ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    spyrakos στις #70813

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ , ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΟΥΤΑΒΟ ΠΟΙΝΤΕΡ (2 μηνων ).

    ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΛΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΤΟΥ ΕΚΛΕΙΝΑΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ, ΑΜΕΣΟΣ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑ ΠΡΩΤΟΝ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΑΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙΑ ΛΟΓΩ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ 10 ΕΝΕΣΕΙΣ.

    ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΛΗΡΩΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΘΩΣ ΕΙΔΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΦΟΒΕΡΟΙ.ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΠΑΡΑΣΙΤΟΣΗ ΤΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΡΩΕΙ ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ PRO PLAN PUPPY.

    ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΕΠΟΙΚΙΝΩΝΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

    Ο ΚΟΥΤΑΒΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ?

    ΣΑΣ  ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ??


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #70839

    Me kathimerini askisi (voltoula-tora pou einai mikros), & diatrofi tha deis apotelesmata se kana 2mino…  Exe ypomoni…

    PS
    Oi arthroseis sta mprostina podia, einai “prismenes” ?

    Mporeis na katalaveis ean exei “mpalakia” sto mikos ton mprostinon podion?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    spyrakos στις #70905

    ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ , ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΝ ΕΠΑΙΞΑ ΓΙΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟΥ ΠΟΔΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ , ΤΟ ΔΕΞΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΣΤΡΑΒΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟ ΠΡΙΝ.

    ΤΑ ΑΚΡΑ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΛΑΚΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΟΥ ΤΑ ΨΙΛΑΦΙΖΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ , ΤΑ ΠΙΕΖΩ ΕΛΑΦΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ.

    Η ΚΛΗΔΩΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΟΥΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΟΥΤΕ ΔΕΞΙΑ , ΕΥΘΕΙΑ.

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #72838

    γνωρίζει κάποιος λεπτομερειες για την Δεμοδεκτικη Ψώρα ??? 

      έίχε αντιμετωπίση κάποιος, στα σκυλιά του,τέτοιου είδους πάθηση?

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #72930

     

    …..

     

    Demodex Owen, 1843

     

    Ξενιστές: Σκύλος (Demodex canis Stiles, 1892), πρόβατο (D.ovis Railliet, 1895), αίγα (D.caprae Railliet, 1895), βοοειδή (D.bovis Stiles, 1892), ιπποειδή (D.equi Railliet, 1895), χοίρος (D.phylloides Csokor, 1879), κόνικλος (D.cuniculi Pfeiffer, 1903), μυς (D.musculi Hirst, 1917), επίμυς (D.ratti Hirst, 1917), χάμστερ (D.aurati Nutting, 1961), ινδόχοιρος (D.caviae Bacilgalupo & Roveda, 1954) κ.ά., καθώς και ο άνθρωπος (D.folliculorum Simon, 1843).

    Εντόπιση: Θύλακες των τριχών και σμηγματογόνοι αδένες.

    Μέγεθος: 210-440 Χ 45-70 μm.

    Μορφολογία: Λευκωπό επίμηκες άκαρι (Εικ. ΑΡ6) με ψευδοκεφαλή (γναθόσωμα), θώρακα (ποδόσωμα) και κοιλιά (οπισθόσωμα). Η ψευδοκεφαλή έχει 1 ζεύγος χηληκεραιών, 1 ζεύγος προσαρκτρίδων και 1 άζυγο υπόστομα. Ο θώρακας έχει 4 ζεύγη ποδιών, που διατάσσονται σε 1 ομάδα και απολήγουν σε 2 νύχια. Η κοιλιά είναι εγκαρσίως γραμμωτή (Εικ. ΑΡ6).

     

     

    Εικόνα ΑΡ6. Demodex folliculorum

     

    Διατροφή: Απομύζηση υγρών από τον ξενιστή.

    Βιολογικός κύκλος: Τα θηλυκά γεννούν 20-24 αυγά μέσα στους θύλακες των τριχών και τους σμηγματογόνους αδένες. Από κάθε αυγό εκκολάπτεται μία προνύμφη, που εξελίσσεται σε πρωτονύμφη, δευτερονύμφη και αρσενικό ή θηλυκό ενήλικο άκαρι, σε διάστημα 18-24 ημερών. Η σύζευξη γίνεται στο άνοιγμα των σμηγματογόνων αδένων, κοντά στην επιφάνεια του δέρματος, όπου τα ακάρεα παρασύρονται από το σμήγμα. Tα ζώα μολύνονται συνήθως κατά την περίοδο της γαλουχίας τους, όταν έρχονται σε επαφή με το δέρμα της μολυσμένης μητέρας.

    Επιζωοτιολογία/επιδημιολογία: Στη χώρα μας, Demodex spp. βρέθηκαν στο πρόβατο (24.7%), την αίγα (22.2% στο 2.5% των ποιμνίων αιγών), τον χοίρο (9.6-34%), τον επίμυ (14.6%), τα βοοειδή, τον σκύλο, καθώς και στον άνθρωπο.

     

    Βιβλιογραφία

    Χαραλαμπίδης ΣΘ. Κτηνιατρική Παρασιτολογία. University Studio Press, Θεσσαλονίκη (2001).

     

    ——————————————————————————————————-

     

    Δεμοδηκτικη Ψωρα

    (Demodectic mange, Demodicosis)

     

    Είναι χρόνια παρασίτωση του θύλακα των τριχών και επιπλέον, στις έντονες μολύνσεις των σμηγματογόνων αδένων του δέρματος σκύλου, λύκου, αλεπούς, γάτας κ.ά. (Demodex canis).

    Η μόλυνση των ζώων γίνεται κατά την επαφή τους με το δέρμα της μολυσμένης μητέρας την περίοδο της γαλουχίας τους (δεν παρατηρείται ενδομητρική μόλυνση των εμβρύων). Τα αυγά γεννώνται από τα θηλυκά ακάρεα μέσα στο θύλακα της τριχας και η προνύμφη που εκκολάπτεται, εξελίσσεται τοπικά, σε πρωτονύμφη, δευτερονύμφη και αρσενικό ή θηλυκό ενήλικο άκαρι, σε διάστημα 18-24 ημερών. Η σύζευξη γίνεται κοντά στην επιφάνεια του δέρματος, όπου τα ακάρεα παρασύρονται από το σμήγμα.

    Η μετάδοση του ακάρεος γίνεται μόνο σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 16-41ºC.

    Στη χώρα μας, Demodex spp. βρέθηκαν σε σκύλο κ.α.

    Παθογόνος δράση: Απομύζηση υγρών, καταστροφή της μεσοκυτταρικής ουσίας της ρίζας της τρίχας, αναφυλακρική αντίδραση του ξενιστή στα μεταβολικά προϊόντα των ακάρεων κ.ά.

    Μηχανισμοί άμυνας: Αναπτύσσεται αντίσταση στις αναμολύνσεις (γι’ αυτό, η μόλυνση περιορίζεται μόνο στα κουτάβια). Οι μηχανισμοί άμυνας στον ανοσοϊκανό ξενιστή δεν επιτρέπουν τον πολλαπλασιασμό του παρασίτου που τελικά επιβιώνουν με χαμηλές συγκεντρώσεις στο 5.4-88.2% των υγιών σκύλων. Σε καχεκτικά ή ανοσοκατεσταλμένα ζώα παρατηρείται αναζωπύρωση του νοσήματος (περιτοκετιαία ανοσοκαταστολή κ.ά.), λόγω καταστολής των δραστηριοτήτων των Τh1 βοηθητικών λεμφοκυττάρων. Η ανεξέλεγκτη χορήγηση κορτιζόνης ή άλλων ανοσοκατασταλτικών φαρμάκων στη δεμοδήκωση αποτελεί επιστημονικό λάθος. Συχνά, η καταστολή των δραστηριοτήτων των Τh1 βοηθητικών λεμφοκυττάρων οφείλεται στην ιδιοσυγκρασία και την κληρονομική προδιάθεση του ζώου (ευαισθησία φυλής).

    Αλλοιώσεις και συμπτώματα: Κλινική μορφή του νοσήματος εμφανίζεται σχεδόν αποκλειστικά στα κουτάβια μετά τον απογαλακτισμό και οι αλλοιώσεις περιορίζονται στις περιοχές του δέρματος με κοντό τρίχωμα που έρχονται σε στενή επαφή με τους μαστούς της μητέρας κατά τη γαλουχία (χείλη, ρύγχος, βλέφαρα, μέτωπο, πτερύγια ώτων, έξω ακουστικός πόρος κ.α.). Αρχικά, καταστρέφεται η θήκη και ο βολβός της τρίχας (π.χ. τριχόπτωση στο δέρμα γύρω από τους οφθαλμούς) και εμφανίζεται αλωπεκία, ήπια υπερκεράτωση και αναφυλακτική αντίδραση στο δέρμα του λαιμού, του στήθους, της κοιλιακής χώρας, της εσωτερικής επιφανείας των άκρων, μεσοδακτυλικές πτυχές, φύματα πέλματος κ.α. Αργότερα, εμφανίζεται ξηρό έκζεμα με έντονη παραγωγή ξηρών πιτυροειδών φολίδων, ερυθρότητα του δέρματος, βλατίδες, τριχόπτωση κ.ά. Μετά περίπου δύο χρόνια, είναι δυνατόν να εμφανισθούν σκοτεινόχρωμα υποδόρια οζίδια (2-10 mm) με μάζες ακάρεων, όλων των σταδίων ανάπτυξης. Τα οζίδια συνήθως επιμολύνονται από Staphylococcus aureus, Pseudomonas spp., Proteus spp. κ.ά., διαπυούνται, ενώ το δέρμα παχύνεται, αποκτά έντονες κυανέρυθρες πτυχώσεις με ήπιο κνησμό, είναι εξοιδημένο, υπεραιμικό, θερμό με φλύκταινες, σηρίγγια, έλκη και καλύπτεται από πυο-αιματηρό εξίδρωμα με άφθονα ακάρεα. Η κατάσταση είναι δυνατόν να εξελιχθεί σε σηψαιμία, καχεξία και θάνατο του ζώου. Σε άλλες περιπτώσεις, οι αλλοιώσεις επεκτείνονται σε ολόκληρο το σώμα του ζώου με βλατίδες, φυσσαλίδες, οζίδια, ξηρές πιτυροειδείς φολίδες, εφελκίδες, αποστήματα, έλκη κ.ά.

    Διάγνωση: Η διάγνωση στηρίζεται στην ανεύρεση αυγών (70-90 Χ 19-25 mm) και ακάρεων (250-300 mm), όλων των σταδίων ανάπτυξης, σε βαθύ ξέσμα του δέρματος (επίσης, μετά επεξεργασία ογκωδών αλλοιώσεων του δέρματος με NaOH ή ΚΟΗ 10%).

    Φαρμακευτική αγωγή: Γίνονται ψεκασμοί, λουτρά, επιχύσεις, ενσταλάξεις κ.ά. στα ζώα 1-2 φορές την εβδομάδα για πολλές εβδομάδες, με πρόσφατο διάλυμα amitraz* 0.025-0.15% (σε κουτάβια 0.0125%)**, fipronil (Frontline

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #73752

     Μην  ξεχάσουμε να παραλείψουμε το απαραίτητο κολάρο σε συνδυασμό με τις απαραίτητες αμπούλες κατά των (εξω)παρασίτων…Μπορούμε να ξεκινήσουμε μια καλή ασπίδα προστασίας …  …
     Μην παραλείψουμε και κάποια σαμπουάν (αυτά που προορίζονται μόνο για σκύλους) με σιτρονέλα ή κάποια άλλα πολύ πιο ακριβά, γενικά κατά των παρασίτων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #73763

    ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ  ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ (ΠΝΕΥΜΟΝΤΟΓΚ).ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #73767

    Εάν δεν κάνω λάθος,  αυτό το εμβόλιο χρειάζεται κυρίως όταν ο σκύλος είναι μεταξύ άλλων σκύλων, η γενικά όταν έρχεται συχνά σε επαφή με άλλα σκυλιά. Νομίζω ότι προστατεύει τον σκύλο μας απο ένα είδος βήχα (ξερόβηχα – πνευμονία) ο οποίος δεν γνωρίζω τι άλλο μπορεί να επιφέρει. Επίσης είναι προληπτικό και δεν είναι υποχρεωτικό. Αναλόγως τον κτηνίατρο και τις προθέσεις του…


     Καλό είναι πάντως, να παρέχουμε στον σκύλο μας ό,τι προστασία μπορούμε, και να εμπιστευόμαστε έναν ιατρό και μία γνώμη, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #343474

    Κάπως έτσι είναι Βασίλη, το εμβόλιο αυτό είναι κατά των αναπνευστικών νοσημάτων ενάντια στην Bordetella bronchiseptica και Parainfluenza.

     

    Γνωστό ως kennel cough (βήχας των κυνοτροφείων), ονομάζεται έτσι γιατί τα ανωτέρω ως αερόβια (βακτηρίδια;) μεταδίδονται πολύ εύκολα όπου υπάρχουν πολλοί σκύλοι π.χ. κυνοτροφεία (πανσιόν κλπ), εκθέσεις και αγώνες σκύλων, σχολές εκπαίδευσης ακόμη και σε πάρκα που συχνάζουν πολλοί κυνόφιλοι.

    Η λοίμωξη είναι σοβαρή, δεν υποχωρεί εύκολα, θέλει πολλές μέρες αντιβίωση και πρέπει οπωσδήποτε να παρακολουθηθεί από κτηνίατρο. Μπορείτε να την καταλάβετε από τον έντονο ξηρό βήχα που βγαίνει από βαθειά, σαν την λαρυγγίτιδα των παιδιών, σαν κοφτό γκάρισμα γαϊδάρου.

     

    Δεν είναι θέμα προαιρετικού ή όχι, είναι θέμα αν πας τον σκύλο σου σε τέτοιες εκδηλώσεις αλλά και τι πρόγραμμα εμβολιασμού ακολουθεί ο γιατρός σου.

    Τι σχέση έχει το πρόγραμμα;

    Μερικές φίρμες περιέχουν στα πολλαπλά εμβόλια τους και ενάντια στην Parainfluenza, αυτές είναι:

    -Της Intervet Hellas A.E το Nobivac όταν μεταξύ άλλων γραμμάτων (συμβόλων εμβολίων) υπάρχει το Pi (όχι σκέτο Ρ που σημαίνει Parvo αλλά Pi)

    -Της Pfizer το Vanguard 7.

    -Της Veterin που διακινεί τα Up John το VacAdenomune– 7L

     

    Αν λοιπόν γίνεται εμβολιασμός με τα ανωτέρω είναι καλυμμένος ο σκύλος κατά πολύ μεγάλο ποσοστό από το Kennel cough αφού η Para influenza είναι κατά πολύ περισσότερο το αίτιό της από ότι η Bordetella bronchiseptica.

    Τώρα το Pneoumodog της Merieux που το διακινεί η Π.Ν. Γερολυμάτος ΑΕΒΕ περιέχει και τα δύο, προσφέρεται δε σαν ανεξάρτητο εμβόλιο. Συζητήστε με τον γιατρό σας διαλέχτε… και πάρτε

    Φιλικά

     

    Υ.Γ. Αποφεύγω να γράφω στο θέμα αυτό με τα ιατρικά γιατί όπως έχω ξαναγράψει οι μόνοι αρμόδιοι είναι οι γιατροί, σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα κάποιος να βασιστεί στο φόρουμ μας και να μη συμβουλευτεί τον γιατρό του. Το θέμα του εμβολιασμού είναι μεν γενικό αλλά και πάλι ο γιατρός σας γνωρίζει πολύ καλά τις ασθένειες στην περιοχή σας, π.χ σε μερικές περιοχές δεν υπάρχει λόγος για κόρονα ιό ενώ υπάρχει για πάρβο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #73792

      Γιάννη σεβαστή και αποδεκτή η γνώμη σου για το συγκεκριμένο θέμα. Απλώς, ο σκοπός είναι η ανταλλαγή εμπειριών & γνώσεων σχετικά με ιατρικά θέματα  που μπορέι να έχει ο κάθε ένας απο εμάς, έχοντας αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο στα δικά του σκυλιά. Σε καμία περίπτωση δεν είναι “ιατρικός μπούσουλας” για την αντιμετώπιση μίας ασθένειας…
      Πολλές φορές οι ιδιώτες έχουν περισσότερες γνώσεις πάνω  στο αντικείμενο της ασθένειας του σκύλου τους, παρά ένας κτηνίατρος, ή τουλάχιστον γνωρίζουν παραπάνω λεπτομέρειες…Εσύ τουλάχιστον το γνωρίζεις καλά αυτό..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #73810

    Καλημέρα σε όλους,

    θα ήθελα να ρωτήσω με αφορμή κάτι που είχε γράψει ο Γιάννης παλιότερα, αν υπάρχει εμπειρική εκτίμηση για το μέγιστο συμπλήρωμα διατροφής σε ασβέστιο και φώσφορο δεδομένου ότι ταίζω το σκυλί κουταβοτροφή που θεωρητικά περίεχει αυτά τα συστατικά (πρόκειται για σέτερ που έχει τάση να βγεί υπερβολικά μικρόσωμο). Εχει γραφτεί ότι η παροχή υπερβολικής ποσότητας ασβεστίου μπορεί να φέρει ακόμη και αντίθετα αποτελέσματα, αυτό που δεν ξέρω όμως είναι πώς να εκτιμήσω την σωστή ποσότητα που μπορώ να συμπληρώσω στα συστατικά της τροφής. Πληροφοριακά ταιζω proplan puppy.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Φιλικά,

    Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #73833

    Σε καμία περίπτωση δεν είναι “ιατρικός μπούσουλας” για την αντιμετώπιση μίας ασθένειας…
    Πολύ σωστά, ευχαριστώ για την επισήμανσή.

    Πολλές φορές οι ιδιώτες έχουν περισσότερες γνώσεις πάνω  στο αντικείμενο της ασθένειας του σκύλου τους, παρά ένας κτηνίατρος, ή τουλάχιστον γνωρίζουν παραπάνω λεπτομέρειες…  

    Έστω και αν είναι έτσι, αυτό δεν θα το έγραφα.

    Φιλικά

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #73910

    ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ…ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΒΓΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΜΑΣΙ ΤΟΥΣ ΤΑ 2 ΕΠΑΝΙΕΛ ΜΠΡΕΤΟΝ ΜΟΥ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 11 ΜΗΝΩΝ ΕΛΑΦΡΩΣ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟ ΣΤΑ 2 ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΠΟΔΙΑ (ΔΕΝ ΤΑ ΣΕΡΝΕΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΜΑΛΑΚΑ) ΤΟ ΠΗΓΑ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΓΑΛΑΜΕ ΠΛΑΚΕΣ…ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΙΜΟ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΚΩΣΗ.(ΙΣΩΣ ΧΤΥΠΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ)

    ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΕ ΜΑΖΕΨΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 9 ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΚΟΥΜΑΣΙ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙ ΑΥΤΟ!!!

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΥΧΟΝ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ…ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΛΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ Η ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΥΣΟΥΡΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ?

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

    ΣΤΑΥΡΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #73939

    ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΔΑΓΚΩΜΑΤΟΣ ΦΙΔΙΟΥ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΑΣ, ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ,ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΑΛΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΜΑΣ ?ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΝΤΙΟΦΙΚΟΣ ΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Η  ΜΟΝΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ  ΘΕΡΑΠΕΙΑ ,ΚΑΛΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΜΕ ΜΙΑ ΑΤΡΟΠΙΝΗ,ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟΥ,ΦΥΣΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΑΖΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΝΑΜΕ .

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #343500

    Αντόνιο η πικρή μου εμπειρία ευτυχώς μέχρι τώρα χωρίς απώλειες (έχω χάσει το μέτρημα στο πόσες φορές μου έχει συμβεί) και πάντα με τις συμβουλές του κτηνιάτρου.

    Η πρώτες βοήθειες για τον σκύλο συνιστώνται στα εξής άμεση ενέση με  κορτιζόνη,  μετά μου εδώσαν σε ενέσιμη μορφή και υπερβολική δόση μάλιστα VITAMINH K,  εμποδίζει την συψαιμία, και μια γενική ισχυρή αντιβίωση, Αυτά κατά τον έναν κτηνίατρό μου,

    Κατά τον άλλο (τον παλιό μου) πάλι κορτιζόνη, πάλι αντιβίωση αλλά και διουρητικό, (η λογική μου λέει ότι γίνεται για την γρήγορη αποβολή του δηλητηρίου)

    Στην τελευταία φορά (περύσι τον Αυγουστό) σε δάγκωμα στην μουσούδα από τα ποιο επικύνδινα μαζί με τον λαιμό τα εφάρμοσα όλα μαζί, μια και την 1η περίπτωση μου την σύστησε ο νέος μου κτηνίατρος, και δεν ήθελα να τον εμπιστευτώ απόλυτα, έτσι εφάρμοσα και την παλιά (αποδεδειγμένα πολλάκις αποτελεσματική)

    Η σκύλα σώθηκε παρ΄όλα που το πρήξιμο αργησε πολύ να φύγει (παρ΄ότι η κορτιζόνη έγινε εντός 10′) και της είχε κόψει την δυνατότητα να μπορεί ακόμα και να πιεί νερό, έστι της εδινα πολύ νερό με την σύριγγα (ευτυχως λόγο επαρχίας βρήκα μια τεράστια για χρήση σε βοοειδή μάλλον)

    Η 1η θεραπεία εφαρμοσμένη ένα χρόνο πρίν από φίλο μου, και παρ΄όλες τις συστάσεις μου στον φίλο μου για  διουρητικά και την άμεση πρόσβαση στον κτηνίατρο ο κτηνίατρός του δεν το θεώρησε σωστό να του δώσει παρά μόνο 36 ώρες μετά, ο σκύλος χάθηκε μια εβδομάδα μετά από νεφρική ανεπάρκεια!!!!!!, Το δήγμα ήταν και αυτό στο μάγουλο. Ο σκύλος διπλά κιλα από την σκύλα μου και χωρίς να πρηστεί ούτε στο μισό από όσο η σκύλα μου.

    Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

    Προσωπικά για το τσαντάκι στο κυνήγι συστήνω ισως και μόνο κορτιζόνη, και την ενεση για την απορόφηση του δηλητηρίου + ενα ξυραφάκι για το ξύρισμα του σημείου η βεντούζα σίγουρα δεν πιάνει πάνω στις τρίχες, (εχει τεθεί σε πολύ μεγάλη αμφισβήτηση η μεθοδος της απορόφησης)  Και από εκεί και πέρα στο αυτοκίνητο τα υπόλοιπα τα οποία μπορούν να δοθούν και λίγο αργότερα. Για καρδιοτονοτικά δεν μου τα έχει πεί κάποιος κτηνίατρος για τα φίδια ίσως γιατί όταν φτάνω σε αυτούς ήδη ο κίνδυνος για την καρδιά έχει περάσει. Πέρα από τις πρώτες βοήθειες κάντε και τον σταυρό σας γιατί πάντα κάτι μπορεί να στραβώσει.

    Για τον αντιοφιικό οι κτηνίατροί μου δεν τον συστήνουν για τα σκυλιά ακόμα και για τους ανθρώπους είναι λίγο πολύπλοκη η κατάσταση, (θέλει εξετάσεις αίματος κλπ). άσε που θέλει ψυγείο είναι τρομέρα ευαίσθητος.

    Πάντως ακόμα και τα λαγόσκυλα που είχαμε παλιά και δεν τους κάναμε θεραπείες  δεν ψόφαγαν από τα φίδια, και δεν είχαμε όλη αυτή την περιπετεια που έχω τώρα κάθε φορά, ίσως ήταν ποιο ανθεκτικά λόγο “εντοποιότητας”.

    Και ένα τελευταίο ΔΕΝ ΝΤΟΥΦΕΚΑΜΕ ΤΑ ΦΙΔΙΑ,δεν υπάρχει χειρότερη “μαλ…..” από αυτό, το πιθανότερο είναι ο σκύλος να το λάβει σαν θήραμα και τότε να είστε σίγουροι ότι θα τον τσιμπήσει φίδι γιατί θα πάει να το απορτάρει, τα φίδια “βρωμάνε” πολύ και οι σκύλοι τα βρίσκουν πολύ εύκολα.

    Παντελής

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων