ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 961 έως 975 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #402638

    τους δίνω αποκλειστικά ξηρά τροφή, εκεί πήγε και η δική μου σκέψη και γι αυτό και ρώτησα τον κτηνίατρο μήπως ευθύνεται η τροφή, αλλα μου είπε πως κάτι τέτοιο το αποκλείει, αν και ε      μένα με τρώει!!!!

    .  Αλλα ξε τροφη  -δωσε βιταμινες για  την  τριχα  .δεν μου  ειπες τι  τροφη δινεις στο  σκυλι.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    spirosirish στις #402655

    Συνάδελφε, όσον αφορά το πρόβλημα των ματιών πιστεύω πως ο κτηνίατρός σου θα σε ενημέρωσε πως τα Ιρλανδικά Σέττερς έχουν υψηλό κληρονομικό δείκτη στην ατροφία του αμφιβληστροειδούς χιτώνα (PRA).Πρόκειται για ανίατη γενετική ασθένεια που καταλήγει στην ολική τύφλωση. Εύχομαι να μην είναι η περίπτωση του σκύλου σου, πάντως υπάρχουν κτηνίατροι εξειδικευμένοι στην οφθαλμολογία. Ενημερωτικά αναφέρω πως υπάρχει τεστ DNA που προσδιορίζει αν οι προς αναπαραγωγή σκύλοι είναι ελεύθεροι ή φορείς ή πάσχοντες οπότε με την σωστή επιλογή θα εξαλειφτεί αυτή η ασθένεια. Όσον αφορά τα δερματικά, πολλές φορές είναι απλά μια αντίδραση του οργανισμού, ένα σύνδρομο, μιας άλλης πάθησης (όπως των ματιών του σκύλου σου). Για να αποκλείσεις την περίπτωση της δυσανεξίας της τροφής κάνε ένα δοκιμαστικό διατροφικό πρόγραμμα με μία υποαλλεργική τροφή για ένα δύο μήνες.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος
    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!! ο γιατρός αυτό που μου ανέφερε ήταν οτι έχει εκφυλιστεί ο αμφιβληστροειδής, νομίζω ότι για την ίδια ασθένεια μου μίλησε!! Όσο για ειδικευμένους γιατρούς στην οφθαλμολογία μου πρότεινε και ο ίδιος, λέγοντάς μου όμως να μήν περιμένω και πολλά στην ηληκία που έχει φτάσει το σκυλάκι (έχει κλείσει τα 9 ). Δυστοιχώς για το σκυλάκι νομίζω οτι πλέον δεν βλέπει καθόλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    spirosirish στις #402656

    spirosirish wrote:
    τους δίνω αποκλειστικά ξηρά τροφή, εκεί πήγε και η δική μου σκέψη και γι αυτό και ρώτησα τον κτηνίατρο μήπως ευθύνεται η τροφή, αλλα μου είπε πως κάτι τέτοιο το αποκλείει, αν και ε μένα με τρώει!!!!

    . Αλλα ξε τροφη -δωσε βιταμινες για την τριχα .δεν μου ειπες τι τροφη δινεις στο σκυλι.

    δεν θέλω να ακουστεί ως δυσφήμηση για την τροφή μιας και δεν ξέρουμε όντως αν ευθύνεται αυτή, την τροφή την δίνω αρκετά χρόνια και μέχρι τώρα ειμαι αρκετά ικανοποιημένος σε σχέση ποιότητας και τιμής, αν και τώρα τελευταία ο εισαγωγέας έχει αλλάξει εργοστάσιο παραγωγής της τροφής, όσο για τις βιταμίνες έδωσα ένα μπουκαλάκι derma-form liquid  χώρις αποτέλεσμα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostas στις #402828

    Γειά σας και χρόνια πολλά.!

    Θέλω να πώ για κάποιο πρόβλημα που έχω με το σκυλο μου (σπριγκελ-σετερ) 10 μηνών. Σε κάθε έξοδο το κουτάβι ψάχνει με πάθος και φοβερή  ένταση σε σημείο που αφρίζει. !! Το ιδιο πρόβλημα παρουσίασε οταν τον άφησα δυό μέρες σε φίλο λόγο στρές.  Κατα τον κτηνίατρο  δεν μπορω να κάνω τίποτα γιατί μερικά σκυλιά γενικά εχουν παραπάνω σάλια και σε συνθήκες στρές τους τρέχουν και αφρίζουν.

    Μήπως να του δώσω ηρεμιστικο.? πλάκα κάνω αλλά σας εχει τύχει κάτι παρόμοιο παιδιά?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #402987

    Γειά σας και χρόνια πολλά.! Θέλω να πώ για κάποιο πρόβλημα που έχω με το σκυλο μου (σπριγκελ-σετερ) 10 μηνών. Σε κάθε έξοδο το κουτάβι ψάχνει με πάθος και φοβερή ένταση σε σημείο που αφρίζει. !! Το ιδιο πρόβλημα παρουσίασε οταν τον άφησα δυό μέρες σε φίλο λόγο στρές. Κατα τον κτηνίατρο δεν μπορω να κάνω τίποτα γιατί μερικά σκυλιά γενικά εχουν παραπάνω σάλια και σε συνθήκες στρές τους τρέχουν και αφρίζουν. Μήπως να του δώσω ηρεμιστικο.? πλάκα κάνω αλλά σας εχει τύχει κάτι παρόμοιο παιδιά?

    Καλα σκυλια στο  κυνηγοτοπο νταμανιαζουν και  αφριζουν  επισης οταν νιωθουν οτι  τα  αφηνεις σαλιαρουν απο  στρες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostas στις #403044

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Να γνωρίζω οτι δεν ειναι πρόβλημα ειναι καλό, γιατί ειχα σκοπό να κάνω εξετάσεις στο κουτάβι για αυτό το πρόβλημα.!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403076

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Να γνωρίζω οτι δεν ειναι πρόβλημα ειναι καλό, γιατί ειχα σκοπό να κάνω εξετάσεις στο κουτάβι για αυτό το πρόβλημα.!!!!

    Όταν έγραψες την γνώμη του γιατρού υπέθεσα πως στην έδωσε κατόπιν εξετάσεων. Προσωπικά,  πρώτα θα έκανα εξετάσεις και μετά θα καθησυχαζόμουν. Άλλο τα σάλια και άλλο οι αφροί. Πόση ώρα κρατά αυτό; Έχεις προσέξει την συμπεριφορά του μετά; δείχνει σαν χαμένο, σαν αποπροσανατολισμένο; ή εξακολουθεί και είναι φορτσάτο έστω και αν αφρίζει;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostas στις #403123

    Κύριε Γιάνη οχι δεν παρουσιάζει κανένα άλλο πρόβλημα . Εξακολουθει να να ειναι ζωηρό σε ολη την διάρκεια και μετά το κυνήγι. Το μόνο που εχω παρατηρησει είναι την επόμενη μέρα το πρωί μετά απο πολύωρο κυνήγι διάρια για μιά φορα και μετά οκ.! Το απέδωσα σε κούραση η κάποιο κρύομα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403132

    Κύριε Γιάνη οχι δεν παρουσιάζει κανένα άλλο πρόβλημα . Εξακολουθει να να ειναι ζωηρό σε ολη την διάρκεια και μετά το κυνήγι. Το μόνο που εχω παρατηρησει είναι την επόμενη μέρα το πρωί μετά απο πολύωρο κυνήγι διάρια για μιά φορα και μετά οκ.! Το απέδωσα σε κούραση η κάποιο κρύομα .

     

    Δεν γνωρίζω, δεν μπορώ να βοηθήσω. Έχω ακούσει και έχω δει σκύλους που έχουν σιελόρροια λόγω άγχους αλλά ποτέ αφρούς. Στο τρέξιμο ναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostas στις #403146

    Για να ειμαι σύγουρος θα του κάνω και εξετάσεις αίματος η και εξέταση σιέλου αμα υπάρχει και βλέπουμε.  Οπως και να έχει θα σας ενημερώσω.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    δημος στις #403160

    ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΚΟΛΛΗΣΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΣ,ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΙ  ΜΕΓΑΛΑ,ΣΧΕΔΟΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ,ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΒΗΧΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ.ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ,ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ,ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    lagopus στις #403192

    Μήπως είναι αυτό;

    http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=550

    Καλό θα είναι να δει τα σκυλιά σου  κτηνίατρος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403195

    ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΚΟΛΛΗΣΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΣ,ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ,ΣΧΕΔΟΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ,ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΒΗΧΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ.ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ,ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ,ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ?

    Προφανώς πάσχουν από λοιμώδη τραχειοβρογχίτιδα ή βήχα του κυνοτροφείου (kennel cough).

    Οφείλεται στην bortotella bronchiseptica που προσβάλει την τραχεία και τους μεγάλους βρόγχους.  Είναι αερόβιος ιός γι’ αυτό εμφανίζεται κυρίως μεταξύ των σκύλων που συχνωτίζονται όπως στα εκτροφεία / χώρους φιλοξενίας (εξ ου και το όνομα) στις εκθέσεις, στους αγώνες ή τα πάρκα.  Η ασθένεια βρίσκεται σε έξαρση για περίπου 10-12 ημέρες με έντονες κρίσεις, μετά υποχωρεί σιγά – σιγά και σε περίπου 40 ημέρες εξαφανίζεται από μόνη της, είναι δηλαδή αυτοπεριοριζόμενη.  Επειδή όμως λόγω κακών συνθηκών (πολύ κρύο, βρώμικο και ακατάλληλο κουμάσι, κακή διατροφή, έντονη κούραση ή στρες) Ή λόγω ευπαθών σκύλων (ανάρρωση, εγκυμοσύνη, θηλασμός, κουτάβια ή υπερήλικοι σκύλοι) μπορεί να αναπτυχθούν και άλλοι ιοί οι οποίοι μπορεί να προσβάλλουν και το ανώτερο αναπνευστικό σύστημα και να δημιουργηθεί βακτηριακή πνευμονία που είναι πολύ σοβαρή ασθένεια.   Έτσι ο βήχας αυτός πρέπει να αντιμετωπίζεται έγκαιρα με αντιβίωση. Αν χρειάζεται θα σου πει ο γιατρός σου αν θα δώσεις και αντιβηχικά.

     Προληπτικά (πριν αρρωστήσουν) όσοι φέρνουν τους σκύλους τους σε επαφή με άλλους σκύλους μπορούν να κάνουν τα εξειδικευμένα εμβόλια.

    Το πότε θα είναι σε θέση να κυνηγήσουν είναι σχετικό, εξαρτάτε από την έκταση της φλεγμονής, από τον χρόνο που άρχισες την θεραπεία, από τις συνθήκες διαβίωσης και διατροφής. Όσο καλύτερα τόσο γρηγορότερη και η επιστροφή τους στο κυνήγι. Όταν ξαναρχίσεις να τα σταματάς πριν κουραστούν γιατί θα αρχίσουν πάλι να βήχουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #403196

    ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΚΟΛΛΗΣΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΣ,ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ,ΣΧΕΔΟΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ,ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΒΗΧΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ.ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ,ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ,ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ?

    Ο βήχας μπορεί να είναι αιτία για πάρα πολλά και διαφορετικά νοσήματα, από ερλιχίωση μέχρι μια απλή ίωση. Την αντιβίωση χωρίς άλλες ενδείξεις δεν μπορώ να την κατανοήσω, εκτός και αν είδε ο γιατρός και άλλα συμπτώματα. Μια γενική αίματος θα ήταν απαραίτητη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #403207

    Συγνώμη λάθος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 961 έως 975 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων