Περι φυσιγγιων για το κυνηγι λαγου

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Koumparos στις #35725

    Αγαπητοί συναδελφοι,

    Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες που μου δωσατε και θα ηθελα επισης, να παρακαλεσω τους συνκηνυγους που μου εδωσαν πληροφοριες για τα φυσιγγια Rottweil, να μου δωσουν περοσσοτερες πληροφοριες για αυτα τα φυσιγγια.π.χ. για πια γραμμαρια μιλανε και αν ειναι με μαλλινη ταπα ή με πιστονακι.Ευχαριστω.

    Φιλικα Στελιος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #35737

    Ρε κουμπαρε επειδη υποψιαζομαι οτι εισαι απο την Κυπρο εξου και το ψευδονυμο και το Στελιος ,θελεις να πεις οτι εκει δεν βρισκεις φυσιγγια που θα σε ικανοποιησουν;Τα Rotweill  παντως υπαρχουν εκει διοτι ενας φιλος μου απο τη Λεμεσο τα κυνηγα απο χρονια

      Και εγω ειμαι απο εκει

      Μιχαλης ( kazam)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #35796

    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

    ΚΥΝΗΓΑΩ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΛΑΓΟ. ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΛΑΓΟΣ ΠΕΦΤΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΙ!

    ΕΠΙΣΗΣ Η ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΣΤΟ ΛΑΓΟ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ. ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΓΙΑ ΧΑΖΙ ΜΙΑ ΠΟΥ ΟΛΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΕ 10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ!

    ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΟΥΚ ΕΝ ΤΩ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥ!

    ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΕΝΟΣ ΛΑΓΟΦΥΣΙΓΓΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΚΑΙ Η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ. ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΑ 36-38 ΓΡ. ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΣΚΑΓΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΥΚΝΗ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΔΕΝ ΤΡΩΓΕΤΑΙ…..

    ΣΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΔΙΟ 40-45 ΜΕΤΡΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΓΟΜΩΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΛΑΓΟ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ?

    ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΟΝΤΑ ΤΟ 6 ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ (7 ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ) ΚΑΙ ΤΟ 4 ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ (5 ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ). ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ!!!!

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΑΜΠΕΡΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΨΗΛΗ ΦΟΝΙΚΟΤΗΤΑ.

    ΤΑ ΥΔΡΟΒΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΗ ΣΑΡΚΑ (ΠΤΕΡΩΜΑ) ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΣΚΑΓΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.

    ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ

    NOBEL SPORT DISPERSANTE NO6 (ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ)

    NOBEL SPORT SUPER FELT NO6 (ΜΑΛΛΙΝΟ ΓΙΑ ΜΕΣΑΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ) (ΚΩΣΤΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΚΡΙΒΕΣ)

    WINCHSTER SUPER X NO5 (ΓΙΑ ΜΑΚΡΙΝΕΣ 35-40Μ)

    ΤΟ ΤΣΟΚ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ *** ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ.

    ΦΙΛΛΙΚΑ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335200

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΑΜΠΕΡΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΨΗΛΗ ΦΟΝΙΚΟΤΗΤΑ.

    Αντρέα, όλοι δικαιούνται της γνώμης τους, και αυτό που αναφέρεις ήταν και η δική μου γνώμη για πολλά πολλά χρόνια. Μία χρονιά όμως στον βάλτο, χρησιμοποιούσα κατ’ αποκλειστικότητα σε όλη την διάρκεια του χρόνου, 36 γραμμάρια 4άρια επινικελωμένα με full choke (*).  Όλοι μου λέγανε ότι το Νο 4 παραείναι χοντρό για το μέγεθος των παπιών που κυνηγούσαμε εκεί, ότι το full choke παραείναι σφικτό για τις αποστάσεις που τα ντουφεκάγαμε, κι ότι τα επινικελωμένα σκάγια δεν σκοτώνουν, γιατί κάνουν διαμπερή τραύματα.

    Καθαρίζοντας τα πουλιά στο τέλος κάθε εξόρμησης, μου έκανε εντύπωση ότι δεν έβρισκα ποτέ σκάγια, παρά σπανίως. Πολύ πιο σύνηθες ήταν να έβρισκα κάποιο μολύβδινο σκάγι από άλλον συνάδελφο που είχε σταθεί άτυχος στο να “κρατήσει” το πουλί. Συμπέρασμα; Τα επινικελωμένα σκάγια πράγματι προκαλούν διαμπερή τραύματα, αλλά η φονικότητα τους δεν επηρεάζεται ούτε στο ελάχιστο από αυτήν τους την ιδιότητα. Όσο για τις αποστάσεις που χτυπήθηκαν κάποια πουλιά, καλύτερα να απαντήσει ο Γιώργος (DUCKHUNTER).

    Σήμερα, η γνώμη μου για τα διαμπερή τραύματα έχει αλλάξει τελείως. Σίγουρα υπάρχουν πολλά πράγματα που έχουμε μάθει να αποδεχόμαστε χωρίς ποτέ να εξετάζουμε, το κυνήγι άλλωστε είναι γεμάτο από τέτοιους μύθους.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #35808

    Λεωνίδα,

    ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΕΠΙΝΙΚΕΛΩΜΕΝΑ ΣΚΑΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΜΙΑ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΥΞΗΜΕΝΗΣ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑΣ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΤΗ ΣΦΑΙΡΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΗΣΕΙΣ.

    Η ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟΥ. ΕΚΕΙ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΟΥΝ ΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΖΩΟ ΝΑ ΣΠΑΝΕ ΠΡΟΚΑΛΩΝΤΑΣ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΒΛΑΒΗ ΣΤΟΥΣ ΙΣΤΟΥΣ.

    ΔΕΝ ΕΠΙΜΕΝΩ, ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.

    (ΙΣΩΣ Ο ΜΠΑΜΠΗΣ ΑΙΓΗΝΗΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ)

    ΦΙΛΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35860


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 09 Aπρίλιος 2004



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Stag στίς 08 Aπρίλιος 2004


    paidia edo  kai xronia me ta Rottweil (eisagogis ..auta sti dekada) apo No 3-5


    [/indent]

    Τώρα που θα πάω για Πάσχα στην Ευβοια θα βρω ένα τέτοιο να ζυγίσω τα σκάγια. Πάντως αυτά όντως έγραψαν ιστορία.


    [/indent]

    Τελικά βρήκα τα Rottweil εισαγωγής κουτί των 10. Το νο3 που ζύγισα είναι 36γρ. σκάγια και φυσικά η τάπα είναι πλαστικός συγκεντρωτήρας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #35869


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από xirokos στίς 13 Aπρίλιος 2004


     

    Η ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟΥ. ΕΚΕΙ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΟΥΝ ΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΖΩΟ ΝΑ ΣΠΑΝΕ ΠΡΟΚΑΛΩΝΤΑΣ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΒΛΑΒΗ ΣΤΟΥΣ ΙΣΤΟΥΣ.


    [/indent]

    Ως συνήθως τά βλήματα πού προτίνωνται γιά αγριόχοιρο είναι αρκετά διατρητικότερα από αυτά πού προτείνωνται γιά ελάφια.Κοίτα καί μόνο τίς σχεδιαστικές διαφορές τών βλημάτων τών Αμερικάνικων καί τών ευρωπαϊκών βλημάτων.

    Τό ελάφι είναι ιδιαίτερα “εύθραστο” θήραμα,μέ λεπτό τρίχωμα,λεπτό δέρμα καί αδύναμα κόκκαλα.Ως εκ τούτου χρειάζετε τό βλήμα νά διογκώνετε εύκολα κατά τήν επαφή του μέ τό στόχο,διότι άν θά ήταν διατρητικό θά μπορούσε νά διαπεράσει τό ζώο χωρίς νά τού προκαλέσει “ακαριαίο” πλήγμα.

    Στό αγριογούρουνο τά πράγματα αλλάζουν λίγο.Θέλουμε υψηλή διάτρηση καί μέτρια ικανώτητα διαστολής,καί ο λόγος είναι ότι τό μονόβολο μπορεί(κάτω από κάποιες συνθήκες-καί όχι πάντα) νά “κολήσει” σέ κάποιο χοντρό κόκκαλο καί αφού έχει πρίν παραμορφωθεί σημαντικά από τό τρίχωμα καί τό δέρμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35871

    Όσον αφορά τα επινικελωμένα σκάγια, πιστεύω οτι οι περισσότεροι ακόμα και αρθρογράφοι σε περιοδικά κάνουν λάθος στην άποψη περί μη φονικότητας και συγχαίουν τις ιδιότητες των βλημάτων που προορίζονται για ραβδωτά τα οπόια δεν έχουν καμιά ομοιότητα με τα σκάγια.

    Το θήραμα για να καταβληθεί χρειάζεται 4-5 σκάγια, τα επινικελωμένα λόγω του ότι δεν παραμορφώνονται έχουν μικρότερη αντίσταση στον αέρα και διατηρούν περισσότερο την κινητική τους ενέργεια. Μπορεί να κάνουν διαμπερή τραύματα αλλά όποιο κόκαλο βρεθεί στην πορεία τους σπάει. Ο μύθος περί της μη άμεσης καταβολής οφείλεται κατά την γνώμη μου στο ότι σε κάποιες πολύ μακρινές βολές που τα μολύβδινα δεν θα έφταναν καν, τα επινικελωμένα αν και διατηρούν ενέργεια, έχει χαθεί η αναγκαία πυκνότητα της τουφεκιάς οπότε το θήραμα παίρνει 1-2 σκόρπια σκάγια και δεν καταβάλεται άμεσα.

    Στο μονόβολο είναι λογικό να μην επιθυμούμε διαμπερές τραύμα γιατί αν δεν πληγεί κάποιο σημαντικό όργανο το θήραμα θα καταφέρει να απομακρινθεί. Αντίθετα με τα μολύβδινα που μόλις προσκρούσουν σε κάποιο σημείο παραμορφόνονται και αλλάζουν πορεία μέσα στο σώμα πλήτοντας και άλλα όργανα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #35888


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 13 Aπρίλιος 2004


    Στο μονόβολο είναι λογικό να μην επιθυμούμε διαμπερές τραύμα γιατί αν δεν πληγεί κάποιο σημαντικό όργανο το θήραμα θα καταφέρει να απομακρινθεί. Αντίθετα με τα μολύβδινα που μόλις προσκρούσουν σε κάποιο σημείο παραμορφόνονται και αλλάζουν πορεία μέσα στο σώμα πλήτοντας και άλλα όργανα.


    [/indent]

    Χμμμμμ,εδώ έχω μία ένσταση.Οταν τό μονόβολο προκαλέσει τρύπα “εξόδου” στό θήραμα,αυτό έχει σάν συνέπεια τήν τρομερή αιμορραγεία τού θηράματος,λόγω τού πολύ μεγάλου διαμετρήματός του.Αυτό έχει πάλι σάν συνέπεια τήν “αφαίμαξη” σέ χρόνο dt,καί τήν ακινητοποίηση τού ζώου.

    Αυτό από προσωπική εμπειρία,καί μόνο.

    Κατά τά άλλα θά συμφωνήσω μαζί σου Κώστα.

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων