντάκι, αντιλαμβάνομαι γιατί συμβαίνει. Συμβαίνει γιατί δεν είναι μια απλή υπόθεση, θελει τα ΠΡΙΝ τα ΜΕΤΑ και μετά τα μετά ξανά διορθώσεις. Εδώ η συμβολή του πολύ καλού κοντακά είναι τεράστια.  Το ότι ο Sniper είναι ευχαριστημένος από το πρώτο του κοντάκι συνέβαλε (όπως νομίζω) η πρότερη ενασχόληση του στο σκοπευτήριο (σταθερή επώμιση) και όπως έγραψε η συμβολή των ανθρώπων που τον καθοδήγησαν πριν φτάσει στον κοντακά, και τέλος ο καλός κοντακάς. Δεν ξέρω, ας μας πει ο ίδιος την γνώμη του… αν αύριο είχε την δυνατότητα να “χτίσει” ένα καινούργιο όπλο, θα ζήταγε κάποιες μικροδιορθώσεις από τον κοντακά σε σχέσει με αυτό που έχει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #414218

    Oπως τα λες Γιαννη. Ευκολος δρομος δεν υπαρχει, απλα εδω κατω, η ενασχοληση με καποιον που να ξερει ειναι λιγο δυσκολη.

    Απλα αναρωτιομουν αν ειναι δυνατη η κατασκευη ενος κοντακιου σωστου, και επειτα να προσαρμοστω εγω σ’αυτο με την ιδια λογικη που φορας ενα σωστα ραμενο κοστουμι. Ακομα και αν καμπουριαζεις ο ραφτης θα σε στησει ισια για να παρει τα μετρα που πρεπει, αλλιως παλι λαθος να βγει.

    Δε θα το γλυτωσω ομως το κοντακι, σιγουρα παντως θα το αναβαλλω. Θελω πριν ξεκινησω να ειμαι ετοιμος και οικονομικα, για να κανω σωστη δουλεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #414219

    Το ότι ο Sniper είναι ευχαριστημένος από το πρώτο του κοντάκι συνέβαλε (όπως νομίζω) η πρότερη ενασχόληση του στο σκοπευτήριο (σταθερή επώμιση) και όπως έγραψε η συμβολή των ανθρώπων που τον καθοδήγησαν πριν φτάσει στον κοντακά, και τέλος ο καλός κοντακάς. Δεν ξέρω, ας μας πει ο ίδιος την γνώμη του… αν αύριο είχε την δυνατότητα να «χτίσει» ένα καινούργιο όπλο, θα ζήταγε κάποιες μικροδιορθώσεις από τον κοντακά σε σχέσει με αυτό που έχει.

     

    Εγω θα αναφερθω μονο σε εξι πραγματα που συνεβαλαν και συμβαλλουν ακομα στην ολη προσπαθεια μου:
    1.Η αγαπη για το οπλο,το κυνηγι,το αθλημα.
    2.Τα σκοπευτηρια,ειτε Παρνηθα,ειτε Σχιστο,ειτε Μαλακασα.Ηταν και ειναι σχολεια για μενα.
    3.Το οτι βρεθηκε στον δρομο μου ο Καπνας .Ο ανθρωπος με τις γνωσεις   που εχει και την Ιωβια υπομονη απεναντι μου,καταφερε και  μου εδειξε πολλα πραγματα, αγνωστα σε εμενα.Και τον ευχαριστω.
    4.Ξηρα προπονηση.Χαραματα,τουλαχιστον για μιση ωρα,επωμισεις και κοντρα επωμισεις.
    5.Δουλεψα για εναμιση χρονο,επιτακτικα στον εαυτον μου,την διοφθαλμη σκοπευση διοτι για πολλα χρονια ημουν “τυφλος”.
    6.Ανακτηση της αυτοπεποιθησης μου στην μετα Σκριβανο εποχη.Εννοω οτι μετα το Βαγγελη,ηρθαν και εξοκολουθουν να ερχοντα τα ωραια.
    Αλλα δεν επαναπαυομαι,η προπονηση στο σπιτι ειναι μεγαλο πραγμα.Καποτε ειχα και την δυνατοτητα να την κανω συχνα στα σκοπευτηρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    LEYKAR στις #414222

    Χαιρετώ την παρέα, με τα σωστά και ωραία γραφόμενα.

     Άλλο μετροληψια, άλλο κατασκευή κοντακίου. Το πρώτο δημιουργεί  μέτρα με βάση το σωματοτυπο μας , και  άλλο σκέλος είναι η κατασκευή. Τα μέτρα παίρνονται σε σκοπευτήριο, με τον δάσκαλο, και όταν το αποτέλεσμα είναι αυτό που πρέπει, τότε κάνουμε  την εφαρμογή μέτρων , και δεν υπαρχή ούτε αμφισβήτηση, ούτε κακόγουστα σχολεία και δυσφημίσεις.

    Μέτρα για εμάς, είναι ναι μεν να έχουμε σταθερή επωμιση όπως προαναφέρθηκε, και ας επωμιζουμε με ιδιαιτερότητες!!! Ο κατασκευαστής πρέπει αφενός να τα εφαρμόσει, και να είναι απόλυτα σωστά, αλλά και αφετέρου το αποτέλεσμα να είναι όσον το δυνατό καλαίσθητο σαν εμφάνιση π.χ. ( ένα κοντάκι με μεγάλο cast off δεν χρειάζεται  απαραίτητο να είναι στραβό ) σε ένα καινούργιο κοντάκι και ποιοτικό.

    Αν ο οπλουργός (κοντακας) έχει την τεχνογνωσία, και το όπλο μετρήματος είναι το τέλειο……

    Με σεβασμό και εκτίμηση σε όλους σας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #414260

    ΤΙ ΟΠΛΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΡΟΛΗΠΤΙΚΟ ΟΠΛΟ ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #414265

    Eπειδη αυτο το topic αφορα την εργασια και τις αναφορες που γινονται για τον εν λογω Μαστορα,καλο θα ηταν τις οποιες απορειες σας να τις μεταφερετε στο κατ’εξοχην topic:

    http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/metra-kontakiou/#post-411006

    ωστε να υπαρχει μια “σφαιρικη” αποψη και ενημερωση στα ερωτηματα που σας περιβαλλουν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 182 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων