ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,021 έως 1,035 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #418602

    Chris-Kaz wrote:

    aggelos2 wrote:

    GeorgePap wrote:
    Παιδιά κάποιος γνωστός παλιά μου είχε προτείνει να αγοράζω ένα «φάρμακο» από pet shop το οποίο το διαλύεις σε νερό και ψεκάζεις το σκύλο και το χώρο του για να μην τον πλησιάζουν τα τσιμπούρια, ψήλοι κ.λ.π. και είναι πολύ καλύτερο και από το φαρμακευτικό «λουράκι». Ρώτησα το pet shop της γειτονιάς μου και μου πρότεινε ένα σκεύασμα που λέγεται sebacil.
    Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς ?

    Τον χώρο του Γιώργο όχι τον σκλύλο.Σε συνδοιασμό δε με άλλο ένα υγρό σαν γάλα που λέγεται dobol τα διαλύεις και τα 2 σε νερό μαζί και είναι και πάμθηνα τα ψεκάζεις στον χώρο και είσαι μια χαρά.Για τον σκύλο να πάς να πάρεις και να βάζεις μια φορά κάθε 1,5 μήνα μια αμπούλα της BAYER για ψήλους και τσιμπούρια (όχι frontline).11 ευρουλάκια κάνει.

    Άγγελε γιατί όχι frontline; Χρήστος
    Κομοτηνή

    Όχι προς θεού δεν έχει τπτ αλλά πιστεύω και όχι μόνο εγώ ότι της BAYER είναι πολύ καλύτερη.

    Πόση διάρκεια έχει η αμπούλα;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #418618

    Ευχαριστώ παιδιά, αμπούλα βάζω κανονικά στο σκύλο απλά τώρα θα αρχίσω να ψεκάζω και στο χώρο όποτε χρειάζεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    kakaris στις #419373

    Εχω ένα σκυλλάκι setter ιρλανδέ 4 μηνών και παρατήρησα ότι κάτω από κάθε μάτι του έχει μια σκούρη γραμμή σαν να έχει υγρανθεί από κάτι το τρίχωμά του στο σημείο αυτό .  Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλετε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #419393

    Εχω ένα σκυλλάκι setter ιρλανδέ 4 μηνών και παρατήρησα ότι κάτω από κάθε μάτι του έχει μια σκούρη γραμμή σαν να έχει υγρανθεί από κάτι το τρίχωμά του στο σημείο αυτό . Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλετε;

    αδερφε ειναι απο τα δακρια!!! το σκυλι μαλλον τις ωρες που δεν εισαι εκει κλαιει και γι αυτο εχει κατω απο τα ματια ριακια απο δακρι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #422409

    Διάβασα από συναδέλφους για την αμπούλα της Bayer αλλά ο κτηνίατρός μου δεν την είχε. Είχε την αμπούλα CERTIFECT της Merial και μου είπε τα καλύτερα. Πήρα βέβαια και θα ήθελα να ρωτήσω αν χρησιμοποιεί κάποιος συνάδελφος και αν είναι ευχαριστημένος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #422423

    Ευχαριστώ παιδιά, αμπούλα βάζω κανονικά στο σκύλο απλά τώρα θα αρχίσω να ψεκάζω και στο χώρο όποτε χρειάζεται.

    Φιλε χρησιμοποιω και εγω σιμπασιλ για τα τσιμπουρια.Και τον σκυλο μπορεις  να τον ψεκασεις αλλα αραιωσε το πιο πολυ απο το κανονικο ,αφησε το δεκα λεπτα και μετα ξεπλυνε το σκυλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #422424

    Διάβασα από συναδέλφους για την αμπούλα της Bayer αλλά ο κτηνίατρός μου δεν την είχε. Είχε την αμπούλα CERTIFECT της Merial και μου είπε τα καλύτερα. Πήρα βέβαια και θα ήθελα να ρωτήσω αν χρησιμοποιεί κάποιος συνάδελφος και αν είναι ευχαριστημένος.

    Χρήστο χρησιμοποιώ advantix και πλένω τις επικίνδυνες εποχές τον σκύλο με σιμπασιλ (όπως αναφέρει ο Γιάννης παραπάνω). Επίσης, σε τακτά χρονικά διαστήματα τα ψεκάζω με frontline και απαραίτητα όλο τον χρόνο λουράκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    λαφογιωργης στις #422425

    εχω σοβαρο προβλημα με τους ψυλους και στους σκυλους και στο χωρο εχω χρησιμοποισει και αμπουλες και λουρακια τιποτα  μπορει καπιος να με βοηθησει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #422426

    Mε τo sebecil μπορεις να φτιαξεις και λουρακια,,βαζεις 1ml sebecil σε ενα λιτρο νερο

    και πετας το  λουρι η τα λουρια  μεσα για 24 ωρες, και δουλευουν καλητερα απο τα γνωστα λουρακια

    που πληρωνουμε 13 ευρω το ενα,, που για μενα ειναι κοροιδια μεγαλη,το λεω γιατι με την κριση δεν ειναι ευκολο

    να δινεις ενα σκασμο λεφτα για λουρια αμα εχεις και πολλα σκυλια,, εγω δεν κανω μπανιο το σκυλι με το  sebecil

    απλα το ψεκαζω καλα καθε δυο βδομαδες,,γιατι με το μπανιο γλυφετε και δεν κανει,,ενω με το ψεκασμα το βγαζω μια βολτα

    η το απασχολω για 10 λεπτα και εναι ετοιμο και στεγνο,και φυσικα τσιμπουρι στο σκυλι δεν κολλαει με τιποτα

    ουτε ψυλους ουτε τιποτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #422428

    εχω σοβαρο προβλημα με τους ψυλους και στους σκυλους και στο χωρο εχω χρησιμοποισει και αμπουλες και λουρακια τιποτα  μπορει καπιος να με βοηθησει

    Υπάρχουν αρκετά σκευάσματα που μπορεί να ψεκάσεις τον χώρο σου και να μην μείνει τίποτα, που δεν είναι απαραίτητα τοξικά και καθόλου επικίνδυνα για τους σκύλους ή τους ανθρώπους. Δεν θυμάμαι ακριβώς την ονομασία, μπορείς να ρωτήσεις σε ένα κατάστημα με γεωργικά προϊόντα ή καλύτερα σε κάποιο φαρμακείο. Αν τους σκύλους τους έχει σε σκέτο χώμα βρες μια άλλη λύση όπως τσιμέντο, πλακάκι κτλ… Τακτικό πλύσιμο με σιμπασίλ και ψέκασμα με frontline σπρέι. Τόσους ψύλους έχει η περιοχή ή είσαι κοντά σε καμιά κτηνοτροφική μονάδα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #422429

    Chris-Kaz wrote:
    Διάβασα από συναδέλφους για την αμπούλα της Bayer αλλά ο κτηνίατρός μου δεν την είχε. Είχε την αμπούλα CERTIFECT της Merial και μου είπε τα καλύτερα. Πήρα βέβαια και θα ήθελα να ρωτήσω αν χρησιμοποιεί κάποιος συνάδελφος και αν είναι ευχαριστημένος.

    Χρήστο χρησιμοποιώ advantix και πλένω τις επικίνδυνες εποχές τον σκύλο με σιμπασιλ (όπως αναφέρει ο Γιάννης παραπάνω). Επίσης, σε τακτά χρονικά διαστήματα τα ψεκάζω με frontline και απαραίτητα όλο τον χρόνο λουράκι.

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Κωνσταντίνε και εγώ εδώ και 15 χρόνια χρησιμοποιώ το Frontline σπρέυ και είμαι υπερευχαριστημένος. Όμως τώρα λόγω της κατάστασης με το πόδι μου, μου είναι πολύ δύσκολο να τα ψεκάσω (είναι λίγο παραξενιά αλλά θέλω να ψεκάζω τα σκυλιά μου ο ίδιος και όχι κάποιος άλλος) γι’ αυτό και στράφηκα προς το παρόν στην αμπούλα…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #422431

    Κωνσταντίνε και εγώ εδώ και 15 χρόνια χρησιμοποιώ το Frontline σπρέυ και είμαι υπερευχαριστημένος. Όμως τώρα λόγω της κατάστασης με το πόδι μου, μου είναι πολύ δύσκολο να τα ψεκάσω (είναι λίγο παραξενιά αλλά θέλω να ψεκάζω τα σκυλιά μου ο ίδιος και όχι κάποιος άλλος) γι” αυτό και στράφηκα προς το παρόν στην αμπούλα…

    Χρήστο αν και πάντα χρησιμοποιώ αμπούλα σε ορισμένες περιπτώσεις με έχει κρεμάσει ναι μεν παρέχει προστασία αλλά όχι στον βαθμό που νομίζουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #422446

    εχω σοβαρο προβλημα με τους ψυλους και στους σκυλους και στο χωρο εχω χρησιμοποισει και αμπουλες και λουρακια τιποτα μπορει καπιος να με βοηθησει

     

    Να ψεκάζεις τον χώρο κάθε εβδομάδα. Και τους τοίχους. Στα σκυλιά οπωσδήποτε αμπούλα ή κάτι σε σπρέι. Εάν ο χώρος έχει αγριόχορτα, τότε αποψίλωσέ τον. Να συνεχίσεις το ψέκασμα όλη την σεζόν, ακόμη και όταν σιγουρευτείς ότι τους εξολόθρευσες.

    Προσωπικά κάθε φορά που γυρίζω από έξοδο, εκτός του χειμώνα, ψεκάζω τα σκυλιά μου με σπρέι από διάλειμμα sebacil.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #423031

    Καλησπέρα παιδιά,

    ήθελα να ρωτήσω το εξής,
    τις τελευταίες 2-3 βδομάδες βλέπω τον ποϊντερά μου να ξίνεται που και που. Κάθε μέρα που τον χαϊδεύω και τον ψάχνω δεν έχω βρει ούτε ψήλο ούτε τσιμπούρι, του βάζω αμπούλα κανονικά κάθε μήνα και επιπλέον τον ψεκάζω και με αντιπαρασιτικό σπρέι. Υπάρχει πιθανότητα να έχει έντομα και να μην τα βλέπω? Επίσης να τονίσω ότι είναι σε ταράτσα στην Αθήνα μέρος που δεν είναι και πολύ εύκολο να πιάσουνε τσιμπούρια, ψήλοι κλπ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #423035

    Μερικοί σκύλοι ξύνονται απλά από ανία, το φάρμακο είναι η εποικοδομητική απασχόληση. Πριν όμως θα πρέπει να σιγουρευτείς για την καλή υγεία της σκύλας μιας και η φαγούρa   πολλές φορές είναι ένδειξη κάποιας ασθένειας ή αλλεργίας. Μια επίσκεψη στο γιατρό θα σου λύσει το θέμα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,021 έως 1,035 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων