ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,096 έως 1,110 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #462967

    α. Πρόγραμμα εμβολιασμού κυναρίων που έχουν άγνωστο αριθμό μητρικών αντισωμάτων και πιθανόν να εκτεθούν στη νόσο Carre ή στη παρβοΐωση πριν από την ηλικία των 8-9 εβδομάδων.
    Ηλικία 4-6 εβδομάδων : Nobi-vac® P ή Nobi-vac Puppy® DP
    Ηλικία 8-9 εβδομάδων : Nobi-vac® DHP και Nobi-vac® Lepto
    Ηλικία 12 εβδομάδων: Νοbi-vac DHP® και Nobi-vac® Lepto και Nobi-vac® R ή Nobi-vac® RL.

    Για περισσότερα: http://www.vetnews.gr/katalogos-ktiniatrikon-farmakon?sobi2Task=sobi2Details&catid=37&sobi2Id=199

    EDIT: Από ό,τι διαβάζω εδώ: http://www.zoodynamiki.gr/?option=com_virtuemart&category_id=155&page=shop.browse&Itemid=8&limit=15&limitstart=15 είναι Εμβόλιο λύσσας και λεπτοσπειρώσεων για σκύλους.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #463011

    Γνωρίζει κανείς αν αυτο το εμβόλιο nobivacRL είναι για τη λύσσα.

    R = Rabies = Λύσσα
    L = Lepto = Λεπτοσπειρώσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #467698

    Καλησπερα σε ολους.
    Θα ηθελα τα φωτα σας σε μια απορια που εχω σχετικα με το χαπι που σταματαει τον οιστρο της σκυλας.
    Εχω εναν θυληκο ελληνικο ιχνηλατη πεντε χρονων.Περυσι τετοια εποχη ηρθε σε οιστρο και για να μην σταματησει το κυνηγι της δωσαμε το χαπι.Αργοτερα σε μια κουβεντα ακουσα οτι αυτο το χαπι μπορει να κανει ζημια στο σκυλι.Επειδη οπου να ναι θα ξαναρθει σε οιστρο προβληματιζομαι εαν θα της ξαναδωσω η οχι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #467925

    Υπάρχουν πολλά χάπια, μερικά είναι πιο αβλαβή από άλλα, το σίγουρο είναι πως δεν υπάρχει φάρμακο που κάνει μόνο καλό, έχουν και παρενέργιες. Όσο πιο πολλές φορές το χρησιμοποιείς τόσο περισσότερο το ρισκάρεις. Εγώ μία φορά μόνο είχα δώσει σε σκύλα μου το Μεσαλίν προκειμένου να συμμετάσχει σε Πανευρωπαϊκό και έπαθε πυομήτρα, ευτυχώς την έσωσα. Πιθανόν να σου πουν πως αν δεν πρόκειται να την ζευγαρώσεις, δώσε της, αν πάθει κάτι της αφαιρείς την μήτρα. Τότε γιατί να μην γίνει στείρωση από τώρα; Πάντως, θα πρέπει να συζητήσεις το θέμα με τον κτηνίατρο και να σου προσδιορίσει τους κινδύνους, πιθανόν να υπάρχουν πιο σύγχρονα φάρμακα που να εγγυώνται απόλυτη υγεία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #467932

    Σας ευχαριστω κυριε Νικολακοπουλε για την απαντηση.Σημερα εαν μπορεσω θα περασω κι απο εναν κτηνιατρο να μου πει την γνωμη του.
    Σιγουρα ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες.Αυτο θελω να “ζυγισω”,εαν δηλαδη αξιζει να περιμενω να τελειωσει κανονικα ο οιστρος της σκυλας κι ας χασω και μερικες εξοδους η να τις δωσω το φαρμακο και να συνεχισω να κυνηγαω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #484046

    Μόλις γύρισα από τον κτηνίατρο..ο σκυλάκος μας ‘το αγόρι μου’ μετά τη πρωινή του βόλτα είχε έντονο φτάρνισμα και προς το μεσημέρι παρουσίασε μικρή αιμορραγία. Επίσκεψη λοιπόν στο γιατρό….εξέταση… διάγνωση ΑΓΑΝΟ στο αριστερό ρουθούνι.Αμέσως έγινε νάρκωση και με Ενδοσκόπιο και βαλβίδα ιδού το εύρημα.Μία ώρα κράτησε το ψάξιμο…ελπίζω να βγήκαν όλα.

    Προσοχή παίδες,πού  βγάζουμε βόλτα τους συντρόφους μας ….και με τα πρώτα συμπτώματα στον ειδικό!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    341
    @gianniscorfu στις #484060

    Ευτυχώς  Τακη το πρόλαβες πριν προχωρήσει πιο βαθιά.  Τέλος καλό όλα καλά. Μακριά απ’ολους μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    612vsl στις #491980

    Καλημερα και καλες γιορτες σε ολους τους συναδελφους!θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου πει που μπορω να κανω μαγνητικη ή αξονικη στον σκυλο μου,κατα προτιμηση στον πειραια!εχει εντονο πριξιμο στον καρπο του μπροστινου ποδιου και το ριμαντιλ που του εδωσα δεκα μερες δεν εκανε σχεδον τιποτα!ευχαριστω εκ των προτερων!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    612vsl στις #492003

    Καλημερα συναδελφοι,επαναφερω το προβλημα που σας ανεφερα πιο πανω απο χθες σε περιπτωση που καποιος φιλος γνωριζει κατι και μπορει να βοηθησει,ξεχασα να σας πω οτι ο σκυλακος το μονο συμπτωμα που εχει λογω του πριξιματος ειναι οτι κουτσενει λιγο οταν ειναι κρυος που λενε,στον κυνηγοτοπο διχνει να αντιμετωπιζει προβλημα για 3-4 ωρες κυνηγιου αλλα θελω να το ψαξω για να ξερω τι εχει και να το αντιμετωπισουμε αν γινεται!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #492027

    Επικοινώνησε με την κλινική Alphavet στο τηλ. 210 6201459. Ξέρω πως έχουν αξονικό τομογράφο αλλά δεν θυμάμαι για μαγνητικό.

    Βρίσκεται στον παράδρομο της Εθνικής προς Λαμία (Φιλοσόφων 40 και Αγραύλης) πριν την γέφυρα της Βαρυμπόμπης. Τις τιμές τους της βρήκα πολύ λογικές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    192
    giorgos gm στις #492034

    Καλησπέρα συνάδελφοι γράφω εδώ μιας και δεν βρήκα παρόμοιο άρθρο

    Έχω ένα θηλυκό σκυλί 7 μηνών και πριν δύο μέρες μου έβγαλε κάτι κοκκινίλες στην μουσούδα σαν σπυράκι το άφησα για μια μέρα να δω τι θα γίνει και χθες το πρωί  όταν ξύπνησα είδα ότι δεν υποχωρούσαν αλλά χειροτέρεψαν επικοινώνησα με τον γιατρό και μου είπε να το πάω σήμερα γιατί χθες δεν μπορούσε  λόγω προσωπικού προβλήματος . Το πρωί οι κοκκινίλες είχαν γίνει φουσκάλες και το πήγα αμέσως . Ο γιατρός μου είπε ότι είναι πυώδης δερματίτιδα του έκανε μία ένεση και του έβαλε και κάποιο αντισηπτικό με σωληνάριο μέσα στις φουσκάλες μου έδωσε και αντιβίωση για 20 μέρες και αλοιφή για τις πληγές . Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία ; Τι πρέπει να προσέξω ;   Από τι προήλθε αυτό ; Τα εμβόλια τα έχει κάνει όλα το σκυλί .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #492039

    Γιώργο μάλλον της εφηβίας  είναι :scratch:

    Πέρα από το χούμορ, δεν το έχω συναντήσει ξανά το φαινόμενο! Κάτι σαν μόλυνση μου δείχνει,εύχομαι πάντως να μην είναι σοβαρό,περαστικά να είναι στο σκυλάκι σου  :rose:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    612vsl στις #492046

    Ευχαριστω πολυ κυριε Γιαννη,θα μιλησω τη Δευτερα μαζι τους και θα κλεισω ραντεβου!Ευχαριστω και παλι και καλα Χριστουγεννα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #492052

    Επίσης, Καλά Χριστούγεννα.

    Ενημέρωσε μας, αν θέλεις, σχετικά με τα αποτελέσματα και με το αν έμεινες ευχαριστημένος από την κλινική.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    612vsl στις #492203

    Καλημερα φιλοι μου και καλα Χριστουγεννα!Επικοινωνησα με την alphavet και μου ειπαν 200€ η αξονικη και 350€ αν χρειαστει και μαγνητικη,εψαξα λιγο και βρηκα την vetnet στην οποια η μαγνητικη κοστιζει 250€,το θεμα ειναι οτι και οι δυο μου ειπαν πρωτα να βγαλω ακτινογραφιες και αν δεν φανει κατι τοτε να προχωρησω σε υπερηχους!το πριξιμο εν το μεταξυ εχει υποχωρισει και εχει μεινει μονο ενα μικρο εξογκωμα στην εξωτερικη πλευρα του καρπου!σκεφτομαι πως να πραξω,βλεποντας και κανοντας που λενε!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,096 έως 1,110 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων