ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #62741

    ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ !!!

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #63490

    ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΕΚΛΕΙΣΕ Κ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΩΣ ΚΟΛΗΣΕ ΤΟ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΣΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΠΙΚΑ ΑΝΤΙΒΙΩΤΙΚΑ Κ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΕΠΟΥΛΩΣΗ.ΤΟ ΣΕΤΤΕΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    καβαλα-ρης στις #63514

    Διαβαζοντας το περιστατικο με το τραυματισμενο πελμα,θα ηθελα να σας ενημερωσω για το σπαθοχορτο.Χορτο του βουνου που θα το βρειτε ευκολα σε καποια υπαιθρια παζαρια ειδικα στην επαρχια.Γυαλινο μπουκαλι καλα κλειστο,ελαιολαδο,κλαρακια απο το βοτανο.Αφηνουμε στον ηλιο.Οσο πιο πολυ το αφησουμε,τοσο πιο δυνατο γινεται.Εχουμε ολο τον χρονο θαυματουργο λαδι,που,με τρεις επαλειψεις(μια φορα την ημερα) επουλωνει τραυματα.Δεν αποκλειεται να βρειτε ετοιμο σπαθολαδο σε καταστηματα υγιεινης διατροφης οποτε ακομη καλλιτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #64805

    Exei antimetopisi pote kanenas Displasia se kapio koutavi ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #65166

    Ξέρει κανείς κτηνιατρικό φαρμακείο στο κέντρο ή τα νότια προάστια της Αθήνας όπου μπορώ να προμηθευτώ τα σπρέυ αυτά;

    Στο φαρμακείο βρήκα μόνο το Pulvo που χρησιμοποιώ χρόνια χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία στην επούλωση πληγών στ απόδια.

    Ευχαριστώ, Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #65173

    Logika ean pas se kapia organomeni ktiniatriki kliniki, tha mporesoun na se ejipiretisoun..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    teo στις #65714

    Την καλησπέρα μου σε όλους.Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το σέττερ μου που είναι τώρα 9 μηνών . Ξαφνικά παρουσίασε στην μέσα μεριά του αυτιού κόκκινες κηλίδες με σκάσιμο του δέρματος σε αυτές . Ο κτηνίατρος μου έδωσε μια αλοιφή και σχεδόν αμέσως εξαφανίστηκαν. Ξαφνικά όμως εμφάνισε΄πάνω στο δέρμα , κάτω απο τον ακουστικό πόρο ένα κόκκινο εξώγκομα σαν σταφύλι που είναι έντονα ερεθισμένο κόκκινο και χωρίς τρίχες. Η διάγνωση (οπτικά)μάλλον μυκητίαση . Μου δίνει το Lamisil κρέμμα και Bedadine  πρωί και βράδι αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα (πέρασαν τρεις μέρες) . Το ξύνει με το πόδι και μερικές φορές αιμοραγεί. Η καθαριότητα στον χώρο του είναι καθημερινή η διατροφή του Ξηρά τροφή απο τις ποιό ακριβές , τα εμβόλια του όλα και το αφεντικό του σε απόγνωση γιατί δεν ξέρει τι άλλο να κάνει . Ο σκύλος άριστος στο κυνήγι , με έχει κερδίσει και θέλω να κάνω ότι περνά απο το χέρι μου . Ευχαριστώ όποιο απο σας έχει παρόμοια περίπτωση ή μπορεί να βοηθήσει .

     Θοδωρας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #65720

    Καλησπερα σε ολους!!Αυτο ειναι ενα γεγονος συνηθισμενο συμφωνα με τα γραφωμενα της ζωοφιλιας.Ειναι οπως και τα μωρα που μπορει ετσι να καλα καθουμενα να κανουν εμετο ισως επειδη τρωνε γρηγορα το φαγητο τους μαζευοντας πολυ αερα και μετα τη συνεχεια την ξερετε.Αλλα τωρα δεν μπορω να καταλαβω προς τί η δοιαρεια του σκυλιου.Ισως να εφαγε κανα χορτο με φυτοφαρμακο οπως ειπε καποιος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #65764

    teo;

     to exeis paei se (kapion organomeno) ktiniatro na kanei kapies ejetaseis aimatos?  ean oxi nomizo pos prepei na pas…
     Apo parasita eisai sigouros oti den exei?
     Lamisil & Bedadine einai enas aplos alla poly kalos sindiasmos…. Gia na eisai pio poli sigouros mporeis na pareis Lamisil se morfi Spray…
     Merikes fores kapioi iatroi dinoun sintages pros ektelesi apo farmakopio, diladi einai paraskeyasmata kapiou farmakopiou me tis analogies kai ta sistatika ta opoia exei ypodiji o iatros…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #341317

    Τεο προκειται για σοβαρή μυκιτίαση. κάποτε είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σ’ ενα λυκόσκυλο. Είχε κολυμπίσει σ’ ενα συντριβάνι και μολύνθηκε.

    Ο Γιατρός μου ζήτησε να τον βλέπει κάθε δεύτερη μέρα και του άνοιγε το πρήξιμο με νυστέρι κάθε φορά που πήγαινα. Εβαζε στο αυτί γάζες και του χωρηγούσε ισχυρή ενέσιμη αντιβίωση. Φυσικά απαιτήται το ειδικό κολλαρο ώστε να μην αγγίζει την μολυσμένη περιοχή. Πρόσεξε το γιατί υπάρχει κίνδυνος τόσο για την ακοή όσο και για το ίδιο το αυτί. Πήγαινε και σε άλλο γιατρό ή πες του ότι πρεπει να προχωρήσει σε πιο δραστικά μέτρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #65767

    Ajizei na tonistei gia akoma mia fora fora ,, pos prepei na deixnoume megisti simasia & prosoxi se pion iatro pigenoume ton skilo mas..

    To anafero ayto giati prosfata mou eipe enas ktiniatros na kano eythanasia ston koutavo mou, i na pao kai na ton afiso se kamia korifi, giati diegnose me to mati oti exei dysplasia….AKouson akouson….

    Poly prosoxi paidia… .. . Kai as skeftomaste & as enimeronomaste se kathe ti mas leei o kathe iatros….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #66190

    Φίλε BillCentro.

     Η Ρενα μου η κοκκερίνα, την Τετάρτη εξετάστηκε από γιατρό με διαγνωση “ψευδοκύηση” και χορήγηση χαπιών απογαλακτισμού, και την Κυριακή το πρωί μετά το κυνήγι γέννησε ενα νεκρό κουτράβι!  Αποτέλεσμα: Καισαρική, άλλα 3 νεκρά κουτάβια μέσα της και στείρωση. Ταλαιπωρία το καημένο και τρείς μέρες μέσα στην κλινική.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #67130

    Epidi siga siga mpenoun ta kria & oi vroxes, nomizo pos einai xrisimo na dijoume ligo parapano prosoxi sta skilia mas, se periptosi kriopagimatos.
     Vevea, kalo tha einai na min ftasoume se ayto to simeio..

    ps
    Exete dei pote Cross Mixani me skilospito????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #67206

    ΘΟΔΩΡΑ ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΞΥΣΗΜΟ ΤΟΥ ΑΥΤΙΟΥ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΓΑΝΗ ΣΤΟ ΤΥΜΠΑΝΟ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ.Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΩΤΟΣΚΟΠΟΙΣΗ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΣΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΑ ΣΤΟ ΤΥΜΠΑΝΟ ΘΑ ΤΟ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΟΥΦΑΝΕΙ . 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #341658

    Η Ρενα μου η κοκκερίνα, την Τετάρτη εξετάστηκε από γιατρό με διαγνωση “ψευδοκύηση” και χορήγηση χαπιών απογαλακτισμού, και την Κυριακή το πρωί μετά το κυνήγι γέννησε ενα νεκρό κουτράβι

    Ωραίος κτηνίατρος!!!!!!!! Από εμένα τίποτα ψιλόκλωτσιές θα τις έτρωγε.

     Από πέρυσι προσεξα στην  7,5 χρονών σκύλα μου ότι εαν το Σάββατο την κυνηγούσα πολλές ώρες (πάνω από 5) την Κυριακή ήταν πιασμένη για κανένα 20λέπτο στο ξεκίνημα μετά κανόνικα με τους γνωστούς ρυθμούς, Φέτος στην πέρδικα έγινε λίγο μεγαλύτερο το διάστημα πήγε στο 1/2 μέχρι να μπορέσει να αρχίσει να τρέχει, Στην μπεκάτσα και μάλιστα  χτες επειδή το Σάββατο κυνηγούσαμε χωρίς ιχνός κούρασης, πάνω της μέχρι 8 το πρωί μέχρι τις  4,5 το απόγευμα (χωρίς στάση κάτι γενικότερα συνηθισμένο σε μένα)  δεν μπορούσε να περπατήσει κάν  στο ξεκίνημα  για 1ώρα, κτύπαγα το κεφάλι μου γιατί δεν πήρα άλλο σκύλο μαζί μου, μετά αρχισε σιγά σιγά να παίρνει τα πάνω ώσπου βρήκε μια μπεκάτσα γύρώ στις 9,00 και από εκεί και πέρα οι ρυθμοί ήρθαν στα κανονικά τους μάλιστα ακόμα και στις  14,30 ώρα, που γυρίζαμε το αυτοκίνητο αυτή έψαχνε με το γνωστό ρυθμό της και χωρίς να κάνει καθόλου πίσω στα άγκαθια, και στα βάτα δεν ‘εδειχνε κουρασμενη. Βεβαια όταν πήγε να κατέβει από το αυτοκίνητο πάλι πιασμένη ήταν. Επειδή συμπτωση που επαναλαμβάνεται πάυει να είναι συμπτωση και πριν πάω στο γιατρό (που θα πάω) θα ήθελα να το συζητήσουμε λίγο. Μου μπήκε η ιδέα για “ρευματικά”  από την απόψη ότι επειδεινώθηκε η κατάσταση λόγω μεγάλης υγρασίας στο κυνήγι, Υπόψη ταξιδεύει στο αυτοκίνητο και την έχει την ζεστούλα της σε σχέση με το τρεϋλερ, Εχει κάποιος κάποια ιδέα ή παρόμοιο περιστατικό??

    Παντελής

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων