ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 991 έως 1,005 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #404330

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ .ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ 1 ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΠΛΗΓΕΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΚΙΛΑ.ΒΑΖΩ ΦΟΤΟ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ;EXEI ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.

    Καλημέρα φίλε Μητσος να σε ρωτήσω πρώτα κάποια πραγματα:

    1.τη διατροφή έχει ο σκύλος ; (Εννοώ είδος τροφής )

    2.ποιος και πως είναι ο χώρος διαμονής του;

    3.πριν εμφανιστούν οι πληγές προσεξες κάποια αλλαγή στη διάθεση του;

    4.ποτέ ήταν η τελευταία φορά που τον είδε κτηνίατρος και ποτέ έκανε εξετασεισγια τελευταία φορά;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    ΜΗΤΣΟΣ στις #404332

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ. ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ ΑΛΛΑΞΑ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΠΑ ΕΧΩ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΛΗ ΤΡΟΦΗ ΤΟΡΑ.ΕΝΤΑΞΕΙ Η ΤΡΟΦΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΚΑΛΗ.ΕΧΟΥΝΕ 1 ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝΕ ΣΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΛΟΥΒΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ Η ΔΙΑΜΟΝΗ.Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ.ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙ ΧΑΠΙ ΔΙΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΟ ΓΙΑ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΛΥΣΗ.ΑΛΛΑ ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΨΟΡΑ .ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #404333

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ .ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ 1 ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΠΛΗΓΕΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΚΙΛΑ.ΒΑΖΩ ΦΟΤΟ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ;EXEI ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.

      Καλημερα μην ανυσηχης για  αρρωστια. δερματιτιδα φαινεται πηγαινε το οσο το  δυνατο γρηγοροτερα  στο  κτηνιατρο να  γινη  διαγνωση .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #404363

    Ατοπική δερματίτιδα Η ατοπική δερματίτιδα είναι το αποτέλεσμα της αλλεργικής αντίδρασης σε περιβαλλοντικά αντιγόνα, όπως είναι η σκόνη του σπιτιού, οι σπόροι μυκήτων ή η γύρη. Σε πολλά ζώα, η νόσος είναι εποχική, ενώ σε άλλα εμφανίζεται όλο το χρόνο. Τα συμπτώματα είναι κνησμός που εντοπίζεται κυρίως στο πρόσωπο, τα αφτιά, τα άκρα, την περινεϊκή χώρα και την κοιλιά. Αρχικά παρατηρείται τρώση του τριχώματος εξ αιτίας του σάλιου του ζώου. Η αλωπεκία, οι βλατίδες και οι εφελκίδες που παρατηρούνται, οφείλονται στον αυτοτραυματισμό εξ αιτίας του κνησμού. Η εξωτερική ωτίτιδα που δεν οφείλεται σε παρασιτισμό και δεν συνοδεύεται από άλλα συμπτώματα μπορεί να οφείλεται σε ατοπική δερματίτιδα. Η διάγνωση βασίζεται κυρίως στο ιστορικό και στον αποκλεισμό άλλων δερματικών παθήσεων. Η θεραπεία συνίσταται στην εύρεση και την αποφυγή του υπεύθυνου αιτίου, είναι, δε, συχνά δύσκολη και αδύνατη. Για να ανακουφίσουμε τα συμπτώματα ή τις επιμολύνσεις εξ αιτίας του κνησμού χορηγούμε αντισταμινικά, κορτικοστεροειδή και αντιβιοτικά. Η ανοσοθεραπεία είναι η μόνη αιτιολογική θεραπεία χωρίς βέβαια αποτελέσματα. Έχει παρατηρηθεί βελτίωση των συμπτωμάτων όταν χορηγούμε ωμέγα 3 λιπαρά οξέα. Ο καθαρισμός του ζώου με ειδικά σαμπουάν βοηθά πολλές φορές.β)Ανεπιθύμητες αντιδράσεις στην τροφή Είναι δύσκολο να την ξεχωρίσουμε από τη μη εποχική ατοπική δερματίτιδα. Είναι σπάνιες στα μικρά ζώα. Θεραπευτικά συνιστάται υποαλλεργική διατροφή.γ)Αλλεργία από επαφή Ορισμένα φυτά ή φαρμακευτικές ουσίες (όπως π.χ. εντομοκτόνα ή εντομοαπωθητικά σκευάσματα) όταν εφαρμόζονται τοπικά μπορούν να προκαλέσουν αλλεργική αντίδραση, με ερυθρότητα, κνησμό, βλατίδες. Συνήθως, ο ερεθισμός εντοπίζεται σε περιοχές όπου το τρίχωμα είναι ορατό, όπως το όσχεο, η κοιλιακή χώρα ή τα μεσοδακτύλια διαστήματα. Θεραπευτικά συνιστάται κατ’ αρχήν η απομάκρυνση της αλλεργιογόνου ουσίας εφ’ όσον, βέβαια, αυτή είναι δυνατόν να καθοριστεί. Η τοπική, από το στόμα, χρήση κορτικοστεροειδών βοηθά. Δεν εμφανίζεται πολύ συχνά η παραπάνω δερματίτιδα. Συνοπτικά, η βασική θεραπεία των αλλεργικών δερματίτιδων είναι ο εντοπισμός του αιτίου και η απομάκρυνσή του. Η χρήση εξωπαρασιτοκτόνων και η συχνή ανανέωσή τους παίζει σημαντικό ρόλο στη θεραπεία. Η καθαριότητα του ίδιου του ζώου και κυρίως του περιβάλλοντος διαμονής του είναι καθοριστικός παράγων αποφυγής της νόσου. Η ενίσχυση της ποιότητας του τριχώματος με σωστή διατροφή και προσθήκη λιπαρών οξέων βοηθά σημαντικά.δ)Αλλεργικές επιπεφυκίτιδες – ρινίτιδες Είναι και αυτές, κατά κύριο λόγο, εποχικές (άνοιξη – φθινόπωρο). Αίτιο της εμφάνισής τους είναι τα αλλεργιογόνα αντιγόνα. Ως συμπτώματα παρατηρούνται έντονη ερυθρότητα και κνησμός στα μάτια, έντονη δακρύρροια που πολλές φορές γίνεται πυώδης κι ερεθιστική, ελαφρά υδαρές έκκριμα από τη μύτη, με συχνά φτερνίσματα ή ελαφρές ρινορραγίες. Προσοχή, τα παραπάνω συμπτώματα πρέπει να διαφοροδιαγνωσθούν από τη λεϊσμανίαση και την ερλιχίωση που ξεκινούν με τα ίδια συμπτώματα. Θεραπευτικά τα συμπτώματα μπορούν να βελτιωθούν ή να ανακουφιστούν με αντισταμινικά ή κορτικοστεροειδή. Αλλεργίες και ομοιοπαθητική Η ομοιοπαθητική μπορεί να βοηθήσει σημαντικά στη θεραπεία της αλλεργικής προδιάθεσης του οργανισμού των ζώων. Με την ενίσχυση του αμυντικού συστήματος και την εξισορρόπηση του συνόλου του οργανισμού, μπορεί να απαλλάσσει το ζώο όχι μόνο από τα συμπτώματα αλλά και από την υπερευαισθησία του στα αντιγόνα που προκαλούν αλλεργία. Είναι σημαντικό, όμως, να προτιμάται η ομοιοπαθητική θεραπεία στην αρχή της εμφάνισης της προδιάθεσης και όχι μετά από μήνες ή έτη ανεπιτυχούς θεραπείας με κορτιζόνες και αντιβιοτικά, όταν πλέον η άμυνα του οργανισμού έχει εξασθενήσει. Από την εμπειρία μου έχω δει θετικά αποτελέσματα με ομοιοπαθητική θεραπεία σε περιστατικά όπου δεν έδρασε ούτε καν η ανοσοθεραπεία που θεωρείται η πιο σύγχρονη αιτιολογική θεραπείαστή διάγνωση και η κατάλληλη θεραπευτική αγωγή. Αλλεργία ονομάζουμε την υπερευαισθησία που οφείλεται στην έκθεση του οργανισμού σε ένα αντιγόνο και την άμεση ή έμμεση απελευθέρωση παραγόντων φλεγμονής, όπως η ισταμίνη κ.ά. Η άνοιξη και το φθινόπωρο είναι οι εποχές που ευνοούν την εμφάνιση αλλεργικών φαινομένων. Εξ αιτίας της αυξημένης θερμοκρασίας, σε συνδυασμό με την υψηλή υγρασία του περιβάλλοντος, ευνοείται η ανάπτυξη εξωπαρασίτων (ψύλλοι – τσιμπούρια κ.ά.), ακάρεων, γύρης κ.ά. ισχυρών αλλεργιογόνων παραγόντων, υπεύθυνων για αλλεργικές δερματίτιδες, ρινίτιδες, επιπεφυκίτιδες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    ΜΗΤΣΟΣ στις #404378

    ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΤΩΝ ΠΑΟ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ.ΟΧΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #404381

    ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΤΩΝ ΠΑΟ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ.ΟΧΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ.

    Τα  γλυφει και  τα  δαγκωνει  λογω  φαγουρας  .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #405308

    Το σπριγκεράκι μου επανήλθε πλήρως,ούτε διαρροιες ούτε τίποτα.

    Το δικό σου σκυλί φίλε Μητσος; Σε τι φάση βρισκεστε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    ΜΗΤΣΟΣ στις #407803

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ .ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ 1 ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΠΛΗΓΕΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΚΙΛΑ.ΒΑΖΩ ΦΟΤΟ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ;EXEI ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.

    ΤΕΛΙΚΑ  ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ  ΓΙΑΤΡΟ ,ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΟΣΕ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    ΠΑΡΔΑΛΗΣ στις #411989

    Καλησπερα σε ολους και να  εισται παντα καλα.

    Εχω τρια σκυλια και πριν ενα μηνα εφερα ενα σκυλο ο οποιος ειχε διαροια με λιγο αιμα(δεν το ειχα μαζι με τα αλλα σκυλια) τον

    οποιο μετα απο λιγες μερες εδιωξα.

    Μετα απο λιγες μερες αρχισαν τα προβληματα ……… διαροια η μια σκυλα ……….διαροια και η αλλη    συμβουλευουμε κτηνιατρο και μου  λεει κολιτηδα και αρχιζω αντιβιωση με φλατζιλ .αρχιζει διαροια και το αρσενικο . φλατζιλ και αυτο.Ομως το αρσενικο βγαζει βλενα, ανορεξια και γενικως το σκυλι ειναι πεσμενο . ειναι κολητιδα τελικα? κολησαμε απ το σκυλο που εφερα?α τοαρσενικο εβγαλε και σαλια ετσι πολυ κολωδες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #411994

    φιλε, να πας και σε δευτερο γιατρο για μια ακομα γνωμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #416852

    μεταφερω προσωπικο μυνημα που εστειλα στον κυριο νικολακοπουλο, που πιθανον να εχουν και αλλοι την απορια αυτη και θα ηθελαν να ενημερωθουν.

    κυριε γιαννη συγνωμη που σας ξανα ενοχλω. θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να δωσω στη σκυλα χαπι για τα σκουλικια τωρα που ειναι εγκυος. ρωτησα 1 φιλο κτηνιατρο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα. εσας ποια εινα η γνωμη σας?

     

    Κάθε φάρμακο έχει τις δικές του αντενδείξεις οπότε δεν ξέρω σε ποιο αναφέρεται ο κτηνίατρος που ρώτησες. Προσωπικά χρησιμοποιώ στα κουτάβια μου το WELPAN που αναγράφει στις αντενδείξεις: Να μη χορηγείται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και της γαλουχίας. Στα δε ενήλικα δίνω DRONTAL PLUS που αναγράφει: Δεν επιτρέπεται η χορήγηση κατά τη χρονική περίοδο των πρώτων δύο τρίτων της εγκυμοσύνης. Δηλαδή τις 42 πρώτες ημέρες. Όποιο φάρμακο και αν σου προτείνουν να διαβάσεις πρώτα τις αντενδείξεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #416855

    Άντε ρε Λευτέρη, να κάνω κι εδώ την ερώτηση αφού το μετέφερες.

     

    Κύριε Γιάννη,  θα μπορούσε να δώσει στη σκύλα ωμό σκόρδο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #416856

    Άντε ρε Λευτέρη, να κάνω κι εδώ την ερώτηση αφού το μετέφερες. Κύριε Γιάννη, θα μπορούσε να δώσει στη σκύλα ωμό σκόρδο?

    Τα Πάντα Είναι Σχετικά

    αυτο με το ωμο σκορδο 1η φορα το ακουω, δεν ξερω αν ειναι οκ αλλα το θεμα ειναι πως θα το φαει? θα μου το φτυσει στα μουτρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #416857

    Chrisstk wrote:
    Άντε ρε Λευτέρη, να κάνω κι εδώ την ερώτηση αφού το μετέφερες. Κύριε Γιάννη, θα μπορούσε να δώσει στη σκύλα ωμό σκόρδο? Τα Πάντα Είναι Σχετικά

    αυτο με το ωμο σκορδο 1η φορα το ακουω, δεν ξερω αν ειναι οκ αλλα το θεμα ειναι πως θα το φαει? θα μου το φτυσει στα μουτρα…

     

    Εύκολα Λευτέρη. Ανοίγω το στόμα του σκύλου, το τοποθετώ βαθιά πάνω από τη γλώσσα και του το κρατάω κλειστό μέχρι να τον δω να το καταπίνει (σχεδόν άμεσα).  Μπορείς βέβαια να το τοποθετήσεις μέσα σε μια λιχουδιά ή να το ανακατέψεις στο φαγητό του.

     

    Ας μας πει κι ο κος Γιάννης τη γνώμη του όμως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #416866

     

    Θα σας μεταφέρω όσα γνωρίζω αλλά σας ενημερώνω πως προσωπικά εμπιστεύομαι μόνο τα φαρμακευτικά σκευάσματα και μόνο αυτά χρησιμοποιώ γιατί δεν εμπιστεύομαι τις φήμες έστω και αν προέρχονται από ιατρικούς κύκλους. Με άλλα λόγια, αν μου συνταγογραφούσαν  τόσα γραμμάρια σκόρδου ανά κιλό σωματικού βάρους του σκύλου για τόσες ημέρες και θα έχεις αυτά τα οφέλη και αυτές τις παρενέργειες, ναι… θα το “ζύγιζα” και αν υπερτερούσαν τα οφέλη θα το έκανα. Έτσι, όμως, στο “άκουσα” – “μου είπαν” – “ο παππούς μου έλεγε” κλπ δεν εμπιστεύομαι…. αν και έχω εφαρμόσει στο παρελθόν καθημερινές μικρές ποσότητες (μισή σκελίδα στα σπάνιελ και μία σκελίδα στο σέττερ ψιλοκομμένα και ανακατεμένα με την ξηρή τροφή. Δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά δεν είχα πριν και μετά τη σκόρδο-διατροφή.

    Λοιπόν… το σκόρδο έχει δυνατή αντιβακτηριακή δράση και ως εκ τούτου ελέγχει την ανάπτυξη των μικροοργανισμών, των ιώσεων, των αλλεργιών, των εξω-παρασίτων (όπως τους ψύλλους), των έσω-παρασίτων (διάφορα σκουλήκια). Ακόμη και για προστασία από κάποιους καρκίνους λένε…

    Το ίδιο θαυματουργά παρουσιάζονται όλα τα βότανα, αλλά ποιος επαναπαύεται αποκλειστικά σε αυτά; Πιστεύω πως βοηθούν και ενισχύουν τον οργανισμό όταν λαμβάνονται συστηματικά (και όχι σαν φάρμακα για λίγο καιρό), αν και η υπόλοιπη διατροφή είναι υγιεινή καθώς και ο τρόπος ζωής.

    Αν τελικά θέλετε να δώσετε σκόρδο αντί τα φαρμακευτικά σκευάσματα να ξέρετε πως θα πρέπει να το κάνετε συνεχώς. Και κάτι ακόμα, τα εσω-παράσιτα είναι πολλών ειδών, ποιος μου λέει πως κάνει για όλα…. και τον εχινόκοκκο;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 991 έως 1,005 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων