ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,066 έως 1,080 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    petros332 στις #440015

    mail 78 πρώτα θα πρέπει να βγει ακτινογραφία. Το άλλο φάρμακο που είναι δυνατό και λες ότι δίνεις εικάζω πως είναι κάτι κορτιζονούχο και θα πρέπει να εξετάσεις να το σταματήσεις μιας και το χορηγείς αρκετό καιρό. Το cosequin δεν είναι “φάρμακο” άρα δεν έχει πρόβλημα να το χορηγείς παράλληλα με τα περισσότερα σκευάσματα. Θα πρέπει να σταματήσεις την έντονη δραστηριότητα στον σκύλο. Η δοσολογία που ρώτησες σχετίζεται με τα κιλά του σκύλου. Εγώ για παράδειγμα έδινα 2,5 χάπια και με το πέρας της αγωγής το μείωσα και πλέον χορηγώ 1,5 χάπι και ανά 4 μήνες του κάνω διάλειμμα για 1 μήνα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #440016

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κύριε Γιάννη.

    Καλή επιτυχία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #440165

    mail 78 πρώτα θα πρέπει να βγει ακτινογραφία. Το άλλο φάρμακο που είναι δυνατό και λες ότι δίνεις εικάζω πως είναι κάτι κορτιζονούχο και θα πρέπει να εξετάσεις να το σταματήσεις μιας και το χορηγείς αρκετό καιρό. Το cosequin δεν είναι «φάρμακο» άρα δεν έχει πρόβλημα να το χορηγείς παράλληλα με τα περισσότερα σκευάσματα. Θα πρέπει να σταματήσεις την έντονη δραστηριότητα στον σκύλο. Η δοσολογία που ρώτησες σχετίζεται με τα κιλά του σκύλου. Εγώ για παράδειγμα έδινα 2,5 χάπια και με το πέρας της αγωγής το μείωσα και πλέον χορηγώ 1,5 χάπι και ανά 4 μήνες του κάνω διάλειμμα για 1 μήνα.

    Σ ευχαριστω πολυ Πετρο να εισαι καλα.
    Το φαρμακο που της χορηγω μαλλον ειναι κορτιζονουχο,απ οτι θυμαμαι κι απ τα λογια του κτηνιατρου.Δεν της το δινω ομως απο την αρχη.Στην αρχη της χορηγησαμε καποιο αλλο το οποιο μας εδωσε ο γιατρος μετα απο την εξεταση αλλα δεν θεραπευτικε.Μετα μας εδωσε ενα αλλο το οποιο το χορηγησαμε πριν απο δυο εβδομαδες.Ειναι χαπι που το πληρωσα 29 ευρω,αμερικανικο κι ο γιατρος μου ειπε συμφωνα με τα κιλα της (18 κιλα)οτι πρεπει να της δωσω το μισο και μετα απο ενα μηνα το αλλο μισο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    δημος στις #445676

    ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 5 ΛΕΠΤΑ Η ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ (ΣΕΤΤΕΡ)ΚΟΥΤΣΑΘΗΚΕ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΔΕΞΙ ΤΗΣ ΠΟΔΙ.ΤΗΝ ΕΨΑΞΑ ΣΤΟ ΠΕΛΜΑ,ΣΤΑ ΝΥΧΙΑ,ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΚΑΤΙ.ΚΥΝΗΓΗΣΕ ΚΑΝΑ 4ΩΡΟ ΣΤΑ…ΤΡΙΑ!!!ΜΑΛΛΙΣΤΑ ΣΗΚΩΣΕ ΚΑΙ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ!!ΥΠΕΘΕΣΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΡΑΜΠΟΥΛΗΓΜΑ,ΠΟΥ ΣΕ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΧΘΕΣ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΒΕΛΤΕΙΩΣΗ.Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ…ΡΙΞΗ ΧΙΑΣΤΟΥ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ!ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ,ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ.ΜΑΛΙΣΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΠΟΛΥΕΤΗ ΚΑΡΙΕΡΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΕΙΧΕ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ 10 ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ!!ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ,ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ‘Η ΑΛΛΙΩΣ ΚΟΥΤΣΟ ΤΟ ΣΚΥΛΙ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΕ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΣΤΗ ΑΡΘΡΩΣΗ,ΑΤΡΟΦΙΚΟ ΤΟ ΠΟΔΙ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ,ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΔΙ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΙ.ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΜΕΣΑ.ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ?ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΙ Η ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #445761

    Δεν θα σου πω πως δεν είναι κάτι σοβαρό, αντιθέτως, ιδίως αφού κυνήγησε και επί ένα τετράωρο μετά το ατύχημα. Ναι, και η αποθεραπεία είναι σημαντική και πρέπει να γίνει πολύ προσεκτικά. ΌΜΩΣ δεν είναι τόσο σπάνιες οι περιπτώσεις και τα σχετικά χειρουργεία εδώ στην Αττική, και από όσο γνωρίζω και σε άλλες μεγάλες πόλεις. Στο γράφω για να μην απογοητευτείς. Αρκεί να βρεις χειρουργό με επαρκή εμπειρία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    δημος στις #449100

    ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΛΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ,ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΙΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ,ΝΑ ΣΚΛΗΡΗΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΑΠΛΑ,ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΑΡΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #449124

    Γεια σου συνάδελφε. Σωστά επιθυμείς ανθεκτικά πέλματα, αλλά δεν θα τα βρεις μεταξύ των σκύλων με σκληρά, αντίθετα αυτά κάνουν σκασίματα και στην πέτρα φεύγουν ολόκληρα κομμάτια. Το σωστό πέλμα είναι ΕΛΑΣΤΙΚΟ. Ούτε φίνο αλλά ούτε χοντρό. Για να το πετύχεις υπάρχει ένα σπρέι που κατεργάζεται το δέρμα σαν την βυρσοδεψία. Λέγετε CaneSport. Υπάρχουν και άλλες μάρκες, εξήγησε στο κατάστημα τι ακριβώς ζητάς, αλλιώς μπορεί να σου προσφέρουν σπρέι αντισηπτικά (με λίγο αντιβιοτικό) που χρησιμοποιούνται όταν έχει γίνει ήδη ζημιά στα πέλματα. Υπάρχουν και πολλά ιδιοσκευάσματα, έχω ακούσει δεκάδες, το μόνο που χρησιμοποιούσα (προ εποχής σπρέι) είναι: σε βαζελίνη ως βάση προσθέτεις σκόνη βορικού οξύ (βόρακας) και μερικές σταγόνες βάμματος ιωδίου. Αλείφεις τα πέλματα κάνοντας ελαφρό μασάζ πρωί και βράδυ για μερικές ημέρες. Το κακό είναι πως όπου πατά για ώρες αφήνει ίχνη που καθαρίζουν δύσκολα. Τα σπρέι είναι πιο αποτελεσματικά και στεγνώνουν σε 2-3 λεπτά, οπότε δεν λερώνει παντού.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    δημος στις #449208

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ κ.ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΕ.ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΑΥΤΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ.ΑΠΛΑ ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ,ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΣΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟΣΚΕΥΑΣΜΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ,ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ,’Η ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΡΕΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΟΙΦΕΣ.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΧΑΡΙΝ,ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΒΑΛΣΑΜΟΛΑΔΟ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟΣΚΕΥΑΣΜΑ,ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ΤΑ ΠΕΛΜΑΤΑ,’Η ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΠΟΥΛΩΣΗ ΠΛΗΓΩΝ?ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΧΡΟΝΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΠΕΛΜΑΤΑ.Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 19 ΜΗΝΩΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #449227

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ κ.ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΕ.ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΑΥΤΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ.ΑΠΛΑ ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ,ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΣΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟΣΚΕΥΑΣΜΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ,ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ,’Η ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΡΕΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΟΙΦΕΣ.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΧΑΡΙΝ,ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΒΑΛΣΑΜΟΛΑΔΟ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟΣΚΕΥΑΣΜΑ,ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ΤΑ ΠΕΛΜΑΤΑ,’Η ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΠΟΥΛΩΣΗ ΠΛΗΓΩΝ?ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΧΡΟΝΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΠΕΛΜΑΤΑ.Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 19 ΜΗΝΩΝ.

    Είναι για προετοιμασία, για να γίνουν ελαστικά και ανθεκτικά, φυσικά τα σπρέι κάνουν καλύτερη δουλειά και σε πιο σύντομο χρόνο. O Βόρακας λειτουργεί σαν αντισηπτικό αλλά και σαν στύψη. Σε προηγούμενες συζητήσεις έχουν αναφερθεί πολλές ιδιοσυνταγές, αν ψάξεις θα τις βρεις, κάποιες μου είχαν φανεί κάπως εφικτές και κάποιες τσαρλατάνικες. Τα χρόνια προβλήματα στα πέλματα δημιουργούνται από μυκιτιάσεις που οφείλονται στο πάτωμα που ζει ο σκύλος, αν είναι υγρό από νερά και ούρα, αν πατά τις ακαθαρσίες του, αν είναι τσιμέντο που τρίβεται κλπ κλπ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #455023

    Επειδή δεν είχα ποτέ θηλυκό σκυλάκι και πριν πάω στον κτηνίατρο θα ήθελα να ρωτήσω: Όταν έχει γεννήσει μια σκυλίτσα και αφού μετά από 2,5 μήνες θηλασμού, οι θηλές επανέρχονται στην αρχική τους μορφή πριν ζευγαρώσει; Αν ναι μετά από πόσο χρονικό διάστημα;

    Πήρα λοιπόν τη σεττερίνα μου πριν 3 μήνες με τις θηλές διογκωμένες και οι δύο πίσω μαστοί λίγο διογκωμένοι. Όταν την πήρα είχε περίοδο και πίστεψα ότι ίσως είναι από αυτό. Σήμερα μίλησα με τον προκάτοχό της και μου είπε ότι γέννησε 07-05-2013 και τα κουτάβια τα θήλασε περίπου 2,5 μήνες (δηλαδή περίπου μέχρι τέλος Ιουλίου 2013). Είναι φυσιολογικό ακόμη οι θηλές της να είναι στην κατάσταση που περιέγραψα πριν;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #455030

    khris καλησπερα οι θηλες μετα τη γεννα επανερχονται οχι στο ιδιο μεγεθος παραμενουν λιγο μεγαλυτερες ,για πιασε μια-μια και ελαφρια ζουλα ,ενοχλειται η σκυλα [ψιλοποναει] ειναι κοκκινες πολυ , βγαζουν κανενα υγρο ,εχει πυρετο? εαν δεν συμβαινει τιποτα απ’ ολα αυτα εγω δεν θα ανυσηχουσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #455036

    Ευκλείδη από όσο τις έχω πιάσει δεν έδειξε να ενοχλείται. Εννοείται ότι θα τη δείξω στο γιατρό. Ήθελα και κάποιες πληροφορίες από πιο έμπειρους κατόχους θηλυκών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #455275

    Εχω ξεμείνει από φορτιστή. Από το τηλ. είναι δύσκολο. Αν δεν εχεις επισκεψτεί κτηνίατρο πάρε με τηλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #455290

    Κ. Γιάννη επειδή εδώ και μερικές μέρες με ταλαιπωρεί μια ίωση, εκτός των άλλων βήχω πολύ και δεν νομίζω ότι θα είναι ότι καλύτερο μια τηλεφ. μας επικοινωνία. Επίσης λόγω της ίωσης δεν κατάφερα ακόμη να επισκεφτώ κτηνίατρο. Με την πρώτη ευκαιρία θα χαρώ να τα πούμε ή να διαβάσω τις υποδείξεις σας.
    Και Πάλι Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #455404

    Nα έχουμε το νού μας στους συντρόφους τώρα που πλησιάζει ή άνοιξη.
    https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/1966874_633956730010821_66580021_n.jpg
    https://www.facebook.com/anthroposkaiskylos/photos/a.374305872642576.85379.314809051925592/633956730010821/?type=1&theater

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,066 έως 1,080 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων