ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 946 έως 960 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #391965

    Γιαννη θα ηθελα την γνωμη σου …..

    Γεια σου Γιάννη,

    Κατ’ αρχήν συγχαρητήρια, λίγοι παραδέχονται  τα μειονεκτήματα  των σκύλων τους και ακόμη λιγότεροι  αποφασίζουν να μη τα ζευγαρώσουν.

    Στα υπέρ της στείρωσης θα υπολογίσεις πως δεν θα επηρεάζεται  το κυνήγι σου από τους οίστρους, και πως δεν θα υπάρχουν πιθανότητες καρκίνων ή άλλων παθήσεων των γεννητικών οργάνων.

    Κατά δεν υπάρχουν,  τα περισσότερα που ακούγονται είναι μύθοι, απλά πρόσεξε λίγο την διατροφή γιατί τα Κόκερς είναι λαίμαργα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #391985

    ΙΝΠ wrote:
    Γιαννη θα ηθελα την γνωμη σου …..

    Γεια σου Γιάννη, Κατ’ αρχήν συγχαρητήρια, λίγοι παραδέχονται τα μειονεκτήματα των σκύλων τους και ακόμη λιγότεροι αποφασίζουν να μη τα ζευγαρώσουν. Στα υπέρ της στείρωσης θα υπολογίσεις πως δεν θα επηρεάζεται το κυνήγι σου από τους οίστρους, και πως δεν θα υπάρχουν πιθανότητες καρκίνων ή άλλων παθήσεων των γεννητικών οργάνων. Κατά δεν υπάρχουν, τα περισσότερα που ακούγονται είναι μύθοι, απλά πρόσεξε λίγο την διατροφή γιατί τα Κόκερς είναι λαίμαργα.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Κύριε Γιάννη έχετε απόλυτο δίκιο αλλά ουκ ολίγες φορές έχω δει μέτριους έως κακούς σκύλους να δημιουργούν εξαιρετικούς απογόνους. Σωστή η σκέψη του φίλου ΙΝΠ αλλά κατά την γνώμη μου ίσως να πρέπει να κοιτάζουμε περισσότερους προγόνους και πιο συνολικά. Προσωπική μου άποψη πάντα και ίσως και λανθασμένη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    Odisseas στις #392045

    καλησπερα παιδια

    αφου η σκυλα η σεττερ  απεβαλε για αγνωστο μεχρι στιγμης λογο πηρα ενα θυληκο ποιντερ .Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι σε καποια σημεια λιγο πανο απο τον κωλο της  στο πισω ποδι  εχει φυγει το τριχομα τις (ειναι πολυ μικρα περιπου οσο ενα 2 ευρο) και φαινεται το δερμα της μπορει καποιος να μου πει σε τι ωφειλετε αυτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #392047

    Κάποια δερματίτιδα ίσως, αν και η απώλεια τριχώματος μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Συμβουλέψου τον κτηνίατρο σου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #392099

    ΙΝΠ wrote:
    Γιαννη θα ηθελα την γνωμη σου …..

    Γεια σου Γιάννη, Κατ’ αρχήν συγχαρητήρια, λίγοι παραδέχονται τα μειονεκτήματα των σκύλων τους και ακόμη λιγότεροι αποφασίζουν να μη τα ζευγαρώσουν. Στα υπέρ της στείρωσης θα υπολογίσεις πως δεν θα επηρεάζεται το κυνήγι σου από τους οίστρους, και πως δεν θα υπάρχουν πιθανότητες καρκίνων ή άλλων παθήσεων των γεννητικών οργάνων. Κατά δεν υπάρχουν, τα περισσότερα που ακούγονται είναι μύθοι, απλά πρόσεξε λίγο την διατροφή γιατί τα Κόκερς είναι λαίμαργα.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Γιαννη ευχαριστω για την απαντηση.

    Η σκυλιτσα εκτος απο το κυνηγι ειναι και κολλητη της γυναικας μου.

    Οποτε και να μην την πολυπαιρνω στο κυνηγι δεν πειραζει κανει παρεα

    στη γυναικα μου.Θα το συζητησω και με την κτηνιατρο απο βδομαδα

    και αν το αποφασισω θα γινει η επεμβαση τον Μαρτη.Οσον αφορα

    τη λαιμαργια ημαστε πολυ προσεκτικοι.

    Ευχαριστω και παλι.Γιαννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    Odisseas στις #392339

    Παιδια Βοηθεια

    μολις μου τηλεφωνησε ο κτηνιατρος η σκυλα μου εχει ψωρα ετσι μου το ειπε και μου προτεινε να το κανω μπανιο με χλιαρο νερο και ενα ειδικο σαμπουαν  ή να το κανω μια ενεση των 0.5 γραμμαριων και μια επαναληπτικη μετα απο 15 ημερες με ενα σκευασμα το οποιο ονομαζετε Sebasil (δεν ξερω αν το γραφω σωστα)αλλα εχει 70 ευρω το μπουκαλακι και μου ειπε οτι θα εξαφανηστει τελειως με το μπανιο μπορει να ξαναεμφανιστει

    εχει αντιμετωπισει κανεις παρομοιο προβλημα ?αν ναι πωσ το αντιμετωπισε?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #392346

    Η ψώρα ήταν το πιο πιθανό εγώ είχα κάνει κάτι ενέσεις και από ότι θυμάμαι ήταν λίγο ακριβές… μπάνιο τον έκανα με sebasill και εγώ. Προτείνω να τις κάνεις αν και έπερνα την γνώμη και ενός άλλου κτηνιάτρου για το θέμα της τιμής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #392369

     Το Sebasil γνωρίζω ότι είναι για εξωτερική χρήση και ενδείκνυται για την ψώρα. Εγώ το τελευταίο μπουκαλάκι το αγόρασα το τέλος καλοκαιριού, γύρω στα 15 ευρώ. Δεν θυμάμαι καλά, αλλά μάλλον τα 50 ml ήταν. Άρα τα 70 που σου είπε είναι πολλά. Εκτός και δεν κατάλαβες καλά, ή εννοούσε όλη τη θεραπεία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #392371

    με ενα σκευασμα το οποιο ονομαζετε Sebasil

    Το σκεύασμα αυτό μου το δίνει ο κτηνίατρος για απολυμαντική χρήση εξωτερικού χώρου εκεί στα 15 ευρώ όπως λέει και ο συνάδελφος jimis

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #392435

    Παιδια Βοηθεια μολις μου τηλεφωνησε ο κτηνιατρος η σκυλα μου εχει ψωρα ετσι μου το ειπε και μου προτεινε να το κανω μπανιο με χλιαρο νερο και ενα ειδικο σαμπουαν ή να το κανω μια ενεση των 0.5 γραμμαριων και μια επαναληπτικη μετα απο 15 ημερες με ενα σκευασμα το οποιο ονομαζετε Sebasil (δεν ξερω αν το γραφω σωστα)αλλα εχει 70 ευρω το μπουκαλακι και μου ειπε οτι θα εξαφανηστει τελειως με το μπανιο μπορει να ξαναεμφανιστει εχει αντιμετωπισει κανεις παρομοιο προβλημα ?αν ναι πωσ το αντιμετωπισε?

    Συνάδελφε καλά ξεκίνησες: παρατήρησες κάτι που δεν σου άρεσε, πήγες στον γιατρό, εξέτασε τον σκύλο, ενήργεισε άμεσα παίρνοντας σε τηλέφωνο. Η γνώμη μου είναι να ολοκληρώσεις τις ενέργειες σου πηγαίνοντας στον γιατρό και για να σου εξηγήσει ακριβώς τί είδους ψώρα είναι (μάλλον σαρκοπτική) και να συναποφασίσετε την θεραπεία. Το sebacil δεν είναι ενέσιμο, είναι για ψεκασμούς (1ml/lit) ή λουτρό (2ml/lit) για εξωπαράσιτα και την σαρκοπτική ψώρα. Προφανώς θα σου πρότεινε και κάποιο άλλο ενέσιμο φάρμακο. Το φόρουμ λειτουργεί σωστά όταν δεν καλύπτει τους γιατρούς αλλά όταν έχουμε μία πλήρη ενημέρωση όπως π.χ. Παρατήρησα αυτά τα συμπτώματα, έκανα αυτές τις ενέργειες. Ο γιατρός έκανε αυτή την διάγνωση και μου συνέστησε αυτή την θεραπεία. Είχα αυτά τα αποτελέσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #397105

    συγνωμη δεν ξερω αμα κολαει αλλα βαζω ενα θεμα που διαβασα εδω να εχουμε ολοι το νου μας

     

    Δύο κρούσματα λύσσας στο Κιλκίς

    Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 14 Δεκεμβρίου 2012, 16:47

     
    Ads by Google Ξυλόσομπες Δες πόσο εύκολο είναι να βρεις αυτό που ψάχνεις χάρη στο νέο Vrisko.gr! http://www.Vrisko.gr
    Σε συναγερμό έχουν τεθεί οι κτηνιατρικές υπηρεσίες της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας μετά την εκδήλωση δύο κρουσμάτων λύσσας σε κόκκινες αλεπούδες στην Κάτω Ποταμιά Κιλκίς. «Καλό είναι να αρχίσουμε να ανησυχούμε γιατί το θέμα της λύσσας αφορά όλους μας και όχι απλώς τους κτηνοτρόφους ή τους κυνηγούς» τόνισε κατά τη διάρκεια σύσκεψης ο Διευθυντής Κτηνιατρικής της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας Γιώργος Βαφειάδης και απηύθυνε έκκληση στο κοινό να εμβολιάσουν κυρίως σκύλους, γάτες και ποιμενικούς που μπορεί να έλθουν σε επαφή με αλεπούδες και άλλα νυχτόβια ζώα που μεταφέρουν τον ιό.
    «Όσο πλησιάζουμε στην καρδιά του χειμώνα η κόκκινη αλεπού στην οποία εμφανίστηκε η λύσσα, θα προσεγγίζει τα χωριά σε αναζήτηση τροφής. Γι αυτό θα πρέπει να λάβουν τα μέτρα τους οι ιδιοκτήτες κτηνοτροφικών μονάδων και όσοι διαθέτουν κατοικίδια ζώα προκειμένου να δημιουργηθεί, με τους απαραίτητους εμβολιασμούς ένας βιολογικός φραγμός στη λύσσα» τόνισε χαρακτηριστικά ο κ. Φωτιάδης.
    Ειδικά για το νομό Θεσσαλονίκης, σχολίασε ότι βρίσκεται εντός της ακτίνας των 50 χιλιομέτρων (που προβλέπεται από τη νομοθεσία για τη λήψη μέτρων) από την περιοχή εκδήλωσης των κρουσμάτων στο Κιλκίς, κάτι που, όπως είπε, ισχύει και για τμήμα του νομού Ημαθίας.
    Σε ό,τι αφορά τα κρούσματα λύσσας σε ζώα, οι εκπρόσωποι των κτηνιατρικών αρχών επισήμαναν ότι τα μολυσμένα ζώα παρουσιάζουν αλλόκοτη συμπεριφορά και έκκριση σιέλου ενώ για τον άνθρωπο συνέστησαν σε περίπτωση δαγκώματος από πιθανώς μολυσμένο ζώο, το πολύ καλό πλύσιμο του τραύματος με άφθονο νερό και την άμεση λήψη φαρμακευτικής αγωγής.
    Το θέμα της λύσσας απασχόλησε, άλλωστε, σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας, στην Κοζάνη, με τη συμμετοχή εκπροσώπων του ΚΕΕΛΠΝΟ. Σύμφωνα με τον αρμόδιο αντιπεριφερειάρχη Αθανάσιο Κοσματόπουλο, υπάρχει πολύ καλή συνεργασία ενώ και ο κόσμος ανταποκρίθηκε ικανοποιητικά στις εκκλήσεις για εμβολιασμούς μετά τα δύο κρούσματα λύσσας που σημειώθηκαν σε ζώα στις περιοχές του Βοΐου και της Καστοριάς. Σε ό,τι αφορά τη ρίψη από αέρος δολωματικών εμβολίων στην ύπαιθρο, για τον περιορισμό του ιού της λύσσας στους άγριους πληθυσμούς σαρκοφάγων ζώων (αλεπούδες, λύκοι), σχολίασε ότι η κατάλληλη περίοδος για να γίνει κάτι τέτοιο είναι η άνοιξη και για το λόγο αυτό βρίσκονται σε εξέλιξη σχετικές προετοιμασίες. Παράλληλα συνεχίζεται η ενημέρωση του κόσμου με ομιλίες, συσκέψεις και ενημερωτικό υλικό σε σχολεία, φορείς και διάφορες ομάδες εργασίας.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    spirosirish στις #401378

    Καλη χρονιά και ευτυχισμένο το καινούργιο έτος!!!! έχω ένα ιρλανδικό σέττερ το οποίο πλέον είναι 9 ετών. Προς το τέλος της προηγούμενης κυνηγετικής σεζόν παρατήρησα ότι ο σκύλος μου στο δάσος με έχανε και με έψαχνε, αν δεν κινιόμουν μέσα στο δάσος δεν μπορόυσε να με δεί, με αποκορύφωμα να παρατηρήσω οτι έπεφτε πάνω σε κλαριά, γεγονός που μου γέννησε σοβαρές υποψίες για την όρασή της. Άρχισα επισης να παρατηρώ ότι τα μάτια της έδειχναν θωλά στην κόρη του ματιού. Ο κτηνίατρος όπου την πήγα μου είπε οτι βλέπει στα μάτια το πίσω μέρος του φακού και στα δύο μάτια να έχει αλλιώσεις, κάτι το οποίο φυσικά δεν διωρθώνετε. Αρχίσαμε αμέσως τις εξετάσεις αίματος να δούμε απο τί προήλθε, οι αιματολογικές εξετάσεις βιοχιμηκές ( σακχάρου, ουρίας, αιματοκρίτη κλπ) ήταν εξαιρετικές πράγμα που δεν δείχνει να φταίει η διατροφή όπως μου είπε ο κτηνίατρος αλλα μάλλον είναι οργανικό. Όσο περναγε ο καιρός η σκύλα άρχισε να χάνει και το τρίχωμά της!!! πάλι στο γιατρό όπου της κάναμε εξετάσεις για καλαζάρ, και εξαιτάσεις για ψώρα με ξύσματα απο το δέρμα του ζώου.Όλες οι εξετάσεις βγήκαν καθαρές, το σκυλί πλέον κοντεύει να μείνει χωρίς τρίχωμα καθώς η τριχώπτωση συνεχίζεται και να έχει χάσει πλέον εντελώς την ορασή της. Έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως είναι κολλητικό για την άλλη σκύλα μου καθώς σήμερα μου φάνηκε και στον άλλο μου σκύλο ο ένας φακός του ματιού του να είναι λίγο θωλός.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #402380

    Καλη χρονιά και ευτυχισμένο το καινούργιο έτος!!!! έχω ένα ιρλανδικό σέττερ το οποίο πλέον είναι 9 ετών. Προς το τέλος της προηγούμενης κυνηγετικής σεζόν παρατήρησα ότι ο σκύλος μου στο δάσος με έχανε και με έψαχνε, αν δεν κινιόμουν μέσα στο δάσος δεν μπορόυσε να με δεί, με αποκορύφωμα να παρατηρήσω οτι έπεφτε πάνω σε κλαριά, γεγονός που μου γέννησε σοβαρές υποψίες για την όρασή της. Άρχισα επισης να παρατηρώ ότι τα μάτια της έδειχναν θωλά στην κόρη του ματιού. Ο κτηνίατρος όπου την πήγα μου είπε οτι βλέπει στα μάτια το πίσω μέρος του φακού και στα δύο μάτια να έχει αλλιώσεις, κάτι το οποίο φυσικά δεν διωρθώνετε. Αρχίσαμε αμέσως τις εξετάσεις αίματος να δούμε απο τί προήλθε, οι αιματολογικές εξετάσεις βιοχιμηκές ( σακχάρου, ουρίας, αιματοκρίτη κλπ) ήταν εξαιρετικές πράγμα που δεν δείχνει να φταίει η διατροφή όπως μου είπε ο κτηνίατρος αλλα μάλλον είναι οργανικό. Όσο περναγε ο καιρός η σκύλα άρχισε να χάνει και το τρίχωμά της!!! πάλι στο γιατρό όπου της κάναμε εξετάσεις για καλαζάρ, και εξαιτάσεις για ψώρα με ξύσματα απο το δέρμα του ζώου.Όλες οι εξετάσεις βγήκαν καθαρές, το σκυλί πλέον κοντεύει να μείνει χωρίς τρίχωμα καθώς η τριχώπτωση συνεχίζεται και να έχει χάσει πλέον εντελώς την ορασή της. Έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως είναι κολλητικό για την άλλη σκύλα μου καθώς σήμερα μου φάνηκε και στον άλλο μου σκύλο ο ένας φακός του ματιού του να είναι λίγο θωλός.

      . Κ αλησπερα τι  τροφης του  δινεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    spirosirish στις #402463

    τους δίνω αποκλειστικά ξηρά τροφή, εκεί πήγε και η δική μου σκέψη και γι αυτό και ρώτησα τον κτηνίατρο μήπως ευθύνεται η τροφή, αλλα μου είπε πως κάτι τέτοιο το αποκλείει, αν και εμένα με τρώει!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #402585

    Συνάδελφε, όσον αφορά το πρόβλημα των ματιών πιστεύω πως ο κτηνίατρός σου θα σε ενημέρωσε πως τα Ιρλανδικά Σέττερς έχουν υψηλό κληρονομικό δείκτη στην ατροφία  του αμφιβληστροειδούς χιτώνα (PRA).Πρόκειται για ανίατη γενετική ασθένεια που καταλήγει στην ολική τύφλωση.  Εύχομαι να μην είναι η περίπτωση του σκύλου σου, πάντως υπάρχουν κτηνίατροι εξειδικευμένοι στην οφθαλμολογία. Ενημερωτικά αναφέρω πως υπάρχει τεστ DNA που προσδιορίζει αν οι προς αναπαραγωγή σκύλοι είναι ελεύθεροι ή φορείς ή πάσχοντες οπότε με την σωστή επιλογή θα εξαλειφτεί αυτή η ασθένεια.

    Όσον αφορά τα δερματικά, πολλές φορές είναι απλά μια αντίδραση του οργανισμού, ένα σύνδρομο, μιας άλλης πάθησης (όπως των ματιών του σκύλου σου). Για να αποκλείσεις την περίπτωση της δυσανεξίας της τροφής κάνε ένα δοκιμαστικό διατροφικό πρόγραμμα με μία υποαλλεργική τροφή για ένα δύο μήνες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 946 έως 960 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων