ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 931 έως 945 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #209946

    εχθες εκaνa σε δυο σκυλιa μου τεστ κaλaζaρ κaι σκουλικιa της κaρδιaς ,ολa aρνητικa(ευτηχως) τa κaνω aπο aπριλιο μεχρι οκτοbρη δυο φορες, κοστος 80 ευρa γιa χθες …


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #209953

    ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚAΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΥΚΗΤΙAΣΗΣ ΤΟΥ ΔΕΡΜAΤΟΣ,ΤΙ ΘΕΡAΠΕΙA AΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ?Ο ΚΤΗΝΙAΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙA ΕΝA ΕΜBΟΛΙΟ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 25 ΕΥΡΩ,Η ΧAΠΙA AΝΘΡΩΠΙΝA.ΕΧΕΙ ΚAΠΟΙΟΣ ΓΙΛΟΣ AΝAΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙA?

    πaρε τa χάπιa κaι σε συνδυaσμό τοπική εφaρμογή φουγκορaλ aλοιφη η μπετaντιν κaι μπάνιο με σaμπουάν φουγκορaλ κaθε 3 μερες θa σε τaλaιπωρήσει aρκετa aλλa προσεξε το γιaτι μπορει νa στο γυρίσει σε χειρότερες δερμaτοπάθειες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    maso στις #209990

    εχθες εκaνa σε δυο σκυλιa μου τεστ κaλaζaρ κaι σκουλικιa της κaρδιaς ,ολa aρνητικa(ευτηχως) τa κaνω aπο aπριλιο μεχρι οκτοbρη δυο φορες, κοστος 80 ευρa γιa χθες …

    μπράbο πολύ ευχάριστο. Συνήθως κάνουμε γιa λεισμάνιa κaι ερλίχιa. Γιa διροφιλάριa που έκaνες εσύ δεν ήξερa ότι γίνετaι εξέτaση. Πάντως γενικά γιa aυτούς που κάνουν προληπτικά δυο τεστ το χρόνο κaλό είνaι νa γίνετaι ένa aπρίλιο κaι ένa οκτώbριο. Γιa aυτούς που κάνουν ένa τεστ το χρόνο κaλό είνaι οκτώbριο. Εσύ τώρa κaλός έκaνες aλλά θa περιμένεις μέχρι του χρόνου τον aπρίλη νa πιάσεις ενδεχομένως κάποιa μόλυνση που μπορεί νa συμbεί τους επικίνδυνους μήνες σεπτέμbριο-οκτώbριο. Γνώμη μου πάντa.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #210052

    οχι φιλε κaτa τa τελη οκτομbρη θa τa ξaνa κaνω

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #213724

    ΤΕΥΧΑΡΑ!

     

    Φωτογραφίες τοίχου
    ΣΤΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ ΤΩΡΑ!!!
    Κυκλοφορεί στα περίπτερα το περιοδικό΄”ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ”

    Από: Κυνήγι με Κυνηγόσκυλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #216891

    http://www.ihunt.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%9A%CE%A3-%CE%A7%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%82
    Προσφορα του Κ.Σ. Χαλκιδας
    Υποβλήθηκε από admin στις Πέμ, 20/09/2012 – 21:10.
    Εκτυπώσιμη μορφήΑποστολή με email

     

    Ο Κυνηγετικός Σύλλογος Χαλκίδας εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση :

    Το Δ.Σ. του Κυνηγετικού Συλλόγου Χαλκίδας σας κάνει γνωστό ότι για την καλύτερη και ταχύτερη εξυπηρέτηση των μελών του προέβη στη Συλλογή προσφορών από τους Κτηνιάτρους της ευρύτερης περιοχής που αφορά την τοποθέτηση Microchip .

    Ανταποκρίθηκαν οι κάτωθι:

    1) ΤΑΠΟΥΤΗ ΕΙΡΗΝΗ 20 ευρώ ανα σκύλο συν ΦΠΑ 13%.

    Επίσης έκπτωση 30% για τα μέλη του καθώς και για ανέργους που θα πληρώνουν μόνο το κόστος των φαρμάκων και των αναλώσιμων με την επίδειξη της κάρτας ανεργίας.

    2) ΤΣΑΛΑΜΑΝΙΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 18 ευρώ ανά σκύλο και 25% στις βασικές υπηρεσίες.

    3) ΤΖΕΝΗ ΜΑΝΟΥΣΟΥ & ΣΙΑ ΟΕ 25 ευρώ ανά σκύλο (εφόσον προσκομιστούν δέκα σκυλιά και άνω)

    4) Δ.ΚΑΨΟΥΛΗΣ – Σ ΣΒΟΡΩΝΟΣ 25 ευρώ ανά σκύλο. Για τους πρώτους 50 που θα προσέλθουν θα δίδεται μια συσκευασία τροφής ενέργειας.

    Επίσης σας ενημερώνουμε ότι ακόμη δεν έχει τεθεί σε ισχύ η εφαρμογή του νόμου περί microchip και δε βεβαιώνονται παραβάσεις.

    Εκ του Δ.Σ.

    ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
    ΑΝΕΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
    ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΕΩΡΓΙΑΣ
    Μέλος της Δ’ Κυνηγ. Ομοσπονδίας Στερεάς Ελλάδας
    ΕΥΒΟΙΑΣ & ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ – 34100 ΧΑΛΚΙΔΑ
    ΤΗΛ: 22210 25568 FAX 22210 84855

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #347540

    Το Σάββατο πήγα για ορτύκι στην περιοχή της Κωπαΐδας. Ήμουν 2πλα από ένα τριφύλλι, σε κάτι σταριές όταν εμφανίστηκε ένα τρακτέρ και ο αγρότης άρχισε να βρίζει τους κυνηγούς που του καταπατάνε τα σπαρτά κλπ. κλπ. Τεσπα επειδή με είχε δει ότι δεν είχα μπει μέσα γιατί παρακολουθούσε καμιά ώρα το χωράφι του, πιάσαμε μια φιλική  κουβέντα και μου “εκμυστηρέφθηκε” πως θα ψέκαζε και επιπλέον θα έριχνε (στο έδαφος) “κάτι” φυτοφάρμακα προκειμένου να προστατεύσει τη σοδειά του. Μου πρότεινε επίσης να απομακρυνθώ για να μη πάθουν τπτ κακό τα σκυλιά και πως καλό θα ήταν να προσέχω μη μπω σε κάνα τριφύλλι  την επόμενη περίοδο οπουδήποτε στην περιοχή της Κωπαΐδας… 🙄

     

    Επειδή κυνηγάω ουσιαστικά 1η χρονιά ορτύκι, έχω απορίες:

    * Τελικά υπάρχει θέμα με τους αγρότες? (Off topic)

    * Τι επιπτώσεις μπορεί να έχουν τα φυτοφάρμακα που χρησιμοποιούν, στα σκυλιά?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #382871

    Κρούσμα λύσσας σε αλεπού στην Κοζάνη.

    Τον πανικό σκόρπισε στην κοινότητα του Παλαιοκάστρου στην Κοζάνη η επιδρομή μιας αλεπούς η οποία έφτασε στην πλατεία του χωριού και επιτέθηκε σε ένα μικρό σκυλί δαγκώνοντάς τον, καθώς διαπιστώθηκε ότι είχε προσβληθεί από λύσσα!

    Οι κάτοικοι του χωριού καταδίωξαν το άρρωστο αγρίμι με πέτρες και ξύλα και κατάφεραν να το σκοτώσουν πριν επιτεθεί σε ανθρώπους ή άλλα ζώα. Αμέσως έφτασε στην περιοχή κλιμάκιο της Κτηνιατρικής Υπηρεσίας Κοζάνης που επιβεβαίωσε ότι η αλεπού είχε προσβληθεί από την ασθένεια η οποία παρουσιάζει έξαρση στα γειτονικά Σκόπια.

    Το Νομαρχιακό συμβούλιο Κοζάνης μελετά μια σειρά μέτρων για την αποφυγή της μετάδοσης της λύσσας στα ζώα της περιοχής, ενώ ο τοπικός κυνηγετικός σύλλογος ενημέρωσε τα μέλη του να κάνουν στα σκυλιά τους αντιλυσσικό εμβόλιο και να ενημερώσουν αμέσως μόλις αντιληφθούν περίεργες συμπεριφορές σε σκύλους, γάτες, αλλά και κουνάβια, αλεπούδες ή άλλα άγρια ζώα.

    http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=231431

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    mad στις #383920

    καλησπερα.μια ερωτηση θελω να κανω.

    ενας φιλος πηρε ενα κουταβι.του ειπε αυτος που το πηρε οτι ειναι γεννημενο 15 ιουλιου,δηλαδη ειναι 3μηνων και 11 ημερων.ειναι επανιελ.ομως ειναι πολυ μικροκαμωμενο.δεν ξερω πως ειναι σε αυτην την ηλικια τα συγκεκριμενα.αλλα το ματι μου δεν το κανει για 3 μηνων.μπορει και να ειναι και να μην εχει αναπτυχθει γιατι υπαρχει ενα θεμα.το σκυλι ειναι 2,5 κιλα.ειχε εξωπαρασιτα στα οποια εκανε αποπαρασιτωση.ειχε πρισμενη κοιλια και εδωσε drontal.σε τρεις εκκενωσεις εβγαλε σκουλικια.μετα το γυρισε σε διαρροια με βλεννα.ειναι φυσιολογικο αυτο?υπαρχει περιπτωση να εχει κιαλα παρασιτα και να κανει διαρροιες μεχρι να βγουν?ο αλλος ορκιζοτανε οτι ειχε κανει αποπαρασιτωση.κατα τ’αλλα το σκυλι ειναι μεσα στη ζωντανια και φαγανο.

    ταιζει ξηρα τροφη.μηπως να εδινε ρυζακι με κοτοπουλο που ειναι πιο μαλακη τροφη και δεν ερεθυζει το εντερο?μεχρι να στρωσει λιγο και να σταματησει η διαρροια?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #383936

    καλημερα.

    απαντησεις θα σου δωσουν και οι συναδελφοι, ομως το πιο σωστο ειναι να το παει στον κτηνιατρο γιατι το κουταβακι ειναι μικρο για πειραματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    panospreveza στις #387963

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ..

    ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΡΑΤΣΑΣ ΕΠΑΝΙΕΛ 8 ΧΡΟΝΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΣΕ ΜΠΕΚΑΤΣΑ-ΟΡΤΥΚΙ  ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ(ΦΑΣΣΑ-ΤΣΙΧΛΑ-ΤΡΥΓΟΝΙ).

    ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!

    ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΡΥΓΟΝΙΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΠΑΤΑΓΕ ΤΟ ΠΙΣΩ ΔΕΞΙ ΠΟΔΙ,ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΓΚΑΘΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ..ΕΙΠΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΡΑΒΟΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΑΕΙ ΚΑΛΑ.

    ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΟΤΙ Η ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ(ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ) ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΡΙΞΗ ΧΙΑΣΤΟΥ!!!

    ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 500 ΕΥΡΩ..ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ..ΜΙΛΗΣΑ Κ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ..

    ΕΤΣΙ Κ ΕΚΑΝΑ!ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ ΚΑΡΤΕΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΒΓΑΖΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΕΤΡΕΧΕ,ΠΗΔΑΓΕ,ΕΨΑΧΝΕ Κ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΟΜΩΣ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΤΑΓΕ Κ Η ΚΟΥΡΑΣΗ ΗΤΑΝ ΔΙΑΚΡΙΤΗ ΠΑΝΩ ΤΟΥ.

    ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ,ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ  Κ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΖΕΙ!!!

    ΟΡΤΥΚΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΦΟΒΟΜΟΥΝ.

    ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ Κ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΑΡΚΕΤΑ!!

    ΣΤΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΕΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΞΕΡΩ..ΘΑ ΑΝΤΕΧΕΙ 1 ΩΡΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕΡΗ..

    ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ,Η ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ..

    ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΘΑ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΩ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    ΜΗΤΣΟΣ στις #388694

    γεια σας.ενασ φιλοσ μου του εδοσε ενασ συναδελφοσ του απο την δουλεια ενα γκεκασ 8 χρονων ,αλλα το σκυλι εχει τσιμπλεσ στα ματια.τι μπορει να το δοσει;και μηποσ εχει καποια σοβαρη ασθενεια που θα κολησουνε και τα αλλα τα σκυλια..ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #388698

    γεια σας.ενασ φιλοσ μου του εδοσε ενασ συναδελφοσ του απο την δουλεια ενα γκεκασ 8 χρονων ,αλλα το σκυλι εχει τσιμπλεσ στα ματια.τι μπορει να το δοσει;και μηποσ εχει καποια σοβαρη ασθενεια που θα κολησουνε και τα αλλα τα σκυλια..ευχαριστω

    Γεια σου συνάδελφε. Το καλύτερο που έχει να κάνει όχι μόνο ο φίλος σου αλλά και κάθε ένας μας που βάζει ξένο σκύλο στο κουμάσι του είναι να το πάει πρώτα στον κτηνίατρο. ΟΙ τσίμπλες μπορεί να είναι μια απλή επιπεφυκίτιδα (μια μόλυνση από σκόνη, γύρη, μικροτραύμα κλπ) ή ένδειξη άλλης σοβαρής αρρώστειας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #388705

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ.. ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΡΑΤΣΑΣ ΕΠΑΝΙΕΛ 8 ΧΡΟΝΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΣΕ ΜΠΕΚΑΤΣΑ-ΟΡΤΥΚΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ(ΦΑΣΣΑ-ΤΣΙΧΛΑ-ΤΡΥΓΟΝΙ). ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!! ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΡΥΓΟΝΙΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΠΑΤΑΓΕ ΤΟ ΠΙΣΩ ΔΕΞΙ ΠΟΔΙ,ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΓΚΑΘΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ..ΕΙΠΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΡΑΒΟΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΑΕΙ ΚΑΛΑ. ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΟΤΙ Η ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ(ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ) ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΡΙΞΗ ΧΙΑΣΤΟΥ!!! ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 500 ΕΥΡΩ..ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ..ΜΙΛΗΣΑ Κ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ.. ΕΤΣΙ Κ ΕΚΑΝΑ!ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΣΣΑΣ ΚΑΡΤΕΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΒΓΑΖΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΕΤΡΕΧΕ,ΠΗΔΑΓΕ,ΕΨΑΧΝΕ Κ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΟΜΩΣ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΤΑΓΕ Κ Η ΚΟΥΡΑΣΗ ΗΤΑΝ ΔΙΑΚΡΙΤΗ ΠΑΝΩ ΤΟΥ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ,ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ Κ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΖΕΙ!!! ΟΡΤΥΚΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΦΟΒΟΜΟΥΝ. ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ Κ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΑΡΚΕΤΑ!! ΣΤΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΕΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΞΕΡΩ..ΘΑ ΑΝΤΕΧΕΙ 1 ΩΡΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕΡΗ.. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ,Η ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.. ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΘΑ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΩ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Το ότι παρουσίασε το πρόβλημα στα 8 χρόνια σημαίνει πως κατά μεγαλύτερο ποσοστό είναι τραυματικής αιτίας παρά εκφυλιστικής, δεν μας ανέφερες όμως σε ποιούς χιαστούς διαπίστωσαν τοπρόβλημα, εμπρόσθιους ή οπίσθιους. Ούτως ή άλλως θα πρέπει νακάνεις αυτά που σου είπε ο κτηνίατρος, υποθέτω πως θα σου σύτησε να προσέχεις το βάρος της και το δάπδεδο (γράφειςπως ζει μέσα στο σπίτι) αν γλυστρά όχι μόνοεπιβαρύνει αλλά μπορεί και να είναι η αιτία της δημιουργείας της ρίξης. Συνυπάρχει οστεοαρθρίτιδα; μάλον όχι αφού δεν χωλαίνει συνεχώς, θα είναι ύπιας μορφής αλλά θα έλεγα σιγά σιγά να βρεις αντικαταστάτη για το κυνήγι και αυτή να την βγάζειςγια τόσο χρόνο όσο να μην αρχίσει να δείχνει το πρόβλημα. Δεν έχω προσωπική γνώμη για να σου πω περί κόστους κλπ αλλά έχω φίλους με Λαμπραντόρς που τους έχουν συμβεί ρίξεις, έχουν κάνει επεμβάσεις, γνωρίζω πως υπάρχουν αρκετές μέθοδοι, σε μερικές προστίθενται και υποστιρικτικά υλικά, αλλά όλοι δεν είχαν τέλεια αποκατάσταση που να μην είναι πάντα οι σκύλοι με περιορισμούς άθλησης ή συνεχή προσοχή να μη πηδούννα μην τρέχουν κλπ, όμως ζούν μία κανονική ζωή χωρίς να χολαίνουν και χωρίς να πονούν. Εύχομαι τα καλύτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #391872

    Γιαννη θα ηθελα την γνωμη σου στο εξης θεμα:

    Εχω ενα θηλυκο κοκκερ εναμιση ετους το οποιο ειναι αρκετα καλο αλλα οχι

    κατι ιδιαιτερο.Σωματικα μετρια δυνατο και τα πισω ποδια οχι καλοφτιαγμενα.

    Με λιγα λογια δεν ειναι σκυλι που το βαζεις για να παρεις απογονους.

    Η ερωτηση μου αφορα την στειρωση.Τι πλεονεκτηματα εχει και τι πιθανα

    προβληματα ισως δημιουργηση στην αποδοση του και τη συμπεριφορα του.

    Ειναι κατι που δεν εχω ξανααντιμετωπισει και θελω την γνωμη και την

    εμπειρια σου απο τετοιες καταστασεις.Ευχαριστω.Γιαννης.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 931 έως 945 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων