Κυνήγια στο εξωτερικό!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 481 έως 495 (από 522 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #230749

    :angry: :P ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ;) :D

    http://youtu.be/2ycwOlTSFww


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #228741

    Άντε ρε Δημήτρη, παρακάλια θες να μας πεις τι έγινε εκεί στο South Africa? :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    kounos στις #228417

    Άντε ρε Δημήτρη, παρακάλια θες να μας πεις τι έγινε εκεί στο South Africa? :P

    Θα δούμε ρε Γιώργο γιατί πολύ πιθανόν να έχουμε τα ίδια τα περσινά και να γίνει χαμός πάλι και να ψάχνουν να βρούν αιτία για αντιπαραθέσεις πάλι και δεν έχω καθόλου όρεξη για τέτοια :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #228356

    Θα δούμε ρε Γιώργο γιατί πολύ πιθανόν να έχουμε τα ίδια τα περσινά και να γίνει χαμός πάλι και να ψάχνουν να βρούν αιτία για αντιπαραθέσεις πάλι και δεν έχω καθόλου όρεξη για τέτοια :D

    Βρε βάλε καμιά χήνα από αυτές τις δινοσαυρίνες να γουστάρουμε λίγο και άσε τα πείσματα :D. Όσοι σε ξέρουμε, γνωρίζουμε τι άνθρωπος είσαι και το κυνηγητικό ήθος που σε διακρίνει. Τώρα αν βρεθεί και κάποιος να γράψει ότι σκοτώνετε τα τρυγόνια και δεν έρχονται μετά στην Ελλάδα, απλά δεν γνωρίζει ότι τα πουλιά αυτά δεν αλλάζουν ημισφαίριο B) .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #228355

    Θα δούμε ρε Γιώργο γιατί πολύ πιθανόν να έχουμε τα ίδια τα περσινά και να γίνει χαμός πάλι και να ψάχνουν να βρούν αιτία για αντιπαραθέσεις πάλι και δεν έχω καθόλου όρεξη για τέτοια :D

    ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΕΣΤΩ Κ ΝΟΕΡΑ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ… B) :D
    ΜΕΡΙΚΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ…ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #228351

    Θα δούμε ρε Γιώργο γιατί πολύ πιθανόν να έχουμε τα ίδια τα περσινά και να γίνει χαμός πάλι και να ψάχνουν να βρούν αιτία για αντιπαραθέσεις πάλι και δεν έχω καθόλου όρεξη για τέτοια :D

    ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΕΣΤΩ Κ ΝΟΕΡΑ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ… :D :D

    [font=”Comic Sans MS”]Κ ΜΕΙΣ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΙΤΙΑ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ
    ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ Κ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΣΑΙΤ!!!!!
    ΑΠΟ ΟΡΕΞΗ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΟΛΙΚΗ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ…
    :D :) B)
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #203815

    Ουκρανία έχει κυνηγήσει κανείς?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #227863

    Ουκρανία έχει κυνηγήσει κανείς?
    [color=”#8B0000″]

    [font=”Comic Sans MS”]

    Φάνη δεν ξέρω αν έχει κυνηγήσει Ουκρανία κανένας φίλος του φόρουμ…
    αλλά ξέρω ότι πολλά μέλη έχουν κυνηγήσει…………Ουκρανέζες!!!! :D B) :) :D [/font][/color]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #227860

    [size=5][font=”Comic Sans MS”]

    Φάνη δεν ξέρω αν έχει κυνηγήσει Ουκρανία κανένας φίλος του φόρουμ…
    αλλά ξέρω ότι πολλά μέλη έχουν κυνηγήσει…………Ουκρανέζες!!!! :) B) :D :D [/font][/size][/color]

    [font=”Comic Sans MS”]Πρέπει να έχουν κάνει αντιαλγική για το κυνήγι αυτό :D [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #227792

    [size=5][font=”Comic Sans MS”]

    Φάνη δεν ξέρω αν έχει κυνηγήσει Ουκρανία κανένας φίλος του φόρουμ…
    αλλά ξέρω ότι πολλά μέλη έχουν κυνηγήσει…………Ουκρανέζες!!!! :D :D :D :D [/font][/size][/color]

    Nα σου πώ την αλήθεια, το κυνήγι μιας ουκρανής με έκανε να σκεφτώ το κυνήγι στην Ουκρανία :)

    Βασικά έχω γνωρίσει μια τύπισα απο εκεί και περισσότερο απο περιέργεια της λέω: δε ρωτάς εκεί στον κυνηγετικό σύλλογο της περιοχής σου πόσο θα στοιχίσει ένα κυνήγι εκεί?

    και το έκανε…κατ αρχάς όπως και εδώ ή χώρα είναι χωρισμένη σε κυνηγετικές περιφέρειες, η κάθε περιφέρεια ελέγχεται απο έναν σύλογο ο οποίος είναι υπεύθυνος για την διαχείρηση της κάθε περιοχής, για τις άδειες που θα εκδόσει, για το μέρος που θα σε πάει να κυνηγήσεις και τον αριθμό των θηραμάτων….

    απο ακεί και πέρα για ένα κυνήγι 4 ημερών ( υδρόβια Φάσσα τρυγόνι, σε μια πολύ ωραία περιοχή γεμάτη απο λίμνες και ποτάμια ) μου ζητήσανε απο 100 έως 300 ευρό, στην τιμή περιλαμβάνονται όλες οι μετακινήσεις, το όπλο που θα ενοικιάσω,καθώς και τα θηράματα που θα χτυπήσω….όταν του ρώτησα για κυνηγετική άδεια γελάσανε και μου είπαν, δεν χρειάζεται να επιβαρυνθείς για να εκδόσεις κάποια άδεια,δεν πρόκειται να σε ελέγξει κανείς, γιατί πολύ απλά, εμείς κάνουμε τον έλεγχο, άλλωστε μου λένε εδώ δεν έρχονται πολλοί για κυνήγι, οι περισσότεροι πάνε στην Κριμαία, αν θελήσεις να πάρεις τα θηράματα μαζί σου, τότε θα σου εκδώσουμε άδεια για να μπορέσεις να τα εξάγεις…..

    το σκέφτομαι πολύ σοβαρά γιατί είναι καλή τιμή, το πρόβλημα είναι ότι δεν μιλάνε αγγλικά και πίνουν πολύ βοτκα B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #203903

    Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου Θεοφάνη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #227789

    Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου Θεοφάνη.

    Nαί είναι ενδιαφέρον την στιγμή που απο μια έρευνα που έκανα σε διάφορα προκτορεία που ασχολούνται και οι τιμές που δίνουν είναι στα 1000 με 1200 ευρό για τρείς μέρες κυνήγι στην τιμή περιλαμβάνεται μόνο η διαμονή και οι μετακινήσεις και όχι τα θηράματα, αλλά με 200 ευρό μπορείς να ενοικιάσεις σπίτι στην εξοχή για μία εβδομάδα,και αυτοκίνητο με 20 την ημέρα, δηλαδή οικονομία πάνω απο 50%…
    Βέβαια μια προσοχή χρειάζεται γιατί είναι λαμόγια, περισσότερο λόγο στερήσεων και καθεστώτος

    μου φαίνεται ότι τα Baical θα πάρουν φωτιά B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #203908

    Πάντως Θεόφιλε υπάρχουν δύο ρευστά ζητήματα στις πληροφορίες αυτές.
    Πρώτων, αν μιλάμε για τα βάθη της ανατολικής Ουκρανίας, όποιες και να είναι οι τιμές δεν μπορούμε να πάμε διότι δεν θα γυρίσουμε πίσω.

    Δεύτερον, όλα αυτά τα είπε ένα κορίτσι. Δεν επικοινωνήσαμε απευθείας με τον εκεί κυνηγετικό σύλλογο, και αυτό μάλλον δεν θα μπορέσουμε να το κάνουμε λόγω βότκας και αγγλικών όπως γράφεις.
    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστη η κοπέλα. Ούτε καν με κυνηγό δε μιλήσαμε, τι να ξέρει η κοπέλα από κυνήγι.

    Η Ουκρανία είναι γνωστή για την βαθειά κουλτούρα εκμετάλλευσης ξένων τουριστών.
    Για αυτούς ξένος = δολάριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #203939

    'οτι εμπεριέχει ρίσκα ούτε λόγος, πάντος βρέθηκα πρόσφατα εκεί και η αλήθεια είναι, πώς είναι κάπως….δλδ εαν δεν έχεις κάποιον να συνεννοηθείς μη διανοηθείς να ξεκινήσεις….όχι ότι θα πάθεις τίποτα ή θα σε πειράξει κάποιος ( γιατί υπάρχει πολύ αστυνομία ) αλλά γιατί πολύ απλά δεν θα μπορέσεις να συνεννοηθείς ( ελάχιστοι μιλάνε αγγλικά). Αν και δεν είναι στο ανατολικό σημείο της ουκρανίας γενικά δεν διατρέχεις κίνδυνο.

    Φυσικά και η κοπέλα δεν μπορεί να συνεννοηθεί, ότι της είπα ρώτησε….το να ξεκινήσεις στα τυφλά και να πας για κυνήγι έτσι σίγουρα δεν ενδείκνυται, απλά επειδή παίζει να ξανα ανέβω ουκρανία απλά σκέφτομαι να δοκιμάσω να κυνηγήσω, να δω αν αξίζει και ίσως κάποιες κυνηγετικές γνωριμίες, άλλωστε είναι ένα μέρος που μπορείς να κυνηγήσεις τα πάντα απο υδρόβια – αγριόκουρκους – grouse- περιστεροειδή , μέχρι λύκο – ελάφι – αρκούδα και ευτυχώς λόγο του μέρους και της ιδιαιτερότητας του, οι μόνοι που κυνηγάνε είναι οι ιταλοί και αυτοί κυρίως μπεκάτσες στην Κριμαία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #227747

    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες Θεοφάνη.
    Και αν τελικά ξανανεβείς περιμένω report B)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 481 έως 495 (από 522 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων