ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,081 έως 1,095 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    δημος στις #456208

    Γεια σας.Εχω ενα σεεττερ αρσενικο 5 μηνων και μου δινει την εντυπωση οτι κατι συμβαινει με την ακοη του,με τα αυτια του.Αντιδρα στα δυνατα καλεσματα της φωνης μου,και συχνα γερνει προς την αριστερη πλευρα το κεφαλι του.Σιγουρα θα κανω την επισκεψη μου στον γιατρο για ελεγχο,αλλα αν καποιος εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο,θα θελα πολυ να διαβασω την γνωμη σας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #456237

    Γεια σας.Εχω ενα σεεττερ αρσενικο 5 μηνων και μου δινει την εντυπωση οτι κατι συμβαινει με την ακοη του,με τα αυτια του.Αντιδρα στα δυνατα καλεσματα της φωνης μου,και συχνα γερνει προς την αριστερη πλευρα το κεφαλι του.Σιγουρα θα κανω την επισκεψη μου στον γιατρο για ελεγχο,αλλα αν καποιος εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο,θα θελα πολυ να διαβασω την γνωμη σας.

    Το ότι γέρνει από τη μία πλευρά το κεφάλι του, δείχνει ότι πιθανόν να έχει μπει μέσα στο αυτί κάποιο ξένο σώμα. Ο κτηνίατρος θα το δει και θα το αφαιρέσει καθώς και θα εξετάσει το σκυλάκι και για πιθανή ωτίτιδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #456299

    Σωστά. Άμεση επίσκεψη σε γιατρό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    δημος στις #456302

    Εγινε η επισκεψη στο γιατρο,ωτικες σταγονες και αντιβιωση και αν δεν υπαρξει βελτιωση,πιθανη εγκεφαλικη “βλαβη”……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #456317

    Δεν είχε ξένο σώμα; Πάρε και μια δεύτερη γνώμη και από άλλο κτηνίατρο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    δημος στις #456332

    Φιλε Χρηστο,δεν φανηκε κατι,θα του δωσω για 6-7 μερες την αντιβιωση και τις ωτικες σταγονες,και βεβαια μετα θα παρω και αλλη γνωμη.
    Το θεμα ειναι οτι απο τα δεκα κουταβια της γεννας ειναι ο μονος που σωθηκε,και δειχνει θετικα στοιχεια απο τωρα.Ειναι ομως περιεργο
    και υποπτο αυτο το γυρισμα του κεφαλιου του.
    Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου φιλε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #456342

    Φιλε Χρηστο,δεν φανηκε κατι,θα του δωσω για 6-7 μερες την αντιβιωση και τις ωτικες σταγονες,και βεβαια μετα θα παρω και αλλη γνωμη.<br>
    Το θεμα ειναι οτι απο τα δεκα κουταβια της γεννας ειναι ο μονος που σωθηκε,και δειχνει θετικα στοιχεια απο τωρα.Ειναι ομως περιεργο<br>
    και υποπτο αυτο το γυρισμα του κεφαλιου του.<br>
    Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου φιλε.

    Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #456346

    Καλο ειναι να παιρνουμε παντα δευτερη γνωμη,η μνηστη μου εχει ενα γκριφον κανις το οποιο μια μερα παρουσιασε πολλες τσιμπλες και δακρυα στο αριστερο ματι,το πηγα στο κτηνιατρο,το κοιταξε και μου ειπε οτι κατι το ειχε ερεθισει και μου εδωσε μια αλοιφη,του βαζαμε αλλα αυτο χειροτερευε,το ξαναπαω,το ξανακοιταζει,του ξαναβαζω αλοιφη,μετα απο δυο μερες το ματακι του κοντευε να κλεισει,φωραω γαντια και του γυριζω σιγα σιγα το φλεβαρο αναποδα,τι βρηκα?ενα κομματι αχυρο μεσα στο ματι,το πηγα στο γιατρο,τον ξεχεσα κανονικοτατα,απαιτησα και μου εδωσε τα λεφτα πισω και δεν ξαναπατησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #456409

    Δεν είναι περίεργο το κρέμασμα του αυτιού, είναι σύνηθες και ένδειξη πως υπάρχει ερεθισμός. Δεν είναι απαραίτητο να προέρχεται από ξένο σώμα, μπορεί να είναι απλώς ακάρεα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    δημος στις #456413

    Λεγοντας ακαρεα κ.Νικολακοπουλε τι εννοειτε?Και θεωρω οτι η αντιμετωπιση τους θα ειναι αυτη που ακολουθω τωρα με σταγονες και αντιβιωση,ετσι?
    Το σκυλακι εχει πολυ διαθεση και η συμπεριφορα του,ειναι σκυλιου που χαιρει ακρας υγειας!Μακαρι να μην κρυβεται κατι πιο σοβαρο,και πιο “αδικο” για ενα τοσο πανεμορφο κουταβακι…Για την ζωη του πανω απο ολα,και ας μην κυνηγησει ποτε.Σας ζητω συγνωμη που σας ζαλισα με αυτη την περιπτωση,αλλα δεν εχω ξανα αντιμετωπισει παρομοιο συμβαν,και οι συμβουλες σας εκτος απο χρησιμες και πολυτιμες,με ενθαρρυνουν πραγματικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #456458

    Εννοώ τους γνωστούς μικροοργανισμούς που βρίσκονται παντού, από τον αέρα που αναπνέουμε μέχρι τους καναπέδες που καθόμαστε και τα στρώματα που κοιμόμαστε. Υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες διαφορετικά ήδη, άλλα μας κάνουν καλό και άλλα προκαλούν αλλεργίες, όταν δεν είναι σε φυσιολογικές ποσότητες, όπως το αλλεργικό άσθμα ή το αλλεργικό συνάχι ή διάφορες μορφές εκζεμάτων. Ένα από αυτά είναι και το άκαρι της ψώρας. Οι αύξηση του πληθυσμού που ζει στο σώμα μας (οπότε θα γίνει επιζήμιος) επιτυγχάνεται σε χώρους που δεν αερίζονται καλά, έχουν υγρασία, κάποια βρωμιά, σχετική ζέστη και δεν τα βλέπει ο ήλιος, δηλαδή ο καλύτερος χώρος είναι το αυτί ενός σκύλου. Όσο για τα φάρμακα που σου έδωσε ο γιατρός προφανώς είναι τα κατάλληλα, εσύ θα πρέπει να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες χρήσης. Αν δεν γνωρίζεις πως βοηθάμε να φτάσουν οι σταγόνες στο βάθος του αυτιού, ζήτα από τον κτηνίατρο να σου δείξει σε τι θέση πρέπει να είναι το κεφάλι, πως σηκώνουμε το αυτί και πως κάνουμε εξωτερικές μαλάξεις του ακουστικού πόρου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Ioanna kimonos στις #456472

    Kalispera sas… Exw ena golden retriever sxedon 6 minwn thilikia..prosfata epathe alergeia m eixe pei o ktiniatros ap ta xorta kai m dose antiviosi synulox.. Paratirisi apo tin mera pou tis tin edosa eixe pathei sixnoouria kai eggratia.. To skili to ematha apo mikri spiti kai pote tis den m kane tin anagi tis mesa..twra den antexei kai kathe 15 lepta to poli ta kanei spiti den antexei! Piga pali ktiniatro kai tous to anafera kai m ipan mallon krionei i mallon ormones tis pou kontevei na adiathetisei.. To skili den nomizw na krionei to xw spiti… Ti mporei na simvenei?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #456504

    Καλωσόρισες στο φόρουμ μας. Το θέμα σου είναι πολύ ειδικό που (κατά την γνώμη μου) μόνο κτηνίατρος μετά από αναλύσεις αίματος και ούρων θα μπορούσε να βρει τι συμβαίνει. Το αντιβιοτικό που σου συνέστησε ο γιατρός σου δεν έχει ως παρενέργεια την συχνουρία, μάλλον συμπτωματικά εμφανίστηκε το πρόβλημα. Είναι σύνηθες στις πρώτες περιόδους μίας σκυλίτσας να παρουσιάζεται συχνουρία αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ ανά τέταρτο της ώρας, γιαυτό θα έλεγα, να ξαναπάς στον κτηνίατρο (ή σε άλλον) για να δουν μήπως υπάρχει κάτι άλλο π.χ. κυστίτιδα, ουρολοίμωξη ή κάτι πιο σοβαρό όπως το σύνδρομο Κούσινκ.
    Θερμή παράκληση, γράφετε με Ελληνικά στοιχεία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    ΧΡΗΣΤΟΣ στις #456509

    έχω ένα αρσενικό pointer 4 ετών, παρατηρώ ελάχιστο αίμα στα κόπρανα για 2-3 ημέρες μετά από έξοδο α. εκπαιδευτικό 2-3 ωρών σε πέρδικα (Σχιστό) ή β. 2-3 ημέρες για μπεκάτσα ,στο κάμπο δεν έχω παρατηρήσει κάτι . Κάποιος μου είπε ότι ίσως φταίει η τροφή (R C 4800) γιατί ήταν με πολλά λιπαρά και πρωτεΐνη τα οποία του πήραξανε το έντερο, την έδινα τη περίοδο του κυνηγίου .
    Σημειώστε δεν έχει καμία αλλαγή στην συμπεριφορά του, έχει διάθεση , δεν κουράζεται ιδιαίτερα ή τουλάχιστον όχι περισσότερο από πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα , επίσης αν παίζει κάποιο ρόλο είναι μεγαλόσωμος .

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    λαφογιωργης στις #462961

    Γνωρίζει κανείς αν αυτο το εμβόλιο nobivacRL είναι για τη λύσσα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,081 έως 1,095 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων