ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 976 έως 990 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    δημος στις #403286

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ,ΑΞΙΟΤΙΜΟΙ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΔΕΙΞΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ.ΣΥΜΠΩΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ κ.Γ.ΡΟΖΟΥ,ΚΑΙ ΑΚΡΩΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ κ.ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΕ.ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΒΗΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ.ΑΣ ΕΛΠΙΣΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟ.ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,ΣΑΣ ΕΥΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #403316

    Το καλοκαιρι μας ειχε πιασει αυτος ο βηχας τα σκυλια ,δωσαμε για μια εμβομαδα περιπου ενα καθε πρωι
    Augmentin (500+125)mg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403548

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ,ΑΞΙΟΤΙΜΟΙ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΔΕΙΞΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ.ΣΥΜΠΩΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ κ.Γ.ΡΟΖΟΥ,ΚΑΙ ΑΚΡΩΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ κ.ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΕ.ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΒΗΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ.ΑΣ ΕΛΠΙΣΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟ.ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,ΣΑΣ ΕΥΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

    Να είσαι καλά, και περατικά στους σκύλους σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403549

    Το καλοκαιρι μας ειχε πιασει αυτος ο βηχας τα σκυλια ,δωσαμε για μια εμβομαδα περιπου ενα καθε πρωι
    Augmentin (500+125)mg

    Δημήτρη ευχαριστούμε που ανέφερες την αγωγή. Επειδή κάθε γιατρός που συνταγογραφεί λαμβάνει υπόψη του και άλλους παράγοντες για την υγεία του ζώου, καλό θα είναι απλά να το έχουμε υπόψη μας αλλά να ακολουθούμε τις οδηγίες του γιατρού μας ή να του το συζητήσουμε. Πιθανόν αυτό που ενδείκνυται στον ένα σκύλο να είναι καταστροφικό για έναν άλλο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    δημος στις #403727

    ΑΥΤΗΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΔΙΝΩ,ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΙΣΟ ΣΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΠΡΩΙ ΒΡΑΔΥ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΥΣΟΥΡΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ,’Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ?ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #403729

    ΑΥΤΗΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΔΙΝΩ,ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΙΣΟ ΣΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΠΡΩΙ ΒΡΑΔΥ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΥΣΟΥΡΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ,’Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ?ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ?

    Φιλε μην φοβασε αφου κανεις θεραπεια ολα θα πανε καλα,,εγω ειχα ενα ποιντερ με την νοσο στο οποιο ειχα κανει θεραπεια

    και κυνηγουσε κανονικα,,καποιες φορες ειχε ενα ψιλοβηχα με πολυ υγρο καιρο,και στην αρχη του κυνηγιου

    αλλα δεν ειχε κανενα προβλημα,,κυνηγουσε περδικες ολη μερα,και πεθανε και 16 χρονον,,οποτε μην φοβασε

    ολα θα πανε καλα,,και η νοσος δεν μεταδιδεται  στον ανθρωπο απο τον σκυλο

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    Odisseas στις #403734

    Kαλησπερα παιδια

    Λοιπον να ρωτησω και εγω κατι για τον βηχα.Ενας φιλος εχει ενα ποιντερ 3 ετων το σκυι αρχισε να βηχει το πηγαμε στον κτηνιατρο καιναμε αιματολογικη ακτινογραφιες και ολα τα συναφη ο κτηνιατρος δεν βρικε τπτ αλλα μας εδωσε αντιβιωση οκμεντιν η θεραπεια τελειωσε αλλα το σκυλι συνεχιζει να εχει βηχα .Να  πω οτι το σκυλι τρωει τα παντα κοντευει να μας φαει και δεν κουραζετε με τιποτα  αλλα εχει πολλες τσιμπλες στα ματια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #403867

    Οδυσσέα,  μήπως θα έπρεπε να ξαναεπισκεφτεί τον κτηνίατρο ο φίλος σου;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #404139

    καλημέρα

    εχω ένα springer spaniel 28μηνων και εδώ και 5 ημέρες  έχει διαρροια και επειδή  χθες καθώς έκανε την ανάγκη του( το χοντρό του )είδε η μητέρα μου (εγω ελλειπα στη δουλεια)να έχει και λίγο αίμα.Αφου με πήρε τηλ. Η μητέρα μου πήρα κι εγώ τηλ. Τον κτηνιατρο μου και του έδωσα την εικόνα εκείνος μου ειπε

    πως είναι κωλιτιδα και μσύστημα συνέστησε flagyl 500mg  μια μετά από κάθε γεύμα συνολικά 2caps ένα ημέρα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #404140

    καλημέρα εχω ένα springer spaniel 28μηνων και εδώ και 5 ημέρες έχει διαρροια και επειδή χθες καθώς έκανε την ανάγκη του( το χοντρό του )είδε η μητέρα μου (εγω ελλειπα στη δουλεια)να έχει και λίγο αίμα.Αφου με πήρε τηλ. Η μητέρα μου πήρα κι εγώ τηλ. Τον κτηνιατρο μου και του έδωσα την εικόνα εκείνος μου ειπε πως είναι κωλιτιδα και μσύστημα συνέστησε flagyl 500mg μια μετά από κάθε γεύμα συνολικά 2caps ένα ημέρα .

    Κυνήγι σκουληκοπνιχτρας for ever..! Κωνσταντίνος Μανώλης.

    2caps ανα ημέρα ήθελα να πω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #404144

    Καλημερα   μετα  απο  κυνηγι σου  παρουσιασε διαροια ? . Καλυτερα ταισε  το  βρασμενο  και  σουρωμενο ρυζακι με  στηθος  κοτοπουλο βρασμενο για  τρεις  ημερες . το κοτοπουλο χωρις  πετσα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #404167

    Καλημερα μετα απο κυνηγι σου παρουσιασε διαροια ? . Καλυτερα ταισε το βρασμενο και σουρωμενο ρυζακι με στηθος κοτοπουλο βρασμενο για τρεις ημερες . το κοτοπουλο χωρις πετσα .

    οχι φίλε EFKLIDIS είχε ειχαν περάσει περίπου 8 ημέρες από το τελευταίο κυνήγι και μετά εμφανίστηκαν τα πρώτα δείγματα διαρροιας.Σ’εευχαριστω για την πρόταση διατροφης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #404171

    καλημέρα

     

    εχω ένα springer spaniel 28μηνων και εδώ και 5 ημέρες έχει διαρροια και επειδή χθες καθώς έκανε την ανάγκη του( το χοντρό του )είδε η μητέρα μου (εγω ελλειπα στη δουλεια)να έχει και λίγο αίμα.Αφου με πήρε τηλ. Η μητέρα μου πήρα κι εγώ τηλ. Τον κτηνιατρο μου και του έδωσα την εικόνα εκείνος μου ειπε

    πως είναι κωλιτιδα και μσύστημα συνέστησε flagyl 500mg μια μετά από κάθε γεύμα συνολικά 2caps ένα ημέρα .

    Κυνήγι σκουληκοπνιχτρας for ever..!

    Κωνσταντίνος Μανώλης.

    Αν όντως είναι τόσο απλό το θέμα, και γράφω «αν» γιατί έγινε τηλεφωνική διάγνωση (όχι πως αμφισβητώ την γνώμη του γιατρού). Εκτός του πολύ καλού φάρμακου που σου συνέστησε θα έκανα στον σκύλο μου την διατροφή που έγραψε ο κος Ευκλείδης αφού όμως το πρώτο 24ωρο δεν έδινα απολύτως τίποτα, το δεύτερο 24ωρο μόνο το ρύζι και τα άλλα δύο 24ωρα το ρύζι με λίγο κοτόπουλο.  

    Το αίμα είναι αυτό που μας στέλνει στον γιατρό αλλά στις απλές διάρροιες δεν είναι τόσο σπουδαίο προέρχεται  από τον ερεθισμό του τελευταίου τμήματος του εντέρου. Να σας ανησυχεί όταν το αίμα είναι ανάμεσα στα κόπρανα και όχι «φρέσκο».

    Θα πρέπει να ψάξεις από τι προήλθε, αφ’ ενός για να σταματήσει άμεσα και αφ’ ετέρου    για να μην επαναληφτεί. Π.χ. ροκανίζει ξύλα, μασάει φύλλα ή χόρτα, η τροφή δεν του ταιριάζει ή είναι αλλοιωμένη, έφαγε πολλά λίπη, ψοφίμι ή ραντισμένα  κλπ κλπ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #404231

    thor600 wrote:
    καλημέρα εχω ένα springer spaniel 28μηνων και εδώ και 5 ημέρες έχει διαρροια και επειδή χθες καθώς έκανε την ανάγκη του( το χοντρό του )είδε η μητέρα μου (εγω ελλειπα στη δουλεια)να έχει και λίγο αίμα.Αφου με πήρε τηλ. Η μητέρα μου πήρα κι εγώ τηλ. Τον κτηνιατρο μου και του έδωσα την εικόνα εκείνος μου ειπε πως είναι κωλιτιδα και μσύστημα συνέστησε flagyl 500mg μια μετά από κάθε γεύμα συνολικά 2caps ένα ημέρα . Κυνήγι σκουληκοπνιχτρας for ever..! Κωνσταντίνος Μανώλης.

    Αν όντως είναι τόσο απλό το θέμα, και γράφω «αν» γιατί έγινε τηλεφωνική διάγνωση (όχι πως αμφισβητώ την γνώμη του γιατρού). Εκτός του πολύ καλού φάρμακου που σου συνέστησε θα έκανα στον σκύλο μου την διατροφή που έγραψε ο κος Ευκλείδης αφού όμως το πρώτο 24ωρο δεν έδινα απολύτως τίποτα, το δεύτερο 24ωρο μόνο το ρύζι και τα άλλα δύο 24ωρα το ρύζι με λίγο κοτόπουλο. Το αίμα είναι αυτό που μας στέλνει στον γιατρό αλλά στις απλές διάρροιες δεν είναι τόσο σπουδαίο προέρχεται από τον ερεθισμό του τελευταίου τμήματος του εντέρου. Να σας ανησυχεί όταν το αίμα είναι ανάμεσα στα κόπρανα και όχι «φρέσκο». Θα πρέπει να ψάξεις από τι προήλθε, αφ’ ενός για να σταματήσει άμεσα και αφ’ ετέρου για να μην επαναληφτεί. Π.χ. ροκανίζει ξύλα, μασάει φύλλα ή χόρτα, η τροφή δεν του ταιριάζει ή είναι αλλοιωμένη, έφαγε πολλά λίπη, ψοφίμι ή ραντισμένα κλπ κλπ

    KALLISTON HELLAS Και δια το πιστόν Γιάννης Νικολακόπουλος

    Σας ευχαριστώ,ήσασταν λεπτομερέστατος. Θα σας ενημερώσω αμέσως μόλις έχω νεότερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    ΜΗΤΣΟΣ στις #404269

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ .ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ 1 ΜΗΝΑ  ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΠΛΗΓΕΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΚΙΛΑ.ΒΑΖΩ ΦΟΤΟ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ;EXEI ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 976 έως 990 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων